ksysguard - en to it translation catalogue (165 entries)

[ctx: %1 is a host name]
en: Message from %1:
    %2
it: Messaggio da %1:
    %2

en: Change
it: Cambia

en: Rate
it: Frequenza

en: CPU Load
it: Carico del processore

en: Idling
it: Inattività

en: Nice Load
it: Carico di bassa priorità

en: User Load
it: Carico utente

[ctx: @item sensor description]
en: System Load
it: Carico di sistema

en: Waiting
it: Attesa

en: Interrupt Load
it: Carico di interrupt

en: Total Load
it: Carico totale

en: Memory
it: Memoria

en: Physical Memory
it: Memoria fisica

en: Total Memory
it: Memoria totale

en: Swap Memory
it: Memoria di swap

en: Cached Memory
it: Memoria cache

en: Buffered Memory
it: Memoria buffer

en: Used Memory
it: Memoria usata

en: Application Memory
it: Memoria delle applicazioni

en: Allocated Memory
it: Memoria allocata

en: Free Memory
it: Memoria libera

en: Available Memory
it: Memoria disponibile

en: Active Memory
it: Memoria attiva

en: Inactive Memory
it: Memoria inattiva

en: Wired Memory
it: Memoria residente

en: Exec Pages
it: Pagine eseguibili

en: File Pages
it: Pagine di file

en: Processes
it: Processi

en: Process Controller
it: Controllore dei processi

en: Last Process ID
it: Ultimo identificativo di processo

en: Process Spawn Count
it: Numero di processi generati

en: Process Count
it: Numero di processi

en: Idle Processes Count
it: Numero di processi inattivi

en: Running Processes Count
it: Numero di processi in esecuzione

en: Sleeping Processes Count
it: Numero di processi sospesi

en: Stopped Processes Count
it: Numero di processi fermati

en: Zombie Processes Count
it: Numero di processi zombi

en: Waiting Processes Count
it: Numero di processi in attesa

en: Locked Processes Count
it: Numero di processi bloccati

en: Disk Throughput
it: Flusso dei dischi

[ctx: CPU Load]
en: Load
it: Carico

en: Total Accesses
it: Accessi totali

en: Read Accesses
it: Accessi in lettura

en: Write Accesses
it: Accessi in scrittura

en: Read Data
it: Dati letti

en: Written Data
it: Dati scritti

en: Milliseconds spent reading
it: Millisecondi spesi in lettura

en: Milliseconds spent writing
it: Millisecondi spesi in scrittura

en: I/Os currently in progress
it: I/O attualmente in corso

en: Pages In
it: Pagine in entrata

en: Pages Out
it: Pagine in uscita

en: Context Switches
it: Cambi di contesto

en: Traps
it: Trappole

en: System Calls
it: Chiamate di sistema

en: Network
it: Rete

en: Interfaces
it: Interfacce

en: Receiver
it: Destinatario

en: Transmitter
it: Trasmettitore

en: Data Rate
it: Frequenza dei dati

en: Compressed Packets Rate
it: Frequenza dei pacchetti compressi

en: Dropped Packets Rate
it: Frequenza dei pacchetti persi

en: Error Rate
it: Frequenza degli errori

en: FIFO Overruns Rate
it: Frequenza dei sovraccarichi FIFO

en: Frame Error Rate
it: Frequenza di errori dei frame

en: Multicast Packet Rate
it: Frequenza dei pacchetti multicast

en: Packet Rate
it: Frequenza dei pacchetti

[ctx: @item sensor description ('carrier' is a type of network signal)]
en: Carrier Loss Rate
it: Frequenza di perdite del segnale portante

en: Collisions
it: Collisioni

en: Data
it: Dati

en: Compressed Packets
it: Pacchetti compressi

en: Dropped Packets
it: Pacchetti persi

en: Errors
it: Errori

en: FIFO Overruns
it: Sovraccarichi FIFO

en: Frame Errors
it: Errori dei frame

en: Multicast Packets
it: Pacchetti multicast

en: Packets
it: Pacchetti

[ctx: @item sensor description ('carrier' is a type of network signal)]
en: Carrier Losses
it: Perdite del segnale portante

en: Sockets
it: Socket

en: Total Number
it: Numero totale

en: Table
it: Tabella

en: Advanced Power Management
it: Gestione energetica avanzata

en: Cooling Device
it: Dispositivo di raffreddamento

en: Current State
it: Stato attuale

en: Thermal Zone
it: Zona termica

en: Temperature
it: Temperatura

en: Average CPU Temperature
it: Temperatura media della CPU

en: Fan
it: Ventola

en: State
it: Stato

en: Battery
it: Batteria

en: Battery Capacity
it: Capacità della batteria

en: Battery Charge
it: Carica della batteria

en: Battery Usage
it: Uso della batteria

en: Battery Voltage
it: Tensione della batteria

en: Battery Discharge Rate
it: Velocità di scaricamento della batteria

en: Remaining Time
it: Tempo restante

en: Interrupts
it: Interrupt

en: Load Average (1 min)
it: Carico medio (1 min)

