processui - en to sv translation catalogue (227 entries)

en: Set Priority... | Set Priority...
sv[0]: Ställ in prioritet...
sv[1]: Ställ in prioritet...

en: Jump to Parent Process
sv: Gå till processen som skapat den här

en: Jump to Process Debugging This One
sv: Gå till process som avlusar den här

en: Show Application Window
sv: Visa programfönster

[ctx: @action:inmenu]
en: Detailed Information...
sv: Detaljerad information...

en: Resume Stopped Process
sv: Återuppta stoppad process

en: End Process | End Processes
sv[0]: Avsluta process
sv[1]: Avsluta processer

en: Forcibly Kill Process | Forcibly Kill Processes
sv[0]: Tvinga process att avslutas
sv[1]: Tvinga att processer avslutas

en: Suspend (STOP)
sv: Stoppa aktivitet (STOP)

en: Continue (CONT)
sv: Återuppta aktivitet (CONT)

en: Hangup (HUP)
sv: Lägg på (HUP)

en: Interrupt (INT)
sv: Avbryt aktivitet (INT)

en: Terminate (TERM)
sv: Avsluta aktivitet (TERM)

en: Kill (KILL)
sv: Döda aktivitet (KILL)

en: User 1 (USR1)
sv: Användarsignal 1 (USR1)

en: User 2 (USR2)
sv: Användarsignal 2 (USR2)

en: Focus on Quick Search
sv: Fokusera på snabbsökning

en: <qt>End the selected process. Warning - you may lose unsaved work.<br>Right click on a process to send other signals.<br>See What's This for technical information.
sv: <qt>Avsluta markerad process. Varning: osparat arbete kan gå förlorat.<br>Högerklicka på en process för att skicka andra signaler.<br>Se Vad är det här för teknisk information.

[ctx: @action:inmenu]
en: Kill a Window
sv: Terminera fönster

[ctx: Context menu]
en: End Process | End Processes
sv[0]: Avsluta process
sv[1]: Avsluta processer

en: Send Signal
sv: Skicka signal

en: Jump to Parent Process (%1)
sv: Gå till processen som skapat den här (%1)

en: Hide Column '%1'
sv: Dölj kolumn '%1'

en: Show Column '%1'
sv: Visa kolumn '%1'

en: Display Units
sv: Enheter att visa

en: Mixed
sv: Blandade

en: Kilobytes per second
sv: Kilobyte per sekund

en: Kilobytes
sv: Kilobyte

en: Megabytes per second
sv: Megabyte per sekund

en: Megabytes
sv: Megabyte

en: Gigabytes per second
sv: Gigabyte per sekund

en: Gigabytes
sv: Gigabyte

en: Percentage
sv: Procentvärde

en: Display command line options
sv: Visa kommandoradsväljare

en: Divide CPU usage by number of CPUs
sv: Dividera processoranvändning med antal processorer

en: Displayed Information
sv: Visad information

en: Characters read/written
sv: Lästa och skrivna tecken

en: Number of Read/Write operations
sv: Antal läs- och skrivåtgärder

en: Bytes actually read/written
sv: Verkligt antal lästa och skrivna byte

en: Show I/O rate
sv: Visa I/O-hastighet

en: Show Tooltips
sv: Visa verktygstips

en: You do not have the permission to renice the process and there was a problem trying to run as root.
sv: Du har inte rättighet att ändra processens prioritet, och ett problem uppstod vid försök att köra som systemadministratör

en: You must select a process first.
sv: Du måste välja en process först.

en: You do not have the permission to change the I/O priority of the process and there was a problem trying to run as root.
sv: Du har inte rättighet att ändra processens in- och utmatningsprioritet, och ett problem uppstod vid försök att köra som systemadministratör.

en: You do not have the permission to change the CPU Scheduler for the process and there was a problem trying to run as root.
sv: Du har inte rättighet att ändra processorschemaläggare för processen, och ett problem uppstod vid försök att köra som systemadministratör.

en: You do not have the permission to kill the process and there was a problem trying to run as root.
sv: Du har inte rättighet att döda processen, och ett problem uppstod vid försök att köra som systemadministratör.

en: Are you sure you want to end this process?  Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to end these %1 processes?  Any unsaved work may be lost
sv[0]: Är du säker på att du vill avsluta den här processen? Allt osparat arbete kan gå förlorat.
sv[1]: Är du säker på att du vill avsluta de här %1 processerna? Allt osparat arbete kan gå förlorat.

