processui - en to nb translation catalogue (136 entries)

en: Set Priority... | Set Priority...
nb[0]: Oppgi prioritet …
nb[1]: Oppgi prioritet …

en: Jump to Parent Process
nb: Hopp til overprosess

en: Jump to Process Debugging This One
nb: Hopp til prosess som feilsøker denne prosessen

en: Show Application Window
nb: Vis programvindu

en: Resume Stopped Process
nb: Fortsett stoppet prosess

en: End Process | End Processes
nb[0]: Avslutt prosess
nb[1]: Avslutt prosesser

en: Forcibly Kill Process | Forcibly Kill Processes
nb[0]: Drep prosessen med makt
nb[1]: Drep prosesser med makt

en: Suspend (STOP)
nb: Suspender (STOP)

en: Continue (CONT)
nb: Fortsett (CONT)

en: Hangup (HUP)
nb: Legg på (HUP)

en: Interrupt (INT)
nb: Avbryt (INT)

en: Terminate (TERM)
nb: Avslutt (TERM)

en: Kill (KILL)
nb: Drep (KILL)

en: User 1 (USR1)
nb: Bruker 1(USR1)

en: User 2 (USR2)
nb: Bruker 2 (USR2)

en: Focus on Quick Search
nb: Sett fokus på hurtigsøk

[ctx: Context menu]
en: End Process | End Processes
nb[0]: Avslutt prosess
nb[1]: Avslutt prosesser

en: Send Signal
nb: Send signal

en: Jump to Parent Process (%1)
nb: Hopp til overprosess (%1)

en: Hide Column '%1'
nb: Skjul kolonne «%1»

en: Show Column '%1'
nb: Vis kolonne «%1»

en: Display Units
nb: Visningsenheter

en: Mixed
nb: Blandet

en: Kilobytes per second
nb: Kilobytes per sekund

en: Kilobytes
nb: Kilobyte

en: Megabytes per second
nb: Megabyte per sekund

en: Megabytes
nb: Megabyte

en: Gigabytes per second
nb: Gigabyte per sekund

en: Gigabytes
nb: Gigabyte

en: Percentage
nb: Prosent

en: Display command line options
nb: Vis kommandolinjevalg

en: Divide CPU usage by number of CPUs
nb: Del prosessorbruk med antall prosessorer

en: Displayed Information
nb: Vist informasjon

en: Characters read/written
nb: Tegn skrevet/lest

en: Number of Read/Write operations
nb: Antall les/skriv-operasjoner

en: Bytes actually read/written
nb: Byte faktisk lest/skrevet

en: Show I/O rate
nb: Vis I/U-hastighet

en: Show Tooltips
nb: Vis verktøytips

en: You must select a process first.
nb: Du må velge en prosess først.

en: Are you sure you want to end this process?  Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to end these %1 processes?  Any unsaved work may be lost
nb[0]: Er du sikker på at du vil drepe denne prosessen? Arbeid som ikke er lagret vil gå tapt.
nb[1]: Er du sikker på at du vil drepe disse %1 prosessene? Arbeid som ikke er lagret vil gå tapt.

[ctx: Dialog title]
en: End Process | End %1 Processes
nb[0]: Avslutt prosess
nb[1]: Avslutt %1 prosesser

en: End
nb: Slutt

en: <qt>Are you sure you want to <b>immediately and forcibly kill</b> this process?  Any unsaved work may be lost. | <qt>Are you sure you want to <b>immediately and forcibly kill</b> these %1 processes?  Any unsaved work may be lost
nb[0]: <qt>Er du sikker på at du vil drepe denne prosessen <b>øyeblikkelig og med makt</b>? Arbeid som ikke er lagret vil gå tapt.
nb[1]: <qt>Er du sikker på at du vil drepe disse %1 prosessene <b>øyeblikkelig og med makt</b>? Arbeid som ikke er lagret vil gå tapt.