en: Load Average (5 min)
it: Carico medio (5 min)

en: Load Average (15 min)
it: Carico medio (15 min)

en: Clock Frequency
it: Frequenza di clock

en: Average Clock Frequency
it: Frequenza di clock media

en: Hardware Sensors
it: Sensori hardware

en: Partition Usage
it: Uso delle partizioni

en: Used Space
it: Spazio in uso

en: Free Space
it: Spazio libero

en: Fill Level
it: Livello di riempimento

en: Used Inodes
it: Inode in uso

en: Free Inodes
it: Inode liberi

en: Inode Level
it: Livello di inode

en: System
it: Sistema

en: Uptime
it: Tempo in attività

en: Linux Soft Raid (md)
it: RAID Software di Linux (MD)

en: Processors
it: Processori

en: Cores
it: Nuclei

en: Number of Blocks
it: Numero di blocchi

en: Total Number of Devices
it: Numero totale di dispositivi

en: Failed Devices
it: Dispositivi guasti

en: Spare Devices
it: Dispositivi di riserva

en: Number of Raid Devices
it: Numero di dispositivi RAID

en: Working Devices
it: Dispositivi in funzione

en: Active Devices
it: Dispositivi attivi

en: Number of Devices
it: Numero di dispositivi

en: Resyncing Percent
it: Percentuale di risincronizzazione

en: Disk Information
it: Informazioni sui dischi

en: CPU Temperature
it: Temperatura della CPU

en: Motherboard Temperature
it: Temperatura della scheda madre

en: Power Supply Temperature
it: Temperatura dell'alimentatore

en: Filesystem Root
it: Radice del filesystem

en: Extra Temperature Sensor %1
it: Sensore di temperatura aggiuntivo %1

en: PECI Temperature Sensor %1
it: Sensore di temperatura PECI %1

en: PECI Temperature Calibration %1
it: Calibrazione della temperatura PECI %1

en: CPU %1
it: Processore %1

en: Disk %1
it: Disco %1

en: Battery %1
it: Batteria %1

en: Fan %1
it: Ventola %1

en: Temperature %1
it: Temperatura %1

en: Total
it: Totale

en: Software Interrupts
it: Interrupt software

en: Hardware Interrupts
it: Interrupt hardware

en: Link Quality
it: Qualità del collegamento

en: Signal Level
it: Livello del segnale

en: Noise Level
it: Livello del rumore

en: Rx Invalid Nwid Packets
it: Pacchetti Nwid ricevuti non validi

en: Total Rx Invalid Nwid Packets
it: Totale pacchetti Nwid ricevuti non validi

en: Rx Invalid Crypt Packets
it: Pacchetti criptati ricevuti non validi

en: Total Rx Invalid Crypt Packets
it: Totale pacchetti criptati ricevuti non validi

en: Rx Invalid Frag Packets
it: Pacchetti frammentati ricevuti non validi

en: Total Rx Invalid Frag Packets
it: Totale pacchetti frammentati ricevuti non validi

en: Tx Excessive Retries Packets
it: Pacchetti con tentativi eccessivi di trasmissione

en: Total Tx Excessive Retries Packets
it: Totale pacchetti con tentativi eccessivi di trasmissione

en: Invalid Misc Packets
it: Pacchetti vari non validi

en: Total Invalid Misc Packets
it: Totale pacchetti vari non validi

en: Missed Beacons
it: Beacon mancanti

en: Total Missed Beacons
it: Totale Beacon mancanti

en: Log Files
it: File di registro

en: kBytes
it: kByte

en: Integer Value
it: Valore intero

en: Floating Point Value
it: Valore in virgola mobile

en: Log File
it: File di registro

en: Could not run daemon program '%1'.
it: Impossibile eseguire il demone «%1».

en: The daemon program '%1' failed.
it: L'esecuzione del demone «%1» non è riuscita.

en: Connection to %1 refused
it: Connessione con %1 rifiutata

en: Host %1 not found
it: Host %1 non trovato

en: An error occurred with the network (e.g. the network cable was accidentally unplugged) for host %1.
it: Si è verificato un errore di rete (per esempio si è staccato il cavo) con l'host %1.

en: Error for host %1: %2
it: Errore con l'host %1: %2