[ctx: Dialog title]
en: End Process | End %1 Processes
sv[0]: Avsluta process
sv[1]: Avsluta %1 processer

en: End
sv: Avsluta

en: <qt>Are you sure you want to <b>immediately and forcibly kill</b> this process?  Any unsaved work may be lost. | <qt>Are you sure you want to <b>immediately and forcibly kill</b> these %1 processes?  Any unsaved work may be lost
sv[0]: <qt>Är du säker på att du vill <b> omedelbart framtvinga</b> att den här processen avslutas? Allt osparat arbete kan gå förlorat.
sv[1]: <qt>Är du säker på att du vill <b>omedelbart framtvinga</b> att de här %1 processerna avslutas? Allt osparat arbete kan gå förlorat.

[ctx: Dialog title]
en: Forcibly Kill Process | Forcibly Kill %1 Processes
sv[0]: Tvinga process att avslutas
sv[1]: Tvinga att %1 processer avslutas

en: Kill
sv: Döda

[ctx: @info:status]
en: No data to display
sv: Ingen data att visa

[ctx: kilobytes]
en: %1 kB
sv: %1 kbyte

[ctx: @action:button]
en: Refresh
sv: Uppdatera

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, txtFilter)
en: Quick search
sv: Snabbsökning

[ctx: @title:column]
en: Filename
sv: Filnamn

[ctx: @title:column End of the address space]
en: End
sv: Slut

[ctx: @title:column]
en: Permissions
sv: Rättigheter

[ctx: @title:column Offset into the file]
en: Offset
sv: Position

[ctx: @title:column]
en: Inode
sv: I-nod

[ctx: @info:status]
en: No data matching the filter
sv: Ingen data motsvarar filtret

[ctx: Device type]
en: File
sv: Fil

[ctx: Device type]
en: Character device
sv: Teckenenhet

[ctx: Device type]
en: Block device
sv: Blockenhet

[ctx: Device type]
en: Pipe
sv: Rörledning

[ctx: Device type]
en: Socket
sv: Uttag

[ctx: @title:column File type]
en: Type
sv: Typ

[ctx: @info:status]
en: %1: Failed to list directory contents
sv: %1: Misslyckades lista kataloginnehållet

[ctx: @title:window]
en: Process Details
sv: Processinformation

[ctx: @title:tab]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title:tab]
en: Memory Maps
sv: Minneskartor

[ctx: @title:tab]
en: Open Files
sv: Öppna filer

[ctx: @info:status]
en: The "%1" (PID: %2) process has stopped executing
sv: Processen "%1" (Process-ID: %2) har slutat köra

[ctx: @title:column Process I/O priority]
en: IO Priority
sv: I/O-prioritet

en: - Process is doing some work.
sv: - Processen utför arbete.

en: - Process is waiting for something to happen.
sv: - Processen väntar på att något ska hända.

en: - Process has been stopped. It will not respond to user input at the moment.
sv: - Processen har stoppats. Den svarar för tillfället inte på användarinmatning.

en: - Process has finished and is now dead, but the parent process has not cleaned up.
sv: - Processen har avslutats, och är nu död, men processen som skapade den har inte ännu städat upp.

en: The process name.
sv: Processens namn.

en: The user who owns this process.
sv: Användaren som äger processen.

en: The controlling terminal on which this process is running.
sv: Kontrollterminalen som processen kör på.

