libksane - en to nds translation catalogue (47 entries)

en: Open scan dialog
nds: Inleesdialoog opmaken

en: None
nds: Keen

en: Flatbed
nds: Sietbett

en: ADF
nds: ADI

en: Advanced
nds: Verwiedert

en: Compression
nds: Komprimeren

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
nds: Leggt de Komprimeermetood för't gauere Inlesen ut. Mag de Gööd vun't Bild daalsetten.

en: JPEG compression factor
nds: JPEG-Komprimeerfaktor

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
nds: Leggt den JPEG-Komprimeerfaktor för den Inleser fast. Grötter Tallen bedüüdt höger Komprimeren, sieter Tallen höger Gööd.

en: Batch scan
nds: Stapel-Inlesen

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
nds: Maakt dat Slankweg-Inlesen mit en automaatsch Dokmenteningaav (ADI) an.

en: Duplex
nds: Beedsiets

en: Enables scanning on both sides of the page.
nds: Maakt dat Inlesen vun beed Blattsieden an.

en: Geometry
nds: Afmeten

en: Length measurement
nds: Längden

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
nds: Leggt fast, wodennig de Längde vun't inleeste Bild meten un angeven warrt, se lett sik bi Intreck-Inlesen vörweg nich fastslaan.

en: Unknown
nds: Nich begäng

en: Unlimited
nds: Ahn Grenz

en: Approximate
nds: Üm un bi

en: Padded
nds: Mit Freeruum

en: Exact
nds: Nau

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
nds: <html>Dat SANE („Scanner Access Now Easy“) -Systeem hett keen Reedschap funnen.<br>Kiek bitte, wat de Inleser tokoppelt un anmaakt is<br>oder prööv de Inleser-Instellen vun Dien Systeem.<br>Enkelheiten över SANE laat sik op de <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE-Tohuussiet</a> nalesen.</html>

en: Reload devices list
nds: Reedschappenlist nieg laden

en: Looking for devices. Please wait.
nds: An't Kieken na Reedschappen, tööv bitte.

en: Sorry. No devices found.
nds: Leider keen Reedschappen funnen.

en: Found devices:
nds: Funnen Reedschappen:

en: Zoom In
nds: Grötter maken

en: Zoom Out
nds: Lütter maken

en: Zoom to Selection
nds: Op Köör topassen

en: Zoom to Fit
nds: Op Bild topassen

en: Clear Selections
nds: Köör leddig maken

en: Waiting for the scan to start.
nds: An't Töven, dat dat Inlesen starten deit.

en: Cancel current scan operation
nds: Aktuell Inleesakschoon afbreken

[ctx: Preview button text]
en: Preview
nds: Vöransicht

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
nds: Inlesen

en: Basic Options
nds: Eenfach Optschonen

en: Scanner Specific Options
nds: Inleser-egen Optschonen

en: Authentication required for resource: %1
nds: Identiteetprööv deit noot för de Ressource: %1

en: Separate color intensity tables
nds: Klöörstärk-Tabellen trennen

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
nds: Transparenz

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
nds: Negatiev

[ctx: Parameter and Unit (Dots Per Inch)]
en: %1 DPI
nds: %1 dpi

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
nds: Torüchsetten

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
nds: Fastleggen

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Dots Per Inch)]
en:  DPI
nds:  dpi

en: Brightness
nds: Helligkeit

en: Contrast
nds: Kontrast
