libksysguard - en to id translation catalogue (151 entries)

[ctx: %1 is a host name]
en: Message from %1:
    %2
id: Pesan dari %1:
    %2

en: Change
id: Ubah

en: Rate
id: Laju

en: CPU Load
id: Muatan CPU

en: Idling
id: Menganggur

en: Nice Load
id: Muatan Afdal

en: User Load
id: Muatan Pengguna

[ctx: @item sensor description]
en: System Load
id: Muatan Sistem

en: Waiting
id: Menunggu

en: Interrupt Load
id: Muatan Interupsi

en: Total Load
id: Total Muatan

en: Memory
id: Memori

en: Physical Memory
id: Memori Fisik

en: Total Memory
id: Total Memori

en: Swap Memory
id: Memori Swap

en: Cached Memory
id: Memori Ter-cache

en: Buffered Memory
id: Memori Ter-buffer

en: Used Memory
id: Memori Terguna

en: Application Memory
id: Memori Aplikasi

en: Allocated Memory
id: Memori Teralokasi

en: Free Memory
id: Memori Bebas

en: Available Memory
id: Memori Tersedia

en: Active Memory
id: Memori Aktif

en: Inactive Memory
id: Memori Tidak Aktif

en: Wired Memory
id: Memori Kabel

en: Exec Pages
id: Halaman Eksekusi

en: File Pages
id: Halaman File

en: Processes
id: Proses

en: Process Controller
id: Pengendali Proses

en: Last Process ID
id: ID Proses Terakhir

en: Process Spawn Count
id: Hitungan Perbiakan Proses

en: Process Count
id: Hitungan Proses

en: Idle Processes Count
id: Hitungan Proses Idle

en: Running Processes Count
id: Hitungan Proses Berjalan

en: Sleeping Processes Count
id: Hitungan Proses Peniduran

en: Stopped Processes Count
id: Hitungan Proses Berhenti

en: Zombie Processes Count
id: Hitungan Proses Bebal

en: Waiting Processes Count
id: Hitungan Proses Tunggu

en: Locked Processes Count
id: Hitungan Proses Ter-lock

en: Disk Throughput
id: Lalu-lalang Disk

[ctx: CPU Load]
en: Load
id: Muat

en: Total Accesses
id: Total Akses

en: Read Accesses
id: Akses Baca

en: Write Accesses
id: Akses Tulis

en: Read Data
id: Data Baca

en: Written Data
id: Data Tulis

en: Milliseconds spent reading
id: Milidetik kebutuhan pembacaan

en: Milliseconds spent writing
id: Milidetik kebutuhan penulisan

en: I/Os currently in progress
id: I/O saat ini sedang berlangsung

en: Pages In
id: Halaman In

en: Pages Out
id: Halaman Out

en: Context Switches
id: Peralihan Konteks

en: Traps
id: Trap

en: System Calls
id: Panggilan Sistem

en: Network
id: Jaringan

en: Interfaces
id: Antarmuka

en: Data Rate
id: Laju Data

en: Compressed Packets Rate
id: Laju Paket Terkompresi

en: Dropped Packets Rate
id: Laju Paket Tertaruh

en: Error Rate
id: Laju Error

en: FIFO Overruns Rate
id: Laju Serbuan FIFO

en: Frame Error Rate
id: Laju Error Frame

en: Multicast Packet Rate
id: Laju Paket Multicast

en: Packet Rate
id: Laju Paket

[ctx: @item sensor description ('carrier' is a type of network signal)]
en: Carrier Loss Rate
id: Laju Pengangkutan

en: Collisions
id: Tubrukan

en: Compressed Packets
id: Paket Terkompresi

en: Dropped Packets
id: Paket Tertaruh

en: Errors
id: Error

en: FIFO Overruns
id: Serbuan FIFO

en: Frame Errors
id: Error2 Frame

en: Multicast Packets
id: Paket Multicast

en: Packets
id: Paket

[ctx: @item sensor description ('carrier' is a type of network signal)]
en: Carrier Losses
id: Pengangkutan

