processui - en to he translation catalogue (105 entries)

en: Set Priority... | Set Priority...
he[0]: קבע עדיפות...
he[1]: קבע עדיפויות...

en: Jump to Parent Process
he: קפוץ לתהליך האב

en: Jump to Process Debugging This One
he: קפוץ לתהליך שמנפה את התהליך הזה

en: Show Application Window
he: הצג את חלון התוכנה

en: Resume Stopped Process
he: הפעל תהליך בהשהיה

en: End Process | End Processes
he[0]: סיים תהליך
he[1]: סיים תהליכים

en: Forcibly Kill Process | Forcibly Kill Processes
he[0]: חסל תהליך בכוח
he[1]: חסל תהליכים בכוח

en: Suspend (STOP)
he: השהה (STOP)

en: Continue (CONT)
he: המשך (CONT)

en: Hangup (HUP)
he: נתק (HUP)

en: Interrupt (INT)
he: הפסק (INT)

en: Terminate (TERM)
he: חסל (TERM)

en: Kill (KILL)
he: הרוג (KILL)

en: User 1 (USR1)
he: משתמש 1 (USR1)

en: User 2 (USR2)
he: משתמש 2 (USR2)

en: Focus on Quick Search
he: התמקד על חיפוש מהיר

[ctx: Context menu]
en: End Process | End Processes
he[0]: סיים תהליך
he[1]: סיים תהליכים

en: Send Signal
he: שלח אות

en: Jump to Parent Process (%1)
he: קפוץ לתהליך האב (%1)

en: Hide Column '%1'
he: הסתר עמודה "%1"

en: Show Column '%1'
he: הצג עמודה "%1"

en: Display Units
he: הצג יחידות

en: Mixed
he: מעורב

en: Kilobytes per second
he: קילובייטים לשנייה

en: Kilobytes
he: קילובייט

en: Megabytes per second
he: מגהבייטים לשנייה

en: Megabytes
he: מגהבייט

en: Gigabytes per second
he: ג'יגהבייטים לשנייה

en: Gigabytes
he: ג'יגהבייט

en: Percentage
he: אחוז

en: Display command line options
he: הצג אפשרויות שורת פקודה

en: Divide CPU usage by number of CPUs
he: חלק את השימוש במעבד במספר המעבדים

en: Displayed Information
he: מידע מוצג

en: Characters read/written
he: תווים שנקראו/נכתבו

en: Number of Read/Write operations
he: מספר פעולות קריאה/כתיבה

en: Bytes actually read/written
he: בתים שבסופו של דבר נקראו/נכתבו

en: Show I/O rate
he: הצג קצב I/O

en: Show Tooltips
he: הצג חלוניות מידע

en: You must select a process first.
he: עליך לבחור תהליך קודם.

en: Are you sure you want to end this process?  Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to end these %1 processes?  Any unsaved work may be lost
he[0]: האם הינך בטוח שברצונך לסיים את התהליך הנבחר? סביר להניח שכל עבודה שלא נשמרה, תאבד
he[1]: האם הינך בטוח שברצונך לסיים את %1 התהליכים הנבחרים? סביר להניח שכל עבודה שלא נשמרה, תאבד

[ctx: Dialog title]
en: End Process | End %1 Processes
he[0]: סיים תהליך
he[1]: סיים %1 תהליכים

en: End
he: סוף

en: <qt>Are you sure you want to <b>immediately and forcibly kill</b> this process?  Any unsaved work may be lost. | <qt>Are you sure you want to <b>immediately and forcibly kill</b> these %1 processes?  Any unsaved work may be lost
he[0]: <qt>האם הינך בטוח שברצונך <b>להרוג בכוח</b> את התהליך הנבחר? סביר להניח שכל עבודה שלא נשמרה, תאבד </qt>
he[1]: <qt>האם הינך בטוח שברצונך <b>להרוג בכוח את %1</b> התהליכים הנבחרים? סביר להניח שכל עבודה שלא נשמרה, תאבד </qt>

[ctx: Dialog title]
en: Forcibly Kill Process | Forcibly Kill %1 Processes
he[0]: הרוג תהליך בכוח
he[1]: הרוג %1 תהליכים בכוח

en: Kill
he: הרוג (KILL)

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, txtFilter)
en: Quick search
he: חיפוש מהיר

en: %1 K
he: %1 ק

en: %1 M
he: %1 מ

en: %1 G
he: %1 ג'

en: %1 T
he: %1 ט

en: %1 P
he: %1 פ

en: - Process is doing some work.
he: - התהליך מבצע עבודה כלשהי

en: - Process is waiting for something to happen.
he: - התהליך מחכה שמשהו יתרחש.

en: - Process has been stopped. It will not respond to user input at the moment.
he: - התהליך נעצר. הוא לא יענה לקלט מהמשתמש כרגע.