en: The priority with which this process is being run. For the normal scheduler, this ranges from 19 (very nice, least priority) to -19 (top priority).
sv: Prioriteten som processen körs med. För den normala schemaläggaren går den från 19 (mycket snäll, lägst prioritet) till -19 (högst prioritet).

en: The current CPU usage of the process.
sv: Processens nuvarande processoranvändning.

en: The current total CPU usage of the process, divided by the %1 processor core in the machine. | The current total CPU usage of the process, divided by the %1 processor cores in the machine.
sv[0]: Processens nuvarande totala processoranvändning
sv[1]: Processens nuvarande totala processoranvändning, dividerat med datorns %1 processorkärnor.

en: The current total CPU usage of the process.
sv: Processens nuvarande totala processoranvändning.

en: <qt>The total user and system time that this process has been running for, displayed as minutes:seconds.
sv: <qt>Den totala användar- och systemtid som processen har kört, visad som minuter:sekunder.

en: <qt>This is the amount of virtual memory space that the process is using, included shared libraries, graphics memory, files on disk, and so on. This number is almost meaningless.</qt>
sv: <qt>Det här är storleken på det virtuella minnesutrymme som processen använder, inklusive delade bibliotek, grafikminne, filer på disk,, och så vidare. Värdet är nästan alltid meningslöst.</qt>

en: <qt>This is the amount of real physical memory that this process is using by itself, and approximates the Private memory usage of the process.<br>It does not include any swapped out memory, nor the code size of its shared libraries.<br>This is often the most useful figure to judge the memory use of a program.  See What's This for more information.</qt>
sv: <qt>Det här är storleken på det verkliga fysiska minnet som processen använder själv, och approximerar processens privata minnesanvändning.<br>Det omfattar inte något växlingsminne, och inte heller kodstorleken för delade bibliotek.<br>Det är oftast det mest användbara värdet för att bedöma ett programs minnesanvändning. Se Vad är det här för mer information.</qt>

en: <qt>This is approximately the amount of real physical memory that this process's shared libraries are using.<br>This memory is shared among all processes that use this library.</qt>
sv: <qt>Det här är den ungefärliga storleken på det verkliga fysiska minnet som processen delade bibliotek använder.<br>Minnet delas mellan alla processer som använder biblioteken.</qt>

en: <qt>The elapsed time since the process was started.</qt>
sv: <qt>Förfluten tid sedan processen startades.</qt>

en: <qt>Linux flag NoNewPrivileges, if set the process can't gain further privileges via setuid etc.</qt>
sv: <qt>Linux flagga för inga nya privilegier (NoNewPrivileges), om den när aktiverad kan inte processen få ytterligare privilegier via setuid etc.</qt>

en: <qt>The command with which this process was launched.</qt>
sv: <qt>Kommandot som processen startades med</qt>

en: <qt>The amount of pixmap memory that this process is using.</qt>
sv: <qt>Storleken på minne för punktavbildningar som processen använder.</qt>

en: <qt>The title of any windows that this process is showing.</qt>
sv: <qt>Namn på eventuella fönster som processen visar</qt>

en: The unique Process ID that identifies this process.
sv: Den unika processidentifieraren som identifierar processen.

en: The number of bytes read.  See What's This for more information.
sv: Antal lästa byte. Se Vad är det här? för ytterligare information.

en: The number of bytes written.  See What's This for more information.
sv: Antal skrivna byte. Se Vad är det här? för ytterligare information.

en: <qt>The control group (cgroup) where this process belongs.</qt>
sv: <qt>Kontrollgruppen (cgroup) som processen hör till.</qt>

en: <qt>Mandatory Access Control (SELinux or AppArmor) context for this process.</qt>
sv: <qt>Obligatoriskt åtkomstkontrollsammanhang (Mandatory Access Control) för processen i SELinux eller AppArmor.</qt>

en: The amount of private physical memory used by a process, with the amount of shared memory divided by the amount of processes using that shared memory added.
sv: Mängden privat fysiskt minne som en process använder, med tillägg av mängden delat minne dividerat med antal processer som använder det delade minnet.

