libksieve - en to fi translation catalogue (528 entries)

en: Cannot use TLS since the underlying Qt library does not support it.
fi: TLS:ää ei voi käyttää, koska alla oleva Qt-kirjasto ei tue sitä.

en: TLS encryption was requested, but your Sieve server does not advertise TLS in its capabilities.
    You can choose to try to initiate TLS negotiations nonetheless, or cancel the operation.
fi: TLS-salausta pyydettiin mutta Sieve-palvelimesi ei mainitse TLS:ää kyvyissään.
    Voit yrittää alkaa TLS-neuvottelun siitä huolimatta tai perua toiminnon.

[ctx: @title:window]
en: Sieve Server Does Not Advertise TLS
fi: Sieve-palvelin ei mainitse TLS:ää

[ctx: @action:button]
en: &Start TLS nonetheless
fi: &Aloita TLS siitä huolimatta

en: TLS encryption requested, but not supported by server.
fi: TLS-salausta pyydettiin mutta palvelin ei tue sitä.

en: The server does not seem to support TLS. Disable TLS if you want to connect without encryption.
fi: Palvelin ei tunnu tukevan TLS:ää. Poista TLS käytöstä, jos haluat salaamattoman yhteyden.

en: Sieve Authentication Details
fi: Sieve-tunnistautumisen yksityiskohdat

en: Please enter your authentication details for your sieve account "%1" (usually the same as your email password):
fi: Anna tunnistautumistiedot Sieve-tilille ”%1” (yleensä sama kuin sähköpostin salasana):

en: The Sieve server on %1 has reported an error:
    %2
fi: Sieve-palvelin osoitteessa %1 ilmoitti virheestä:
    %2

[ctx: @title:window]
en: Sieve Manager
fi: Sieve-hallinta

en: Authentication failed.
    Most likely the password is wrong.
    The server responded:
    %1
fi: Tunnistautuminen epäonnistui.
    Todennäköisesti salasana on väärin.
    Palvelin vastasi:
    %1

en: The script did not upload successfully.
    This is probably due to errors in the script.
    The server responded:
    %1
fi: Skriptin lähetys epäonnistui.
    Tämä johtuu todennäköisesti sen virheistä.
    Palvelin vastasi:
    %1

en: The script did not upload successfully.
    The script may contain errors.
fi: Skriptin lähetys epäonnistui.
    Siinä saattaa olla virheitä.

en: Parse error: Carriage Return (CR) without Line Feed (LF)
fi: Jäsennysvirhe: Carriage Return (CR) ilman Line Feediä (LF)

en: Parse error: Unquoted Slash ('/') without Asterisk ('*'). Broken Comment?
fi: Jäsennysvirhe: Lainausmerkitön kenoviiva (”/”) ilman tähteä (”*”). Rikkinäinen kommentti?

en: Parse error: Illegal Character
fi: Jäsennysvirhe: Kielletty merkki

en: Parse error: Unexpected Character, probably a missing space?
fi: Jäsennysvirhe: Odottamaton merkki, ehkä puuttuva välilyönti?

en: Parse error: Tag Name has leading Digits
fi: Jäsennysvirhe: tunnisteen nimen alussa on numeroita

en: Parse error: Only whitespace and #comments may follow "text:" on the same line
fi: Jäsennysvirhe: Tekstiä ”text:” saa seurata vain tyhjemerkkejä ja #kommentteja

en: Parse error: Number out of Range (must be smaller than %1)
fi: Jäsennysvirhe: Luku ei sovi lukualueelle (pitää olla pienempi kuin %1)

en: Parse error: Invalid UTF-8 sequence
fi: Jäsennysvirhe: Virheellinen UTF-8-sekvenssi

en: Parse error: Premature end of Multiline String (did you forget the '.'?)
fi: Jäsennysvirhe: Ennenaikainen monirivisen merkkijonon loppu (unohditko pisteen ”.”?)

en: Parse error: Premature end of Quoted String (missing closing '"')
fi: Jäsennysvirhe: Ennenaikainen lainatun tekstin loppu (päättävä ’"’ puuttuu)

en: Parse error: Premature end of String List (missing closing ']')
fi: Jäsennysvirhe: Ennenaikainen merkkijonoluettelon loppu (päättävä ”}” puuttuu)

en: Parse error: Premature end of Test List (missing closing ')')
fi: Jäsennysvirhe: Ennenaikainen testiluettelon loppu (päättävä ”)” puuttuu)

en: Parse error: Premature end of Block (missing closing '}')
fi: Jäsennysvirhe: Ennenaikainen lohkon loppu (päättävä ”}” puuttuu)

en: Parse error: Missing Whitespace
fi: Jäsennysvirhe: Tyhjemerkki puuttuu

en: Parse error: Missing ';' or Block
fi: Jäsennysvirhe: Puuttuva ”;” tai lohko

en: Parse error: Expected ';' or '{', got something else
fi: Jäsennysvirhe: Odotettiin ”;” tai ”{”, löydettiin jotain muuta

en: Parse error: Expected Command, got something else
fi: Jäsennysvirhe: Odotettiin komentoa, saatiin jotain muuta

en: Parse error: Trailing, Leading or Duplicate Commas in String List
fi: Jäsennysvirhe: Merkkijonoluettelonalkuinen, -loppuinen tai useampikertainen pilkku

en: Parse error: Trailing, Leading or Duplicate Commas in Test List
fi: Jäsennysvirhe: Testiluettelonalkuinen, -loppuinen tai useampikertainen pilkku

en: Parse error: Missing ',' between Strings in String List
fi: Jäsennysvirhe: ”,” puuttuu merkkijonojen väliltä merkkijonoluettelosta

en: Parse error: Missing ',' between Tests in Test List
fi: Jäsennysvirhe: ”,” puuttuu testien väliltä testiluettelosta

en: Parse error: Only Strings allowed in String Lists
fi: Jäsennysvirhe: Vain merkkijonot sallitaan merkkijonoluettelossa

en: Parse error: Only Tests allowed in Test Lists
fi: Jäsennysvirhe: Vain testit sallitaan testiluettelossa

en: "require" must be first command
fi: Ensimmäisen komennon pitää olla ”require”

en: "require" missing for command "%1"
fi: ”require” puuttuu komennosta ”%1”

en: "require" missing for test "%1"
fi: ”require” puuttuu testistä ”%1”

en: "require" missing for comparator "%1"
fi: ”require” puuttuu vertailuoperaattorista ”%1”

en: Command "%1" not supported
fi: Komentoa ”%1” ei tueta

en: Test "%1" not supported
fi: Testiä ”%1” ei tueta

en: Comparator "%1" not supported
fi: Vertailuoperaattoria ”%1” ei tueta

en: Site Policy Limit Violation: Test nesting too deep (max. %1)
fi: Paikallisen käytänteen rikkomus: Liian monta sisäkkäistä testiä (enint. %1)

en: Site Policy Limit Violation: Block nesting too deep (max. %1)
fi: Paikallisen käytänteen rikkomus: Liian monta sisäkkäistä lohkoa (enint. %1)

en: Invalid Argument "%1" to "%2"
fi: Virheellinen parametri ”%1” kohteelle ”%2”

en: Conflicting Arguments: "%1" and "%2"
fi: Ristiriitaiset parametrit: ”%1” ja ”%2”

en: Argument "%1" Repeated
fi: Parametri ”%1” toistuu

en: Command "%1" violates command ordering constraints
fi: Komento ”%1” rikkoo komentojärjestysrajoituksia

en: Incompatible Actions "%1" and "%2" requested
fi: Pyydetty yhteensopimattomia toimintoja ”%1” ja ”%2”

en: Mail Loop detected
fi: Havaittu sähköpostisilmukka

en: Site Policy Limit Violation: Too many Actions requested (max. %1)
fi: Paikallisen käytänteen rikkomus: Pyydetty liian monta toimintoa (enint. %1)

