processui - en to bs translation catalogue (135 entries)

en: Set Priority... | Set Priority...
bs[0]: Postavi prioritet...
bs[1]: Postavi prioritet...
bs[2]: Postavi prioritet...

en: Jump to Parent Process
bs: Skoči na roditeljski proces

en: Jump to Process Debugging This One
bs: Skoči na proces koji ispravlja ovaj

en: Show Application Window
bs: Prikaži prozor programa

en: Resume Stopped Process
bs: Nastavi zaustavljeni proces

en: End Process | End Processes
bs[0]: Završi proces
bs[1]: Završi procese
bs[2]: Završi procese

en: Forcibly Kill Process | Forcibly Kill Processes
bs[0]: Nasilno ubij proces
bs[1]: Nasilno ubij procese
bs[2]: Nasilno ubij proces

en: Suspend (STOP)
bs: Suspenduj (STOP)

en: Continue (CONT)
bs: Nastavi (CONT)

en: Hangup (HUP)
bs: Spusti (HUP)

en: Interrupt (INT)
bs: Prekini (INT)

en: Terminate (TERM)
bs: Obustavi (TERM)

en: Kill (KILL)
bs: Ukini (KILL)

en: User 1 (USR1)
bs: Korisnički 1 (USR1)

en: User 2 (USR2)
bs: Korisnički 2 (USR2)

en: Focus on Quick Search
bs: Fokusiraj brzu pretragu

[ctx: Context menu]
en: End Process | End Processes
bs[0]: Završi proces
bs[1]: Završi procese
bs[2]: Završi procese

en: Send Signal
bs: Pošalji signal

en: Jump to Parent Process (%1)
bs: Skoči na roditeljski proces (%1)

en: Hide Column '%1'
bs: Sakrij kolonu „%1“|

en: Show Column '%1'
bs: Prikaži kolonu „%1“

en: Display Units
bs: Prikaz jedinica

en: Mixed
bs: Miješano

en: Kilobytes per second
bs: Kilobajt po sekundi

en: Kilobytes
bs: Kilobajt

en: Megabytes per second
bs: Megabajt po sekundi

en: Megabytes
bs: Megabajt

en: Gigabytes per second
bs: Gigabajt po sekundi

en: Gigabytes
bs: Gigabajt

en: Percentage
bs: Procenat

en: Display command line options
bs: Opcije komandne linije

en: Divide CPU usage by number of CPUs
bs: Podijeli opterećenje brojem CPU‑ova

en: Displayed Information
bs: Prikazani podaci

en: Characters read/written
bs: Pročitanih/upisanih znakova

en: Number of Read/Write operations
bs: Broj operacija čitanja/pisanja

en: Bytes actually read/written
bs: Stvarno pročitanih/upisanih bajtova

en: Show I/O rate
bs: U/I protok

en: Show Tooltips
bs: Oblačići

en: You must select a process first.
bs: Morate prvo izabrati proces.

en: Are you sure you want to end this process?  Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to end these %1 processes?  Any unsaved work may be lost
bs[0]: Želite li da ukinete ovaj %1 proces? Nesačuvani podaci mogu biti izgubljeni.
bs[1]: Želite li da ukinete ova %1 procesa? Nesačuvani podaci mogu biti izgubljeni.
bs[2]: Želite li da ukinete ovih %1 procesa? Nesačuvani podaci mogu biti izgubljeni.

[ctx: Dialog title]
en: End Process | End %1 Processes
bs[0]: Ukidanje %1 procesa
bs[1]: Ukidanje %1 procesa
bs[2]: Ukidanje %1 procesa

en: End
bs: Ukini

en: <qt>Are you sure you want to <b>immediately and forcibly kill</b> this process?  Any unsaved work may be lost. | <qt>Are you sure you want to <b>immediately and forcibly kill</b> these %1 processes?  Any unsaved work may be lost
bs[0]: <qt>Da li ste sigurni da želite <b>odmah i nasilno ubiti</b> ovaj %1 proces?  Sav nesnimljeni rad će biti izgubljen.
bs[1]: <qt>Da li ste sigurni da želite <b>odmah i nasilno ubiti</b> ova %1 procesa?  Sav nesnimljeni rad će biti izgubljen.
bs[2]: <qt>Da li ste sigurni da želite <b>odmah i nasilno ubiti</b> ovih %1 procesa?  Sav nesnimljeni rad će biti izgubljen.

