libksane - en to uk translation catalogue (83 entries)

en: Open scan dialog
uk: Відкрити діалогове вікно сканування

en: None
uk: Немає

en: Auto
uk: Автоматично

en: Flatbed
uk: Планшетний

en: ADF
uk: АПД

en: Advanced
uk: Додатково

en: Compression
uk: Стиснення

en: Selects the scanner compression method for faster scans, possibly at the expense of image quality.
uk: Визначає метод стискання зображень сканером, щоб пришвидшує сканування або може призвести до погіршення якості зображення.

en: JPEG compression factor
uk: Коефіцієнт стискання JPEG

en: Sets the scanner JPEG compression factor. Larger numbers mean better compression, and smaller numbers mean better image quality.
uk: Визначає коефіцієнт стискання зображень JPEG сканером. Більші значення покращуватимуть рівень стискання, менші ж призведуть до кращої якості зображень.

en: Batch scan
uk: Пакетне сканування

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
uk: Вмикає неперервне сканування з автоматичною подачею документів (АПД).

en: Duplex
uk: Двосторонній

en: Enables scanning on both sides of the page.
uk: Вмикає сканування обох боків сторінки.

en: Geometry
uk: Позиція і розміри

en: Length measurement
uk: Виміри довжини

en: Selects how the scanned image length is measured and reported, which is impossible to know in advance for scrollfed scans.
uk: Оберіть спосіб виміру і повідомлення про довжину зображення, яку не зможе визначити програма, якщо сканується поверхня згортка.

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Unlimited
uk: Без обмеження

en: Approximate
uk: Наблизити

en: Padded
uk: Додавання

en: Exact
uk: Точно

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
uk: <html>Системі SANE (Scanner Access Now Easy) не вдалося знайти жодного пристрою.<br>Перевірте, чи увімкнено сканер та чи з’єднано його з комп’ютером,<br>також перевірте, чи правильно налаштовано комп’ютер.<br>Докладніше про SANE можна дізнатися з <a href='http://www.sane-project.org/'>домашньої сторінки SANE</a>.</html>

en: Reload devices list
uk: Перезавантажити список пристроїв

en: Looking for devices. Please wait.
uk: Пошук пристроїв. Зачекайте, будь ласка.

en: Sorry. No devices found.
uk: Вибачте, не знайдено жодного пристрою.

en: Found devices:
uk: Знайдено пристрої:

en: Zoom In
uk: Збільшити

en: Zoom Out
uk: Зменшити

en: Zoom to Selection
uk: Збільшити вибрану область

en: Zoom to Fit
uk: Підібрати розмір

en: Clear Selections
uk: Зняти позначки вибору

en: Waiting for the scan to start.
uk: Очікування на початок сканування.

en: Cancel current scan operation
uk: Скасувати поточну дію сканування

en: Scan Preview Image (%1)
uk: Сканувати тестове зображення (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
uk: Перегляд

en: Scan Final Image (%1)
uk: Сканувати остаточне зображення (%1)

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
uk: Сканувати

en: Basic Options
uk: Основні параметри

en: Advanced Options
uk: Додаткові параметри

en: Scanner Specific Options
uk: Специфічні параметри сканера

en: Authentication required for resource: %1
uk: Для ресурсу %1 потрібно пройти розпізнавання

en: Scan Area Size
uk: Розмір області сканування

en:  mm
uk:  мм

en:  inch
uk: дюйм

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: X Offset
uk: Зміщення за X

en: Y Offset
uk: Зміщення за Y

en: Image intensity
uk: Інтенсивність зображення

en: Gamma-correction table. In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
uk: Таблиця виправлення гами. В кольоровому режимі цей параметр одночасно змінює параметри червоного, зеленого та синього каналів (тобто є таблицею інтенсивності гами).

en: Separate color intensity tables
uk: Розділити таблиці інтенсивності кольорів

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Transparency
uk: Прозорість

[ctx: This is compared to the option string returned by sane]
en: Negative
uk: Негатив

en: Next scan starts in %1 s.
uk: Наступне сканування почнеться за %1 с.

[ctx: @title:window]
en: General Error
uk: Загальна помилка

[ctx: @title:window]
en: Information
uk: Інформація

en: Custom
uk: Нетипове

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
uk:  Альбомна

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
uk[0]: %1 піксель
uk[1]: %1 пікселі
uk[2]: %1 пікселів
uk[3]: %1 піксель

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
uk[0]: %1 біт
uk[1]: %1 біти
uk[2]: %1 бітів
uk[3]: %1 біт

[ctx: Parameter and Unit (Millimeter)]
en: %1 mm
uk: %1 мм

[ctx: Parameter and Unit (Dots Per Inch)]
en: %1 DPI
uk: %1 т/д

[ctx: Parameter and Unit (Percentage)]
en: %1 %
uk: %1%

[ctx: Parameter and Unit (Microseconds)]
en: %1 µs
uk: %1 мкс

[ctx: Parameter and Unit (seconds)]
en: %1 s
uk: %1 с

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
uk: Відновити

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
uk: Встановити

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
uk:  пікселі

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
uk:  біти

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Millimeter)]
en:  mm
uk:  мм

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Dots Per Inch)]
en:  DPI
uk:  т/д

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Microseconds)]
en:  µs
uk:  мкс

[ctx: SpinBox parameter unit (seconds), float]
en:  s
uk:  с

en: Brightness
uk: Яскравість

en: Contrast
uk: Контрастність

en: Gamma
uk: Гама

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Pixel |  Pixels
uk[0]:  піксель
uk[1]:  пікселі
uk[2]:  пікселів
uk[3]:  піксель

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Bit |  Bits
uk[0]:  біт
uk[1]:  біти
uk[2]:  бітів
uk[3]:  біт

[ctx: SpinBox parameter unit (Millimeter)]
en:  mm |  mm
uk[0]:  мм
uk[1]:  мм
uk[2]:  мм
uk[3]:  мм

[ctx: SpinBox parameter unit (Dots Per Inch)]
en:  DPI |  DPI
uk[0]:  т/д
uk[1]:  т/д
uk[2]:  т/д
uk[3]:  т/д

[ctx: SpinBox parameter unit (Microseconds)]
en:  µs |  µs
uk[0]:  мкс
uk[1]:  мкс
uk[2]:  мкс
uk[3]:  мкс

[ctx: SpinBox parameter unit (seconds)]
en:  s |  s
uk[0]:  с
uk[1]:  с
uk[2]:  с
uk[3]:  с