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: No errors found.
fi: Virheitä ei löytynyt.

en: An unknown error was encountered.
fi: Sattui tuntematon virhe.

en: Path is not specified.
fi: Sijaintia ei ole määritetty.

en: Error writing "MASTER" script on server.
    The server responded:
    %1
fi: Virhe kirjoitettaessa MASTER-skriptiä palvelimelle.
    Palvelin vastasi:
    %1

en: Error writing "User" script on server.
    The server responded:
    %1
fi: Virhe kirjoitettaessa User-skriptiä palvelimelle.
    Palvelin vastasi:
    %1

en: Retrieving the script failed.
    The server responded:
    %1
fi: Sieve-skriptin nouto epäonnistui.
    Palvelin vastasi:
    %1

en: Script is empty. (%1)
fi: Skripti on tyhjä. (%1)

en: Script parsing error.
fi: Skriptin jäsennysvirhe

en: Impossible to start job
fi: Työtä on mahdotonta käynnistää

en: An error occurred during loading the sieve script.
fi: Sieve-skriptiä ladattaessa sattui virhe.

en: An error occurred during saving the sieve script.
fi: Sieve-skriptiä tallennettaessa sattui virhe.

en: An error occurred during deleting the sieve script.
fi: Sieve-skriptiä poistettaessa sattui virhe.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowOutOfOfficeSettings), group (OutOfOffice)
en: Allow out-of-office settings to be changeable by the user.
fi: Sallii käyttäjän muuttaa poissaoloasetuksia.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowOutOfOfficeUploadButNoSettings), group (OutOfOffice)
en: Allow users to upload out-of-office sieve scripts, but prevent them from changing any settings, such as the domain to react to or the spam reaction switch.
fi: Sallii käyttäjän lähettää Sieve-poissaoloskriptejä mutta estää heitä muuttamasta asetuksia kuten toimenpiteitä aiheuttavaa toimialuetta tai sitä, reagoidaanko roskapostiin.

note: i18n: ectx: label, entry (OutOfOfficeDomain), group (OutOfOffice)
en: Send out-of-office replies to mails coming from this domain only.
fi: Lähetä poissaoloviestit vain tältä toimialueelta tuleviin viesteihin.

note: i18n: ectx: label, entry (OutOfOfficeReactToSpam), group (OutOfOffice)
en: Allow out-of-office replies to be sent to messages marked as SPAM.
fi: Salli poissaolovastaus lähetettävän roskapostiksi merkittyihin viesteihin.

note: i18n: ectx: label, entry (CheckOutOfOfficeOnStartup), group (OutOfOffice)
en: Check if there is still an active out-of-office reply configured on startup.
fi: Tarkista käynnistettäessä, onko poissaoloviesti yhä aktiivinen.

en: ParseUserScriptJob failed: %1
fi: ParseUserScriptJob epäonnistui: %1

en: Failed to get the list of Sieve scripts.
    The server responded:
    %1
fi: Sieve-skriptien luettelon nouto epäonnistui.
    Palvelin vastasi:
    %1

en: Sieve script installed successfully on the server '%1'.
    Out of Office reply is now active.
fi: Sieve-skripti onnistuttiin asentamaan palvelimelle ”%1”.
    Poissaoloviesti on nyt aktiivinen.

en: Sieve script installed successfully on the server '%1'.
    Out of Office reply has been deactivated.
fi: Sieve-skripti onnistuttiin asentamaan palvelimelle ”%1”.
    Poissaoloviesti on nyt passivoitu.

en: Impossible to install script on server '%1'
fi: Skriptiä on mahdotonta asentaa palvelimeen ”%1”

en: Out of office till %1
fi: Poissa töistä %1 asti

en: Keep
fi: Säilytä (keep)

en: Discard
fi: Hylkää (discard)

en: Redirect to
fi: Edennä…

en: Copy to
fi: Kopioi…

en: I am out of office till %1.
    
    In urgent cases, please contact Mrs. "vacation replacement"
    
    email: "email address of vacation replacement"
    phone: +49 711 1111 11
    fax.:  +49 711 1111 12
    
    Yours sincerely,
    -- "enter your name and email address here"
fi: Olen poissa töistä %1 asti.
    
    Kiireisissä tapauksissa ota yhteys "lomittajaani"
    
    sähköposti: "lomittajan sähköpostiosoite"
    puhelin: +358 123 456
    faksi: +358 123 457
    
    Parhain terveisin
    -- "kirjoita nimesi ja sähköpostiosoitteesi tähän"

[ctx: @title:window]
en: Create Sieve Filter
fi: Luo Sieve-suodatin

en: Cannot find item "%1" in widget "%2"
fi: Alkiota ”%1” ei löydy kohteesta ”%2”

en: More information
fi: Lisätietoa

en: Not enough arguments for SelectConvertParameterWidget. Expected 2 arguments.
fi: Ei tarpeeksi parametreja SelectConvertParameterWidgetille: odotettiin kahta.

en: Too many arguments for SelectConvertParameterWidget, "%1"
fi: Liikaa parametreja SelectConvertParameterWidgetille: ”%1”

en: is
fi: on

en: not is
fi: ei ole

en: contains
fi: sisältää

en: not contains
fi: ei sisällä

en: matches
fi: täsmää

en: not matches
fi: ei täsmää

en: regex
fi: säänn. lauseke

en: not regex
fi: ei säänn. lauseke

en: An unknown tag value "%1" was found during parsing action "%2".
fi: Jäsennettäessä toimintoa ”%2” löytyi tuntematon tunnisteen arvo ”%1”.

en: An unknown tag "%1" was found during parsing action "%2".
fi: Jäsennettäessä toimintoa ”%2” löytyi tuntematon tunniste ”%1”.

en: Too many arguments found for "%1", max value is %2, number of value found %3 for %4
fi: ”%1” sai liikaa parametreja: enimmäisarvo on %2, arvoja saatiin %3 tunnisteelle %4

en: A feature "%1" in condition "%2" is not supported by server
fi: Palvelin ei tue ehdon ”%2” piirrettä ”%1”

[ctx: @info:tooltip]
en: Help
fi: Ohje

en: Add Flags
fi: Lisää lippuja (addflag)

en: Addflag is used to add flags to a list of [IMAP] flags.  It doesn't replace any previously set flags.  This means that multiple occurrences of addflag are treated additively.
fi: Addflagillä lisätään lippuja (IMAP-) lippujen luetteloon. Se ei korvaa aiempien addflagien mahdollisesti jo asettamia lippuja.