[ctx: Dialog title]
en: Forcibly Kill Process | Forcibly Kill %1 Processes
bs[0]: Namjerno ubij %1 proces
bs[1]: Namjerno ubij %1 procesa
bs[2]: Namjerno ubij %1 procesa

en: Kill
bs: Ubij

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, txtFilter)
en: Quick search
bs: Brza pretraga

en: %1 K
bs: %1 k

en: - Process is doing some work.
bs: — proces nešto radi.

en: - Process is waiting for something to happen.
bs: — proces čeka na nešto.

en: - Process has been stopped. It will not respond to user input at the moment.
bs: — proces je zaustavljen; trenutno neće odgovarati na korisnički unos.

en: - Process has finished and is now dead, but the parent process has not cleaned up.
bs: — proces je gotov i sada je mrtav, ali ga roditeljski nije počistio.

en: The process name.
bs: Ime procesa.

en: The user who owns this process.
bs: Korisnik vlasnik ovog procesa.

en: The controlling terminal on which this process is running.
bs: Kontrolišući terminal pod kojim ovaj proces radi.

en: The priority with which this process is being run. For the normal scheduler, this ranges from 19 (very nice, least priority) to -19 (top priority).
bs: Prioritet sa kojim proces radi. Za uobičajeni raspoređivač, kreće se od 19 (vrlo fin, najniži prioritet) do -19 (najviši prioritet).

en: The current CPU usage of the process.
bs: Trenutno opterećenje CPU‑a procesom.

en: The current total CPU usage of the process, divided by the %1 processor core in the machine. | The current total CPU usage of the process, divided by the %1 processor cores in the machine.
bs[0]: Trenutno ukupno opterećenje CPU‑a procesom, podijeljeno s %1 jezgrom procesora.
bs[1]: Trenutno ukupno opterećenje CPU‑a procesom, podijeljeno s %1 jezgra procesora.
bs[2]: Trenutno ukupno opterećenje CPU‑a procesom, podijeljeno s %1 jezgara procesora.

en: The current total CPU usage of the process.
bs: Trenutno ukupno opterećenje CPU‑a procesom.

en: <qt>The total user and system time that this process has been running for, displayed as minutes:seconds.
bs: <qt>Ukupno korisničko i sistemsko vrijeme izvršavanja procesa do ovog trenutka, u minutima i sekundama.</qt>.

en: <qt>This is the amount of virtual memory space that the process is using, included shared libraries, graphics memory, files on disk, and so on. This number is almost meaningless.</qt>
bs: <qt>Količina virtuelnog memorijskog prostora koji proces koristi, uključujući dijeljene biblioteke, grafičku memoriju, fajlove na disku, itd. Ovaj broj je skoro bez ikakvog značaja.</qt>

en: <qt>This is the amount of real physical memory that this process is using by itself, and approximates the Private memory usage of the process.<br>It does not include any swapped out memory, nor the code size of its shared libraries.<br>This is often the most useful figure to judge the memory use of a program.  See What's This for more information.</qt>
bs: <qt>Količina prave fizičke memorije koju proces koristi sam po sebi, u koju je približno uključena privatna memorija procesa. Ne uključuje memoriju na razmjeni, niti veličinu svojih dijeljenih biblioteka. Ovo je obično najkorisnija brojka za ocjenu potrošnje memorije procesa. Pogledajte šta‑je‑ovo za više informacija.</qt>

en: <qt>This is approximately the amount of real physical memory that this process's shared libraries are using.<br>This memory is shared among all processes that use this library.</qt>
bs: <qt>Približna količina prave fizičke memorije koju koriste dijeljene biblioteke procesa. Ovu memoriju dijele svi procesi koji koriste iste dijeljene biblioteke.</qt>

en: <qt>The command with which this process was launched.</qt>
bs: <qt>Naredba kojom je proces pokrenut.</qt>

en: <qt>The amount of pixmap memory that this process is using.</qt>
bs: <qt>Količina memorije za bitmape koju ovaj proces koristi.</qt>

en: <qt>The title of any windows that this process is showing.</qt>
bs: <qt>Naslov prozora koje ovaj proces prikazuje.</qt>

en: The unique Process ID that identifies this process.
bs: Jedinstveni ID procesa koji ga jednoznačno predstavlja.

en: The number of bytes read.  See What's This for more information.
bs: Broj pročitanih bajtova. Pogledajte šta‑je‑ovo za više detalja.

