libksieve - en to nn translation catalogue (91 entries)

en: Parse error: Carriage Return (CR) without Line Feed (LF)
nn: Tolkingsfeil: vognretur (CR) utan linjeskift (LF)

en: Parse error: Unquoted Slash ('/') without Asterisk ('*'). Broken Comment?
nn: Tolkingsfeil: usitert skråstrek («/») utan asterisk («*»). Øydelagd kommentar?

en: Parse error: Illegal Character
nn: Tolkingsfeil: ulovleg teikn

en: Parse error: Unexpected Character, probably a missing space?
nn: Tolkingsfeil: uventa teikn. Eit manglande mellomrom?

en: Parse error: Tag Name has leading Digits
nn: Tolkingsfeil: siffer først i taggnamn

en: Parse error: Only whitespace and #comments may follow "text:" on the same line
nn: Tolkingsfeil: berre blankteikn og #kommentarar kan følgje etter «text:» på same linje

en: Parse error: Number out of Range (must be smaller than %1)
nn: Tolkingsfeil: tal utanfor verdiområdet (må vera mindre enn %1)

en: Parse error: Invalid UTF-8 sequence
nn: Tolkingsfeil: ugyldig UTF8-sekvens

en: Parse error: Premature end of Multiline String (did you forget the '.'?)
nn: Tolkingsfeil: fleirlinja streng slutta for tidleg (gløymde du ein «.»?)

en: Parse error: Premature end of Quoted String (missing closing '"')
nn: Tolkingsfeil: sitert streng slutta for tidleg (mangler avsluttande «"»)

en: Parse error: Premature end of String List (missing closing ']')
nn: Tolkingsfeil: strengliste slutta for tidleg (manglar avsluttande «]»)

en: Parse error: Premature end of Test List (missing closing ')')
nn: Tolkingsfeil: testliste slutta for tidleg (manglar sluttparentes «)»)

en: Parse error: Premature end of Block (missing closing '}')
nn: Tolkingsfeil: blokk slutta for tidleg (manglar avsluttande «}»)

en: Parse error: Missing Whitespace
nn: Tolkingsfeil: manglar blankteikn

en: Parse error: Missing ';' or Block
nn: Tolkingsfeil: manglar «;» eller blokk

en: Parse error: Expected ';' or '{', got something else
nn: Tolkingsfeil: venta «;» eller «{», men fekk noko anna

en: Parse error: Expected Command, got something else
nn: Tolkingsfeil: venta kommando, men fekk noko anna

en: Parse error: Trailing, Leading or Duplicate Commas in String List
nn: Tolkingsfeil: komma først, sist eller duplisert i strengliste

en: Parse error: Trailing, Leading or Duplicate Commas in Test List
nn: Tolkingsfeil: komma først, sist eller duplisert i testliste

en: Parse error: Missing ',' between Strings in String List
nn: Tolkingsfeil: manglar «,» mellom strengar i strengliste

en: Parse error: Missing ',' between Tests in Test List
nn: Tolkingsfeil: manglar «,» mellom testar i testliste

en: Parse error: Only Strings allowed in String Lists
nn: Tolkingsfeil: berre strengar er tillatne i strenglister

en: Parse error: Only Tests allowed in Test Lists
nn: Tolkingsfeil: berre testar er tillatne i testlister

en: "require" must be first command
nn: «require» må vera første kommando

en: "require" missing for command "%1"
nn: «require» manglar for kommandoen «%1»

en: "require" missing for test "%1"
nn: «require» manglar for testen «%1»

en: "require" missing for comparator "%1"
nn: «require» manglar for samanliknaren «%1»

en: Command "%1" not supported
nn: Kommandoen «%1» er ikkje støtta

en: Test "%1" not supported
nn: Testen «%1» er ikkje støtta

en: Comparator "%1" not supported
nn: Samanliknaren «%1» er ikkje støtta

en: Site Policy Limit Violation: Test nesting too deep (max. %1)
nn: Grensebrot for systemet: test-nøstinga for djup (maksverdi: %1)

en: Site Policy Limit Violation: Block nesting too deep (max. %1)
nn: Grensebrot for systemet: blokk-nøstinga for djup (maksverdi: %1)

en: Invalid Argument "%1" to "%2"
nn: Ugyldig argument «%1» til «%2»

en: Conflicting Arguments: "%1" and "%2"
nn: Konflikt mellom argumenta «%1» og «%2»

en: Argument "%1" Repeated
nn: Argumentet «%1» er gjenteke

en: Command "%1" violates command ordering constraints
nn: Kommandoen «%1» bryt reglar for kommandorekkjefølgje

en: Incompatible Actions "%1" and "%2" requested
nn: Handlingane «%1» og «%2» som ikkje passar saman er førspurde

en: Mail Loop detected
nn: E-postlykkje funnen

en: Site Policy Limit Violation: Too many Actions requested (max. %1)
nn: Grensebrot for systemet: for mange førespurde (maksverdi: %1)

en: Unknown error
nn: Ukjend feil

en: Discard
nn: Forkast

en: More information
nn: Meir informasjon

en: contains
nn: inneheld

en: Reject
nn: Avvis

en: Replace
nn: Byt ut

en: Variable
nn: Variabel

en: Stop
nn: Stopp

en: Deleted
nn: Sletta

en: days
nn: dagar

en: seconds
nn: sekund

en: Upper
nn: Øvre

en: Length
nn: Lengd

en: Address
nn: Adresse

en: Date
nn: Dato

en: Envelope
nn: Konvolutt

en: Environment
nn: Omgjevnad

en: False
nn: Usann

en: Size
nn: Storleik

en: True
nn: Sann

en: all
nn: alle

en: raw
nn: rå

en: content
nn: innhald

en: text
nn: tekst

en: Year
nn: År

en: Month
nn: Månad

en: Second
nn: Andre

en: From
nn: Frå

en: To
nn: Til

en: Reply To
nn: Svar til

en: Subject
nn: Emne

en: Message Id
nn: Meldings-ID

en: Subtype
nn: Undertype

en: Value
nn: Verdi

en: Count
nn: Tal

en: Bytes
nn: Byte

en: Conditions
nn: Vilkår

[ctx: Move selected filter up.]
en: Up
nn: Opp

[ctx: Move selected filter down.]
en: Down
nn: Ned

en: Includes
nn: Tek med

en: All Files (*)
nn: Alle filer (*)

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
nn: Lukk fane

[ctx: @title:menu]
en: Edit
nn: Rediger

[ctx: @title:menu]
en: Tools
nn: Verktøy

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
nn: Lukk andre faner

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Tabs
nn: Lukk alle faner

en: Help
nn: Hjelp

en: Close
nn: Lukk

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
nn: Neste

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
nn: Førre

en: Case sensitive
nn: Skil mellom store og små bokstavar

en: Apply Changes
nn: Bruk innstillingane
