processui - en to ja translation catalogue (110 entries)

en: Set Priority... | Set Priority...
ja[0]: 優先度を設定...

en: Jump to Parent Process
ja: 親プロセスにジャンプ

en: Jump to Process Debugging This One
ja: これをデバッグしているプロセスにジャンプ

en: Show Application Window
ja: アプリケーションのウィンドウを表示

en: Resume Stopped Process
ja: 停止したプロセスを再開

en: End Process | End Processes
ja[0]: プロセスを終了

en: Suspend (STOP)
ja: 一時停止 (STOP)

en: Continue (CONT)
ja: 再開 (CONT)

en: Hangup (HUP)
ja: ハングアップ (HUP)

en: Interrupt (INT)
ja: 割り込み (INT)

en: Terminate (TERM)
ja: 終了 (TERM)

en: Kill (KILL)
ja: 強制終了 (KILL)

en: User 1 (USR1)
ja: ユーザ 1 (USR1)

en: User 2 (USR2)
ja: ユーザ 2 (USR2)

en: Focus on Quick Search
ja: クイック検索をフォーカス

[ctx: Context menu]
en: End Process | End Processes
ja[0]: プロセスを終了

en: Send Signal
ja: シグナルを送る

en: Jump to Parent Process (%1)
ja: 親プロセス (%1) にジャンプ

en: Hide Column '%1'
ja: 列「%1」を隠す

en: Show Column '%1'
ja: 列「%1」を表示

en: Display Units
ja: 表示の単位

en: Kilobytes per second
ja: キロバイト毎秒

en: Kilobytes
ja: キロバイト

en: Megabytes per second
ja: メガバイト毎秒

en: Megabytes
ja: メガバイト

en: Gigabytes per second
ja: ギガバイト毎秒

en: Gigabytes
ja: ギガバイト

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Display command line options
ja: コマンドラインオプションを表示

en: Divide CPU usage by number of CPUs
ja: CPU 使用率を CPU の数で割る

en: Displayed Information
ja: 表示された情報

en: Characters read/written
ja: 読み書きされた文字

en: Number of Read/Write operations
ja: 読み込み/書き込み操作の回数

en: Bytes actually read/written
ja: 実際に読み書きされたバイト数

en: Show I/O rate
ja: I/O の速度を表示

en: Show Tooltips
ja: ツールチップを表示

en: You do not have the permission to renice the process and there was a problem trying to run as root.
ja: プロセス優先度を変更する権限がありません。また、root として実行できませんでした。

en: You must select a process first.
ja: 先にプロセスを選んでください。

en: Are you sure you want to end this process?  Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to end these %1 processes?  Any unsaved work may be lost
ja[0]: 本当にこれら %1 個のプロセスを終了しますか？保存されていない作業は失われます。

[ctx: Dialog title]
en: End Process | End %1 Processes
ja[0]: %1 個のプロセスを終了

en: End
ja: 終了

en: Kill
ja: 強制終了

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, txtFilter)
en: Quick search
ja: クイック検索

en: - Process is doing some work.
ja: - プロセスは処理中です。

en: - Process is waiting for something to happen.
ja: - プロセスは何かが起きるのを待っています。

en: - Process has been stopped. It will not respond to user input at the moment.
ja: - プロセスは一時停止中です。ユーザ入力を受け付けることはできません。

en: - Process has finished and is now dead, but the parent process has not cleaned up.
ja: - プロセスは終了しましたが、親プロセスが後処理をまだしていません。

en: The process name.
ja: プロセス名。

en: The user who owns this process.
ja: このプロセスを所有するユーザ。

en: The controlling terminal on which this process is running.
ja: このプロセスが実行されている制御ターミナル。

en: The priority with which this process is being run. For the normal scheduler, this ranges from 19 (very nice, least priority) to -19 (top priority).
ja: このプロセスの実行優先度 (nice 値)。通常のスケジューラでは値の範囲は 19 (最低の優先度) から -19 (最高の優先度) です。

en: The current CPU usage of the process.
ja: このプロセスの現在の CPU 使用率です。

en: The current total CPU usage of the process, divided by the %1 processor core in the machine. | The current total CPU usage of the process, divided by the %1 processor cores in the machine.
ja[0]: このプロセスの現在の CPU 使用率です。マシンに搭載されているプロセッサコアの数 (%1) で割った値です。

en: The current total CPU usage of the process.
ja: プロセスの現在の合計 CPU 使用率です。

en: <qt>The total user and system time that this process has been running for, displayed as minutes:seconds.
ja: <qt>ユーザとシステムがこのプロセスを実行している時間の合計が、分:秒 の形式で表示されています。