en: The number of bytes written.  See What's This for more information.
bs: Broj upisanih bajtova. Pogledajte šta‑je‑ovo za više detalja.

en: <qt><i>Technical information: </i>The kernel process name is a maximum of 8 characters long, so the full command is examined.  If the first word in the full command line starts with the process name, the first word of the command line is shown, otherwise the process name is used.
bs: <qt><i>Tehnički detalj:</i> Ime procesa prema jezgru dugačko je najviše 8 znakova, tako da se ispituje cijela naredba. Ako prva riječ u cijeloj naredbi počinje imenom procesa, onda se prikazuje ta prva riječ, inače ime procesa.</qt>.

en: <qt>The user who owns this process.  If the effective, setuid etc user is different, the user who owns the process will be shown, followed by the effective user.  The ToolTip contains the full information.  <p><table><tr><td>Login Name/Group</td><td>The username of the Real User/Group who created this process</td></tr><tr><td>Effective User/Group</td><td>The process is running with privileges of the Effective User/Group.  This is shown if different from the real user.</td></tr><tr><td>Setuid User/Group</td><td>The saved username of the binary.  The process can escalate its Effective User/Group to the Setuid User/Group.</td></tr><tr><td>File System User/Group</td><td>Accesses to the filesystem are checked with the File System User/Group.  This is a Linux specific call. See setfsuid(2) for more information.</td></tr></table>
bs: <qt><p>Korisnik vlasnik procesa. Ako se efektivni, sUID, itd., korisnik razlikuje, za korisnikom vlasnikom procesa daje se efektivni korisnik. Puni podaci dati su u oblačiću:</p><table><tr><td>prijavno ime (grupa)</td><td>Korisničko ime stvarnog korisnika (grupe) koji je stvorio ovaj proces.</td></tr><tr><td>efektivni korisnik (grupa)</td><td>Proces se izvršava sa ovlašćenjima efektivnog korisnika (grupe). Prikazuje se ako je različit od stvarnog korisnika.</td></tr><tr><td>sUID korisnik (grupa)</td><td>Sačuvano korisničko ime izvršne datoteke. Proces može povisiti svog efektivnog korisnika (grupu) na sUID korisnika (grupu).</td></tr><tr><td>korisnik (grupa) fajl sistema</td><td>Pristup fajl sistemu provjerava se prema korisniku (grupi) po fajl sistemu. Ovo je poziv poseban za Linux. Pogledajte <icode>setfsuid(2)</icode> za više detalja.</td></tr></table></qt>

en: <qt>This is the size of allocated address space - not memory, but address space. This value in practice means next to nothing. When a process requests a large memory block from the system but uses only a small part of it, the real usage will be low, VIRT will be high. <p><i>Technical information: </i>This is VmSize in proc/*/status and VIRT in top.
bs: <qt><p>Veličina rezervisanog adresnog prostora — ne memorije, već adresnog prostora. Ova vrijednost praktično gotovo ništa ne govori. Ako proces zatraži veliki blok memorije ali zaista koristi mali dio njega, stvarna upotreba će biti niska iako je ova vrijednost visoka.</p><p><i>Tehnički detalj:</i> Ovo je <icode>VmSize</icode> u <filename>proc/*/status</filename>, <icode>VIRT</icode> u <command>top</command>.</p></qt>.

en: <qt><i>Technical information: </i>This is an approximation of the Private memory usage, calculated as VmRSS - Shared, from /proc/*/statm.  This tends to underestimate the true Private memory usage of a process (by not including i/o backed memory pages), but is the best estimation that is fast to determine.  This is sometimes known as URSS (Unique Resident Set Size). For an individual process, see "Detailed  Memory Information" for a more accurate, but slower, calculation of the true Private memory usage.
bs: <qt><i>Tehnički detalj.</i> Ovo je približno iskorišćenje privatne memorije, izračunato kao VmRSS - Shared iz /proc/*/statm. Ona obično potcjenjuje stvarno iskorišćenje privatne memorije u procesu (jer ne uključuje memorijske stranice podržane U/I‑ja), ali je najbolja ocjena koja se može brzo dobiti. Ovo se ponekad naziva veličinom jedinstvenog rezidentnog skupa. Za pojedinačni proces, pogledajte detaljne podatke o memoriji za tačniji, ali sporiji, proračun stvarnog iskorišćenja privatne memorije.</qt>.

en: The CPU usage of a process and all of its threads.
bs: Iskorišćenje CPU‑a za proces i sve njegove niti.

