libksane - en to ar translation catalogue (84 entries)

en: Open scan dialog
ar: مربع فتح الماسحة

en: None
ar: بدون

en: Auto
ar: تلقائي

en: Advanced
ar: متقدم

en: Compression
ar: الضغط

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
ar: تحدد وسيلة ضغط الماسح لمسح أسرع ؛ ربما تكون على حساب جودة الصورة.

en: JPEG compression factor
ar: معامل ضغط JPEG

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
ar: تضع معامل ضغط JPEG ، كلما زاد الرقم كلما كان الضغط أحسن ، و كلما قل الرقم كلما زادت جودة الصورة.

en: Batch scan
ar: مسح بالدفعة

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
ar: تمكن المسح المتواصل بواسطة ملقم المستندات آلي(ADF).

en: Duplex
ar: مزدوج

en: Enables scanning on both sides of the page.
ar: تمكن من مسح كلا وجهي الصفحة.

en: Geometry
ar: الهندسة

en: Length measurement
ar: قياس الطول

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
ar: تحدد كيف تقاس و يبلغ عن طول الصورة الممسوحة ، و التي لا يمكن معرفها مسبقا للمسح  المتواصل.

en: Unknown
ar: مجهول

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Approximate
ar: تقريبي

en: Padded
ar: مبطن

en: Exact
ar: بالضبط

en: ???
ar: ؟؟؟

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
ar: <html> لم يتمكن نظام SANE (Scanner Access Now Easy) من العثور على أي جهاز.<br> تحقق من توصيل الماسح وتشغيله <br> أو تحقق من إعداد الماسح الضوئي للأنظمة. <br> للحصول على تفاصيل حول SANE ، راجع <a href = 'http: //www.sane-project.org/' > الصفحة الرئيسية SANE </a>. </html>

en: Reload devices list
ar: أعد تحميل قائمة الأجهزة

en: Looking for devices. Please wait.
ar: يبحث عن أجهزة ، الرجاء الانتظار.

en: Sorry. No devices found.
ar: آسف ، لا توجد أجهزة.

en: Found devices:
ar: الأجهزة الموجودة:

en: Zoom In
ar: كبّر الصورة

en: Zoom Out
ar: صغّر الصورة

en: Zoom to Selection
ar: عدّل الحجم ليناسب التحديد

en: Zoom to Fit
ar: عدّل الحجم ليناسب النافذة

en: Clear Selections
ar: امح التحديد

en: Waiting for the scan to start.
ar: بانتظار بدء المسح.

en: Cancel current scan operation
ar: ألغ عملية المسح الحالية

en: Scan Preview Image (%1)
ar: امسح صورة للعرض (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
ar: عاين

en: Scan Final Image (%1)
ar: امسح الصورة النهائية (%1)

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
ar: امسح

en: Basic Options
ar: الخيارات الأساسية

en: Advanced Options
ar: خيارات متقدّمة

en: Scanner Specific Options
ar: خيارات خاصة بالماسحة

en: Authentication required for resource: %1
ar: الاستيثاق مطلوب للمورد: %1

en: Scan Area Size
ar: امسح حجم المنطقة

en:  mm
ar:  مم

en:  inch
ar:  بوصة

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: X Offset
ar: إزاحة س

en: Y Offset
ar: إزاحة ص

en: Image intensity
ar: شدة الصورة

en: Gamma-correction table. In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
ar: جدول تصحيح غاما. في وضع الألوان ، يؤثر هذا الخيار بشكل متساوٍ على القنوات الحمراء والخضراء والزرقاء في آنٍ واحد (أي أنه جدول غاما كثافة).

en: Separate color intensity tables
ar: جداول شدة لون منفصلة

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
ar: شفافية

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
ar: سالب

en: Next scan starts in %1 s.
ar: يبدأ المسح في  %1 ثانية.

[ctx: @title:window]
en: General Error
ar: خطأ عامّ

[ctx: @title:window]
en: Information
ar: معلومات

en: Custom
ar: مخصّص

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
ar:  بالعرض

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
ar[0]: %1 بكسل
ar[1]: بكسل واحد
ar[2]: بكسلان
ar[3]: %1 بكسلات
ar[4]: %1 بكسلا
ar[5]: %1 بكسل

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
ar[0]: %1 بت
ar[1]: بت واحد
ar[2]: بتان
ar[3]: %1 بتات
ar[4]: %1 بتا
ar[5]: %1 بت

[ctx: Parameter and Unit (Millimeter)]
en: %1 mm
ar: %1 مم

[ctx: Parameter and Unit (Dots Per Inch)]
en: %1 DPI
ar: %1 نقطة لكل بوصة

[ctx: Parameter and Unit (Microseconds)]
en: %1 µs
ar: %1 ميكرو.ث

[ctx: Parameter and Unit (seconds)]
en: %1 s
ar: %1 ث

en: %1
ar: ‏%1

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
ar: أعد الضبط

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
ar: عيّن

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
ar:  بيكسل

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
ar:  بت

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Millimeter)]
en:  mm
ar:  مم

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Dots Per Inch)]
en:  DPI
ar:  نقطة لكل بوصة

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Percentage)]
en:  %
ar:  ٪

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Microseconds)]
en:  µs
ar:  ميكرو.ث

[ctx: SpinBox parameter unit (seconds), float]
en:  s
ar:  ث

en: Brightness
ar: السطوع

en: Contrast
ar: التباين

en: Gamma
ar: جاما

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Pixel |  Pixels
ar[0]: بيكسل
ar[1]: بيكسل
ar[2]: بيكسل
ar[3]: بيكسل
ar[4]: بيكسل
ar[5]: بيكسل

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Bit |  Bits
ar[0]: بت
ar[1]: بت
ar[2]: بت
ar[3]: بت
ar[4]: بت
ar[5]: بت

[ctx: SpinBox parameter unit (Millimeter)]
en:  mm |  mm
ar[0]:  مم
ar[1]:  مم
ar[2]:  مم
ar[3]:  مم
ar[4]:  مم
ar[5]:  مم

[ctx: SpinBox parameter unit (Dots Per Inch)]
en:  DPI |  DPI
ar[0]:  نقطة لكل بوصة
ar[1]:  نقطة لكل بوصة
ar[2]:  نقطة لكل بوصة
ar[3]:  نقطة لكل بوصة
ar[4]:  نقطة لكل بوصة
ar[5]:  نقطة لكل بوصة

[ctx: SpinBox parameter unit (Percentage)]
en:  % |  %
ar[0]:  ٪
ar[1]:  ٪
ar[2]:  ٪
ar[3]:  ٪
ar[4]:  ٪
ar[5]:  ٪

[ctx: SpinBox parameter unit (Microseconds)]
en:  µs |  µs
ar[0]:  ميكرو.ث
ar[1]:  ميكرو.ث
ar[2]:  ميكرو.ث
ar[3]:  ميكرو.ث
ar[4]:  ميكرو.ث
ar[5]:  ميكرو.ث

[ctx: SpinBox parameter unit (seconds)]
en:  s |  s
ar[0]:  ث
ar[1]:  ث
ar[2]:  ث
ar[3]:  ث
ar[4]:  ث
ar[5]:  ث