en: <qt><i>Technical information: </i>The kernel process name is a maximum of 8 characters long, so the full command is examined.  If the first word in the full command line starts with the process name, the first word of the command line is shown, otherwise the process name is used.
sv: <qt><i>Teknisk information:</i> Kärnans processnamn är maximalt åtta tecken långt, så hela kommandot granskas. Om det första ordet i den fullständiga kommandoraden börjar med processnamnet, visas det första ordet på kommandoraden, annars används processnamnet.

en: <qt>The user who owns this process.  If the effective, setuid etc user is different, the user who owns the process will be shown, followed by the effective user.  The ToolTip contains the full information.  <p><table><tr><td>Login Name/Group</td><td>The username of the Real User/Group who created this process</td></tr><tr><td>Effective User/Group</td><td>The process is running with privileges of the Effective User/Group.  This is shown if different from the real user.</td></tr><tr><td>Setuid User/Group</td><td>The saved username of the binary.  The process can escalate its Effective User/Group to the Setuid User/Group.</td></tr><tr><td>File System User/Group</td><td>Accesses to the filesystem are checked with the File System User/Group.  This is a Linux specific call. See setfsuid(2) for more information.</td></tr></table>
sv: <qt>Användaren som äger processen. Om den faktiska användaren är en annan (setuid etc.), visas användaren som äger processen, följt av den faktiska användaren. Verktygstipset innehåller den fullständiga informationen. <p><table><tr><td>Inloggningsnamn/grupp</td><td>Den verkliga användaren eller gruppen som skapade processen</td></tr><tr><td>Faktisk användare/grupp</td><td>Processen kör med den faktiska användarens eller gruppens rättigheter. Det visas om det skiljer sig från den verkliga användaren.</td></tr><tr><td>Setuid användare/grupp</td><td>Binärfilens sparade användarnamn. Processen kan eskalera sin faktiska användare eller grupp till Setuid användare eller grupp.</td></tr><tr><td>Filsystemets användare/grupp</td><td>Åtkomst till filsystemet kontrolleras med filsystemets användare eller grupp. Det är ett Linux-specifikt anrop. Se setfsuid(2) för ytterligare information.</td></tr></table>

en: <qt>This is the size of allocated address space - not memory, but address space. This value in practice means next to nothing. When a process requests a large memory block from the system but uses only a small part of it, the real usage will be low, VIRT will be high. <p><i>Technical information: </i>This is VmSize in proc/*/status and VIRT in top.
sv: <qt>Det här är storleken hos tilldelat adressrum: inte minne utan adressrum. Värdet betyder i praktiken nästan ingenting. När en process begär ett stort minnesblock av systemet, men bara använder en liten del av det, är den verkliga användningen liten, men tilldelat adressrum är stort.<p><i>Teknisk information:</i> Det kallas VmSize i proc/*/status och VIRT i top.

en: <qt><i>Technical information: </i>This is an approximation of the Private memory usage, calculated as VmRSS - Shared, from /proc/*/statm.  This tends to underestimate the true Private memory usage of a process (by not including i/o backed memory pages), but is the best estimation that is fast to determine.  This is sometimes known as URSS (Unique Resident Set Size). For an individual process, see "Detailed  Memory Information" for a more accurate, but slower, calculation of the true Private memory usage.
sv: <qt><i>Teknisk information:</i> Det här är en approximation av den privata minnesanvändningen, beräknad som VmRSS - Shared, från /proc/*/statm. Det har en benägenhet att underskatta den verkliga privata minnesanvändningen för en process (genom att inte ta med minnessidor med bakomliggande in- och utmatning), men det är den bästa uppskattningen som går snabbt att beräkna. Den är ibland känd som URSS (Unique Resident Set Size). För en individuell process, se "Detaljerad minnesinformation" för en noggrannare, men långsammare, beräkning av den verkliga användningen av delat minne.