en: <qt>The total system and user time that a process and all of its threads have been running on the CPU for. This can be greater than the wall clock time if the process has been across multiple CPU cores.
bs: <qt>Ukupno sistemsko i korisničko vrijeme izvršavanja procesa i svih njegovih niti na procesoru do ovog trenutka. Može biti veće od zidnog vremena ako je proces radio na više procesorskih jezgara.</qt>.

en: <qt><i>Technical information: </i>This is an approximation of the Shared memory, called SHR in top.  It is the number of pages that are backed by a file (see kernel Documentation/filesystems/proc.txt).  For an individual process, see "Detailed Memory Information" for a more accurate, but slower, calculation of the true Shared memory usage.
bs: <qt><i>Tehnički detalj:</i> Ovo je približna procjena dijeljene memorije (<icode>SHR</icode> u <command>top</command>). Predstavlja broj stranica podržanih fajlom (pogledajte dokumentaciju jezgra, <filename>Documentation/filesystems/proc.txt</filename>). Za pojedinačni proces, pogledajte detaljne podatke o memoriji za tačniji, ali sporiji, proračun stvarnog iskorišćenja privatne memorije.</qt>.

en: <qt><i>Technical information: </i>This is from /proc/*/cmdline
bs: <qt><i>Tehnički detalj:</i> Ovo je vrijednost iz <filename>/proc/*/cmdline</filename>.</qt>

en: <qt><i>Technical information: </i>This is the amount of memory used by the Xorg process for images for this process.  This is memory used in addition to Memory and Shared Memory.<br><i>Technical information: </i>This only counts the pixmap memory, and does not include resource memory used by fonts, cursors, glyphsets etc.  See the <code>xrestop</code> program for a more detailed breakdown.
bs: <qt><p>Ovo je količina memorije koju koristi proces X‑a za slike u ovom procesu, u dodatak privatnoj i dijeljenoj memoriji.</p><p><i>Tehnički detalj.</i> Ovdje se uračunava samo memorija za bitmape, ne i resursi koje zauzimaju fontovi, pokazivači, skupovi glifovi, itd. Pogledajte naredbu <command>xrestop</command> za detaljnije raščlanjivanje.</p></qt>.

en: <qt><i>Technical information: </i>For each X11 window, the X11 property _NET_WM_PID is used to map the window to a PID.  If a process' windows are not shown, then that application incorrectly is not setting _NET_WM_PID.
bs: <qt><i>Tehnički detalj:</i> Svaki X11 prozor mapira se na PID kroz X11 svojstvo <icode>_NET_WM_PID</icode>. Ako prozori procesa nisu prikazani, onda taj program nepravilno ne postavlja <icode>_NET_WM_PID</icode>.</qt>.

en: <qt><i>Technical information: </i>This is the Process ID.  A multi-threaded application is treated a single process, with all threads sharing the same PID.  The CPU usage etc will be the total, accumulated, CPU usage of all the threads.
bs: <qt><i>Tehnički detalj:</i> Ovo je ID procesa (PID). Višenitni program se uzima za jedan proces, tako da sve niti dijele isti PID. Iskorišćenje CPU‑a će biti ukupno, sabrano iskorišćenje preko svih niti.</qt>.

