libksane - en to pt translation catalogue (63 entries)

en: Open scan dialog
pt: Abrir a janela de digitalização

en: None
pt: Nenhum

en: Flatbed
pt: Plano

en: Advanced
pt: Avançado

en: Compression
pt: Compressão

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
pt: Selecciona o método de compressão do 'scanner', para digitalizações mais rápidas, em detrimento da qualidade da imagem.

en: JPEG compression factor
pt: Factor de compressão do JPEG

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
pt: Define o factor de compressão do JPEG para o 'scanner'. Números mais elevados significam uma maior compressão, enquanto os menores correspondem a uma melhor qualidade da imagem.

en: Batch scan
pt: Digitalização em lote

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
pt: Activa a digitalização contínua com o alimentador automático de documentos (ADF).

en: Enables scanning on both sides of the page.
pt: Activa a digitalização em ambos os lados da página.

en: Geometry
pt: Geometria

en: Length measurement
pt: Medida do comprimento

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
pt: Selecciona como é medido e comunicado o comprimento da imagem digitalizada, o que é impossível saber antecipadamente para as digitalizações contínuas.

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unlimited
pt: Sem Limite

en: Approximate
pt: Aproximado

en: Padded
pt: Preenchido

en: Exact
pt: Exacto

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
pt: <html>O sistema SANE (Scanner Access Now Easy) não descobriu nenhum dispositivo.<br/>Verifique se o 'scanner' está ligado e activado<br/>ou verifique a configuração do 'scanner' no seu sistema.<br/>Para mais detalhes sobre o SANE, veja a <a href='http://www.sane-project.org/'>página Web do SANE</a>.</html>

en: Reload devices list
pt: Actualizar a lista de dispositivos

en: Looking for devices. Please wait.
pt: À procura de dispositivos. Espere por favor.

en: Sorry. No devices found.
pt: Infelizmente, não foram encontrados dispositivos.

en: Found devices:
pt: Dispositivos encontrados:

en: Zoom In
pt: Ampliar

en: Zoom Out
pt: Reduzir

en: Zoom to Selection
pt: Ampliar para a Selecção

en: Zoom to Fit
pt: Ampliar para Caber

en: Clear Selections
pt: Limpar as Selecções

en: Waiting for the scan to start.
pt: À espera que a digitalização comece.

en: Cancel current scan operation
pt: Cancelar a operação de digitalização actual

en: Scan Preview Image (%1)
pt: Digitalizar a Imagem de Antevisão (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
pt: Antevisão

en: Scan Final Image (%1)
pt: Digitalizar a Imagem Final (%1)

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
pt: Digitalização

en: Basic Options
pt: Opções Básicas

en: Advanced Options
pt: Opções Avançadas

en: Scanner Specific Options
pt: Opções Específicas do 'Scanner'

en: Authentication required for resource: %1
pt: Autenticação necessária para o recurso: %1

en: Scan Area Size
pt: Tamanho da Área de Digitalização

en:  inch
pt:  polegadas

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: X Offset
pt: Deslocamento em X

en: Y Offset
pt: Deslocamento em Y

en: Image intensity
pt: Intensidade da imagem

en: Gamma-correction table. In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
pt: Tabela de correcção do gama. No modo de cor, esta opção afecta de igual forma e simultaneamente os canais vermelho, verde e azul (i.e., é uma tabela de gama da intensidade).

en: Separate color intensity tables
pt: Separar as tabelas de intensidade das cores

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
pt: Transparência

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
pt: Negativo

en: Next scan starts in %1 s.
pt: A próxima digitalização inicia-se daqui a %1 s.

[ctx: @title:window]
en: General Error
pt: Erro Geral

[ctx: @title:window]
en: Information
pt: Informação

en: Custom
pt: Personalizado

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
pt:  Paisagem

[ctx: Parameter and Unit (Dots Per Inch)]
en: %1 DPI
pt: %1 PPP

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
pt: Limpar

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
pt: Definir

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Dots Per Inch)]
en:  DPI
pt:  PPP

en: Brightness
pt: Brilho

en: Contrast
pt: Contraste

en: Gamma
pt: Gama

[ctx: SpinBox parameter unit (Dots Per Inch)]
en:  DPI |  DPI
pt[0]:  PPP
pt[1]:  PPP