en: The CPU usage of a process and all of its threads.
sv: Processoranvändningen för en process och alla dess trådar.

en: <qt>The total system and user time that a process and all of its threads have been running on the CPU for. This can be greater than the wall clock time if the process has been across multiple CPU cores.
sv: <qt>Den totala system- och användartid som en process och alla dess trådar har kört på processorn. Den kan vara större än förlupen tid om processen har utnyttjat flera processorkärnor.

en: <qt><i>Technical information: </i>This is an approximation of the Shared memory, called SHR in top.  It is the number of pages that are backed by a file (see kernel Documentation/filesystems/proc.txt).  For an individual process, see "Detailed Memory Information" for a more accurate, but slower, calculation of the true Shared memory usage.
sv: <qt><i>Teknisk information:</i> Det här är delat minne, som kallas SHR i top. Det är antal sidor med bakomliggande filer (se kärnans dokumentation i filen Documentation/filesystems/proc.txt). För en individuell process, se "Detaljerad minnesinformation" för en noggrannare, men långsammare, beräkning av den verkliga användningen av delat minne.

en: <qt><i>Technical information: </i>The underlying value (clock ticks since system boot) is retrieved from /proc/[pid]/stat
sv: <qt><i>Teknisk information: </i>Underliggande värde (klocktick sedan systemet startade) hämtas från /proc/[process-id]/stat.

en: <qt><i>Technical information: </i>The flag is retrieved from /proc/[pid]/status
sv: <qt><i>Teknisk information:</i> Flaggan hämtas från /proc/[pid]/status

en: <qt><i>Technical information: </i>This is from /proc/*/cmdline
sv: <qt><i>Teknisk information:</i> Det här kommer från /proc/*/cmdline

en: <qt><i>Technical information: </i>This is the amount of memory used by the Xorg process for images for this process.  This is memory used in addition to Memory and Shared Memory.<br><i>Technical information: </i>This only counts the pixmap memory, and does not include resource memory used by fonts, cursors, glyphsets etc.  See the <code>xrestop</code> program for a more detailed breakdown.
sv: <qt><i>Teknisk information: </i>Det här är mängden minne som används av Xorg-processen för bilder i den här processen. Det är ytterligare minne som används förutom Minne och Delat minne.<br>Det räknar bara minne för punktavbildningar, och omfattar inte resursminne använt av teckensnitt, pekare, glyfuppsättningar, etc. Se programmet <code>xrestop</code> för en mer detaljerad uppdelning.

en: <qt><i>Technical information: </i>For each X11 window, the X11 property _NET_WM_PID is used to map the window to a PID.  If a process' windows are not shown, then that application incorrectly is not setting _NET_WM_PID.
sv: <qt><i>Teknisk information:</i> Egenskapen _NET_WM_PID i X11 används för att bestämma process-ID för varje fönster. Om fönstret för en viss process inte visas, så tilldelar inte det programmet _NET_WM_PID som det ska.

en: <qt><i>Technical information: </i>This is the Process ID.  A multi-threaded application is treated a single process, with all threads sharing the same PID.  The CPU usage etc will be the total, accumulated, CPU usage of all the threads.
sv: <qt><i>Teknisk information:</i> Det här är process-ID. Ett program med flera trådar behandlas som en enda process, där alla trådar delar på samma process-ID. Processoranvändning, etc., är den totala, samlade, processoranvändningen för alla trådar.