en: <qt>This column shows the IO statistics for each process. The tooltip provides the following information:<br><table><tr><td>Characters Read</td><td>The number of bytes which this task has caused to be read from storage. This is simply the sum of bytes which this process passed to read() and pread(). It includes things like tty IO and it is unaffected by whether or not actual physical disk IO was required (the read might have been satisfied from pagecache).</td></tr><tr><td>Characters Written</td><td>The number of bytes which this task has caused, or shall cause to be written to disk. Similar caveats apply here as with Characters Read.</td></tr><tr><td>Read Syscalls</td><td>The number of read I/O operations, i.e. syscalls like read() and pread().</td></tr><tr><td>Write Syscalls</td><td>The number of write I/O operations, i.e. syscalls like write() and pwrite().</td></tr><tr><td>Actual Bytes Read</td><td>The number of bytes which this process really did cause to be fetched from the storage layer. Done at the submit_bio() level, so it is accurate for block-backed filesystems. This may not give sensible values for NFS and CIFS filesystems.</td></tr><tr><td>Actual Bytes Written</td><td>Attempt to count the number of bytes which this process caused to be sent to the storage layer. This is done at page-dirtying time.</td></table><p>The number in brackets shows the rate at which each value is changing, determined from taking the difference between the previous value and the new value, and dividing by the update interval.<p><i>Technical information: </i>This data is collected from /proc/*/io and is documented further in Documentation/accounting and Documentation/filesystems/proc.txt in the kernel source.
bs: <qt><p>Ova kolona prikazuje statistiku U/I‑ja po procesu. Oblačić daje sljedeće podatke:</p><table><tr><td>pročitanih znakova</td><td>Broj znakova čije je čitanje iz skladišta proces prouzrokovao. Ovo je jednostavno zbir bajtova koje je proces proslijedio u <icode>read()</icode> i <icode>pread()</icode>. Uključuje i stvari poput U/I‑ja preko TTY‑ja, i ne zavisi od toga da li je bio potreban stvarni U/I sa diskom (čitanje je moglo biti zadovoljeno iz keša stranica).</td></tr><tr><td>upisanih znakova</td><td>Broj bajtova čije je upisivanje na disk proces prouzrokovao (ili će prouzrokovati). Važe slične napomene kao i za pročitane znakove.</td></tr><tr><td>sispoziva čitanja</td><td>Broj U/I operacija čitanja, npr. sispoziva poput <icode>read()</icode> i <icode>pread()</icode>.</td></tr><tr><td>sispoziva pisanja</td><td>Broj U/I operacija pisanja, npr. sispoziva poput <icode>write()</icode> i <icode>pwrite()</icode>.</td></tr><tr><td>stvarno pročitanih znakova</td><td>Broj bajtova do čijeg je čitanja iz skladišnog sloja proces zaista doveo. Prati se na nivou <icode>submit_bio()</icode>, tako da je precizno za fajl sisteme podržane blokovima, ali može biti besmisleno za NFS i CIFS.</td></tr><tr><td>stvarno upisanih znakova</td><td>Pokušava se prebrojavanje bajtova do čijeg slanja skladišnom sloju proces dovede. Izvodi se u trenutku prljanja stranica.</td></tr></table><p>Broj u zagradi pokazuje brzinu promjene svake vrijednosti, određenu kao razlika između prethodne i nove vrijednosti podijeljena periodom ažuriranja.</p><p><i>Tehnički detalj:</i> Ovi podaci se skupljaju iz <filename>/proc/*/io</filename> i bliže su dokumentovani pod <filename>Documentation/accounting</filename> i <filename>Documentation/filesystems/proc.txt</filename> u izvoru jezgra.</p></qt>.

[ctx: scheduler]
en: Idle
bs: Miruje

[ctx: scheduler]
en: (Batch) %1
bs: (paketni) %1

[ctx: scheduler]
en: (IA) %1
bs: (iakt.) %1

[ctx: process heading]
en: Name
bs: Ime

[ctx: process heading]
en: Username
bs: Korisnik

[ctx: process heading]
en: Niceness
bs: Finoća

[ctx: process heading]
en: CPU %
bs: % CPU‑a

[ctx: process heading]
en: CPU Time
bs: CPU vrijeme

[ctx: process heading]
en: IO Read
bs: U/I čitanje

[ctx: process heading]
en: IO Write
bs: U/I pisanje

[ctx: process heading]
en: Virtual Size
bs: Virt. veličina

[ctx: process heading]
en: Memory
bs: Memorija

[ctx: process heading]
en: Shared Mem
bs: Dijeljena mem

[ctx: process heading]
en: Command
bs: Naredba

[ctx: process heading]
en: X11 Memory
bs: X11 memorija

[ctx: process heading]
en: Window Title
bs: Naslov prozora

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnKillProcess)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Attempt to kill the currently selected process by sending it the SIGTERM signal.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Technical information: </span><br />The SIGTERM signal is sent to the given process. If there are insufficient privileges to do so, by default a password is requested.<br />By running the program <span style=" font-family:'Courier New,courier';">polkit-kde-authorization</span> you can give certain (or all) users permission to kill any process, without requiring a password. </p></body></html>
bs: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Pokušaj da se ubije trenutno izabrani proces slanjem SIGTERM signala.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Technical information: </span><br />SIGTERM signal je poslan na dati proces. Ako nema dovoljno privilegija da se to uradi, po normalno traži lozinku <br /> Pokretanjem programa <span style=" font-family:'Courier New,courier';">polkit-kde-authorization</span> možete dati neka ili sva korisnička prava za ubijanje bilo kojeg procesa bez upotrebe lozinke. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnKillProcess)
en: &End Process...
bs: &Ukini proces...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, txtFilter)
en: Filter which processes are shown by the text given here.  The text can be a partial string match of the Name, Command or Window Title of the process.  It can also be a Username or a Process ID number.<p>
    For example:
    