[ctx: Dialog title]
en: Forcibly Kill Process | Forcibly Kill %1 Processes
nb[0]: Drep prosessen med makt
nb[1]: Drep %1 prosesser med makt

en: Kill
nb: Drep

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, txtFilter)
en: Quick search
nb: Kjapt søk

en: - Process is doing some work.
nb:  – Prosessen arbeider.

en: - Process is waiting for something to happen.
nb:  – Prosessen venter på at noe skal hende.

en: - Process has been stopped. It will not respond to user input at the moment.
nb: – Prosessen er stoppet. I øyeblikket kan den ikke svare på bruker-inndata.

en: - Process has finished and is now dead, but the parent process has not cleaned up.
nb:  – Prosessen er ferdig og er nå død, men morprosessen har ikke ryddet opp.

en: The process name.
nb: Prosessnavnet.

en: The user who owns this process.
nb: Brukeren som eier denne prosessen.

en: The controlling terminal on which this process is running.
nb: Den styrende terminalen som denne prosessen kjører på..

en: The priority with which this process is being run. For the normal scheduler, this ranges from 19 (very nice, least priority) to -19 (top priority).
nb: Prioriteten som denne prosessen kjører med.  For den normale fordeleren går dette fra 19 (svært snill, laveste prioritet) til -19 (høyeste prioritet).

en: The current CPU usage of the process.
nb: Nåværende prosessorbruk for prosessen.

en: The current total CPU usage of the process, divided by the %1 processor core in the machine. | The current total CPU usage of the process, divided by the %1 processor cores in the machine.
nb[0]: Prosessens prosessorforbruk, delt på %1 prosessorkjerne i maskinen.
nb[1]: Prosessens prosessorforbruk, delt på %1 prosessorkjerner i maskinen.

en: The current total CPU usage of the process.
nb: Nåværende total prosessorbruk for prosessen.

en: <qt>The total user and system time that this process has been running for, displayed as minutes:seconds.
nb: <qt>Total bruker- og systemtid som denne prosessen har brukt, vist som minutter:sekunder.

en: <qt>This is the amount of virtual memory space that the process is using, included shared libraries, graphics memory, files on disk, and so on. This number is almost meaningless.</qt>
nb: <qt>Dette er mengden virtuelt minne som prosessen bruker, medregnet delte biblioteker, grafikkminne, filer på disk osv. Dette tallet er nesten meningsløst.</qt>

en: <qt>This is the amount of real physical memory that this process is using by itself, and approximates the Private memory usage of the process.<br>It does not include any swapped out memory, nor the code size of its shared libraries.<br>This is often the most useful figure to judge the memory use of a program.  See What's This for more information.</qt>
nb: <qt>Dette er mengden virkelig fysisk minne som denne prosessen bruker selv, og er en tilnærming til prosessens private minnebruk.<br/>Det tar ikke med plass i veksleminnet, heller ikke kodestørrelsen for delte biblioteker. <br/>Dette er ofte det nyttigste tallet en kan bruke til å anslå minnebruken til et program. Se Hva er dette for mer informasjon.</qt>

en: <qt>This is approximately the amount of real physical memory that this process's shared libraries are using.<br>This memory is shared among all processes that use this library.</qt>
nb: <qt>Dette er omtrent mengden virkelig fysisk minne som denne prosessens delte biblioteker bruker.<br/> Alle prosesser som bruker dette biblioteket deler dette minnet.</qt>

en: <qt>The elapsed time since the process was started.</qt>
nb: <qt>Forløpt tid siden denne prosessen startet.</qt>

en: <qt>The command with which this process was launched.</qt>
nb: <qt>Kommandoen som startet denne prosessen.</qt>

en: <qt>The amount of pixmap memory that this process is using.</qt>
nb: <qt>Hvor mye pixmap-minne denne prosessen bruker.</qt>

en: <qt>The title of any windows that this process is showing.</qt>
nb: <qt>Tittelen på vinduer som denne prosessen viser, om noen.</qt>

en: The unique Process ID that identifies this process.
nb: Den entydige prosess-IDen som identifiserer denne prosessen.

en: The number of bytes read.  See What's This for more information.
nb: Antall byte lest. Se Hva er dette for mere informasjon.

en: The number of bytes written.  See What's This for more information.
nb: Antall byte skrevet. Se Hva er dette for mere informasjon.

en: <qt><i>Technical information: </i>The kernel process name is a maximum of 8 characters long, so the full command is examined.  If the first word in the full command line starts with the process name, the first word of the command line is shown, otherwise the process name is used.
nb: <qt><i>Teknisk informasjon: </i> Kjerneprosessnavnet er høyst 8 tegn langt, så hele kommandoen  blir undersøkt. Hvis det første ordet på kommandolinja begynner med prosessnavnet, så vises det første ordet på kommandolinja, ellers brukes prosessnavnet.