en: <qt>This column shows the IO statistics for each process. The tooltip provides the following information:<br><table><tr><td>Characters Read</td><td>The number of bytes which this task has caused to be read from storage. This is simply the sum of bytes which this process passed to read() and pread(). It includes things like tty IO and it is unaffected by whether or not actual physical disk IO was required (the read might have been satisfied from pagecache).</td></tr><tr><td>Characters Written</td><td>The number of bytes which this task has caused, or shall cause to be written to disk. Similar caveats apply here as with Characters Read.</td></tr><tr><td>Read Syscalls</td><td>The number of read I/O operations, i.e. syscalls like read() and pread().</td></tr><tr><td>Write Syscalls</td><td>The number of write I/O operations, i.e. syscalls like write() and pwrite().</td></tr><tr><td>Actual Bytes Read</td><td>The number of bytes which this process really did cause to be fetched from the storage layer. Done at the submit_bio() level, so it is accurate for block-backed filesystems. This may not give sensible values for NFS and CIFS filesystems.</td></tr><tr><td>Actual Bytes Written</td><td>Attempt to count the number of bytes which this process caused to be sent to the storage layer. This is done at page-dirtying time.</td></table><p>The number in brackets shows the rate at which each value is changing, determined from taking the difference between the previous value and the new value, and dividing by the update interval.<p><i>Technical information: </i>This data is collected from /proc/*/io and is documented further in Documentation/accounting and Documentation/filesystems/proc.txt in the kernel source.
sv: <qt>Den här kolumnen visar statistik över in- och utmatning för varje process. Verktygstipset tillhandahåller följande information:<br><table><tr><td>Lästa tecken</td><td>Antal byte som den här aktiviteten har orsakat läsning av från lagringsenheter. Det är helt enkelt summan av alla byte som processen har angivit till read() och pread(). Det omfattar saker som tty-inmatning, och påverkas inte av om verklig fysisk diskaktivitet krävdes (läsningen kan ha hanterats av sidcachen).</td></tr><tr><td>Skrivna tecken</td><td>Antal byte som den här aktiviteten har orsakat, eller kommer att orsaka, skrivning av till disk. Liknande varningar som för lästa tecken gäller också här.</td></tr><tr><td>Systemanrop för att läsa</td><td>Antal inmatningsåtgärder för läsning, dvs. systemanrop som read() och pread().</td></tr><tr><td>Systemanrop för att skriva</td><td>Antal utmatningsåtgärder för skrivning, dvs. systemanrop som write() och pwrite().</td></tr><tr><td>Verkligt antal lästa byte</td><td>Antal byte som processen verkligen orsakade hämtning av från lagringsnivån. Skapas på nivån submit_bio(), så det är noggrant för blockbaserade filsystem. Det kanske inte ger rimliga värden för NFS- och CIFS-filsystem.</td></tr><tr><td>Verkligt antal skrivna byte</td><td>Ett försök att räkna antal byte som processen orsakade sändning av till lagringsnivån. Det görs vid tiden då sidor markeras som ändrade.</td></table><p><i>Teknisk information:</i> Data samlas in från /proc/*/io och dokumenteras ytterligare i filerna Documentation/accounting och Documentation/filesystems/proc.txt i kärnans källkod.

en: <qt><i>Technical information: </i>This shows Linux Control Group (cgroup) membership, retrieved from /proc/[pid]/cgroup. Control groups are used by Systemd and containers for limiting process group's usage of resources and to monitor them.
sv: <qt><i>Teknisk information: </i>Visar medlemskap i Linux kontrollgrupp (cgroup), hämtat från /proc/[process-id]/cgroup. Kontrollgrupper används av Systemd och behållare för att begränsa processgruppens användning av resurser och övervaka dem.

en: <qt><i>Technical information: </i>This shows Mandatory Access Control (SELinux or AppArmor) context, retrieved from /proc/[pid]/attr/current.
sv: <qt><i>Teknisk information:</i> Visar obligatoriskt åtkomstkontrollsammanhang (Mandatory Access Control) i SELinux eller AppArmor, hämtad från /proc/[process-id]/attr/current.

en: <i>Technical information:</i> This is often referred to as "Proportional Set Size" and is the closest approximation of the real amount of total memory used by a process. Note that the number of applications sharing shared memory is determined per shared memory section and thus can vary per memory section.
sv: <i>Teknisk information:</i> Det refereras ofta till som "Proportionell mängdstorlek" och är den närmaste approximationen för den verkliga mängden totalt minne som används av en process. Observera att antalet program som delar delat minne bestäms per delad minnessektion och kan sålunda variera per minnessektion.