en: Add header
fi: Lisää otsake (addheader)

[ctx: @label:textbox]
en: header:
fi: otsake:

[ctx: @label:textbox]
en: value:
fi: arvo:

en: The addheader action adds a header field to the existing message header.
fi: addheader-toiminto lisää otsakekentän olemassa olevaan viestiotsakkeeseen.

en: Break
fi: Keskeytä (break)

[ctx: @label:textbox]
en: Name (optional):
fi: Nimi (valinnainen):

en: The break command terminates the closest enclosing loop.
fi: Break-komento päättää lähimmän ympäröivän silmukan.

en: Convert
fi: Muunna (convert)

[ctx: @label:textbox]
en: From:
fi: Lähettäjä:

[ctx: @label:textbox]
en: To:
fi: Vastaanottaja:

[ctx: @label:textbox]
en: Parameters:
fi: Parametrit:

en: The "convert" action specifies that all body parts with a media type equal to "media-type" be converted to the media type in "media-type" using conversion parameters.
fi: Convert-toiminto määrittää, että kaikki annetun tyypin mediatyypit muunnetaan toiseen tyyppiin muunnosparametreja käyttäen.

en: Delete header
fi: Poista otsake (deleteheader)

en: By default, the deleteheader action deletes all occurrences of the named header field.
fi: Oletusarvoisesti deleteheader-toiminto poistaa kaikki annetun otsakekentän esiintymät.

en: Discard is used to silently throw away the message.
fi: Discard-toiminto hylkää viestin hiljaisesti.

en: Enclose
fi: Sisällytä (enclose)

[ctx: @label:textbox]
en: Subject:
fi: Aihe:

[ctx: @label:textbox]
en: headers:
fi: otsakkeet:

[ctx: @label:textbox]
en: text:
fi: teksti:

en: Enclose action command is defined to allow an entire message to be enclosed as an attachment to a new message.
fi: Enclose-toiminto sallii koko viesti sisällytettävän uuteen liitteenä.

en: E-Reject
fi: Hylkää (e-reject)

en:  The "ereject" action cancels the implicit keep and refuses delivery of a message.
fi:  Ereject-toiminto peruu implisiittisen keep-toiminnon ja jättää viestin lähettämättä.

en: Extract Text
fi: Irrota teksti (extracttext)

[ctx: @label:textbox]
en: Number of characters:
fi: Merkkimäärä:

[ctx: @label:textbox]
en: Stored in variable name:
fi: Talletettu muuttujaan:

en: The "extracttext" action may be used within the context of a "foreverypart" loop and is used to store text into a variable
fi: Extracttext-toimintoa voi käyttää foreverypart-silmukan kontekstissa tallentamaan tekstiä muuttujaan

en: File Into
fi: Vie tiedostoon (fileinto)

en: Action "fileinto" has "copy" argument but current server does not support it
fi: Fileinto-toiminnolla on copy-parametri, jota nykyinen palvelin ei tue

[ctx: @option:check]
en: Keep a copy
fi: Säilytä kopio

[ctx: @option:check]
en: Create folder
fi: Luo kansio

en: The "fileinto" action delivers the message into the specified mailbox.
fi: Fileinto-toiminto vie viestin annettuun postilaatikkoon.

en: If the optional ":create" argument is specified, it instructs the Sieve interpreter to create the specified mailbox, if needed, before attempting to deliver the message into the specified mailbox.
fi: Jos valinnainen :create-parametri on annettu, Sieve-tulkki määrätään luomaan annettu postilaatikko, jos tarpeen, ennen kuin viesti yritetään viedä siihen.

en: If the optional ":copy" keyword is specified, the tagged command does not cancel the implicit "keep". Instead, it merely files or redirects a copy in addition to whatever else is happening to the message.
fi: Jos valinnainen :copy-parametri on annettu, komento ei peru implisiittistä ”keep”-toimintoa vaan tallentaa tai edentää kopion sen lisäksi, mitä viestille muuten tehdään.

en: The "keep" action is whatever action is taken in lieu of all other actions, if no filtering happens at all; generally, this simply means to file the message into the user's main mailbox.
fi: Keep-toiminto tehdään kaikkien muiden toimintojen sijasta, jollei suodatusta tapahdu; yleensä se tarkoittaa vain viestin tallentamista käyttäjän pääpostilaatikkoon.

[ctx: @label:textbox]
en: Add flags:
fi: Lisää liput:

en: Notify
fi: Ilmoita (notify)

[ctx: @label:textbox]
en: message:
fi: viesti:

[ctx: @label:textbox]
en: method:
fi: menetelmä:

en: The "notify" action specifies that a notification should be sent to a user.
fi: Notify-toiminto määrittää, että käyttäjälle tulisi lähettää ilmoitus.

en: Redirect
fi: Edennä (redirect)

[ctx: @option:check]
en: Use list
fi: Käytä luetteloa

en: The "redirect" action is used to send the message to another user at a supplied address, as a mail forwarding feature does.  The "redirect" action makes no changes to the message body or existing headers, but it may add new headers.
fi: Redirect-toimintoa käytetään lähettämään viesti toiselle käyttäjälle annettuun osoitteeseen kuten sähköpostia edennettäessä. Toiminto ei muuta viestin runkoa tai olemassa olevia otsakkeita, mutta voi lisätä uusia otsakkeita.

en: If the optional ":copy" keyword is specified, the tagged command does not cancel the implicit "keep". Instead, it redirects a copy in addition to whatever else is happening to the message.
fi: Jos valinnainen ”:copy”-parametri on annettu, komento ei peru implisiittistä ”keep”-toimintoa vaan tallentaa tai edentää kopion sen lisäksi, mitä viestille muuten tehdään.

en: Reject
fi: Hylkää (reject)

en:  The "reject" action cancels the implicit keep and refuses delivery of a message.
fi: Reject-toiminto peruu implisiittisen keep-toiminnon ja jättää viestin lähettämättä.

en: Remove Flags
fi: Poista lippuja (removeflag)

en: Removeflag is used to remove flags from a list of [IMAP] flags. Removeflag clears flags previously set by "set"/"addflag". Calling removeflag with a flag that wasn't set before is not an error and is ignored.
fi: Removeflag-toiminnolla poistetaan lippuja (IMAP-) lippujen luettelosta. Removeflag poistaa set- tai addflag-toiminnon aiemmin asettamat liput. Jos removeflagillä yritetään poistaa lippu, jota ei ole asetettu, kutsu  ohitetaan hiljaisesti.

en: Replace
fi: Korvaa (replace)

[ctx: @label:textbox]
en: from:
fi: lähettäjä:

en: The "replace" command is defined to allow a MIME part to be replaced with the text supplied in the command.
fi: Replace-komennolla voi MIME-osan korvata komennossa annetulla tekstillä.

en: Return
fi: Palaa (return)

en: The "return" command stops processing of the immediately included script only and returns processing control to the script that includes it.
fi: Return-komento lopettaa vain sisimmän skriptin käsittelyn ja palaa sitä kutsuneeseen skriptiin.