    <table>
    <tr><th>ksys</th><td>Show processes containing "<b>ksys</b>" in the name, for example the processes "<i>ksysguard</i>" and "<i>ksysguardd</i>".<td></tr>
    <tr><th>root</th><td>Show processes owned by <b>root</b>.  For example <i>init</i></td></tr>
    <tr><th>1234</th><td>Show the processes with the PID or Parent PID of <b>1234</b>.</td></th></tr>
    </table>
bs: <qt><p>Filtrira prikaz procesa prema zadatom tekstu. Tekst može biti djelimično poklapanje imena, naredbe ili naslova prozora procesa. Na primjer:</p><table><tr><th><icode>ksys</icode></th><td>Procesi koji sadrže <icode>ksys</icode> u imenu, poput <icode>ksysguard</icode> i <icode>ksysguardd</icode>.</td></tr><tr><th><icode>root</icode></th><td>Procesi čiji je vlasnik <icode>root</icode>, kao što je <icode>init</icode>.</td></tr><tr><th><icode>1234</icode></th><td>Procesi sa PID‑om ili roditeljskim PID‑om <icode>1234</icode>.</td></tr></table></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFilter)
en: <qt>Change which processes are shown, and how they are shown.  The processes can be further filtered by using the Quick Search text filter.<p>
    <table>
    <tr><td>All Processes</td><td>Show all the processes on the system.</td></tr>
    <tr><td>All Processes, tree</td><td>Show all the processes on the system, in a hierarchical manner using the parent PID information.</td></tr>
    <tr><td>System Processes</td><td>Show processes running as root and as a user who cannot login.</td></tr>
    <tr><td>User Processes</td><td>Show processes running as a non-root user who can login.</td></tr>
    <tr><td>Own Processes</td><td>Show processes owned by the same user that this process is owned by.</td></tr>
    <tr><td>Programs Only</td><td>Show processes which are running as a user who can login and are either attached to a TTY or have at least one X11 Window.</td></tr>
    </table>
    <p>
    <i>Technical Information:</i><br>
    Processes with multiple threads are just shown as a single process, and not treated any differently.<br>
    Kernel threads are shown as normal processes, but are actually running inside the kernel and are not real processes.  As such, many of the fields (such as Username) do not apply.
bs: <qt><p>Odredite koji se procesi prikazuju, i kako se prikazuju. (Procesi se dalje mogu filtrirati kroz polje brze pretrage).</p><table>
    <tr><td>svi procesi</td><td>Svi procesi na sistemu.</td></tr><tr><td>svi procesi, stablo</td><td>Svi procesi na sistemu, hijerarhijski poređani prema roditeljskim PID‑ovima.</td></tr><tr><td>sistemski procesi</td><td>Procesi koji pripadaju korijenu ili korisnicima koji se ne mogu prijavljivati.</td></tr><tr><td>korisnički procesi</td><td>Procesi koji pripadaju nekorijenim korisnicima koji se mogu prijavljivati.</td></tr><tr><td>sopstveni procesi</td><td>Procesi koji pripadaju istom korisniku kao i ovaj proces.</td></tr><tr><td>samo programi</td><td>Procesi koji pripadaju korisniku koji se može prijavljivati i ili su prikačeni na TTY ili imaju bar jedan X11 prozor.</td></tr></table><p><i>Tehnički detalj:</i>: Procesi sa više niti prikazuju se kao jedan proces, i nikako se posebno ne tretiraju. Niti jezgra su prikazane kao obični procesi, mada zapravo rade unutar jezgra i nisu pravi procesi; to znači da mnoga polja (poput korisnika) za njih ne važe.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: All Processes
bs: Svi procesi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: All Processes, Tree
bs: Svi procesi, stablo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: System Processes
bs: Sistemski procesi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: User Processes
bs: Korisnički procesi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: Own Processes
bs: Sopstveni procesi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: Programs Only
bs: Samo programi

en: Set Priority
bs: Postavi prioritet

[ctx: Scheduler]
en: Interactive
bs: Interaktivni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMessage1)
en: Change scheduling priority for:
bs: Prioritet raspoređivanja za:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: CPU Scheduler
bs: Raspoređivač CPU‑a