en: <qt>The user who owns this process.  If the effective, setuid etc user is different, the user who owns the process will be shown, followed by the effective user.  The ToolTip contains the full information.  <p><table><tr><td>Login Name/Group</td><td>The username of the Real User/Group who created this process</td></tr><tr><td>Effective User/Group</td><td>The process is running with privileges of the Effective User/Group.  This is shown if different from the real user.</td></tr><tr><td>Setuid User/Group</td><td>The saved username of the binary.  The process can escalate its Effective User/Group to the Setuid User/Group.</td></tr><tr><td>File System User/Group</td><td>Accesses to the filesystem are checked with the File System User/Group.  This is a Linux specific call. See setfsuid(2) for more information.</td></tr></table>
nb: <qt>Brukeren som eier denne prosessen. Hvis den effektive, setuid osv. brukeren er en annen, så vil den som eier prosessen bli vist, fulgt av den effektive brukeren. Verktøytipset inneholder fullstendig informasjon. <p><table><tr><td>Login-navn/gruppe</td><td>B rukernavn for den virkelige bruker/gruppe som startet denne prosessen/td></tr><tr><td>Effektiv bruker/gruppe</td><td>Prosessen kjører med privilegier til den effektive brukeren/gruppa . Dette blir vist hvis det ikke er det samme som virkelig bruker.</td></tr><tr><td>Setuid bruker/gruppe</td><td>Programmets lagrede brukernavn. Prosessen kan øke sin effektive bruker/gruppe til setuid bruker/gruppe.</td></tr><tr><td>Filsystem bruker/gruppe</td><td>Tilgang til filsystemet sjekkes med filsystem buker/gruppe. Dette er et systemkall spesifikt for Linux. Se setfsuid(2) for mer informasjon.</td></tr></table>

en: <qt>This is the size of allocated address space - not memory, but address space. This value in practice means next to nothing. When a process requests a large memory block from the system but uses only a small part of it, the real usage will be low, VIRT will be high. <p><i>Technical information: </i>This is VmSize in proc/*/status and VIRT in top.
nb: <qt>Dette er størrelsen av det tilordnede adresserommet – ikke minne, men adresserom. Denne verdien betyre nesten ingenting i praksis. Når en prosess ber om en stor minneblokk fra systemet men bruker bare en liten del av det, så blir reell bruk lav og VIR høy. <p><i>Teknisk informasjon: </i> Dette er VmSize i proc/*/status og VIRT i top.

en: <qt><i>Technical information: </i>This is an approximation of the Private memory usage, calculated as VmRSS - Shared, from /proc/*/statm.  This tends to underestimate the true Private memory usage of a process (by not including i/o backed memory pages), but is the best estimation that is fast to determine.  This is sometimes known as URSS (Unique Resident Set Size). For an individual process, see "Detailed  Memory Information" for a more accurate, but slower, calculation of the true Private memory usage.
nb: <qt><i>Teknisk informasjon </i> Dette er en tilnærmet Privat minnebruk,  beregnet som VmRSS – Shared, fra /proc/*/statm. Dette har en tendens til å undervurdere den «virkelige» minnebruken tkil en prosess (ved å utelate minnesider for i/u-backing), men det er det beste estimatet som kan bestemmes fort. Dette kalles noen ganger URSS – Unique Resident Set Size. For en enkelt prosess finnes en nøyaktigere. men langsommere beregning av faktisk minnebruk i «Detaljert minneinformasjon».

en: The CPU usage of a process and all of its threads.
nb: Prosessor-bruk for en prosess og alle dens tråder.

en: <qt>The total system and user time that a process and all of its threads have been running on the CPU for. This can be greater than the wall clock time if the process has been across multiple CPU cores.
nb: <qt>Total system- og brukertid som en prosess og alle dens tråder har brukt på prosessoren. Dette kan være mer enn klokketiden hvis prosessen har kjørt på flere prosessorkjerner.