en: Set Flags
fi: Aseta lippuja (setflag)

en: Setflag is used for setting [IMAP] system flags or keywords. Setflag replaces any previously set flags.
fi: Setflagiä käytetään asettamaan (IMAP-) järjestelmälippuja tai -avainsanoja. setflag korvaa aiemmin asetetut liput.

en: Variable
fi: Muuttuja

[ctx: @option:check]
en: Protect special character
fi: Suojaa erikoismerkki

[ctx: @label:textbox]
en: Value:
fi: Arvo:

[ctx: @label:textbox]
en: In variable:
fi: Muuttujassa:

en: Script needs regex support, but server does not have it.
fi: Skripti vaatii säännöllisten lausekkeiden tukea, jota palvelimessa ei ole.

en: The "set" action stores the specified value in the variable identified by name.
fi: Set-toiminto tallentaa arvon nimen osoittamaan muuttujaan.

en: This modifier adds the necessary quoting to ensure that the expanded text will only match a literal occurrence if used as a parameter to :regex.  Every character with special meaning (. , *, ? , etc.) is prefixed with \ in the expansion
fi: Tämä määrite lisää tarpeelliset lainausmerkit, joilla varmistetaan, että laajennettu teksti vastaa :regexin parametrina vain kirjaimellisesti vastaavaa esiintymää. Erityismerkityksisten merkkien (. * ? jne.) edelle lisätään laajennuksessa kenoviiva (\).

en: Stop
fi: Pysäytä (stop)

en: The "stop" action ends all processing.  If the implicit keep has not been cancelled, then it is taken.
fi: Stop-toiminto lopettaa kaiken prosessoinnin. Ellei implisiittistä keep-toimintoa ole peruttu, se suoritetaan.

en: Vacation
fi: Poissaoloviesti (vacation)

[ctx: @label:textbox]
en: day:
fi: päivä:

[ctx: @label:textbox]
en: Message subject:
fi: Viestin aihe:

[ctx: @label:textbox]
en: Additional email:
fi: Lisäsähköposti:

[ctx: @label:textbox]
en: Vacation reason:
fi: Poissaolon syy:

en: The "vacation" action implements a vacation autoresponder similar to the vacation command available under many versions of Unix. Its purpose is to provide correspondents with notification that the user is away for an extended period of time and that they should not expect quick responses.
fi: Vacation-toiminto vastaa monista UNIX-versioista löytyvää ulkoista poissaoloviestisovellusta. Sen tarkoituksena on lähettää viestin lähettäjille ilmoitus, että käyttäjä on poissa pidemmän aikaa eikä nopeaa vastausta tulisi odottaa.

en: Through the ":days" parameter, it limits the number of auto-replies to the same sender to one per [n] days, for a specified number of days. But there are cases when one needs more granularity, if one would like to generate "vacation" replies more frequently.
fi: :days-parametrin avulla voi rajoittaa samalle lähettäjälle lähetettävien automaattivastausten määrän yhteen parametrin osoittamassa määrässä päiviä. Joissakin tapauksissa tarvitaan kuitenkin lisätarkkuutta, jos poissaoloviestivastauksia halutaan useammin.

en: This extension defines a ":seconds" parameter to provide more granularity for such situations.
fi: Tämä laajennus määrittelee :seconds-parametrin, joka tarjoaa näiden tilanteiden vaatiman lisätarkkuuden.

[ctx: @info:placeholder]
en: Define Email Address…
fi: Määritä sähköpostiosoite…

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter message…
fi: Kirjoita viesti…

en: Insert at the beginning
fi: Lisää alkuun

en: Append at the end
fi: Lisää loppuun

[ctx: @title:window]
en: Flags
fi: Liput

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Answered
fi: Vastattu

en: Flagged
fi: Merkitty

en: Seen
fi: Nähty

en: Draft
fi: Luonnos

[ctx: @info:placeholder]
en: Click on button for selecting flags…
fi: Valitse liput napsauttamalla painiketta…

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Flags
fi: Valitse liput

en: high importance
fi: erittäin tärkeä

en: normal importance
fi: tärkeä

en: low importance
fi: ei tärkeä

en: days
fi: päivää

en: seconds
fi: sekuntia

en: None
fi: Ei mitään

en: Lower
fi: Pieni

en: Upper
fi: Iso

en: Lower first letter
fi: Pieni alkukirjain

en: Upper first letter
fi: Iso alkukirjain

en: Quote wildcard
fi: Lainaa jokerimerkit

en: Length
fi: Pituus

[ctx: @label:textbox]
en: Please select an action.
fi: Valitse toimenpide.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add comment
fi: Lisää kommentti

en: Script contains unsupported feature "%1"
fi: Skripti sisältää ei-tuetun piirteen ”%1”

en: We detected a loop if in a loop if. It's not supported
fi: Havaittiin sisäkkäinen loop if, mitä ei tueta

en: Unknown tag "%1" during parsing condition "%2"
fi: Jäsennettäessä ehtoa ”%2” löytyi tuntematon tunniste ”%1”

en: Too many argument found for "%1", max value is %2, number of value found %3 for %4
fi: %1 sai liikaa parametreja: enimmäisarvo on %2, arvojen määräksi tuli %3 tunnisteelle %4

en: An unknown tag value "%1" was found during parsing condition "%2".
fi: Jäsennettäessä ehtoa ”%2” löytyi tuntematon tunnisteen arvo ”%1”

en: Address
fi: Osoite (address)

[ctx: @label:textbox]
en: address:
fi: osoite:

[ctx: @info:placeholder]
en: Use ; to separate emails
fi: Erota osoitteet puolipistein (;)

en: The "address" test matches Internet addresses in structured headers that contain addresses.  It returns true if any header contains any key in the specified part of the address, as modified by the comparator and the match keyword.
fi: Address-testi testaa Internet-osoitteita sisältävät rakenteiset otsakkeet. Se palauttaa arvon tosi, jos jostakin otsakkeesta löytyy vastine osoitteen määräosasta siten kuin verrokki ja hakusana sen määrittävät.

en: Body
fi: Runko (body)

en: The body test matches content in the body of an email message, that is, anything following the first empty line after the header.  (The empty line itself, if present, is not considered to be part of the body.)
fi: Body-testi vertaa sähköpostiviestin runkoa eli tekstiä otsakkeen jälkeisen ensimmäisen tyhjän rivin jälkeen. (Tyhjää riviä itsessään ei pidetä viestirungon osana.)

en: Currentdate
fi: Tänään (currentdate)

en: The currentdate test is similar to the date test, except that it operates on the current date/time rather than a value extracted from the message header.
fi: Currentdate-testi on kuten date-testi paitsi että se vertaa tänäistä päiväystä otsakkeen päiväysarvoihin.

en: Date
fi: Päiväys (date)

en: The date test matches date/time information derived from headers containing date-time values.
fi: Date-testi vertaa annettua päiväystä otsakkeen päiväysarvoihin.