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioNormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The standard time-sharing scheduler for processes without special requirements.</p></body></html>
bs: <html>Uobičajen diobnovremenski raspoređivač za procese bez posebnih zahtijeva.</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioNormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normal Scheduling: Default Linux time-sharing  (Other)</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">Normal<span style=" font-weight:400;"> is the standard Linux time-sharing scheduler that is intended for all processes that do not  require special static priority real-time mechanisms. The process to run is chosen from the list of other</span> Normal<span style=" font-weight:400;"> or </span>Batch<span style=" font-weight:400;"> processes based on a dynamic priority that is determined only inside this list. The dynamic priority is based on the priority level given and increased for each time-quantum the process is ready to run, but denied to run by the scheduler. This ensures fair progress among all Normal processes.</span></p></body></html>
bs: <html><h3>Normalno raspoređivanje: podrazumevano Linuxovo diobnovremensko</h3><p><em>Normalni</em> je standarni Linuxov deobnovremenski raspoređivač, namijenjen svim procesima koji ne traže posebne mehanizme statičkog prioriteta u stvarnom vremenu. Proces koji će dobiti vrijeme bira se sa spiska ostalih normalnih procesa, na osnovu dinamičkog prioriteta koji važi samo unutar tog spiska. Dinamički prioritet zasnovan je na stupnju prioriteta koji se zadaje i uvećava pri svakom djeliću vremena tokom kojeg bi proces mogao raditi, ali ga je raspoređivač spriječio. Ovo obezbeđuje uravnotežen napredak svih normalnih procesa.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNormal) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIONormal)
en: Normal
bs: Normalni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioBatch)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">For CPU-intensive non-interactive processes.  Process is mildly disfavored in scheduling decisions.</p></body></html>
bs: <html>Za procesorski zahtijevne, neinteraktivne procese. Procesu se blago zakida u odlukama raspoređivanja.</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioBatch)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Batch Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">(Since Linux 2.6.16.)</span><span style=" font-weight:400;"> This policy is similar to </span>Normal<span style=" font-weight:400;">, except that this policy will cause the scheduler to always assume that the process is CPU-intensive.  Consequently, the scheduler will apply a small scheduling penalty so that this process is mildly disfavored in scheduling decisions. This policy is useful for workloads that are non-interactive, but do not want to lower their nice value, and for workloads that want a deterministic scheduling policy without interactivity causing extra preemptions (between the workload's tasks).</span></p></body></html>
bs: <html><h3>Paketno raspoređivanje</h3><p>(<em>Od Linuxa 2.6.16.</em>) Slično <em>normalnom</em>, osim što će raspoređivač uvijek pretpostaviti za proces da je procesorski zahtijevan, i zato mu blago zakidati u odlukama raspoređivanja. Ovo je korisno za poslove koji nisu interaktivni, ali ne želite da im smanjite vrijednost finoće, i one koji traže determinističko raspoređivanje tako da interaktivnost ne izaziva suvišne preduprijede (između zadataka tog posla).</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioBatch)
en: Batch
bs: Paketni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioRR)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process will run whenever runnable.  Higher priority than Normal or Batch.  Has Timeslicing.</p></body></html>
bs: <html>Proces će raditi kad god je to moguće. Viši prioritet od normalnog ili paketnog. Ima sjeckanje vremena.</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioRR)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Round Robin Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> is a simple enhancement of <span style=" font-weight:600;">FIFO</span>.  Everything described below for <span style=" font-weight:600;">FIFO</span> also applies to <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span>, except that each process is only allowed to run for a maximum time quantum.</p></body></html>
bs: <html><h3>Kružno raspoređivanje</h3><p>Jednostavna nadgradnja <em>FIFO</em> raspoređivanja. Sve što je navedeno za <em>FIFO</em> važi i za <em>kružno</em>, osim što se svakom procesu dozvoljava da radi samo izvjesni djelić vremena.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRR)
en: Round robin
bs: Kružni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioFIFO)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process will run whenever runnable.  Higher priority than Normal or Batch.  No timeslicing.</p></body></html>
bs: <html>Proces će raditi kad god je to moguće. Viši prioritet od normalnog ili paketnog. Bez sjeckanja vremena.</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioFIFO)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">First In-First Out Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When  a  <span style=" font-weight:600;">FIFO</span> process  becomes  runnable,  it  will always immediately preempt any currently running <span style=" font-weight:600;">Normal</span> or <span style=" font-weight:600;">Batch</span> process.</p></body></html>
bs: <html><h3>Raspoređivanje prvi‑unutra‑prvi‑napolje</h3><p>Čim <em>FIFO</em> proces stekne uslove za rad, trenutačno će preduprijediti sve <em>normalne</em> i <em>paketne</em> procese.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: I/O Scheduler
bs: Raspoređivač U/I‑ja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioIONormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process's priority is based on the CPU priority.</p></body></html>
bs: <html>Prioritet procesa zasniva se na prioritetu CPU‑a.</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIONormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normal Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is the same as <span style=" font-weight:600;">Best Effort</span> scheduling, except that the priority is calculated automatically based on the CPU priority.  Processes with a higher priority will take priority for access to the hard disk.  Programs running at the same <span style=" font-weight:600;">Best Effort/Normal</span> priority are served in a <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> fashion.</p></body></html>
bs: <html><h3>Normalno raspoređivanje</h3><p>Isto kao <em>najnapornije</em>, osim što se prioritet računa automatski na osnovu prioriteta CPU‑a. Procesi sa višim prioritetom imaće veći prioritet i za pristupanje disku. Programi sa istim <em>normalnim</em> ili <em>najnapornijim</em> prioritetom uslužuju se na <em>kružni</em> način.</p></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process can only use the hard disk when no other process has used it very recently.</p></body></html>
bs: <html>Proces može da koristi disk samo ako ga nijedan drugi proces nije skorije koristio.</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Idle Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A  program running with <span style=" font-weight:600;">Idle</span> I/O priority will only get disk time when no other program has asked for disk I/O for a defined grace period. The impact of <span style=" font-weight:600;">Idle</span> I/O processes on normal system activity should be zero. Priority is not applicable to this scheduling class.</p></body></html>
bs: <html><h3>Mirujuće raspoređivanje</h3><p>Proces sa rasporedom U/I‑ja u <em>mirovanju</em> dobiće vrijeme s diskom samo kada to ne traži nijedan drugi proces, i to na predodređeni period. Uticaj procesa sa mirujućim U/I‑jem na uobičajenu aktivnost sistema treba da bude zanemarljiv. Na ovu klasu raspoređivanja prioritet se ne primjenjuje.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: Idle
bs: Miruje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process is given higher priority to access the hard disk than Normal.</p></body></html>
bs: <html>Procesu se daje veći prioritet od normalnog za pristup disku.</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Best Effort Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Processes with a higher priority will take priority for access to the hard disk.  Programs running at the same <span style=" font-weight:600;">Best Effort/Normal</span> priority are served in a <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> fashion.</p></body></html>
bs: <html><h3>Najnapornije raspoređivanje</h3><p>Procesi sa višim prioritetom imaće prioritet i u pristupu disku. Programi sa istim <em>normalnim</em> ili <em>najnapornijim</em> prioritetom uslužuju se na <em>kružni</em> način.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: Best effort
bs: Najnaporniji