en: <qt><i>Technical information: </i>This is an approximation of the Shared memory, called SHR in top.  It is the number of pages that are backed by a file (see kernel Documentation/filesystems/proc.txt).  For an individual process, see "Detailed Memory Information" for a more accurate, but slower, calculation of the true Shared memory usage.
nb: <qt><i>Teknisk informasjon: </i> Dette er tilnærmet mengde delt minne, kalt SHR i top. Det er antall sider som har har en fil bak seg (se kernel Documentation/filesystems/proc.txt).  For en enkelt prosess finnes en nøyaktigere. men langsommere beregning av faktisk brukt delt minne i «Detaljert minneinformasjon».

en: <qt><i>Technical information: </i>The underlying value (clock ticks since system boot) is retrieved from /proc/[pid]/stat
nb: <qt><i>Teknisk informasjon: </i>Den underliggende verdien (klokketikk siden systemoppstart) hentes fra /proc/[pid]/stat

en: <qt><i>Technical information: </i>This is from /proc/*/cmdline
nb: <qt><i>Teknisk informasjon: </i>Dette er fra /proc/*/cmdline

en: <qt><i>Technical information: </i>This is the amount of memory used by the Xorg process for images for this process.  This is memory used in addition to Memory and Shared Memory.<br><i>Technical information: </i>This only counts the pixmap memory, and does not include resource memory used by fonts, cursors, glyphsets etc.  See the <code>xrestop</code> program for a more detailed breakdown.
nb: <qt><i>Teknisk informasjon:</i>Dette er hvor mye minne Xorg-prosessen bruker til bilder for denne prosessen. Dette er brukt minne i tillegg til Minne og Delt minne.<br><i>Teknisk informasjon:</i> Dette teller bare opp pixmap-minnet og tar ikke med minneressurser brukt til skrifter, markører, tegnsett osv. Se <code>xrestop</code>-programmet for en mer detaljert oppdeling.

en: <qt><i>Technical information: </i>For each X11 window, the X11 property _NET_WM_PID is used to map the window to a PID.  If a process' windows are not shown, then that application incorrectly is not setting _NET_WM_PID.
nb: <qt><i>Teknisk informasjon: </i> For hvert X11-vindu brukes X11-egenskapen _NET_WM_PID til å tilordne en PID til vinduet. Hvis vinduer i en prosess ikke vises, så gir ikke det programmet _NET_WM_PID en verdi, og det er feil.

en: <qt><i>Technical information: </i>This is the Process ID.  A multi-threaded application is treated a single process, with all threads sharing the same PID.  The CPU usage etc will be the total, accumulated, CPU usage of all the threads.
nb: <qt><i>Teknisk informasjon </i> Dette er prosess-ID-en. En prosess med flere tråder behandles som en enkelt prosess, hvor alle tråder har samme PID. prosessorbruk osv. blir den totale akkumulerte bruken for alle trådene.