en: Envelope
fi: Kuori (envelope)

en: The "envelope" test is true if the specified part of the [SMTP] (or equivalent) envelope matches the specified key.
fi: Envelope-testin arvo on tosi, jos annettu osa SMTP- tai vastaavaa kuorta vastaa annettua avainta.

en: Environment
fi: Ympäristö (environment)

[ctx: @label:textbox]
en: Item:
fi: Tietue:

en: The environment test retrieves the item of environment information specified by the name string and matches it to the values specified in the key-list argument.
fi: Ympäristötesti noutaa nimeä vastaavan ympäristötiedon tietueen ja vertaa sitä avainluetteloparametrin arvoihin.

en: Exists
fi: Olemassaolotesti (exists)

en: exists
fi: on olemassa

en: not exists
fi: ei ole olemassa

en: The "exists" test is true if the headers listed in the header-names argument exist within the message.  All of the headers must exist or the test is false.
fi: Exists-testin arvo on tosi, jos header-names-parametrissa luetellut otsakkeet löytyvät viestistä. Kaikkien otsakkeiden on oltava olemassa tai testin arvo on epätosi.

en: False
fi: Epätosi (False)

[ctx: @label:textbox]
en: false
fi: epätosi

en: The "false" test always evaluates to false.
fi: False-testin arvo on aina epätosi.

en: Has Flag
fi: Sisältää lipun

[ctx: @label:textbox]
en: Variable name
     (if empty it uses internal variable):
fi: Muuttujan nimi
     (jos tyhjä, käyttää sisäistä muuttujaa):

en: The hasflag test evaluates to true if any of the variables matches any flag name.
fi: Hasflag-testin arvo on tosi, jos mikä tahansa muuttujista vastaa mitä tahansa lipun nimeä.

en: Header
fi: Otsake

[ctx: @label:textbox]
en: With value:
fi: Arvonaan:

en: The "header" test evaluates to true if the value of any of the named headers, ignoring leading and trailing whitespace, matches any key.
fi: Header-testin arvo on tosi, jos minkä tahansa nimetyn otsakkeen arvo (alun ja lopun tyhjemerkit unohtaen) vastaa mitä tahansa hakusanaa.

en: IHave
fi: Ominaisuuden olemassaolo (IHave)

[ctx: @info:placeholder]
en: Use "," to separate capabilities
fi: Erota ominaisuudet pilkuin (,)

en: The "ihave" test provides a means for Sieve scripts to test for the existence of a given extension prior to actually using it.
fi: ihave-testi tarjoaa Sieve-skripteille keinon testata laajennuksen olemassaoloa ennen sen käyttöä.

en: Mailbox exists
fi: Postilaatikon olemassaolo (mailboxexists)

en: The "mailboxexists" test is true if all mailboxes listed in the "mailbox-names" argument exist in the mailstore, and each allows the user in whose context the Sieve script runs to "deliver" messages into it.
fi: Mailboxexists-testi on tosi, jos kaikki mailbox-names-parametrissa luetellut postilaatikot ovat olemassa ja kukin sallii Sieve-skriptin kontekstissa suoritettavan käyttäjän lähettää siihen viestejä.

en: Meta Data
fi: Metatieto

[ctx: @label:textbox]
en: Mailbox:
fi: Postilaatikko:

[ctx: @label:textbox]
en: Annotations:
fi: Merkinnät:

en: This test retrieves the value of the mailbox annotation "annotation-name" for the mailbox "mailbox". The retrieved value is compared to the "key-list". The test returns true if the annotation exists and its value matches any of the keys.
fi: Tämä testi noutaa postilaatikon ”annotation-name”-merkinnän arvon. Noudettua arvoa verrataan avainluetteloon. Testin arvo on tosi, jos merkintä on olemassa ja sen arvo vastaa jotakin avaimista.

en: Metadata exists
fi: Metatieto on olemassa

[ctx: @label:textbox]
en: Annotation:
fi: Merkintä:

en: The "metadataexists" test is true if all of the annotations listed in the "annotation-names" argument exist for the specified mailbox.
fi: ”metadataexists”-testi on tosi, jos kaikki ”annotation-name”-parametrin mainitsemat merkinnät ovat olemassa määritetyssä postilaatikossa.

en: Server Meta Data
fi: Palvelimen metatiedot

en: This test retrieves the value of the server annotation "annotation-name".  The retrieved value is compared to the "key-list". The test returns true if the annotation exists and its value matches any of the keys.
fi: Tämä testi noutaa palvelimen ”annotation-name”-merkinnän arvon ja vertaa sitä avainluetteloon. Testin arvo on tosi, jos merkintä on olemassa ja sen arvo vastaa yhtä avaimista.

en: Server Meta Data Exists
fi: Palvelinmetatieto on olemassa

en: The "servermetadataexists" test is true if all of the server annotations listed in the "annotation-names" argument exist.
fi: ”servermetadataexists”-testi on tosi, jos kaikki ”annotation-name”-parametrin mainitsemat palvelinmerkinnät ovat olemassa.

en: Size
fi: Koko

en: under
fi: alle

en: over
fi: yli

en: The "size" test deals with the size of a message.  It takes either a tagged argument of ":over" or ":under", followed by a number representing the size of the message.
fi: Size-testi tarkastelee tiedoston kokoa. Se ottaa joko :over- (’yli’) tai :under-parametrin (’alle’), jota seuraa viestin kokoa ilmaiseva numero.

en: Spam Test
fi: Roskapostitesti

[ctx: @option:check]
en: Percent
fi: Prosentti

en: Sieve implementations that implement the "spamtest" test use an identifier of either "spamtest" or "spamtestplus" for use with the capability mechanism.
fi: ”spamtest”-testin tarjoavat Sieve-toteutukset käyttävät tälle ominaisuusmekanismille joko ”spamtest”- tai ”spamtestplus”-tunnistetta.

en: True
fi: Tosi

[ctx: @label:textbox]
en: true
fi: tosi

en: The "true" test always evaluates to true.
fi: true-testi palauttaa aina arvon ’tosi’.

en: Virus Test
fi: Virustestaus

en: Sieve implementations that implement the "virustest" test have an identifier of "virustest" for use with the capability mechanism.
fi: ”virustest”-testin tarjoavat Sieve-toteutukset käyttävät tälle ominaisuusmekanismille tunnistetta ”virustest”.

