libksysguard - en to ar translation catalogue (108 entries)

[ctx: Bytes unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 B
ar: %1 بايت

[ctx: Kilobytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Ki​B
ar: %1 ك.بايت

[ctx: Megabytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Mi​B
ar: %1 م.بايت

[ctx: Gigabytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Gi​B
ar: %1 غ.بايت

[ctx: Terabytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Ti​B
ar: %1 ت.بايت

[ctx: Petabytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Pi​B
ar: %1 ب.بايت

[ctx: Bytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 B/s
ar: %1 بايت/ث

[ctx: Kilobytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Ki​B/s
ar: %1 ك.بايت/ث

[ctx: Megabytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Mi​B/s
ar: %1 م.بايت/ث

[ctx: Gigabytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Gi​B/s
ar: %1 غ.بايت/ث

[ctx: Terabytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Ti​B/s
ar: %1 ت.بايت/ث

[ctx: Petabytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Pi​B/s
ar: %1 ب.بايت/ث

[ctx: Bits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 bps
ar: %1 ب.ب.ث

[ctx: Kilobits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​bps
ar: %1 ب.ب.ث

[ctx: Megabits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​bps
ar: %1 ب.ب.ث

[ctx: Gigabits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​bps
ar: %1 غ.ب.ث

[ctx: Terabits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​bps
ar: %1 ت.ب.ث

[ctx: Petabits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​bps
ar: %1 بتا.ب.ث

[ctx: Hertz unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 Hz
ar: %1 هرتز

[ctx: Kilohertz unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​Hz
ar: %1 ك.هرتز

[ctx: Megahertz unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​Hz
ar: %1 م.هرتز

[ctx: Gigahertz unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​Hz
ar: %1 غ.هرتز

[ctx: Terahertz unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​Hz
ar: %1 ت.هرتز

[ctx: Petahertz unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​Hz
ar: %1 ب.هرتز

[ctx: Volts unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 V
ar: %1 ف

[ctx: Kilovolts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​V
ar: %1 ك.ف

[ctx: Megavolts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​V
ar: %1 م.ف

[ctx: Gigavolts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​V
ar: %1 غ.ف

[ctx: Teravolts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​V
ar: %1 ت.ف

[ctx: Petavolts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​V
ar: %1 ب.ف

[ctx: Watts unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 W
ar: %1 و

[ctx: Kilowatts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​W
ar: %1 ك.و

[ctx: Megawatts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​W
ar: %1 م.و

[ctx: Gigawatts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​W
ar: %1 غ.و

[ctx: Terawatts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​W
ar: %1 ت.و

[ctx: Petawatts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​W
ar: %1 ب.و

[ctx: Watt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 Wh
ar: %1 و.س

[ctx: Kilowatt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​Wh
ar: %1 ك.و.س

[ctx: Megawatt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​Wh
ar: %1 م.و.س

[ctx: Gigawatt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​Wh
ar: %1 غ.و.س

[ctx: Terawatt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​Wh
ar: %1 ت.و.س

[ctx: Petawatt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​Wh
ar: %1 ب.و.س

[ctx: Ampere unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 A
ar: %1 أ

[ctx: Kiloamperes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​A
ar: %1 ك.أ

[ctx: Megaamperes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​A
ar: %1 م.أ

[ctx: Gigaamperes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​A
ar: %1 غ.أ

[ctx: Teraamperes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​A
ar: %1 ت.أ

[ctx: Petaamperes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​A
ar: %1 ب.أ

[ctx: Percent unit]
note: i18n: Use \u200B (zero width space) to separate value and unit
en: %1​%
ar: %1٪

[ctx: Revolutions per minute unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 RPM
ar: %1 د.ك.د

[ctx: Celsius unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space)  to separate value and unit
en: %1 °C
ar: %1 °س

[ctx: Decibels unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 dBm
ar: %1 د.م.و

[ctx: Seconds unit symbol]
note: i18n: Use \u200B (zero width space) to separate value and unit
en: %1​s
ar: %1ث

[ctx: Rate unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 s⁻¹
ar: %1 ث⁻¹