en: <qt>This column shows the IO statistics for each process. The tooltip provides the following information:<br><table><tr><td>Characters Read</td><td>The number of bytes which this task has caused to be read from storage. This is simply the sum of bytes which this process passed to read() and pread(). It includes things like tty IO and it is unaffected by whether or not actual physical disk IO was required (the read might have been satisfied from pagecache).</td></tr><tr><td>Characters Written</td><td>The number of bytes which this task has caused, or shall cause to be written to disk. Similar caveats apply here as with Characters Read.</td></tr><tr><td>Read Syscalls</td><td>The number of read I/O operations, i.e. syscalls like read() and pread().</td></tr><tr><td>Write Syscalls</td><td>The number of write I/O operations, i.e. syscalls like write() and pwrite().</td></tr><tr><td>Actual Bytes Read</td><td>The number of bytes which this process really did cause to be fetched from the storage layer. Done at the submit_bio() level, so it is accurate for block-backed filesystems. This may not give sensible values for NFS and CIFS filesystems.</td></tr><tr><td>Actual Bytes Written</td><td>Attempt to count the number of bytes which this process caused to be sent to the storage layer. This is done at page-dirtying time.</td></table><p>The number in brackets shows the rate at which each value is changing, determined from taking the difference between the previous value and the new value, and dividing by the update interval.<p><i>Technical information: </i>This data is collected from /proc/*/io and is documented further in Documentation/accounting and Documentation/filesystems/proc.txt in the kernel source.
nb: <qt>Denne kolonnen viser I/U-statistikk for hver prosess. Verktøytipset gir følgende informasjon:<br/><table><tr><td>Tegn lest</td><td>Antall byte som er lest fra lager fror denne oppgaven. Dette er ganske enkelt summen av antall byte som prosessen har sendt til read() og pread(). Det tar mmed slikt som tty I/U og påvirkes ikke om virkelig disktilgang var nødvendig (det kan hende bytene ble hentet fra minnemellomlager).</td></tr><tr><td>Tegn skrevet</td><td>Antall byte som denne oppgaven har sendt eller skal til å sende til diskskriving. Samme betraktninger gjelder her som for Tegn lest.</td></tr><tr><td>Lese-syskall</td><td>Antall leseoperasjoner, dvs. systemkall som read() og pread().</td></tr><tr><td>Skrive-syskall</td><td>Antall skrive-handlinger, dvs. systemkall som write() og pwrite().</td></tr><tr><td>Byte faktisk lest</td><td>Antall byte som denne prosessen faktisk gjorde at ble hentet frra lagringsnivået. Dette gjøres på  submit_bio()-nivået, så det er nøyaktig for filsystemer på blokkenheter. Det gir kanskje ikke fornuftige verdier ffor NFS- og CIFS-filsystemer.</td></tr><tr><td>Byte faktisk skrevet</td><td>Forøker å telle antall byte som denne prosessen får sendt til lagringsnivået. Dette gjøres når en side merkes berørt.</td></table><p>Tallet i firkantparentes viser hvor fort hver verdi endrer seg; dette bestemmes ved å finne forskjellen mellom gammel og ny verdi og dele på oppdateringsintervallet.<p><i>Teknisk informasjon: </i>Dissse dataene samles fra /proc/*/io og er dokumentert videre i Documentation/accounting og Documentation/filesystems/proc.txt i kildekoden for kjernen.

[ctx: Short description of a process. PID, name, user]
en: %1: %2, owned by user %3
nb: %1: %2, eid av bruker %3

[ctx: scheduler]
en: Idle
nb: Tomgang

[ctx: scheduler]
en: (Batch) %1
nb: (Satsvis) %1

[ctx: tooltip. name,pid]
en: This process is being debugged by %1 (%2)
nb: Denne prosessen blir feilsøkt av %1 (%2)

[ctx: process heading]
en: Name
nb: Navn

[ctx: process heading]
en: Username
nb: Brukernavn

[ctx: process heading]
en: Niceness
nb: Snillverdi

[ctx: process heading]
en: CPU %
nb: Prosessor %

[ctx: process heading]
en: CPU Time
nb: Prosessortid

[ctx: process heading]
en: IO Read
nb: IU Lese

[ctx: process heading]
en: IO Write
nb: IU Skrive

[ctx: process heading]
en: Virtual Size
nb: Virtuell størrelse

[ctx: process heading]
en: Memory
nb: Minne

[ctx: process heading]
en: Shared Mem
nb: Delt minne

[ctx: process heading]
en: Relative Start Time
nb: Relativ starttid

[ctx: process heading]
en: Command
nb: Kommando

[ctx: process heading]
en: X11 Memory
nb: X11-minne

[ctx: process heading]
en: Window Title
nb: Vindustittel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnKillProcess)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Attempt to kill the currently selected process by sending it the SIGTERM signal.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Technical information: </span><br />The SIGTERM signal is sent to the given process. If there are insufficient privileges to do so, by default a password is requested.<br />By running the program <span style=" font-family:'Courier New,courier';">polkit-kde-authorization</span> you can give certain (or all) users permission to kill any process, without requiring a password. </p></body></html>
nb: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Prøv å stoppe/drepe den valgte prosessen ved å sende den SIGTERM-signalet.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Teknisk informasjon: </span><br />SIGTERM-signalet sendes til  den gitte prosessen. Hvis det ikke er tilstrekkelige privilegier til dette  blir det sm standard bedt om et passord.<br />Ved å kjøre programmet <span style=" font-family:'Courier New,courier';">polkit-kde-authorization</span> kan du gi noen (eller alle) brukere tillatelse til å drepe hvilken som helst prosess,  uten å kreve et passord. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnKillProcess)
en: &End Process...
nb: &Drep prosess …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, txtFilter)
en: Filter which processes are shown by the text given here.  The text can be a partial string match of the Name, Command or Window Title of the process.  It can also be a Username or a Process ID number.<p>
    For example:
    
