processcore - en to he translation catalogue (119 entries)

[ctx: @title]
en: Desktop ID
he: מזהה שולחן עבודה

[ctx: @title]
en: Icon
he: סמל

[ctx: @title]
en: Name
he: שם

en: PID
he: מזהה תהליך

en: The unique Process ID that identifies this process.
he: מזהה התהליך הייחודי שמבדל אותו מהשאר.

en: Parent PID
he: מזהה תהליך הורה

en: Login
he: משתמש

en: The user who owns this process.
he: המשתמש שהתהליך הזה בבעלותו.

en: UID
he: מזהה משתמש

en: Username
he: שם משתמש

en: Can Login
he: יכול להיכנס

en: Tracer Pid
he: מזהה תהליך עוקב

en: The controlling terminal on which this process is running.
he: המסוף השולט בו רץ התהליך.

en: User Time
he: זמן משתמש

en: System Time
he: שעת המערכת

en: Total Time
he: זמן כולל

en: Time
he: זמן

en: The total user and system time that this process has been running for
he: זמן המשתמש והמערכת הכולל של ריצת התהליך הזה

en: Start Time
he: זמן התחלה

en: User CPU Usage
he: ניצולת מעבד למשתמש

en: User CPU
he: מעבד למשתמש

en: System CPU Usage
he: ניצולת מעבד למערכת

en: System CPU
he: מעבד למערכת

en: Total CPU Usage
he: ניצולת מעבד כוללת

en: CPU
he: מעבד

en: The current total CPU usage of the process.
he: ניצולת המעבד הכוללת הנוכחית של התהליך.

en: Group User CPU Usage
he: קיבוץ ניצולת מעבד לפי משתמש

en: The amount of userspace CPU used by this process and all its children.
he: כמות ניצולת המעבד שנוצל במרחב המשתמש על ידי התהליך הזה על כל הצאצאים שלו.

en: Group System CPU Usage
he: קיבוץ ניצולת מעבד לפי מערכת

en: The amount of system CPU used by this process and all its children.
he: כמות ניצולת המעבד של המערכת על ידי התהליך הזה על כל הצאצאים שלו.

en: Group Total CPU Usage
he: קיבוץ ניצולת מעבד כוללת

en: Group CPU
he: קיבוץ מעבד

en: The total amount of CPU used by this process and all its children.
he: כמות ניצולת המעבד הכוללת על ידי התהליך הזה על כל הצאצאים שלו.

en: Nice Level
he: רמת Nice

en: The priority with which this process is being run. For the normal scheduler, this ranges from 19 (very nice, least priority) to -19 (top priority).
he: העדיפות שבה התהליך הזה רץ. עבור מערכת התזמון הרגילה, ערכים בין 19 (עדיפות נמוכה, very nice) ובין ‎-19 (עדיפות עליונה).

en: Scheduler
he: מתזמן

en: IO Priority Class
he: מחלקת עדיפות קלט/פלט

en: IO Nice Level
he: רמת Nice של קלט/פלט

en: VM Size
he: גודל זיכרון וירטואלי

en: This is the amount of virtual memory space that the process is using, included shared libraries, graphics memory, files on disk, and so on. This number is almost meaningless.
he: זה נפח הזיכרון הווירטואלי בו משתמש התהליך, כולל ספריות משותפות, זיכרון גרפי, קבצים בכונן ועוד. המספר הזה הוא כמעט חסר משמעות.

en: Resident Memory Usage
he: ניצולת זיכרון קבוע

en: Resident
he: קבוע

en: This is the amount of physical memory that this process is using and includes the amount of memory used by shared libraries.
he: זאת כמות הזיכרון הפיזי שהתהליך בה משתמש התהליך הזה לרבות כמות הזיכרון שמשמש את הספריות המשותפות.

en: Private Memory Usage
he: ניצולת זיכרון פרטי

en: Private
he: פרטי

en: This is the amount of physical memory that this process is using by itself, and approximates the Private memory usage of the process. It does not include any swapped out memory, nor the code size of its shared libraries.
he: זאת כמות הזיכרון הפיזי בה משתמש התהליך הזה בעצמו, ושערוך של הזיכרון הפרטי בו משתמש התהליך. הוא לא כולל זיכרון שהועבר לשטח ההחלפה או את גודל הקוד של הספריות המשותפות שלו.

en: Shared Memory Usage
he: ניצולת זיכרון שיתופי

en: Shared
he: שיתופי

en: This is approximately the amount of real physical memory that this process's shared libraries are using. This memory is shared among all processes that use this library.
he: זאת בערך כמות הזיכרון הפיזי הממשי שהספריות המשותפות של המיזם הזה צורכות. הזיכרון הזה משותף בין תהליכים שמשתמשים בספרייה הזאת.

[ctx: @title:column]
en: Proportional Memory Usage
he: ניצולת זיכרון יחסית

[ctx: @title:column]
en: Proportional
he: יחסי

[ctx: @info:tooltip]
en: This is an approximation of the real amount of physical memory that this process is using. It is calculated by dividing this process' shared memory usage by the number of processes sharing that memory, then adding this process' private memory. This value may not be available for certain processes.
he: זה שערוך של הכמות הפיזית בה משתמש התהליך הזה. היא מחושבת על ידי חלוקת ניצולת הזיכרון השיתופי בכמות התהליכים שחולקים את הזיכרון הזה ולאחר מכן מתווסף לחישוב הזיכרון הפרטי של התהליך. יכול להיות שהערך הזה לא יהיה זמין לתהליכים מסוימים.