[ctx: Bytes unit symbol]
en: B
ar: بايت

[ctx: Kilobytes unit symbol]
en: KiB
ar: ك.بايت

[ctx: Megabytes unit symbol]
en: MiB
ar: م.بايت

[ctx: Gigabytes unit symbol]
en: GiB
ar: ج.بايت

[ctx: Terabytes unit symbol]
en: TiB
ar: ت.بايت

[ctx: Petabytes unit symbol]
en: PiB
ar: ب.بايت

[ctx: Bytes per second unit symbol]
en: B/s
ar:  بايت/ث

[ctx: Kilobytes per second unit symbol]
en: KiB/s
ar:  ك.بايت/ث

[ctx: Megabytes per second unit symbol]
en: MiB/s
ar:  م.بايت/ث

[ctx: Gigabytes per second unit symbol]
en: GiB/s
ar:  غ.بايت/ث

[ctx: Terabytes per second unit symbol]
en: TiB/s
ar:  ت.بايت/ث

[ctx: Petabytes per second unit symbol]
en: PiB/s
ar:  ب.بايت

[ctx: Bits per second unit symbol]
en: bps
ar: ب.ب.ث

[ctx: Kilobits per second unit symbol]
en: Kbps
ar: ك.ب.ث

[ctx: Megabits per second unit symbol]
en: Mbps
ar: م.ب.ث

[ctx: Gigabits per second unit symbol]
en: Gbps
ar: غ.ب.ث

[ctx: Terabits per second unit symbol]
en: Tbps
ar: ت.ب.ث

[ctx: Petabits per second unit symbol]
en: Pbps
ar: بتا.ب.ث

[ctx: Hertz unit symbol]
en: Hz
ar: هرتز

[ctx: Kilohertz unit symbol]
en: kHz
ar: ك.هرتز

[ctx: Megahertz unit symbol]
en: MHz
ar: م.هرتز

[ctx: Gigahertz unit symbol]
en: GHz
ar: غ.هرتز

[ctx: Terahertz unit symbol]
en: THz
ar: ت.هرتز

[ctx: Petahertz unit symbol]
en: PHz
ar: ب.هرتز

[ctx: Volts unit symbol]
en: V
ar: ف

[ctx: Kilovolts unit symbol]
en: kV
ar: ك.ف

[ctx: Megavolts unit symbol]
en: MV
ar: م.ف

[ctx: Gigavolts unit symbol]
en: GV
ar: غ.ف

[ctx: Teravolts unit symbol]
en: TV
ar: ت.ف

[ctx: Petavolts unit symbol]
en: PV
ar: ب.ف

[ctx: Watts unit symbol]
en: W
ar: و

[ctx: Kilowatts unit symbol]
en: kW
ar: ك.و

[ctx: Megawatts unit symbol]
en: MW
ar: م.و

[ctx: Gigawatts unit symbol]
en: GW
ar: غ.و

[ctx: Terawatts unit symbol]
en: TW
ar: ت.و

[ctx: Petawatts unit symbol]
en: PW
ar: ب.و

[ctx: Watt-hours unit symbol]
en: Wh
ar: و.س

[ctx: Kilo-watthours unit symbol]
en: kWh
ar: ك.و.س

[ctx: Mega-watthours unit symbol]
en: MWh
ar: م.و.س

[ctx: Giga-watthours unit symbol]
en: GWh
ar: غ.و.س

[ctx: Tera-watthours unit symbol]
en: TWh
ar: ت.و

[ctx: Peta-watthours unit symbol]
en: PWh
ar: ب.و

[ctx: Ampere unit symbol]
en: A
ar: أ

[ctx: Kiloamperes unit symbol]
en: kA
ar: ك.أ

[ctx: Megaamperes unit symbol]
en: MA
ar: م.أ

[ctx: Gigaamperes unit symbol]
en: GA
ar: غ.أ

[ctx: Teraamperes unit symbol]
en: TA
ar: ت.أ

[ctx: Petaamperes unit symbol]
en: PA
ar: ب.أ

[ctx: Percent unit]
en: %
ar: ٪

[ctx: Revolutions per minute unit symbol]
en: RPM
ar: د.ك.د

[ctx: Celsius unit symbol]
en: °C
ar: °د

[ctx: Decibels unit symbol]
en: dBm
ar: ديسيبل ميلي واط

[ctx: Seconds unit symbol]
en: s
ar: ث

[ctx: Rate unit symbol]
en: s⁻¹
ar: ث⁻¹