    <table>
    <tr><th>ksys</th><td>Show processes containing "<b>ksys</b>" in the name, for example the processes "<i>ksysguard</i>" and "<i>ksysguardd</i>".<td></tr>
    <tr><th>root</th><td>Show processes owned by <b>root</b>.  For example <i>init</i></td></tr>
    <tr><th>1234</th><td>Show the processes with the PID or Parent PID of <b>1234</b>.</td></th></tr>
    </table>
nb: Filtrer de prosessene som vises med teksten oppgitt her. Teksten kan være en delstreng av navnet, kommandoen eller vindustittelen for prosessen. Den kan også være et brukernavn eller en numerisk prosess-ID. <p>
    For eksempel:
    
    <table>
    <tr><th>ksys</th><td>Vis prosesser som inneholder «<b>ksys</b>» i navnet, f.eks. prosessene «<i>ksysguard</i>» og «<i>ksysguardd</i>». </td></tr>
    <tr><th>root</th><td>Vis prosesser som <b>root</b> eier, f.eks. <i>init<i></td></tr>
    <tr><th>1234</th><td>Vis prosessene som har PID eller PPID <b>1234</b>. </td></tr>
    </table>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFilter)
en: <qt>Change which processes are shown, and how they are shown.  The processes can be further filtered by using the Quick Search text filter.<p>
    <table>
    <tr><td>All Processes</td><td>Show all the processes on the system.</td></tr>
    <tr><td>All Processes, tree</td><td>Show all the processes on the system, in a hierarchical manner using the parent PID information.</td></tr>
    <tr><td>System Processes</td><td>Show processes running as root and as a user who cannot login.</td></tr>
    <tr><td>User Processes</td><td>Show processes running as a non-root user who can login.</td></tr>
    <tr><td>Own Processes</td><td>Show processes owned by the same user that this process is owned by.</td></tr>
    <tr><td>Programs Only</td><td>Show processes which are running as a user who can login and are either attached to a TTY or have at least one X11 Window.</td></tr>
    </table>
    <p>
    <i>Technical Information:</i><br>
    Processes with multiple threads are just shown as a single process, and not treated any differently.<br>
    Kernel threads are shown as normal processes, but are actually running inside the kernel and are not real processes.  As such, many of the fields (such as Username) do not apply.
nb: <qt>Endre hvilke prosesser som vises og hvordan de vises. Prosessene kan filtreres videre ved å bruke Hurtigsøk-tekstfilteret.<p>
    <table>
    <tr><td>Alle prosesser</td><td> Vis alle prosesser på systemet.</td></tr>
    <tr><td>Alle prosesser, tre</td><td> Vis alle prosesser på systemet i hierarkisk visning ved bruk av PPID-informasjonen.</td></tr>
    <tr><td>Systemprosesser</td><td> Vis prosesser som kjører som root og som en bruker som ikke kan logge inn.</td></tr>
    <tr><td>Brukerprosesser</td><td>Vis prosesser som kjører som en bruler som kan logge inn, unntatt root.</td></tr>
    <tr><td>Egne prosesser</td><td>Vis prosesser som eies av samme bruker som eier denne prosessen.</td></tr>
    <tr><td>Bare programmer</td><td>Vis prosesser som kjører som en bruler som kan logge inn og er enten tlknyttet en TTY eller har minst ett X11-vindu.</td></tr>
    </table>
    <p>
    <i>Teknisk informasjon:</i><br />
    Prosesser med flere tråder vises som normale prosesser og ikke behandlet særskilt.<br />
    Kjernetråder vises som normale prosesser, men kjører i virkeligheten i kjernen og er ikke virkelige prosesser. Derfor er mange av feltene (slik som Brukernavn) meningsløse.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: All Processes
nb: Alle prosesser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: All Processes, Tree
nb: Alle prosesser, tre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: System Processes
nb: Systemprosesser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: User Processes
nb: Brukerprosesser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: Own Processes
nb: Egne prosesser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: Programs Only
nb: Bare programmer

