processcore - en to fi translation catalogue (106 entries)

[ctx: @title]
en: Desktop ID
fi: Työpöydän tunniste

[ctx: @title]
en: Icon
fi: Kuvake

[ctx: @title]
en: Name
fi: Nimi

en: The unique Process ID that identifies this process.
fi: Prosessin ainutkertainen tunniste (PID).

en: Parent PID
fi: Emon PID

en: Login
fi: Kirjaudu

en: The user who owns this process.
fi: Käyttäjä, joka omistaa tämän prosessin.

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Can Login
fi: Voi kirjautua

en: Tracer Pid
fi: Jäljitin-PID

en: The controlling terminal on which this process is running.
fi: Hallitseva pääte, jolla tätä prosessia suoritetaan.

en: User Time
fi: Käyttäjän aika

en: System Time
fi: Järjestelmän aika

en: Total Time
fi: Kokonaisaika

en: Time
fi: Aika

en: The total user and system time that this process has been running for
fi: Käyttäjän ja järjestelmän aika, jonka prosessi on ollut käynnissä

en: Start Time
fi: Aloitusaika

en: User CPU Usage
fi: Käyttäjän suoritinkäyttö

en: User CPU
fi: Käyttäjä-CPU

en: System CPU Usage
fi: Järjestelmän suoritinkäyttö

en: System CPU
fi: Järjestelmä-CPU

en: Total CPU Usage
fi: Suorittimen kokonaiskäyttö

en: The current total CPU usage of the process.
fi: Prosessin nykyinen kokonaissuoritinkäyttö

en: Group User CPU Usage
fi: Ryhmittele käyttäjän suoritinkäyttö

en: The amount of userspace CPU used by this process and all its children.
fi: Tämän prosessin kaikkine lapsineen käyttämä käyttäjätilan suoritinaika.

en: Group System CPU Usage
fi: Ryhmittele järjestelmän suoritinkäyttö

en: The amount of system CPU used by this process and all its children.
fi: Tämän prosessin lapsineen käyttämä järjestelmän suoritinkuorma.

en: Group Total CPU Usage
fi: Ryhmän koko suoritinkäyttö

en: Group CPU
fi: Ryhmän CPU

en: The total amount of CPU used by this process and all its children.
fi: Tämän prosessin lapsineen käyttämä järjestelmän kokonaissuoritinkuorma.

en: Nice Level
fi: Nice-taso

en: The priority with which this process is being run. For the normal scheduler, this ranges from 19 (very nice, least priority) to -19 (top priority).
fi: Prioriteetti, jolla prosessia suoritetaan. Tavalliselle vuorottelijalle voi olla väliltä 19 (pienin prioriteetti)…–19 (suurin prioriteetti).

en: Scheduler
fi: Ajastin

en: IO Priority Class
fi: I/O-etusijaluokka

en: IO Nice Level
fi: I/O:n nice-taso

en: VM Size
fi: VM:n koko

en: This is the amount of virtual memory space that the process is using, included shared libraries, graphics memory, files on disk, and so on. This number is almost meaningless.
fi: Tämä on prosessin käyttämän virtuaalimuistin määrä, mihin sisältyvät jaetut kirjastot, näyttömuisti, levyllä olevat tiedostot jne. Luvulla ei ole juurikaan merkitystä.

en: RSS Memory Usage
fi: RSS-muistin käyttö

en: This is the amount of physical memory that this process is using and includes the amount of memory used by shared libraries.
fi: Tämä on prosessin käyttämän fyysisen muistin määrä, myös jaettujen kirjastojen käyttämän muistin.

en: Private Memory Usage
fi: Yksityisen muistin käyttö

en: Private
fi: Yksityinen

en: This is the amount of physical memory that this process is using by itself, and approximates the Private memory usage of the process.<br>It does not include any swapped out memory, nor the code size of its shared libraries.
fi: Tämä on prosessin itsensä käyttämä fyysisen muistin määrä ja vastaa suunnilleen prosessin yksityisen muistin määrää.<br>Luku ei sisällä sivutettua muistia eikä jaettujen kirjastojen koodin kokoa.

en: Shared Memory Usage
fi: Jaetun muistin käyttö

en: Shared
fi: Jaettu

en: This is approximately the amount of real physical memory that this process's shared libraries are using.<br>This memory is shared among all processes that use this library.
fi: Tämä on suunnilleen prosessin jaettujen kirjastojen käyttämän todellisen fyysisen muistin määrä.<br>Tämä muisti jaetaan kaikkien tätä kirjastoa käyttävien prosessien kesken.