en: - Process has finished and is now dead, but the parent process has not cleaned up.
he: - התהליך סיים וכרגע הוא מת, אולם תהליך האב לא ניקה.

en: The process name.
he: שם התהליך.

en: The user who owns this process.
he: המשתמש שאליו שייך התהליך.

en: The controlling terminal on which this process is running.
he: מסוף השליטה שעליו רץ תהליך זה.

en: The priority with which this process is being run. For the normal scheduler, this ranges from 19 (very nice, least priority) to -19 (top priority).
he: העדיפות שבו התהליך הזה רץ. עבור מערכת התזמון הרגילה, ערכים בין 19 (עדיפות נמוכה very nice) ובין ‎-19 (עדיפות הכי גבוהה).

en: The current CPU usage of the process.
he: ניצול המעבד בידי התהליך.

en: The current total CPU usage of the process, divided by the %1 processor core in the machine. | The current total CPU usage of the process, divided by the %1 processor cores in the machine.
he[0]: סה"כ שימוש המעבד של התהליך מחולק במעבד %1 במחשב.
he[1]: סה"כ שימוש המעבד של התהליך מחולק ב־%1 המעבדים במחשב.

en: The current total CPU usage of the process.
he: השימוש הכולל במעבד של התהליך.

en: <qt>The total user and system time that this process has been running for, displayed as minutes:seconds.
he: <qt> סה"כ זמן המשתמש והמערכת שהתהליך רץ, מוצג בתור דקות:שניות. </qt>

en: <qt>This is the amount of virtual memory space that the process is using, included shared libraries, graphics memory, files on disk, and so on. This number is almost meaningless.</qt>
he: <qt> זאת כמות הזכרון הוירטואלי שהתהליך משתמש, כולל ספריות משותפות, תמונות בזכרון, קבצים בדיסק וכד'. מספר זה כמעט חסר משמעות. </qt>

en: <qt>This is the amount of real physical memory that this process is using by itself, and approximates the Private memory usage of the process.<br>It does not include any swapped out memory, nor the code size of its shared libraries.<br>This is often the most useful figure to judge the memory use of a program.  See What's This for more information.</qt>
he: <qt> זאת כמות הזכרון הפיזי שהתהליך משתמש בעצמו, וזה מהווה קירוב לשימוש הזכרון הפרטי של ההתהליך.<br> זה לא כולל זכרון החלפה, או קוד שמשותף עם ספריות.<br> זאת בדרך כלל יותר נכון לשפוט את צריכת הזכרון של תוכנית. קרא את התיעוד לקבלת מידע נוסף. </qt>

en: <qt>The amount of pixmap memory that this process is using.</qt>
he: <qt>כמות זיכרון ה-pixmap שבשימוש תהליך זה.</qt>

en: The unique Process ID that identifies this process.
he: מספר תהליך ייחודי המזהה תהליך זה.

[ctx: scheduler]
en: Idle
he: בהמתנה

[ctx: scheduler]
en: (Batch) %1
he: (אצווה) %1

en: %1/s
he: %1 לשנייה

[ctx: process heading]
en: Name
he: שם

[ctx: process heading]
en: Username
he: שם משתמש

[ctx: process heading]
en: CPU %
he: מעבד %

[ctx: process heading]
en: CPU Time
he: זמן מעבד

[ctx: process heading]
en: IO Read
he: קריאות קלט/פלט

[ctx: process heading]
en: IO Write
he: כתיבות קלט/פלט

[ctx: process heading]
en: Virtual Size
he: גודל וירטואלי

[ctx: process heading]
en: Memory
he: זיכרון

[ctx: process heading]
en: Shared Mem
he: זיכרון משותף

[ctx: process heading]
en: Command
he: פקודה

[ctx: process heading]
en: X11 Memory
he: זיכרון X11

[ctx: process heading]
en: Window Title
he: כותרת חלון

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnKillProcess)
en: &End Process...
he: &סיים תהליך...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, txtFilter)
en: Filter which processes are shown by the text given here.  The text can be a partial string match of the Name, Command or Window Title of the process.  It can also be a Username or a Process ID number.<p>
    For example:
    
    <table>
    <tr><th>ksys</th><td>Show processes containing "<b>ksys</b>" in the name, for example the processes "<i>ksysguard</i>" and "<i>ksysguardd</i>".<td></tr>
    <tr><th>root</th><td>Show processes owned by <b>root</b>.  For example <i>init</i></td></tr>
    <tr><th>1234</th><td>Show the processes with the PID or Parent PID of <b>1234</b>.</td></th></tr>
    </table>
he: מציג רשימה מסוננת של תהליכים על בסיס הטקסט המוכנס כאן. הטקסט יכול להיות חלק מהשם, פקודה או כותרת החלון של התהליך. הוא גם יכול להיות שם משתמש או המספר המזהה את התהליך.<p>
    לדוגמא:
    
