libksysguard - en to nn translation catalogue (50 entries)

en: Presets:
nn: Ferdigoppsett:

en: Load Preset...
nn: Opna ferdigoppsett …

en: Get new presets...
nn: Hent nye ferdigoppsett …

en: Save Settings As Preset
nn: Lagra innstillingar som ferdigoppsett

en: Title:
nn: Tittel:

en: Show Title
nn: Vis tittel

en: Display Style:
nn: Visingsstil:

en: Get New Display Styles...
nn: Hent nye visingsstilar …

en: Minimum Time Between Updates:
nn: Minste tid mellom oppdateringar:

en: No Limit
nn: Inga grense

note: i18ndp doesn't handle floats :(
en: 1 second
nn: 1 sekund

en: %1 seconds
nn: %1 sekund

en: Total Sensor | Total Sensors
nn[0]: Totalsensor
nn[1]: Totalsensorar

en: Sensors
nn: Sensorar

en: Text-Only Sensors
nn: Tekstsensorar

en: Show Sensors Legend
nn: Vis figurforklaring for sensorar

en: Stacked Bars
nn: Stabla søyler

en: Show Grid Lines
nn: Vis rutenett

en: Show Y Axis Labels
nn: Vis tekst på Y-aksen

en: Automatic Data Range
nn: Automatisk dataområde

en: From:
nn: Frå:

en: To:
nn: Til:

en: Use sensor color:
nn: Bruk sensorfarge:

en: Number of Columns:
nn: Talet på kolonnar:

[ctx: @label]
en: Automatic
nn: Automatisk

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Stacked Charts
nn: Stabla diagram

en: Smooth Lines
nn: Jamne linjer

en: Fill Opacity:
nn: Fylltettleik:

en: Data Ranges
nn: Dataområde

en: Automatic Y Data Range
nn: Automatisk dataområde for Y-aksen

en: From (Y):
nn: Frå (Y):

en: To (Y):
nn: Til (Y):

en: Amount of History to Keep:
nn: Kor mykje historie skal takast vare på:

[ctx: %1 is seconds of history]
en: %1 second | %1 seconds
nn[0]: %1 sekund
nn[1]: %1 sekund

en: Start from Angle:
nn: Start frå vinkelen:

en: Total Pie Angle:
nn: Total kakestykke-vinkel:

en: Rounded Lines
nn: Avrunda linjer

en: Group sensors based on the value of the total sensors.
nn: Grupper sensorar basert på verdien til totalsensoren.

[ctx: @label]
en: Click to select a sensor…
nn: Trykk for å velja sensor …

en: Search...
nn: Søk …

[ctx: @action:button]
en: Back
nn: Tilbake

en: User Interface
nn: Brukarflate

en: The compact representation of the sensors plasmoid when collapsed, for instance in a panel.
nn: Den kompakte visinga av sensor­elementet når det er falda saman, for eksempel i eit panel.

en: The representation of the plasmoid when it's fully expanded.
nn: Visinga av sensor­elementet når det er heilt utvida.

en: The optional configuration page for this face.
nn: Den valfrie oppsettsida for denne flata.

en: Configuration support
nn: Oppsettstøtte

en: KConfigXT xml file for face-specific configuration options.
nn: KConfigXT-XML-fil for flate­spesifikke innstillingar.

en: The configuration file that describes face properties and capabilities.
nn: Oppsettfila som skildrar eigenskapar og funksjonalitet for flater.

en: System Monitor Sensor
nn: Systemovervakingssensor