en: Sockets
id: Soket

en: Total Number
id: Total Jumlah

en: Table
id: Tabel

en: Advanced Power Management
id: Pengelolaan Daya TingkatLanjut

en: Cooling Device
id: Peranti Pendingin

en: Current State
id: Keadaan Saat Ini

en: Thermal Zone
id: Zona Thermal

en: Temperature
id: Temperatur

en: Average CPU Temperature
id: Rata-rata Temperatur CPU

en: Fan
id: Kipas

en: State
id: Keadaan

en: Battery
id: Baterai

en: Battery Capacity
id: Kapasitas Baterai

en: Battery Charge
id: Pengecasan Baterai

en: Battery Usage
id: Penggunaan Baterai

en: Battery Voltage
id: Voltase Baterai

en: Battery Discharge Rate
id: Laju Nonngecas Baterai

en: Remaining Time
id: Sisa Waktu

en: Interrupts
id: Interupsi

en: Load Average (1 min)
id: Muatan Rata-rata (1 men)

en: Load Average (5 min)
id: Muatan Rata-rata (5 men)

en: Load Average (15 min)
id: Muatan Rata-rata (15 men)

en: Clock Frequency
id: Frekuensi Clock

en: Average Clock Frequency
id: Rata-rata Frekuensi Clock

en: Hardware Sensors
id: Sensor Hardware

en: Partition Usage
id: Penggunaan Partisi

en: Used Space
id: Ruang Terguna

en: Free Space
id: Ruang Bebas

en: Fill Level
id: Tingkat Pengisian

en: Used Inodes
id: Inode Terguna

en: Free Inodes
id: Inode Bebas

en: Inode Level
id: Tingkat Inode

en: System
id: Sistem

en: Processors
id: Prosesor

en: Cores
id: Core

en: Number of Blocks
id: Jumlah Blok

en: Total Number of Devices
id: Total Jumlah Peranti

en: Failed Devices
id: Peranti2 Gagal

en: Spare Devices
id: Peranti2 Luang

en: Number of Raid Devices
id: Jumlah Peranti2 Raid

en: Working Devices
id: Peranti2 Bekerja

en: Active Devices
id: Peranti2 Aktif

en: Number of Devices
id: Jumlah Peranti

en: Resyncing Percent
id: Persen Penyinkronan

en: Disk Information
id: Informasi Disk

en: Battery %1
id: Baterai %1

en: Fan %1
id: Kipas %1

en: Temperature %1
id: Temperatur %1

en: Software Interrupts
id: Interupsi Software

en: Hardware Interrupts
id: Interupsi Hardware

en: Link Quality
id: Kualitas Tautan

en: Signal Level
id: Tingkat Sinyal

en: Noise Level
id: Tingkat Desis

en: Rx Invalid Nwid Packets
id: Rx Paket Nwid Yang Tak Absah

en: Total Rx Invalid Nwid Packets
id: Total Rx Paket Nwid Yang Tak Absah

en: Rx Invalid Crypt Packets
id: Rx Paket Crypt Yang Tak Absah

en: Total Rx Invalid Crypt Packets
id: Total Rx Paket Crypt Yang Tak Absah

en: Rx Invalid Frag Packets
id: Rx Paket Frag Yang Tak Absah

en: Total Rx Invalid Frag Packets
id: Total Rx Paket Frag Yang Tak Absah

en: Tx Excessive Retries Packets
id: Tx Paket Retries Yang Berlebihan

en: Total Tx Excessive Retries Packets
id: Total Tx Paket Retries Yang Berlebihan

en: Invalid Misc Packets
id: Paket Misc Yang Tak Absah

en: Total Invalid Misc Packets
id: Total Paket Misc Yang Tak Absah

en: Missed Beacons
id: Beacons Yang Dilewatkan

en: Total Missed Beacons
id: Total Beacons Yang Dilewatkan

en: Log Files
id: File Panjang

[ctx: the unit 1 per second]
en: 1/s
id: 1/d

[ctx: the unit minutes]
en: min
id: men

en: Integer Value
id: Nilai Integer

en: Floating Point Value
id: Nilai Titik Ambang

en: Log File
id: File Log

en: Could not run daemon program '%1'.
id: Tidak dapat menjalankan program daemon '%1'.

en: The daemon program '%1' failed.
id: Program daemon '%1', gagal.

en: Connection to %1 refused
id: Koneksi ke %1 ditampik

en: Host %1 not found
id: Host %1 tidak ditemukan

en: An error occurred with the network (e.g. the network cable was accidentally unplugged) for host %1.
id: Sebuah error terjadi dengan jaringan (yaitu kabel jaringan telah secara tak sengaja tercabut) untuk host %1.

en: Error for host %1: %2
id: Error untuk host %1: %2