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process gets immediate access to the hard disk whenever needed, regardless of what else is going on.</p></body></html>
bs: <html>Proces trenutačno dobija pristup disku čim mu zatreba, bez obzira na to šta se drugo odvija.</html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Real Time Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The <span style=" font-weight:600;">Real Time</span> scheduling class is given first access to the disk, regardless of what else is going on in the system. Thus the <span style=" font-weight:600;">Real Time</span> class needs to be used with some care, as it can starve other processes. As with the <span style=" font-weight:600;">Best Effort</span> class, 8 priority levels are defined denoting how big a time slice a given process will receive on each scheduling window.</p></body></html>
bs: <html><h3>Raspoređivanje u realnom vremenu</h3><p>Ovoj klasi uvijek se prvoj daje pristup disku, bez osvrtanja na ostala dešavanja na sistemu. Stoga <em>realnovremensku</em> klasu treba koristiti s nešto opreza, jer može izgladnjeti ostale procese. Kao i kod <em>najnapornije</em> klase, definisano je osam nivoa prioriteta, koji određuju koliko će proces dobiti vremena u svakom prozoru raspoređivanja.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: Real time
bs: Realn vriieme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCpuLow) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIOLow)
en: Low Priority
bs: Nizak prioritet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCpuHigh) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIOHigh)
en: High Priority
bs: Visok prioritet
