libksane - en to el translation catalogue (65 entries)

en: Open scan dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου σάρωσης

en: None
el: Κανένα

en: Auto
el: Αυτόματο

en: Flatbed
el: Επιτραπέζιος

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Compression
el: Συμπίεση

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
el: Επιλογή μεθόδου συμπίεσης του σαρωτή για γρήγορη σάρωση, πιθανότατα με κόστος στην ποιότητα της εικόνας.

en: JPEG compression factor
el: Συντελεστής συμπίεσης JPEG

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
el: Ορισμός του συντελεστή συμπίεσης JPEG του σαρωτή. Μεγαλύτεροι αριθμοί σημαίνουν καλύτερη συμπίεση, ενώ οι μικρότεροι αριθμοί σημαίνουν καλύτερη ποιότητα εικόνας.

en: Batch scan
el: Ομαδική σάρωση

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
el: Ενεργοποίηση συνεχούς σάρωσης με την αυτόματη τροφοδοσία εγγράφου (ADF).

en: Duplex
el: Διπλή όψη

en: Enables scanning on both sides of the page.
el: Ενεργοποίηση σάρωσης και των δύο πλευρών της σελίδας.

en: Geometry
el: Γεωμετρία

en: Length measurement
el: Μέτρηση μήκους

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
el: Επιλογή αναφοράς μέτρησης του μήκους της σαρωμένης εικόνας, το οποίο είναι αδύνατο να είναι γνωστό πριν από τη σάρωση συνεχούς χαρτιού.

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unlimited
el: Απεριόριστο

en: Approximate
el: Προσέγγιση

en: Padded
el: Μετάθεση

en: Exact
el: Ακριβές

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
el: <html>το σύστημα SANE (Scanner Access Now Easy) δεν μπόρεσε να βρει καμιά συσκευή.<br>Ελέγξτε ότι ο σαρωτής είναι συνδεδεμένος και λειτουργεί<br>ή ελέγξτε τη ρύθμιση του σαρωτή στο σύστημά σας.<br>Για λεπτομέρειες σχετικά με το SANE δείτε την <a href='http://www.sane-project.org/'>ιστοσελίδα του SANE</a>.</html>

en: Reload devices list
el: Επαναφόρτωση λίστας συσκευών

en: Looking for devices. Please wait.
el: Αναζήτηση συσκευών. Παρακαλώ περιμένετε.

en: Sorry. No devices found.
el: Δυστυχώς δεν βρέθηκαν συσκευές.

en: Found devices:
el: Βρέθηκαν συσκευές:

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Zoom to Selection
el: Εστίαση στην επιλογή

en: Zoom to Fit
el: Εστίαση προσαρμογής

en: Clear Selections
el: Καθαρισμός επιλογών

en: Waiting for the scan to start.
el: Αναμονή για την έναρξη της σάρωσης.

en: Cancel current scan operation
el: Ακύρωση τρέχουσας λειτουργίας σάρωσης

en: Scan Preview Image (%1)
el: Σάρωση εικόνας προεπισκόπησης (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Scan Final Image (%1)
el: Σάρωση τελικής εικόνας (%1)

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
el: Σάρωση

en: Basic Options
el: Βασικές επιλογές

en: Advanced Options
el: Προηγμένες επιλογές

en: Scanner Specific Options
el: Ειδικές επιλογές σαρωτή

en: Authentication required for resource: %1
el: Απαιτείται ταυτοποίηση για τον πόρο: %1

en: Scan Area Size
el: Μέγεθος περιοχής σάρωσης

en: Width
el: Πλάτος

en: Height
el: Ύψος

en: X Offset
el: X μετατόπιση

en: Y Offset
el: Y μετατόπιση

en: Image intensity
el: Ένταση εικόνας

en: Gamma-correction table. In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
el: Πίνακας διόρθωσης Γάμμα. Στη λειτουργία χρώματος αυτή η επιλογή επηρεάζει τα κανάλια του κόκκινου, του πράσινου και του μπλε ταυτόχρονα (δηλ. είναι ένας πίνακας έντασης γάμμα).

en: Separate color intensity tables
el: Χωριστοί πίνακες έντασης χρώματος

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
el: Διαφάνεια

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
el: Αρνητικό

en: Next scan starts in %1 s.
el: Η επόμενη σάρωση ξεκινάει σε %1 s.

[ctx: @title:window]
en: General Error
el: Γενικό σφάλμα

[ctx: @title:window]
en: Information
el: Πληροφορίες

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
el:  Τοπίο

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
el[0]: %1 εικονοστοιχείο
el[1]: %1 εικονοστοιχεία

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
el: Επαναφορά

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
el: Ορισμός

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
el:  Εικονοστοιχεία

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
el:  Bit

en: Brightness
el: Λαμπρότητα

en: Contrast
el: Αντίθεση

en: Gamma
el: Γάμμα

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Pixel |  Pixels
el[0]:  Εικονοστοιχείο
el[1]:  εικονοστοιχεία
