libksane - en to it translation catalogue (64 entries)

en: Open scan dialog
it: Apri finestra di scansione

en: None
it: Nessuno

en: Advanced
it: Avanzate

en: Compression
it: Compressione

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
it: Seleziona il metodo di compressione dello scanner per scansioni più veloci, possibilmente a spese della qualità delle immagini.

en: JPEG compression factor
it: Fattore di compressione JPEG

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
it: Imposta il fattore di compressione JPEG dello scanner. Numeri elevati indicano una compressione migliore, numeri bassi una migliore qualità dell'immagine.

en: Batch scan
it: Scansione in serie

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
it: Abilita la scansione continua con inserimento automatico dei documenti (ADF).

en: Enables scanning on both sides of the page.
it: Abilita la scansione di entrambi i lati di una pagina.

en: Geometry
it: Geometria

en: Length measurement
it: Misurazione della lunghezza

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
it: Seleziona come misurare e indicare la lunghezza dell'immagine scansionata, che è impossibile conoscere in anticipo per gli scanner ad avanzamento.

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Approximate
it: Approssimato

en: Padded
it: Espanso

en: Exact
it: Esatto

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
it: <html>Il sistema SANE non ha potuto rilevare nessun dispositivo.<br>Verifica che lo scanner sia collegato e acceso,<br>o verificane la configurazione.<br>Per i dettagli su SANE vedi <a href='http://www.sane-project.org/'>la sua pagina Web</a>.</html>

en: Reload devices list
it: Ricarica elenco dei dispositivi

en: Looking for devices. Please wait.
it: Ricerca dei dispositivi. Attendi.

en: Sorry. No devices found.
it: Nessun dispositivo rilevato.

en: Found devices:
it: Trovati i dispositivi:

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

en: Zoom to Selection
it: Ingrandisci alla selezione

en: Zoom to Fit
it: Ingrandimento adattativo

en: Clear Selections
it: Pulisci selezioni

en: Waiting for the scan to start.
it: Attesa dell'avvio della scansione.

en: Cancel current scan operation
it: Annulla la scansione attuale

en: Scan Preview Image (%1)
it: Scansiona un'immagine di anteprima (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
it: Anteprima

en: Scan Final Image (%1)
it: Scansiona l'immagine finale (%1)

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
it: Scansiona

en: Basic Options
it: Opzioni di base

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Scanner Specific Options
it: Opzioni specifiche dello scanner

en: Authentication required for resource: %1
it: Autenticazione necessaria per la risorsa: %1

en: Scan Area Size
it: Dimensione area di scansione

en:  inch
it:  pollice

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: X Offset
it: Scostamento X

en: Y Offset
it: Scostamento Y

en: Image intensity
it: Intensità dell'immagine

en: Gamma-correction table. In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
it: Tabella di correzione gamma. Nella modalità colore questa opzione influenza i canali rosso, verde e blu simultaneamente (cioè è una tabella gamma di intensità).

en: Separate color intensity tables
it: Separa le tabelle di intensità dei colori

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
it: Trasparenza

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
it: Negativo

en: Next scan starts in %1 s.
it: La prossima scansione inizia tra %1 s.

[ctx: @title:window]
en: General Error
it: Errore generale

[ctx: @title:window]
en: Information
it: Informazioni

en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
it:  Orizzontale

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
it[0]: %1 pixel
it[1]: %1 pixel

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
it[0]: %1 bit
it[1]: %1 bit

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
it: Azzera

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
it: Imposta

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
it:  pixel

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
it:  bit

en: Brightness
it: Luminosità

en: Contrast
it: Contrasto

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Pixel |  Pixels
it[0]:  pixel
it[1]:  pixel

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Bit |  Bits
it[0]:  bit
it[1]:  bit
