processcore - en to ja translation catalogue (60 entries)

[ctx: @title]
en: Icon
ja: アイコン

[ctx: @title]
en: Name
ja: 名前

en: The unique Process ID that identifies this process.
ja: プロセスを識別する一意のプロセス ID です。

en: Parent PID
ja: 親プロセスの PID

en: Login
ja: ログイン

en: The user who owns this process.
ja: このプロセスを所有するユーザです。

en: Username
ja: ユーザ名

en: User Time
ja: ユーザ時間

en: System Time
ja: システム時間

en: Start Time
ja: 開始時間

en: Total CPU Usage
ja: 合計 CPU 使用率

en: The current total CPU usage of the process.
ja: 現在のプロセスの合計 CPU 使用率です。

en: Nice Level
ja: Nice 値

en: The priority with which this process is being run. For the normal scheduler, this ranges from 19 (very nice, least priority) to -19 (top priority).
ja: プロセスの実行される優先度です。通常のスケジューラでは、この値は 19 (とても親切 = Nice, 優先度最低) から -19 (優先度最高) までです。

en: Scheduler
ja: スケジューラ

en: Private Memory Usage
ja: プライベートメモリの使用量

en: This is the amount of physical memory that this process is using by itself, and approximates the Private memory usage of the process.<br>It does not include any swapped out memory, nor the code size of its shared libraries.
ja: プロセス自身が使用している物理メモリの量であり、プロセスのプライベートメモリ使用量に近似します。<br>共有ライブラリのコードサイズやスワップアウトされたメモリは含みません。

en: Shared Memory Usage
ja: 共有メモリ使用量

en: This is approximately the amount of real physical memory that this process's shared libraries are using.<br>This memory is shared among all processes that use this library.
ja: プロセスの共有ライブラリが使用している実際の物理メモリ量の近似値です。<br>このメモリは同じライブラリを使うすべてのプロセスで共有されています。

en: Memory Usage
ja: メモリ使用量

en: Memory
ja: メモリ

en: This is an approximation of the real amount of physical memory that this process is using. It is calculated by dividing the process' shared memory usage by the amount of processes sharing that memory, then adding the process' private memory.
ja: プロセスが実際に消費している物理メモリ量の近似値です。プロセスの共有メモリ量を同じメモリを共有しているプロセスの数で割り、プロセスのプライベートメモリ消費量を足すことで算出されています。

en: Name
ja: 名前

en: The process name.
ja: プロセスの名前。

en: Command
ja: コマンド

en: The command with which this process was launched.
ja: このプロセスの起動に使用されたコマンドです。

en: Status
ja: 状態

en: Disk Read Rate
ja: ディスク読み込み量

en: Read
ja: 読み込み

en: The rate of data being read from disk.
ja: ディスクから読み込まれているデータの量です。

en: Disk Write Rate
ja: ディスク書き込み量

en: Write
ja: 書き込み

en: The rate of data being written to the disk.
ja: ディスクから書き込まれているデータの量です。

en: Threads
ja: スレッド数

[ctx: @title]
en: Download Speed
ja: ダウンロード速度

[ctx: @title]
en: Download
ja: ダウンロード

[ctx: @title]
en: Upload Speed
ja: アップロード速度

[ctx: @title]
en: Upload
ja: アップロード

[ctx: Process Niceness]
en: Normal
ja: 通常

[ctx: Process Niceness]
en: Very low priority
ja: とても低い優先度

[ctx: Process Niceness]
en: Low priority
ja: 低い優先度

[ctx: Process Niceness]
en: Very high priority
ja: とても高い優先度

[ctx: Process Niceness]
en: High priority
ja: 高い優先度

[ctx: Priority Class]
en: None
ja: なし

[ctx: Priority Class]
en: Real Time
ja: リアルタイム

[ctx: Priority Class]
en: Best Effort
ja: ベストエフォート

[ctx: Priority Class]
en: Idle
ja: アイドル

[ctx: Priority Class]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: process status]
en: running
ja: 実行中

[ctx: process status]
en: sleeping
ja: スリープ

[ctx: process status]
en: disk sleep
ja: ディスクスリープ

[ctx: process status]
en: zombie
ja: ゾンビ

[ctx: process status]
en: stopped
ja: 停止

[ctx: process status]
en: paging
ja: ページング

[ctx: process status]
en: finished
ja: 終了

[ctx: process status]
en: unknown
ja: 不明

[ctx: Scheduler]
en: Round Robin
ja: ラウンドロビン

[ctx: Scheduler]
en: Interactive
ja: インタラクティブ

[ctx: Scheduler]
en: Batch
ja: バッチ

[ctx: Scheduler]
en: Idle
ja: アイドル