en: <qt>This is the amount of virtual memory space that the process is using, included shared libraries, graphics memory, files on disk, and so on. This number is almost meaningless.</qt>
ja: <qt>このプロセスが使用している仮想メモリ領域の量。これには共有ライブラリ、グラフィックメモリ、ディスク上のファイルなどが含まれます。この数値はほとんど無意味です。</qt>

en: <qt>This is the amount of real physical memory that this process is using by itself, and approximates the Private memory usage of the process.<br>It does not include any swapped out memory, nor the code size of its shared libraries.<br>This is often the most useful figure to judge the memory use of a program.  See What's This for more information.</qt>
ja: <qt>このプロセスが単独で使用している物理メモリの量。<br/>これにはスワップメモリや共有ライブラリのコードサイズは含まれません。<br/>多くの場合、プログラムのメモリ使用を判断する上でこれが最も役に立つ数値です。</qt>

en: <qt>This is approximately the amount of real physical memory that this process's shared libraries are using.<br>This memory is shared among all processes that use this library.</qt>
ja: <qt>このプロセスの共有ライブラリが使用している物理メモリのだいたいの量。<br/>このメモリはこのライブラリを使用するすべてのプロセス間で共有されます。</qt>

en: <qt>The command with which this process was launched.</qt>
ja: <qt>このプロセスを開始したコマンド</qt>

en: <qt>The amount of pixmap memory that this process is using.</qt>
ja: <qt>このプロセスが使用している pixmap メモリ。</qt>

en: <qt>The title of any windows that this process is showing.</qt>
ja: <qt>このプロセスが表示しているウィンドウのタイトル</qt>

en: The unique Process ID that identifies this process.
ja: このプロセスの一意の識別子

en: The number of bytes read.  See What's This for more information.
ja: 読み込んだバイト数。詳細は「これは何」をご覧ください。

en: The number of bytes written.  See What's This for more information.
ja: 書き込んだバイト数。詳細は「これは何」をご覧ください。

en: <qt><i>Technical information: </i>The kernel process name is a maximum of 8 characters long, so the full command is examined.  If the first word in the full command line starts with the process name, the first word of the command line is shown, otherwise the process name is used.
ja: <qt><i>技術情報: </i>カーネルプロセス名は 8 文字以下なので、フルコマンドを調べます。フルコマンドラインの最初の語がプロセス名で始まる場合、コマンドラインの最初の語が表示されます。それ以外の場合、プロセス名が使用されます。

en: <qt>The user who owns this process.  If the effective, setuid etc user is different, the user who owns the process will be shown, followed by the effective user.  The ToolTip contains the full information.  <p><table><tr><td>Login Name/Group</td><td>The username of the Real User/Group who created this process</td></tr><tr><td>Effective User/Group</td><td>The process is running with privileges of the Effective User/Group.  This is shown if different from the real user.</td></tr><tr><td>Setuid User/Group</td><td>The saved username of the binary.  The process can escalate its Effective User/Group to the Setuid User/Group.</td></tr><tr><td>File System User/Group</td><td>Accesses to the filesystem are checked with the File System User/Group.  This is a Linux specific call. See setfsuid(2) for more information.</td></tr></table>
ja: <qt>このプロセスを所有しているユーザ。実効ユーザが別な場合、プロセスを所有するユーザに続いて実効ユーザが表示されいます。ツールチップにすべての情報が書いてあります。<p><table><tr><td>ログイン名 / グループ</td><td>このプロセスを作成した実ユーザ / 実グループのユーザ名</td></tr><tr><td>実効ユーザ / グループ</td><td>このプロセスは実効ユーザ / グループの権限で動作しています。これは実ユーザのものと異なる場合に表示されます。</td></tr><tr><td>Setuid ユーザ / グループ</td><td>バイナリの保存 (saved) ユーザ名です。プロセスは自らの実効ユーザ / グループを Setuid ユーザ / グループに 昇格させることができます。</td></tr><tr><td>ファイルシステムユーザ / グループ</td><td>ファイルシステムへのアクセスは、ファイルシステムユーザ / グループによって確認されます。これは Linux の特殊な呼出です。詳細は setfsuid(2) をご覧ください。</td></tr></table>