    <table>
    <tr><th>ksys</th><td>מציג תהליכים המכילים את "<b>ksys</b>" בשם, למשל התהליכים "<i>ksysguard</i>" וגם "<i>ksysguardd</i>".<td></tr>
    <tr><th>root</th><td>מציג תהליכים בבעלות <b>root</b>.  למשל <i>init</i></td></tr>
    <tr><th>1234</th><td>מציג תהליכים עם PID או הורה PID של <b>1234</b>.</td></th></tr>
    </table>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFilter)
en: <qt>Change which processes are shown, and how they are shown.  The processes can be further filtered by using the Quick Search text filter.<p>
    <table>
    <tr><td>All Processes</td><td>Show all the processes on the system.</td></tr>
    <tr><td>All Processes, tree</td><td>Show all the processes on the system, in a hierarchical manner using the parent PID information.</td></tr>
    <tr><td>System Processes</td><td>Show processes running as root and as a user who cannot login.</td></tr>
    <tr><td>User Processes</td><td>Show processes running as a non-root user who can login.</td></tr>
    <tr><td>Own Processes</td><td>Show processes owned by the same user that this process is owned by.</td></tr>
    <tr><td>Programs Only</td><td>Show processes which are running as a user who can login and are either attached to a TTY or have at least one X11 Window.</td></tr>
    </table>
    <p>
    <i>Technical Information:</i><br>
    Processes with multiple threads are just shown as a single process, and not treated any differently.<br>
    Kernel threads are shown as normal processes, but are actually running inside the kernel and are not real processes.  As such, many of the fields (such as Username) do not apply.
he: <qt>משנה את התהליכים המוצגים וכיצד הם מוצגים. ניתן לסנן עוד תהליכים באמצעות שימוש ב-Quick Search.<p>
    <table>
    <tr><td>כל התהליכים</td><td>מציג את כל התהליכים הרצים על המערכת.</td></tr>
    <tr><td>כל התהליכים, עץ</td><td>מציג את כל התהליכים הרצים על המערכת, בצורה היררכית על בסיס ה-PID של ההורה.</td></tr>
    <tr><td>תהליכי מערכת</td><td>מציג תהליכים הרצים הרצים במנהל (root) וכמשתמש אשר לא יכול להתחבר.</td></tr>
    <tr><td>תהליכי משתמש</td><td>מציג תהליכים הרצים כלא-מנהל (non-root) ואשר יכולים להתחבר.</td></tr>
    <tr><td>תהליכים בבעלותי</td><td>מציג תהליכים אשר בבעלות על-ידי אותו משתמש שבבעלותו תהליך זה.</td></tr>
    <tr><td>תוכנות בלבד</td><td>מציג תהליכים הרצים כמשתמש היכול להתחבר ואשר קשורים ל-TTY כלשהו או לפחות לחלון X11 אחד.</td></tr>
    </table>
    <p>
    <i>מידע טכני:</i><br>
    תהליכים עם מספר תתי-תהליכים מוצגים כתהליך אחד, אשר מטופל ככל תהליך אחר.<br>
    תתי-תהליכים של הליבה מוצגים כתהליכים רגילים, אולם הם באמת רצים בתוך הליבה ולפיכך הם לא תהליכים אמיתיים. מסיבה זו, רוב השדות (כגון שם משתמש) לא חלים.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: All Processes
he: כל התהליכים

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: All Processes, Tree
he: כל התהליכים, עץ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: System Processes
he: תהליכי מערכת

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: User Processes
he: תהליכי משתמש

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: Own Processes
he: תהליכים בבעלותי

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: Programs Only
he: תוכנות בלבד

en: Set Priority
he: קבע עדיפות

[ctx: Scheduler]
en: Interactive
he: אינטראקטיבי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMessage1)
en: Change scheduling priority for:
he: שנה חשיבות תזמון עבור:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: CPU Scheduler
he: מתזמן המעבד

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioNormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The standard time-sharing scheduler for processes without special requirements.</p></body></html>
he: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">חלוקת הזמן הרגילה עבור תהליכים אשר אין להם דרישות מיוחדות.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNormal) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIONormal)
en: Normal
he: רגיל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioBatch)
en: Batch
he: אצווה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRR)
en: Round robin
he: עיגול פינות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: I/O Scheduler
he: מתזמן קלט פלט

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: Idle
he: לא פעיל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: Best effort
he: המאמץ הטוב ביותר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: Real time
he: זמן אמת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCpuLow) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIOLow)
en: Low Priority
he: עדיפות נמוכה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCpuHigh) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIOHigh)
en: High Priority
he: עדיפות גבוהה
