libksane - en to he translation catalogue (82 entries)

en: Open scan dialog
he: פתיחת חלונית סריקה

en: None
he: ללא

en: Auto
he: אוטו׳

en: Flatbed
he: משטח סריקה

en: ADF
he: מזין מסמכים

en: Advanced
he: מתקדם

en: Compression
he: דחיסה

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
he: בחירת שיטת דחיסת הסורק להאצת הסריקה, כפי הנראה על חשבון איכות התמונה.

en: JPEG compression factor
he: מקדם דחיסת JPEG

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
he: הגדרת מקדם דחיסת JPEG של הסורק. מספרים גדולים משמעם דחיסה טוב יותר בעוד מספרים קטנים יותר שומרים על איכות תמונה טובה יותר.

en: Batch scan
he: סריקה במרוכז

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
he: הפעלת סריקה עם מזין מסמכים אוטומטי (ADF).

en: Duplex
he: דו־כיווני

en: Enables scanning on both sides of the page.
he: הפעלת סריקה משני צידי הדף.

en: Geometry
he: ממדים

en: Length measurement
he: מדידת אורך

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
he: בחירה איך אורך התמונה הנסרקת נמדד ומדווח, מה שאי אפשר לדעת מראש בסריקות שבהן הדפים נעים או נמשכים.

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Unlimited
he: ללא הגבלה

en: Approximate
he: משוערך

en: Padded
he: מרופד

en: Exact
he: מדויק

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
he: <html>מערכת SANE (גישה קלה לסורק ועכשיו) לא הצליחה למצוא אף התקן.<br>נא לבדוק שהסורק מחובר ופעיל<br>או לבדוק את הגדרות הסורק שבמערכת שלך.<br>לפרטים על SANE יש לפנות אל <a href='http://www.sane-project.org/'>דף הבית של SANE</a>.</html>

en: Reload devices list
he: ריענון רשימת ההתקנים

en: Looking for devices. Please wait.
he: מתבצע חיפוש אחר התקנים. נא להמתין.

en: Sorry. No devices found.
he: לא נמצאו התקנים. מחילה.

en: Found devices:
he: התקנים שנמצאו:

en: Zoom In
he: התקרבות

en: Zoom Out
he: התרחקות

en: Zoom to Selection
he: התמקדות בבחירה

en: Zoom to Fit
he: תקריב לפי גודל המסך

en: Clear Selections
he: איפוס בחירות

en: Waiting for the scan to start.
he: בהמתנה לתחילת הסריקה.

en: Cancel current scan operation
he: ביטול פעולת הסריקה הנוכחית

en: Scan Preview Image (%1)
he: סריקת תמונת תצוגה מקדימה (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Scan Final Image (%1)
he: סריקת תמונה סופית (%1)

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
he: סריקה

en: Basic Options
he: אפשרויות בסיסיות

en: Advanced Options
he: הגדרות מתקדמות

en: Scanner Specific Options
he: אפשרויות נקודתיות לסורק

en: Authentication required for resource: %1
he: נדרש אימות למשאב: %1

en: Scan Area Size
he: גודל אזור הסריקה

en:  mm
he:  מ״מ

en:  inch
he:  אינטש

en: Width
he: רוחב

en: Height
he: גובה

en: X Offset
he: היסט ב־X

en: Y Offset
he: היסט ב־Y

en: Image intensity
he: חוזק תמונה

en: Gamma-correction table. In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
he: טבלת תיקון גאמה. במצב צבע האפשרות הזאת משפיעה באופן שווה על ערוצי האדום, הירוק והכחול בו־זמנית (כלומר, זאת טבלת חוזק גאמה).

en: Separate color intensity tables
he: טבלאות חוזק צבע נפרדות

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
he: שקיפות

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
he: שלילי

en: Next scan starts in %1 s.
he: הסריקה הבאה מתחילה בעוד %1 שנ׳.

[ctx: @title:window]
en: General Error
he: שגיאה כללית

[ctx: @title:window]
en: Information
he: פרטים

en: Custom
he: מותאם אישית

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
he:  לרוחב

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
he[0]: פיקסל
he[1]: שני פיקסלים
he[2]: %1 פיקסלים
he[3]: %1 פיקסלים

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
he[0]: סיבית
he[1]: שתי סיביות
he[2]: %1 סיביות
he[3]: %1 סיביות

[ctx: Parameter and Unit (Millimeter)]
en: %1 mm
he: %1 מ״מ

[ctx: Parameter and Unit (Dots Per Inch)]
en: %1 DPI
he: %1 נק׳ לאינטש/DPI

[ctx: Parameter and Unit (Microseconds)]
en: %1 µs
he: %1 מיקרושניות

[ctx: Parameter and Unit (seconds)]
en: %1 s
he: %1 שנ׳

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
he: איפוס

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
he: הגדרה

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
he:  פיקסלים

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
he:  סיביות

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Millimeter)]
en:  mm
he:  מ״מ

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Dots Per Inch)]
en:  DPI
he:  נק׳ לאינטש/DPI

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Microseconds)]
en:  µs
he:  מיקרושניות

[ctx: SpinBox parameter unit (seconds), float]
en:  s
he:  שנ׳

en: Brightness
he: בהירות

en: Contrast
he: ניגודיות

en: Gamma
he: גאמה

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Pixel |  Pixels
he[0]:  פיקסל
he[1]:  פיקסלים
he[2]:  פיקסלים
he[3]:  פיקסלים

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Bit |  Bits
he[0]:  סיבית
he[1]:  סיביות
he[2]:  סיביות
he[3]:  סיביות

[ctx: SpinBox parameter unit (Millimeter)]
en:  mm |  mm
he[0]:  מ״מ
he[1]:  מ״מ
he[2]:  מ״מ
he[3]:  מ״מ

[ctx: SpinBox parameter unit (Dots Per Inch)]
en:  DPI |  DPI
he[0]:  נק׳ לאינטש/DPI
he[1]:  נק׳ לאינטש/DPI
he[2]:  נק׳ לאינטש/DPI
he[3]:  נק׳ לאינטש/DPI

[ctx: SpinBox parameter unit (Microseconds)]
en:  µs |  µs
he[0]:  מיקרושנייה
he[1]:  מיקרושניות
he[2]:  מיקרושניות
he[3]:  מיקרושניות

[ctx: SpinBox parameter unit (seconds)]
en:  s |  s
he[0]:  שנ׳
he[1]:  שנ׳
he[2]:  שנ׳
he[3]:  שנ׳