en: Set Priority
nb: Oppgi prioritet

[ctx: Scheduler]
en: Interactive
nb: Interaktiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMessage1)
en: Change scheduling priority for:
nb: Endre kjøreprioritet for:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: CPU Scheduler
nb: Prosessor-fordeler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioNormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The standard time-sharing scheduler for processes without special requirements.</p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Standard tidsfordeling  for prosesser uten spesielle krav.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioNormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normal Scheduling: Default Linux time-sharing  (Other)</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">Normal<span style=" font-weight:400;"> is the standard Linux time-sharing scheduler that is intended for all processes that do not  require special static priority real-time mechanisms. The process to run is chosen from the list of other</span> Normal<span style=" font-weight:400;"> or </span>Batch<span style=" font-weight:400;"> processes based on a dynamic priority that is determined only inside this list. The dynamic priority is based on the priority level given and increased for each time-quantum the process is ready to run, but denied to run by the scheduler. This ensures fair progress among all Normal processes.</span></p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normal tidsfordeling: Standard Linux tidsdeling (Annet)</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">Normal<span style=" font-weight:400;"> er standard Linux tidsdelingsplan som er beregnet for alle prosesser som ikke krever spesielle reell-tidsmekanismer for statisk prioritet. Prosessen skom skal kjøres velges fra lista over andre</span> Normale<span style=" font-weight:400;"> eller </span>Batch<span style=" font-weight:400;">-prosesser, basert på en dynamisk prioritet som bare bestemmes innen denne lista.Den dynamiske prioriteten er basert på det gitte prioritetsnivået og øket for hvert tidskvant da prosessen er klar til å kjøre, men nektes å kjøre av planleggeren. Dette sikrer rettferdig tidsfordeling mellom alle Normale prosesser.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioBatch)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">For CPU-intensive non-interactive processes.  Process is mildly disfavored in scheduling decisions.</p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">For prosessor-intensive ikke-interaktive prosesser. Prosessen settes lett tilbake i fordelingsavgjørelser.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioBatch)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Batch Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">(Since Linux 2.6.16.)</span><span style=" font-weight:400;"> This policy is similar to </span>Normal<span style=" font-weight:400;">, except that this policy will cause the scheduler to always assume that the process is CPU-intensive.  Consequently, the scheduler will apply a small scheduling penalty so that this process is mildly disfavored in scheduling decisions. This policy is useful for workloads that are non-interactive, but do not want to lower their nice value, and for workloads that want a deterministic scheduling policy without interactivity causing extra preemptions (between the workload's tasks).</span></p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Batch-planlegging</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">(Linux 2.6.16 og senere.)</span><span style=" font-weight:400;"> Denne praksisen likner </span>Normal<span style=" font-weight:400;">, men den gjør at planleggeren alltid antar at prosessen er prosessor-intensiv. Derfor vil planleggeren bruke en liten negativ vekting, slik at denne prosessen blir satt litt tilbake i fordelingsavgjørelser. Denne praksisen er nyttig for arbeidslaster som er ikke-interaktive, men ikke vil senke snillverdien, og for arbeidslaster som vil ha en deterministisk tidsfordelingspraksis uten interaktivitet som gir ekstra avbrudd (mellom oppgavene i arbeidslasten).</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioRR)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process will run whenever runnable.  Higher priority than Normal or Batch.  Has Timeslicing.</p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Prosessen kjører når den er kjørbar. Høyere prioritet enn Normal eller Batch. Har tidsdeling.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioRR)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Round Robin Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> is a simple enhancement of <span style=" font-weight:600;">FIFO</span>.  Everything described below for <span style=" font-weight:600;">FIFO</span> also applies to <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span>, except that each process is only allowed to run for a maximum time quantum.</p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Runde-fordeling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Runde-fordeling</span> er en enkel forbedring av<span style=" font-weight:600;">FIFO</span>.  Alt som er beskrevet nedenfor for  <span style=" font-weight:600;">FIFO</span> gjelder også for  <span style=" font-weight:600;">Runde</span>, unntatt at hver prosess bare får lov til å kjøre en maksimal tidsperiode.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRR)
en: Round robin
nb: Rundebord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioFIFO)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process will run whenever runnable.  Higher priority than Normal or Batch.  No timeslicing.</p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Prosessen kjører når den er kjørbar. Høyere prioritet enn Normal eller Batch. Ingen tidsdeling.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioFIFO)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">First In-First Out Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When  a  <span style=" font-weight:600;">FIFO</span> process  becomes  runnable,  it  will always immediately preempt any currently running <span style=" font-weight:600;">Normal</span> or <span style=" font-weight:600;">Batch</span> process.</p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Først inn-føirst ut-fordelling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Når en   <span style=" font-weight:600;">FIFO</span> prosess blir  kjørbar,  overtar den alltid straksfremfor en eventuell kjørende <span style=" font-weight:600;">Normal</span> eller <span style=" font-weight:600;">Batch</span> prosess.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: I/O Scheduler
nb: I/U-fordeler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioIONormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process's priority is based on the CPU priority.</p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Prosessenes prioritet er basert på prosessor-prioriteten.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIONormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normal Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is the same as <span style=" font-weight:600;">Best Effort</span> scheduling, except that the priority is calculated automatically based on the CPU priority.  Processes with a higher priority will take priority for access to the hard disk.  Programs running at the same <span style=" font-weight:600;">Best Effort/Normal</span> priority are served in a <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> fashion.</p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normal fordeling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Dette er det samme som  <span style=" font-weight:600;">Så godt man kan</span> fordeling, unntatt at prioroteten beregnes automatisk basert på prosessor-prioriteten. Prosesser med høyere prosessor-prioritet får prioritet ved tilgang til hard-disken. Programmer som kjører med samme <span style=" font-weight:600;">Så godt man kan/Normal</span> prioritet får I/U-prioritet på <span style=" font-weight:600;">Runde-</span> måten.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process can only use the hard disk when no other process has used it very recently.</p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Prosessen kan bare bruke hard-disken når ingen annen prosess har brukt den for svært kort tid siden.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Idle Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A  program running with <span style=" font-weight:600;">Idle</span> I/O priority will only get disk time when no other program has asked for disk I/O for a defined grace period. The impact of <span style=" font-weight:600;">Idle</span> I/O processes on normal system activity should be zero. Priority is not applicable to this scheduling class.</p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Tomgangsfordeling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">En programenhet som kjører med I/U-prioritet <span style=" font-weight:600;">Tomgang</span> får bare tildelt disktid når ikke noe annet program har bedt om disk I/U i løpet av en definert tidsperiode.  Påvirkningen av <span style=" font-weight:600;">Tomgang</span> I/U-prosesser på normal systemaktivitet burde være null. Prioritet gjelder ikke denne tildelingsklassen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: Idle
nb: Tomgang