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Login Name:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Inloggningsnamn:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>This user is not recognized for some reason.</para>
sv: <para>Användaren känns inte igen av någon orsak.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Login Name:</emphasis> %1 (uid: %2)</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Inloggningsnamn:</emphasis> %1 (användar-id: %2)</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>  Room Number:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>  Rumsnummer:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>  Work Phone:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>  Arbetstelefon:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Effective User:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Effektiv användare:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Setuid User:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Setuid-användare:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>File System User:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Filsystem-användare:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Group:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Grupp:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Effective Group:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Effektiv grupp:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Setuid Group:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Setuid-grupp:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>File System Group:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Filsystem-grupp:</emphasis> %1</para>

[ctx: Short description of a process. PID, name, user]
en: %1: %2, owned by user %3
sv: %1: %2, ägs av användare %3

[ctx: Group name and group id]
en: %1 (gid: %2)
sv: %1 (grupp-id: %2)

[ctx: User name and user id]
en: %1 (uid: %2)
sv: %1 (användar-id: %2)

[ctx: scheduler]
en: Idle
sv: Overksam

[ctx: scheduler]
en: (Batch) %1
sv: (Bakgrund) %1

[ctx: First in first out scheduler]
en: FIFO %1
sv: Först in, först ut %1

[ctx: tooltip. name,pid]
en: This process is being debugged by %1 (%2)
sv: Processen avlusas av %1 (%2)