[ctx: @title:column]
en: Memory Usage
he: ניצולת זיכרון

[ctx: @title:column]
en: Memory
he: זיכרון

[ctx: @info:tooltip]
en: This is an approximation of the real amount of physical memory that this process is using. It will use the Proportional Memory Usage if available, the Private Memory Usage if that has a value, and the Resident Memory Usage otherwise.
he: זה שערוך של הכמות הפיזית בה משתמש התהליך הזה. היא תשתמש בניצולת הזיכרון היחסית אם ניתן, ניצולת הזיכרון הפרטי וניצולת הזיכרון הקבוע בכל מקרה אחר.

[ctx: @title:column]
en: Swap Usage
he: ניצולת זיכרון החלפה

[ctx: @title:column]
en: Swap
he: החלפה

[ctx: @info:tooltip]
en: This is an approximation of the amount of swap memory this process is using.
he: זה שערוך של כמות זיכרון ההחלפה בו משתמש היישום הזה.

en: Name
he: שם

en: The process name.
he: שם התהליך.

en: Command
he: פקודה

en: The command with which this process was launched.
he: הפקודה שאיתה התהליך הזה הופעל.

en: Status
he: מצב

en: IO Characters Read
he: תווי קלט/פלט שנקראובפועל

en: IO Characters Written
he: תווי קלט/פלט שנכתבו

en: IO Read Syscalls
he: קריאות מערכת לקריאת קלט/פלט

en: IO Read Syscalls Rate
he: קצב קריאות מערכת לקריאת קלט/פלט

en: IO Write Syscalls
he: קריאות מערכת לכתיבת קלט/פלט

en: IO Write Syscalls Rate
he: קצב קריאות מערכת לכתיבת קלט/פלט

en: IO Characters Actually Read
he: תווי קלט/פלט שנקראו בפועל

en: IO Characters Read Rate
he: קצב קריאת תווי קלט/פלט

en: The read rate for all of a process' IO, including disk cache and other nonphysical IO.
he: קצב הקריאה של כל הקלט/פלט של התהליך, כולל מטמון הכונן וקלט/פלט אחר שאינו פיזי.

en: IO Characters Written Rate
he: קצב כתיבת תווי קלט/פלט

en: The write rate for all of a process' IO, including disk cache and other nonphysical IO.
he: קצב הכתיבה של כל הקלט/פלט של התהליך, כולל מטמון הכונן וקלט/פלט אחר שאינו פיזי.

en: Disk Read Rate
he: קצב קריאה מהכונן

en: Read
he: קריאה

en: The rate of data being read from disk.
he: קצב הנתונים שנקראים מהכונן.

en: Disk Write Rate
he: קצב כתיבה לכונן

en: Write
he: כתיבה

en: The rate of data being written to the disk.
he: קצב הנתונים שנכתבים לכונן.

en: Threads
he: תהליכונים

en: GPU Usage
he: ניצולת מעבד גרפי

en: GPU Memory
he: זיכרון מעבד גרפי

en: GPU
he: מעבד גרפי

en: Displays which GPU the process is using
he: הצגת המעבד הגרפי בו משתמש התהליך

[ctx: %1 is a number]
en: GPU %1
he: מעבד גרפי %1

[ctx: @title]
en: Download Speed
he: מהירות הורדה

[ctx: @title]
en: Download
he: הורדה

[ctx: @title]
en: Upload Speed
he: מהירות העלאה

[ctx: @title]
en: Upload
he: העלאה

[ctx: Process Niceness]
en: Normal
he: רגיל

[ctx: Process Niceness]
en: Very low priority
he: עדיפות נמוכה מאוד

[ctx: Process Niceness]
en: Low priority
he: עדיפות נמוכה

[ctx: Process Niceness]
en: Very high priority
he: עדיפות גבוהה מאוד

[ctx: Process Niceness]
en: High priority
he: עדיפות גבוהה

[ctx: Priority Class]
en: None
he: כלום

[ctx: Priority Class]
en: Real Time
he: זמן אמת

[ctx: Priority Class]
en: Best Effort
he: המאמץ הטוב ביותר

[ctx: Priority Class]
en: Idle
he: לא פעיל

[ctx: Priority Class]
en: Unknown
he: לא ידוע

[ctx: process status]
en: running
he: רץ

[ctx: process status]
en: sleeping
he: ישן

[ctx: process status]
en: disk sleep
he: שנת כונן

[ctx: process status]
en: zombie
he: זומבי

[ctx: process status]
en: stopped
he: עצר

[ctx: process status]
en: paging
he: דפדוף

[ctx: process status]
en: finished
he: הסתיים

[ctx: process status]
en: unknown
he: לא ידוע

[ctx: Scheduler]
en: Round Robin
he: עיגול פינות

[ctx: Scheduler]
en: Interactive
he: אינטראקטיבי

[ctx: Scheduler]
en: Batch
he: אצווה

[ctx: Scheduler]
en: Idle
he: לא פעיל

en: Success
he: הצלחה

en: Insufficient permissions.
he: אין מספיק הרשאות.

en: No matching process was found.
he: לא נמצא תהליך מתאים.

en: Not supported on the current system.
he: אין תמיכה במערכת הנוכחית.

en: The user cancelled.
he: המשתמש ביטל.

en: An unspecified error occurred.
he: אירעה שגיאה בלתי מוגדרת.

en: An unknown error occurred.
he: אירעה שגיאה לא ידועה.
