libksysguard - en to pl translation catalogue (51 entries)

en: Load Preset
pl: Wczytaj nastawę

en: Delete this preset
pl: Usuń tę nastawę

en: Presets:
pl: Nastawy:

en: Load Preset...
pl: Wczytaj nastawę...

en: Get new presets...
pl: Pobierz nowe nastawy...

en: Save Settings As Preset
pl: Zapisz ustawienia jako nastawy

en: Title:
pl: Tytuł:

en: Show Title
pl: Pokaż tytuł

en: Display Style:
pl: Wygląd:

en: Get New Display Styles...
pl: Pobierz nowe wyglądy...

en: Minimum Time Between Updates:
pl: Najkrótszy czas pomiędzy uaktualnieniami:

en: No Limit
pl: Bez ograniczenia

note: i18ndp doesn't handle floats :(
en: 1 second
pl: 1 sekunda

en: %1 seconds
pl: %1 sekund

en: Total Sensor | Total Sensors
pl[0]: Razem mierników
pl[1]: Razem mierników
pl[2]: Razem mierników

en: Sensors
pl: Mierniki

en: Text-Only Sensors
pl: Tylko mierniki tekstowe

[ctx: @title:group General options]
en: General:
pl: Ogólne:

[ctx: @option:check]
en: Show legend
pl: Pokaż legendę

[ctx: @option:check]
en: Stacked bars
pl: Słupki na stosie

[ctx: @label for radiobutton group, Orientation of bar chart]
en: Bar orientation:
pl: Kierunek słupków:

[ctx: @option:radio Vertical option for the bar chart]
en: Vertical
pl: W pionie

[ctx: @option:radio Horizontal option for the bar chart]
en: Horizontal
pl: W poziomie

[ctx: @label Options about axis and label of bar chart]
en: Axis:
pl: Oś:

[ctx: @option:check]
en: Show Y axis labels
pl: Pokaż etykiety osi Y

[ctx: @option:check]
en: Show grid lines
pl: Pokaż linie siatki

[ctx: @option:check]
en: Automatic data range
pl: Samoustalany zakres danych

[ctx: @label:spinbox data range]
en: From:
pl: Od:

[ctx: @label:spinbox data range]
en: To:
pl: Do:

[ctx: @option:check]
en: Use sensor color:
pl: Użyj koloru miernika:

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of columns:
pl: Liczba kolumn:

[ctx: @label automatic number of columns]
en: Automatic
pl: Samoczynnie

[ctx: @label:listbox items are sensor face names]
en: Display style:
pl: Sposób wyświetlania:

[ctx: @title:group]
en: Appearance
pl: Wygląd

[ctx: @option:check]
en: Stacked charts
pl: Nakładane wykresy

[ctx: @option:check]
en: Smooth lines
pl: Gładkie linie

[ctx: @label:spinbox]
en: Opacity of area below line:
pl: Nieprzezroczystość obszaru poniżej linii:

[ctx: title:group]
en: Data Ranges
pl: Zakresy danych

[ctx: @option:check]
en: Automatic Y data range
pl: Samoustalany zakres danych Y

[ctx: @label:spinbox]
en: From (Y):
pl: Od (Y):

[ctx: @label:spinbox]
en: To (Y):
pl: Do (Y):

[ctx: @label:spinbox]
en: History to show:
pl: Historia do pokazania:

[ctx: @item:valuesuffix %1 is seconds of history]
en: second | seconds
pl[0]: sekunda
pl[1]: sekundy
pl[2]: sekund

[ctx: @label:spinbox]
en: Starting angle:
pl: Kąt początkowy:

[ctx: @label:spinbox]
en: Total pie angle:
pl: Całkowity kąt koła:

[ctx: @option:check]
en: Rounded lines
pl: Zaokrąglone linie

[ctx: @option:check]
en: Group sensors based on the value of the total sensors.
pl: Grupuj mierniki na podstawie wartości ze wszystkich mierników na raz.

[ctx: @label]
en: Click to select a sensor…
pl: Naciśnij, aby wybrać miernik…

en: Search...
pl: Szukaj...

[ctx: @action:button]
en: Back
pl: Wstecz

en: System Monitor Sensor
pl: Miernik monitora systemowego