en: all
fi: kaikki

en: localpart
fi: paikallisosa

en: domain
fi: alue

en: user
fi: käyttäjä

en: detail
fi: yksityiskohdat

en: raw
fi: raaka

en: content
fi: sisältö

en: text
fi: teksti

en: Year
fi: Vuosi

en: Month
fi: Kuukausi

en: Day
fi: Päivä

en: Julian
fi: Juliaaninen

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: Second
fi: Sekunti

en: Time
fi: Aika

en: Zone
fi: Vyöhyke

en: Weekday
fi: Viikonpäivä

en: Select multiple headers…
fi: Valitse useita otsakkeita…

[ctx: @title:window]
en: Headers
fi: Otsakkeet

[ctx: @label:textbox]
en: Add new header:
fi: Lisää uusi otsake:

en: From
fi: Lähettäjä

en: To
fi: Vastaanottaja

en: Reply To
fi: Vastausosoite

en: Cc
fi: Kopionsaaja

en: Bcc
fi: Piilokopionsaaja

en: Resent From
fi: Uudelleenlähetetty osoitteesta

en: Resent To
fi: Uudelleenlähetetty osoitteeseen

en: Sender
fi: Lähettäjä

en: Subject
fi: Aihe

en: Message Id
fi: Viestin tunniste

en: Content type
fi: Sisällön tyyppi

en: Type
fi: Tyyppi

en: Subtype
fi: Alityyppi

en: Anychild
fi: JokinPerillinen

en: Parameters
fi: Parametrit

en: Value
fi: Arvo

en: Count
fi: Määrä

en: Greater than
fi: Suurempi kuin

en: Greater than or equal
fi: Suurempi tai yhtä kuin

en: Less than
fi: Pienempi kuin

en: Less than or equal
fi: Pienempi tai yhtä kuin

en: Equal to
fi: Yhtä kuin

en: Not equal to
fi: Eri kuin

en: Bytes
fi: tavua

[ctx: @label:textbox]
en: Please select an condition.
fi: Valitse ehto.

en: Sieve Script
fi: Sieve-skripti

en: Error during importing script. Do you want to switch to text mode?
fi: Virhe skriptiä tuotaessa. Halutko vaihtaa tekstitilaan?

[ctx: @action:button]
en: Switch to Text Mode
fi: Vaihda tekstitilaan

[ctx: @action:button]
en: Do Not Switch
fi: Älä vaihda

[ctx: @option:check]
en: Add ForEveryPart loop
fi: Lisää ForEveryPart-silmukka

en: "foreverypart", which is an iterator that walks though every MIME part of a message, including nested parts, depth first, and applies the commands in the specified block to each of them.
fi: foreverypart on iteraattori, joka käy läpi viestin jokaisen MIME-osan (upotteiset mukaan lukien; ensin syvyyssuunnassa) ja soveltaa annetun lohkon komentoja kuhunkin.

en: Unknown tagValue "%1" during loading loop "for"
fi: For-silmukkaa ladattaessa löytyi tuntematon tunnisteen arvo ”%1”

en: Unknown tag "%1" during loading loop "for"
fi: For-silmukkaa ladattaessa löytyi tuntematon tunniste ”%1”

[ctx: @label:textbox]
en: Variable name:
fi: Muuttujan nimi:

[ctx: @option:check]
en: Set value to:
fi: Aseta arvoksi:

en: Unknown tag "%1" during loading of variables.
fi: Muuttujia ladattaessa löytyi tuntematon tunniste ”%1”

en: A variable has global scope in all scripts that have declared it with the "global" command.  If a script uses that variable name without declaring it global, the name specifies a separate, non-global variable within that script.
fi: Muuttujan ala on globaali kaikissa skripteissä, jotka ovat määrittäneet sen global-komennolla. Jos skripti käyttää muuttujan nimeä määrittämättä sitä globaaliksi, nimi määrittää erillisen, skriptille paikallisen muuttujan.

en: personal
fi: henkilökohtainen

en: global
fi: globaali

en: Unknown location type "%1" during parsing includes
fi: Jäsennettäessä sisällytyksiä löytyi tuntematon sijaintityyppi ”%1”

[ctx: @label:textbox]
en: Include:
fi: Sisällytä:

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @option:check]
en: Optional
fi: Valinnainen

[ctx: @option:check]
en: Once
fi: Kerran

en: The "include" command takes an optional "location" parameter, an optional ":once" parameter, an optional ":optional" parameter, and a single string argument representing the name of the script to include for processing at that point.
fi: Include-komennolla on valinnainen location-parametri, valinnainen :once-parametri, valinnainen :optional-parametri ja yksittäinen merkkijonoparametri, joka osoittaa tässä kohtaa käsiteltävän skriptin nimen.

en: We can not add more includes elements.
fi: Ei voi enää lisätä includes-elementtejä.

en: Conditions
fi: Ehdot

[ctx: @option:radio]
en: Match all messages
fi: Täsmää kaikkiin viesteihin

[ctx: @option:radio]
en: Match a&ll of the following
fi: Tä&smää kaikkiin seuraaviin

[ctx: @option:radio]
en: Match an&y of the following
fi: Täsmää &mihin tahansa seuraavista

en: Actions
fi: Toiminnot

[ctx: @label:textbox]
en: Add new block:
fi: Lisää uusi lohko:

en: "elsif" block
fi: elsif-lohko

en: "else" block
fi: else-lohko

[ctx: @title:window]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: Move selected filter up.]
en: Up
fi: Ylemmäs

[ctx: Move selected filter down.]
en: Down
fi: Alemmas

[ctx: Move selected filter to the top.]
en: Top
fi: Ylös

[ctx: Move selected filter to the bottom.]
en: Bottom
fi: Alas

[ctx: @info:tooltip]
en: New Script
fi: Uusi skripti

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete Script
fi: Poista skripti

[ctx: @info:tooltip]
en: Rename Script
fi: Muuta skriptin nimeä

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit Script Description
fi: Muuta skriptin kuvausta

[ctx: @action:inmenu]
en: New Script
fi: Uusi skripti

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Script
fi: Muuta skriptin nimeä

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit Script Description
fi: Muokkaa skriptin kuvausta

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Script
fi: Poista skripti

[ctx: @title:window]
en: New Script
fi: Uusi skripti

en: New script name:
fi: Uuden skriptin nimi

en: Do you want to delete "%1" script?
fi: Haluatko poistaa skriptin ”%1”?

[ctx: @title:window]
en: Delete Script
fi: Poista skripti

[ctx: @title:window]
en: Rename Script
fi: Muuta skriptin nimeä

en: New name for the script:
fi: Uuden skriptin nimi:

en: forEveryPart is not supported by your server
fi: Palvelimesi ei tue forEveryPart-ominaisuutta

en: Script part %1
fi: Skriptin osa %1

en: Global Variable
fi: Globaali muuttuja

en: Script should always have just one "Else" block. We cannot add another one.
fi: Skriptissä tulisi aina olla vain yksi Else-lohko. Toista ei voi lisätä.

en: Main block
fi: Päälohko

en: Block "Elsif"
fi: Elsif-lohko

en: Block "Else"
fi: Else-lohko

[ctx: @title:window]
en: Sieve Parsing Error
fi: Sieve-jäsennysvirhe

en: Save As…
fi: Tallenna nimellä…

en: Sieve script:
fi: Sieve-skripti:

en: Errors reported:
fi: Ilmoitetut virheet:

en: All Files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

[ctx: @title:window]
en: Save Log To File
fi: Tallenna loki tiedostoon

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

[ctx: @title:window]
en: Sieve Diagnostics
fi: Sieven diagnostiikka

en: Collecting diagnostic information about Sieve support…
fi: Kerätään Sieve-tuen diagnostiikkatietoa…

en: No IMAP resource found.
fi: IMAP-resurssia ei löytynyt.

en: Unable to get the info
fi: Tietojen saaminen epäonnistui

en: Collecting data for account '%1'…
fi: Kerätään tilin ”%1” tietoja…

en: (Account does not support Sieve)
fi: (Tili ei tue Sieveä)

en: Contents of script '%1':
fi: skriptin ”%1” sisältö:

en: (This script is empty)
fi: (Skripti on tyhjä)

en: Sieve capabilities:
fi: Sieve-ominaisuudet:

en: (No special capabilities available)
fi: (Ei erityisominaisuuksia saatavilla)

en: Available Sieve scripts:
fi: Saatavilla olevat Sieve-skriptit:

en: (No Sieve scripts available on this server)
fi: (Palvelimella ei ole saatavilla Sieve-skriptejä)

en: Active script: '%1'
fi: Aktiivinen skripti: ”%1”

[ctx: @title:window]
en: Edit Sieve Script
fi: Muokkaa Sieve-skriptia

en: Script is modified. Do you want to close editor?
fi: Skriptiä on muutettu. Haluatko sulkea muokkaimen?

