processcore - en to is translation catalogue (22 entries)

[ctx: Process Niceness]
en: Normal
is: Venjulegur

[ctx: Process Niceness]
en: Very low priority
is: Mjög lágur forgangur

[ctx: Process Niceness]
en: Low priority
is: Lágur forgangur

[ctx: Process Niceness]
en: Very high priority
is: Mjög hár forgangur

[ctx: Process Niceness]
en: High priority
is: Hár forgangur

[ctx: Priority Class]
en: None
is: Enginn

[ctx: Priority Class]
en: Real Time
is: Rauntími

[ctx: Priority Class]
en: Best Effort
is: Mesta sókn (Best Effort)

[ctx: Priority Class]
en: Idle
is: Við aðgerðaleysi (Idle)

[ctx: Priority Class]
en: Unknown
is: Óþekkt

[ctx: process status]
en: running
is: keyrandi

[ctx: process status]
en: sleeping
is: sofandi

[ctx: process status]
en: disk sleep
is: diskur stopp

[ctx: process status]
en: zombie
is: draugur

[ctx: process status]
en: stopped
is: stöðvað

[ctx: process status]
en: paging
is: síðuköll

[ctx: process status]
en: finished
is: lokið

[ctx: process status]
en: unknown
is: óþekkt

[ctx: Scheduler]
en: Round Robin
is: Hringbeining (Round-Robin)

[ctx: Scheduler]
en: Interactive
is: Gagnvirkt

[ctx: Scheduler]
en: Batch
is: Magnvinnsla

[ctx: Scheduler]
en: Idle
is: Við aðgerðaleysi (Idle)
