libksysguard - en to it translation catalogue (51 entries)

en: Load Preset
it: Carica preimpostazione

en: Delete this preset
it: Elimina questa preimpostazione

en: Presets:
it: Preimpostazioni:

en: Load Preset...
it: Carica preimpostazione...

en: Get new presets...
it: Ottieni nuove preimpostazioni...

en: Save Settings As Preset
it: Salva impostazioni come preimpostazione

en: Title:
it: Titolo:

en: Show Title
it: Mostra titolo

en: Display Style:
it: Stile di visualizzazione:

en: Get New Display Styles...
it: Ottieni nuovi stili di visualizzazione...

en: Minimum Time Between Updates:
it: Tempo minimo tra gli aggiornamenti:

en: No Limit
it: Nessun limite

note: i18ndp doesn't handle floats :(
en: 1 second
it: 1 secondo

en: %1 seconds
it: %1 secondi

en: Total Sensor | Total Sensors
it[0]: Sensore totale
it[1]: Sensori totali

en: Sensors
it: Sensori

en: Text-Only Sensors
it: Sensori di solo testo

[ctx: @title:group General options]
en: General:
it: Generale:

[ctx: @option:check]
en: Show legend
it: Mostra legenda

[ctx: @option:check]
en: Stacked bars
it: Barre impilate

[ctx: @label for radiobutton group, Orientation of bar chart]
en: Bar orientation:
it: Orientazione della barra:

[ctx: @option:radio Vertical option for the bar chart]
en: Vertical
it: Verticale

[ctx: @option:radio Horizontal option for the bar chart]
en: Horizontal
it: Orizzontale

[ctx: @label Options about axis and label of bar chart]
en: Axis:
it: Asse:

[ctx: @option:check]
en: Show Y axis labels
it: Mostra etichette dell'asse Y

[ctx: @option:check]
en: Show grid lines
it: Mostra linee della griglia

[ctx: @option:check]
en: Automatic data range
it: Intervallo di dati automatico

[ctx: @label:spinbox data range]
en: From:
it: Da:

[ctx: @label:spinbox data range]
en: To:
it: A:

[ctx: @option:check]
en: Use sensor color:
it: Usa il colore del sensore:

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of columns:
it: Numero di colonne:

[ctx: @label automatic number of columns]
en: Automatic
it: Automatico

[ctx: @label:listbox items are sensor face names]
en: Display style:
it: Stile di visualizzazione:

[ctx: @title:group]
en: Appearance
it: Aspetto

[ctx: @option:check]
en: Stacked charts
it: Grafici impilati

[ctx: @option:check]
en: Smooth lines
it: Linee smussate

[ctx: @label:spinbox]
en: Opacity of area below line:
it: Opacità dell'area sotto la linea:

[ctx: title:group]
en: Data Ranges
it: Intervalli di dati

[ctx: @option:check]
en: Automatic Y data range
it: Intervallo di dati Y automatico

[ctx: @label:spinbox]
en: From (Y):
it: Da (Y):

[ctx: @label:spinbox]
en: To (Y):
it: A (Y):

[ctx: @label:spinbox]
en: Show last:
it: Mostra l'ultimo:

[ctx: @item:valuesuffix %1 is seconds of history]
en: %1 second | %1 seconds
it[0]: %1 secondo
it[1]: %1 secondi

[ctx: @label:spinbox]
en: Starting angle:
it: Angolo iniziale:

[ctx: @label:spinbox]
en: Total pie angle:
it: Angolo torta totale:

[ctx: @option:check]
en: Rounded lines
it: Linee arrotondate

[ctx: @option:check]
en: Group sensors based on the value of the total sensors.
it: Raggruppa i sensori in base al valore dei sensori totali.

[ctx: @label]
en: Click to select a sensor…
it: Fai clic per selezionare un sensore...

en: Search...
it: Cerca...

[ctx: @action:button]
en: Back
it: Indietro

en: System Monitor Sensor
it: Sensori di monitoraggio del sistema