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process is given higher priority to access the hard disk than Normal.</p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Prosessen får høyere prioritet til hard-disk-tilgang enn Normal.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Best Effort Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Processes with a higher priority will take priority for access to the hard disk.  Programs running at the same <span style=" font-weight:600;">Best Effort/Normal</span> priority are served in a <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> fashion.</p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Så godt man kan-fordeling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Prosesser med høyere  prioritet får  prioritet for tilgang til hard-disken.  Programmer som kjører  med samme  <span style=" font-weight:600;">Så godt man kan/Normal</span> prioritet får tildelt kjøretid etter <span style=" font-weight:600;">Runde</span>-metoden.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: Best effort
nb: Så godt man kan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process gets immediate access to the hard disk whenever needed, regardless of what else is going on.</p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Prosessen får øyeblikkelig tilgang til  hard-disk når det trengs, uansett hva annet som pågår.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Real Time Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The <span style=" font-weight:600;">Real Time</span> scheduling class is given first access to the disk, regardless of what else is going on in the system. Thus the <span style=" font-weight:600;">Real Time</span> class needs to be used with some care, as it can starve other processes. As with the <span style=" font-weight:600;">Best Effort</span> class, 8 priority levels are defined denoting how big a time slice a given process will receive on each scheduling window.</p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Reell tid tidsfordeling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Fordelingsklassen<span style=" font-weight:600;">Reell tid</span> får første tilgang til harddisken, uansett hva annet som foregår i systemet. Defor må klaseen <span style=" font-weight:600;">Reell tid</span> brukes med forsiktighet, siden andre prosesser kan få for lite tilgang til ressurser.  Slik som for klassen  <span style=" font-weight:600;">Så godt man kan</span> er det definert 8 prioritetsnivåer, som angir hvor stor tidskvote en gitt prosess mottar ved hvert tidsfordelingsvindu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: Real time
nb: Sanntid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCpuLow) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIOLow)
en: Low Priority
nb: Lav prioritet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCpuHigh) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIOHigh)
en: High Priority
nb: Høy prioritet