en: <qt>This is the size of allocated address space - not memory, but address space. This value in practice means next to nothing. When a process requests a large memory block from the system but uses only a small part of it, the real usage will be low, VIRT will be high. <p><i>Technical information: </i>This is VmSize in proc/*/status and VIRT in top.
ja: <qt>これは割り当てられたアドレス空間を示します。メモリではなく、アドレス空間であることに注意してください。実際にはあまり価値のある数値ではありません。プロセスがシステムに大きなメモリブロックを要求したにもかかわらず、その中のごく一部しか用いない場合、実際の利用量は少ないですが、VIRT は高くなります。<p><i>技術情報: </i>これは proc/*/status の VmSize と、top コマンドの VIRT の値と同じです。

en: The CPU usage of a process and all of its threads.
ja: プロセスとそのすべてのスレッドの CPU 使用量

[ctx: scheduler]
en: Idle
ja: アイドル

[ctx: scheduler]
en: (Batch) %1
ja: (バッチ) %1

en: %1/s
ja: %1/秒

[ctx: process heading]
en: Name
ja: 名前

[ctx: process heading]
en: Username
ja: ユーザ名

[ctx: process heading]
en: Niceness
ja: 優先度

[ctx: process heading]
en: CPU Time
ja: CPU 時間

[ctx: process heading]
en: IO Read
ja: I/O 読み込み

[ctx: process heading]
en: IO Write
ja: I/O 書き出し

[ctx: process heading]
en: Virtual Size
ja: 仮想サイズ

[ctx: process heading]
en: Memory
ja: メモリ

[ctx: process heading]
en: Shared Mem
ja: 共有メモリ

[ctx: process heading]
en: Command
ja: コマンド

[ctx: process heading]
en: X11 Memory
ja: X11 メモリ

[ctx: process heading]
en: Window Title
ja: ウィンドウのタイトル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnKillProcess)
en: &End Process...
ja: プロセスを終了(&E)...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: All Processes
ja: すべてのプロセス

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: All Processes, Tree
ja: すべてのプロセス、ツリー表示

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: System Processes
ja: システムプロセス

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: User Processes
ja: ユーザプロセス

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: Own Processes
ja: 所有プロセス

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: Programs Only
ja: プログラムのみ

en: Set Priority
ja: 優先度を設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMessage1)
en: Change scheduling priority for:
ja: スケジュール優先度を変更:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: CPU Scheduler
ja: CPU スケジューラ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioNormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The standard time-sharing scheduler for processes without special requirements.</p></body></html>
ja: <html><p>特別な要件がないプロセス向き。標準的なタイムシェアリング方式を用います。</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNormal) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIONormal)
en: Normal
ja: 標準

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioBatch)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">For CPU-intensive non-interactive processes.  Process is mildly disfavored in scheduling decisions.</p></body></html>
ja: <html><p>CPU に負荷のかかる非対話型プロセス向き。プロセスは CPU を割り当てる際に少し冷遇されます。</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioBatch)
en: Batch
ja: バッチ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioRR)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process will run whenever runnable.  Higher priority than Normal or Batch.  Has Timeslicing.</p></body></html>
ja: <html><p>プロセスは可能であれば常に実行されます。「標準」や「バッチ」より高い優先度です。タイムスライシングを用います。</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRR)
en: Round robin
ja: ラウンドロビン

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioFIFO)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process will run whenever runnable.  Higher priority than Normal or Batch.  No timeslicing.</p></body></html>
ja: <html><p>プロセスは可能であれば常に実行されます。「標準」や「バッチ」より高い優先度です。タイムスライシングは用いません。</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: I/O Scheduler
ja: I/O スケジューラ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioIONormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process's priority is based on the CPU priority.</p></body></html>
ja: <html><p>プロセスの優先度は CPU の優先度に基づきます。</p></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process can only use the hard disk when no other process has used it very recently.</p></body></html>
ja: <html><p>他のプロセスが一定の短い時間ディスク I/O を要求していない場合にのみハードディスクを使用します。</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: Idle
ja: アイドル

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process is given higher priority to access the hard disk than Normal.</p></body></html>
ja: <html><p>プロセスは「標準」より高い優先度でハードディスクにアクセスします。</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: Best effort
ja: ベストエフォート

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process gets immediate access to the hard disk whenever needed, regardless of what else is going on.</p></body></html>
ja: <html><p>どのような状況でも必要なときは直ちにハードディスクにアクセスします。</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: Real time
ja: リアルタイム

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCpuLow) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIOLow)
en: Low Priority
ja: 低い優先度

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCpuHigh) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIOHigh)
en: High Priority
ja: 高い優先度