[ctx: @action:button]
en: Close Editor
fi: Sulje muokkain

[ctx: @action:button]
en: Do Not Close
fi: Älä sulje

en: Sieve Files (*.siv);;All Files (*)
fi: Sieve-tiedostot (*.siv);;Kaikki tiedostot (*)

[ctx: @title:window]
en: Save Script
fi: Tallenna skripti

en: You will overwrite script. Do you want to continue?
fi: Korvaa skriptin toisella. Haluatko jatkaa?

[ctx: @title:window]
en: Import Script
fi: Tuo skripti

en: *.siv;;sieve files (*.siv);;all files (*)
fi: *.siv;;sieve-tiedostot (*.siv);;kaikki tiedostot (*)

[ctx: @title:window]
en: Import Script Sieve
fi: Tuo Sieve-skripti

en: Could not load the file %1:
    "%2" is the detailed error description.
fi: Tiedostoa %1 ei voitu ladata:
    Virheen tarkka kuvaus on ”%2”.

[ctx: @title:window]
en: Sieve Editor Error
fi: Sieve-muokkaimen virhe

[ctx: @action]
en: Go to Line
fi: Siirry riville

[ctx: @action]
en: Comment
fi: Kommentoi

[ctx: @action]
en: Uncomment
fi: Poista kommentti

[ctx: @action]
en: Debug Sieve Script…
fi: Paikanna Sieve-skriptin virheet…

[ctx: @action]
en: Wordwrap
fi: Rivitys

[ctx: @title:menu]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: @title:menu]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: @title:menu]
en: View
fi: Näkymä

[ctx: @title:menu]
en: Tools
fi: Työkalut

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
fi: Sulje kaikki muut välilehdet

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Tabs
fi: Sulje kaikki välilehdet

en: Help
fi: Ohje

en: Error during load page about %1
fi: Virhe ladattaessa sivua kohteesta %1

en: Help about: %1
fi: Tietoa kohteesta: ”%1”

en: Sieve Template:
fi: Sieve-mallipohja:

en: Editor
fi: Muokkain

[ctx: @info:placeholder]
en: Show result from "check syntax"
fi: Näytä syntaksintarkistuksen tulokset

en: Error during parsing
fi: Virhe jäsennettäessä

en: Selected text is not a full sieve script
fi: Valittu teksti ei ole täysi Sieve-skripti

[ctx: @title:window]
en: Parsing error
fi: Jäsennysvirhe

[ctx: @action]
en: Check Syntax
fi: Tarkista syntaksi

en: Import…
fi: Tuo…

[ctx: @action]
en: Create Rules Graphically…
fi: Luo säännöt graafisesti…

en: Share…
fi: Jaa…

[ctx: @action]
en: Server Info
fi: Palvelintiedot

[ctx: @label:textbox]
en: Script name:
fi: Skriptin nimi:

en: Simple Mode
fi: Yksinkertainen tila

en: Advanced Mode
fi: Edistynyt tila

[ctx: @title:window]
en: Sieve Server Support
fi: Sieve-palvelintuki

en: Sieve server supports:
fi: Sieve-palvelin tukee:

[ctx: @action]
en: Insert Rule
fi: Lisää sääntö

[ctx: @action]
en: Help about: '%1'
fi: Ohje kohteelle: ”%1”

[ctx: @action]
en: Edit Rule
fi: Muokkaa sääntöä

en: Some errors were found during parsing. <a href="sieveerrordetails">(Details…)</a>
fi: Jäsennettäessä löytyi virheitä. <a href="sieveerrordetails">(Tietoa…)</a>

[ctx: @action]
en: Switch to Graphical Mode
fi: Vaihda graafiseen tilaan

[ctx: @action]
en: Stay in Text Mode
fi: Pysy tekstitilassa

[ctx: @action]
en: Switch to Text Mode
fi: Vaihda tekstitilaan

[ctx: @action]
en: Stay in Graphical Mode
fi: Pysy graafisessa tilassa

en: We cannot parse script. We cannot switch to graphical mode
fi: Skriptiä ei voi jäsentää. Graafiseen tilaan ei voi vaihtaa

[ctx: @info:tooltip]
en: Close
fi: Sulje

en: Close
fi: Sulje

[ctx: Find text]
en: F&ind:
fi: &Etsi:

[ctx: @info:tooltip]
en: Text to search for
fi: Etsittävä teksti

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to next match
fi: Siirry seuraavaan osumaan

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
fi: Edellinen

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to previous match
fi: Siirry edelliseen osumaan

en: Options
fi: Valinnat

[ctx: @info:tooltip]
en: Modify search behavior
fi: Muuta hakuvalintoja

en: Case sensitive
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

en: Phrase not found
fi: Lauseketta ei löytynyt

[ctx: @title:window]
en: Save Web Page
fi: Tallenna verkkosivu

[ctx: @title:window]
en: Manage Sieve Scripts
fi: Sieve-skriptien hallinta

[ctx: create a new sieve script]
en: New…
fi: Uusi…

[ctx: @action:button]
en: Edit…
fi: Muokkaa…

[ctx: @action:button]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @action:button]
en: Deactivate
fi: Passivoi

[ctx: @title:window]
en: Sieve Error
fi: Sieve-virhe

en: Uploading script to server for checking it, please wait…
fi: Lähetetään skriptiä palvelimelle tarkistettavaksi, odota…

en: The Sieve script was successfully uploaded.
fi: Sieve-skripti onnistuttiin lähettämään.