en: Memory Usage
fi: Muistin käyttö

en: Memory
fi: Muisti

en: This is an approximation of the real amount of physical memory that this process is using. It is calculated by dividing the process' shared memory usage by the amount of processes sharing that memory, then adding the process' private memory.
fi: Tämä vastaa suunnilleen prosessin käyttämän fyysisen muistin todellista määrää. Se on laskettu jakamalla ensin prosessien käyttämän muistin määrä sitä käyttävien prosessien määrällä ja lisäämällä sitten prosessien yksityinen muisti.

en: Name
fi: Nimi

en: The process name.
fi: Prosessin nimi.

en: Command
fi: Komento

en: The command with which this process was launched.
fi: Komento, jolla tämä prosessi käynnistettiin.

en: Status
fi: Tila

en: IO Characters Read
fi: I/O: merkkejä luettu

en: IO Characters Written
fi: I/O: merkkejä kirjoitettu

en: IO Read Syscalls
fi: I/O: järjestelmän lukukutsuja

en: IO Read Syscalls Rate
fi: I/O: järjestelmä lukukutsujen nopeus

en: IO Write Syscalls
fi: I/O: järjestelmän kirjoituskutsuja

en: IO Write Syscalls Rate
fi: I/O: järjestelmän kirjoituskutsujen nopeus

en: IO Characters Actually Read
fi: Todella luettuja IO-merkkejä

en: IO Characters Read Rate
fi: IO-merkkien lukunopeus

en: The read rate for all of a process' IO, including disk cache and other nonphysical IO.
fi: Prosessien kaiken I/O:n lukunopeus, myös levyvälimuistin ja muun ei-fyysisen I/O:n.

en: IO Characters Written Rate
fi: IO-merkkien kirjoitusnopeus

en: The write rate for all of a process' IO, including disk cache and other nonphysical IO.
fi: Prosessin kaiken I/O:n kirjoitusnopeus, myös levyvälimuistin ja muun ei-fyysisen I/O:n.

en: Disk Read Rate
fi: Levynlukunopeus

en: Read
fi: Luku

en: The rate of data being read from disk.
fi: Levyjen luetun datan nopeus.

en: Disk Write Rate
fi: Levyllekirjoitusnopeus

en: Write
fi: Kirjoitus

en: The rate of data being written to the disk.
fi: Levylle kirjoitettavan datan nopeus.

en: Threads
fi: Säikeet

[ctx: @title]
en: Download Speed
fi: Latausnopeus

[ctx: @title]
en: Download
fi: Lataus

[ctx: @title]
en: Upload Speed
fi: Lähetysnopeus

[ctx: @title]
en: Upload
fi: Lähetys

en: GPU Usage
fi: GPU-käyttö

en: GPU Memory
fi: GPU-muisti

[ctx: Process Niceness]
en: Normal
fi: Normaali

[ctx: Process Niceness]
en: Very low priority
fi: Erittäin alhainen etusija

[ctx: Process Niceness]
en: Low priority
fi: Alhainen etusija

[ctx: Process Niceness]
en: Very high priority
fi: Erittäin korkea etusija

[ctx: Process Niceness]
en: High priority
fi: Korkea etusija

[ctx: Priority Class]
en: None
fi: Ei

[ctx: Priority Class]
en: Real Time
fi: Reaaliaika

[ctx: Priority Class]
en: Best Effort
fi: Paras yritys

[ctx: Priority Class]
en: Idle
fi: Joutilaana

[ctx: Priority Class]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: process status]
en: running
fi: käynnissä

[ctx: process status]
en: sleeping
fi: unessa

[ctx: process status]
en: disk sleep
fi: odottaa levyä

[ctx: process status]
en: zombie
fi: zombi

[ctx: process status]
en: stopped
fi: pysäytetty

[ctx: process status]
en: paging
fi: sivutus

[ctx: process status]
en: finished
fi: päättynyt

[ctx: process status]
en: unknown
fi: tuntematon

[ctx: Scheduler]
en: Round Robin
fi: Kiertovuorottelu

[ctx: Scheduler]
en: Interactive
fi: Vuorovaikutteinen

[ctx: Scheduler]
en: Batch
fi: Eräajo

[ctx: Scheduler]
en: Idle
fi: Joutilaana

en: Success
fi: Onnistui

en: Insufficient permissions.
fi: Käyttöoikeudet eivät riitä.

en: No matching process was found.
fi: Vastaavia prosesseja ei löytynyt.

en: Not supported on the current system.
fi: Ei tuettu nykyisessä järjestelmässä.

en: The user cancelled.
fi: Käyttäjä perui.

en: An unspecified error occurred.
fi: Tapahtui määrittämätön virhe.

en: An unknown error occurred.
fi: Tuntematon virhe.