[ctx: @title:window]
en: Sieve Script Upload
fi: Sieve-skriptin lähetys

en: Uploading the Sieve script failed.
    The server responded:
    %1
fi: Sieve-skriptin lähetys epäonnistui.
    Palvelin vastasi:
    %1

[ctx: @title:window]
en: Sieve Parsing
fi: Sieve-jäsennys

en: XML Files (*.xml);;All Files (*)
fi: XML-tiedostot (*.xml);;Kaikki tiedostot (*)

[ctx: @title:window]
en: Debug Sieve Script
fi: Paikanna Sieve-skriptin virheet

en: Apply Changes
fi: Toteuta muutokset

[ctx: @action:button]
en: Debug
fi: Virheenpaikannus

en: Debug
fi: Virheenpaikannus

[ctx: @label:textbox]
en: Email path:
fi: Sähköpostin polku:

[ctx: @label:textbox]
en: Extension:
fi: Laajennus:

[ctx: @info:placeholder]
en: Activate extension with "+<name of extension>", deactivate it with "-<name of extension>"
fi: Aktivoi laajennus: ”+<laajennuksen nimi>”; passivoi: ”-<laajennuksen nimi”

[ctx: @info:placeholder]
en: Display check script result…
fi: Näytä syntaksintarkistuksen tulokset…

en: Script text is empty.
fi: Skriptin teksti on tyhjä.

en: Email file must be installed locally.
fi: Sähköpostitiedosto on asennettava paikallisesti.

en: Failed to open temporary file.
fi: Väliaikaistiedoston avaaminen epäonnistui.

en: Script still contains debug method. Remove it please.
fi: Skriptillä on yhä virheenpaikannusmetodi. Poista se.

[ctx: @action]
en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Text Files (*.txt);;All Files (*)
fi: Tekstitiedostot (*.txt);;Kaikki tiedostot (*)

[ctx: @action]
en: Add debug here
fi: Lisää virheenpaikannus tähän

[ctx: @label:textbox]
en: "sieve-test" was not found on system. Please install it. (See in Dovecot package)
fi: sieve-test-ohjelmaa ei löytynyt järjestelmästä. Asenna se (katso Dovecot-paketista)

en: Filter on Mailing List-ID
fi: Suodata postilistatunnisteen mukaan

en: Filter on Subject
fi: Suodata aiheen mukaan

en: Filter on Spamassassin
fi: Suodata Spamassassinin avulla

en: Flag messages
fi: Liputa viestejä

en: Forward Message
fi: Välitä viesti

en: Forward Message and add copy
fi: Välitä viesti ja lisää kopio

en: Destroy mail posted by…
fi: Tuhoa posti, jonka lähetti…

en: Vacations
fi: Poissaoloviestit

[ctx: @title:window]
en: Default template
fi: Oletusmallipohja

[ctx: @title:window]
en: Template
fi: Mallipohja

en: You can drag and drop element on editor to import template
fi: Voit vetää ja pudottaa alkioita muokkaimeen tuodaksesi mallipohjan

[ctx: @title:window]
en: Configure "Out of Office" Replies
fi: Poissaoloviestien asetukset

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
fi: Haluatko varmasti perua?

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
fi: Vahvistus

[ctx: @action:button]
en: Cancel Editing
fi: Peru muokkaus

[ctx: @action:button]
en: Do Not Cancel
fi: Älä peru

[ctx: @label:textbox]
en: KMail's Out of Office Reply functionality relies on server-side filtering. You have not yet configured an IMAP server for this. You can do this on the "Filtering" tab of the IMAP account configuration.
fi: KMailin poissaoloviestien toiminnallisuus riippuu palvelinpuolen suodattimista. IMAP-palvelinta ei ole vielä asetettu tähän. Sen voi tehdä IMAP-tilin asetusten ”Suodattaminen”-välilehdeltä.

[ctx: @label:textbox]
en: Configure vacation notifications to be sent:
fi: Määritä poissaoloilmoitukset lähetettäväksi:

[ctx: @option:check]
en: &Activate vacation notifications
fi: &Aktivoi poissaoloilmoitukset

[ctx: @label:textbox]
en: &Subject of the vacation mail:
fi: Poissaoloviestin &aihe:

[ctx: @label:textbox]
en: Start date:
fi: Aloituspäivä:

[ctx: @label:textbox]
en: End date:
fi: Lopetuspäivä:

en:  day |  days
fi[0]:  päivä
fi[1]:  päivää

[ctx: @label:textbox]
en: &Resend notification only after:
fi: Lähetä ilmoitus &uudelleen ajassa:

[ctx: @label:textbox]
en: &Send responses for these addresses:
fi: &Lähetä vastaukset näihin osoitteisiin:

[ctx: @label:textbox]
en: &Action for incoming mails:
fi: Toimenpide &saapuvalle postille:

[ctx: @option:check]
en: Do not send vacation replies to spam messages
fi: Älä vastaa poissaoloviestillä roskapostiin

[ctx: @option:check]
en: Only react to mail coming from domain:
fi: Reagoi viesteihin vain toimialueelta:

en: There is still an active out-of-office reply configured.
    Do you want to edit it?
fi: Aktiivinen poissaoloviesti on yhä määritetty.
    Haluatko muokata sitä?

[ctx: @title:window]
en: Out-of-office reply still active
fi: Poissaoloviesti on yhä aktiivinen

[ctx: @action:button]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: @action:button]
en: Ignore
fi: Sivuuta

[ctx: @label:textbox]
en: Your server did not list "vacation" in its list of supported Sieve extensions;without it, KMail cannot install out-of-office replies for you.Please contact your system administrator.
fi: Palvelimesi ei mainitse kyvyissään poissaoloviestejä (vacation). Ilman sitä KMail ei voi asentaa poissaoloviestiä. Ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään.

en: Someone (probably you) changed the vacation script on the server. KMail is no longer able to determine the parameters for the autoreplies. Default values will be used.
fi: Joku (todennäköisesti sinä) muutti palvelimen poissaoloskriptiä. KMail ei enää voi tunnistaa automaattivastausten parametreja. Käytetään oletusarvoja.

en: No Sieve URL configured
fi: Sieve-osoitetta ei määritetty

en: No IMAP server configured…
fi: IMAP-palvelimia ei ole määritetty…

en: Available Scripts
fi: Saatavilla olevat skriptit

en: Network down.
fi: Ei verkkoyhteyttä.

en: Edit Script…
fi: Muokkaa skriptiä…

en: Rename Script…
fi: Muuta skriptin nimeä…

en: Delete Script
fi: Poista skripti

en: Deactivate Script
fi: Passivoi skripti

en: New Script…
fi: Uusi skripti…

en: New Sieve Script
fi: Uusi Sieve-skripti

en: Please enter a name for the new Sieve script:
fi: Anna uudelle Sieve-skriptille nimi:

en: unnamed
fi: nimetön

en: Empty name is not a valid name
fi: Tyhjä nimi ei kelpaa nimeksi

en: You cannot use protected name.
fi: Et voi käyttää suojattua nimeä.

en: Script name already used "%1".
fi: Skriptin nimi ”%1” on jo käytössä.

en: Rename Script
fi: Muuta skriptin nimeä

en: Script Name:
fi: Skriptin nimi:

en: Really delete script "%1" from the server?
fi: Poistetaanko skripti ”%1” todella palvelimelta?

[ctx: @title:window]
en: Delete Sieve Script Confirmation
fi: Sieve-skriptin poiston vahvistaminen

en: Deleting the script failed.
    The server responded:
    %1
fi: Skriptin poisto epäonnistui.
    Palvelin vastasi:
    %1

en: Failed to fetch the list of scripts
fi: Skriptiluettelon nouto epäonnistui

[ctx: @info:placeholder]
en: Define Folder
fi: Määritä kansio