[ctx: @info:tooltip]
en: <title>%1</title><para>The parent of all other processes and cannot be killed.</para><para><emphasis strong='true'>Process ID:</emphasis> %2</para>
sv: <title>%1</title><para> Processen som startar alla andra processer, och kan inte dödas.</para><para><emphasis strong='true'>Process-id:</emphasis> %2</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <title>KThreadd</title><para>Manages kernel threads. The children processes run in the kernel, controlling hard disk access, etc.</para>
sv: <title>KThreadd</title><para>Hanterar kärnans trådar. Underprocesserna kör i kärnan, och styr åtkomst till hårddisken, etc.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <title>%1</title><para><emphasis strong='true'>Process ID:</emphasis> %2</para>
sv: <title>%1</title><para><emphasis strong='true'>Process-id:</emphasis> %2</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <title>%1</title><para><emphasis strong='true'>Process ID:</emphasis> %2</para><para><emphasis strong='true'>Parent:</emphasis> %3</para><para><emphasis strong='true'>Parent's ID:</emphasis> %4</para>
sv: <title>%1</title><para><emphasis strong='true'>Process-id:</emphasis> %2</para><para><emphasis strong='true'>Skapad av:</emphasis> %3</para><para><emphasis strong='true'>Skaparens id:</emphasis> %4</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <title>%1</title><para><emphasis strong='true'>Process ID:</emphasis> %2</para><para><emphasis strong='true'>Parent's ID:</emphasis> %3</para>
sv: <title>%1</title><para><emphasis strong='true'>Process-id:</emphasis> %2</para><para><emphasis strong='true'>Skaparens id:</emphasis> %3</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Number of threads:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Antal trådar:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Command:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Kommando</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Running on:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Kör på:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Clock ticks since system boot:</emphasis> %1</para><para><emphasis strong='true'>Seconds since system boot:</emphasis> %2 (System boot time: %3)</para><para><emphasis strong='true'>Absolute start time:</emphasis> %4</para><para><emphasis strong='true'>Relative start time:</emphasis> %5</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Klocktick sedan systemet startades:</emphasis> %1</para><para><emphasis strong='true'>Sekunder sedan systemet startades:</emphasis> %2 (systemets starttid: %3)</para><para><emphasis strong='true'>Absolut starttid:</emphasis> %4</para><para><emphasis strong='true'>Relativ starttid:</emphasis> %5</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>This process was run with the following command:</emphasis></para><para>%1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Processen kördes med följande kommando:</emphasis></para><para>%1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Nice level:</emphasis> %1 (%2)</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Prioritetsnivå:</emphasis> %1 (%2)</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>This is a real time process.</emphasis></para><para><emphasis strong='true'>Scheduler priority:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Det här är en realtidsprocess.</emphasis></para><para><emphasis strong='true'>Schemalagd prioritet:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Scheduler:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Schemaläggning:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>I/O Nice level:</emphasis> %1 (%2)</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Prioritetsnivå för in- och utmatning:</emphasis> %1 (%2)</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>I/O Class:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>In- och utmatningsklass:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Process status:</emphasis> %1 %2</para><para><emphasis strong='true'>User CPU usage:</emphasis> %3%</para><para><emphasis strong='true'>System CPU usage:</emphasis> %4%</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Processens status:</emphasis> %1 %2</para><para><emphasis strong='true'>Användares processoranvändning:</emphasis> %3 %</para><para><emphasis strong='true'>Systemets processoranvändning:</emphasis> %4 %</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Number of children:</emphasis> %1</para><para><emphasis strong='true'>Total User CPU usage:</emphasis> %2%</para><para><emphasis strong='true'>Total System CPU usage:</emphasis> %3%</para><para><emphasis strong='true'>Total CPU usage:</emphasis> %4%</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Antal skapade: %1</emphasis> %1</para><para><emphasis strong='true'>Användares totala processoranvändning:</emphasis> %2 %</para><para><emphasis strong='true'>Systemets totala processoranvändning:</emphasis> %3 %</para><para><emphasis strong='true'>Total processoranvändning:</emphasis> %4 %</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>CPU time spent running as user:</emphasis> %1 seconds</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Processortid tillbringad som användare:</emphasis> %1 sekunder</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>CPU time spent running in kernel:</emphasis> %1 seconds</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Processortid tillbringad i kärnan:</emphasis> %1 sekunder</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Memory usage:</emphasis> %1 out of %2  (%3 %)</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Minnesanvändning:</emphasis> %1 av %2  (%3 %)</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <emphasis strong='true'>Memory usage:</emphasis> %1<br />
sv: <emphasis strong='true'>Minnesanvändning:</emphasis> %1<br />

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>RSS Memory usage:</emphasis> %1 out of %2  (%3 %)</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>RSS-minnesanvändning:</emphasis> %1 av %2 (%3 %)</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>RSS Memory usage:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>RSS-minnesanvändning:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Your system does not seem to have this information available to be read.</emphasis></para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Det verkar inte som om systemet har informationen tillgänglig att läsa.</emphasis></para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Shared library memory usage:</emphasis> %1 out of %2  (%3 %)</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Användning av minne för delade bibliotek:</emphasis> %1 av %2 (%3 %)</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Shared library memory usage:</emphasis> %1</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Användning av minne för delade bibliotek:</emphasis> %1</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Characters read:</emphasis> %1 (%2 KiB/s)</para><para><emphasis strong='true'>Characters written:</emphasis> %3 (%4 KiB/s)</para><para><emphasis strong='true'>Read syscalls:</emphasis> %5 (%6 s⁻¹)</para><para><emphasis strong='true'>Write syscalls:</emphasis> %7 (%8 s⁻¹)</para><para><emphasis strong='true'>Actual bytes read:</emphasis> %9 (%10 KiB/s)</para><para><emphasis strong='true'>Actual bytes written:</emphasis> %11 (%12 KiB/s)</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Lästa tecken:</emphasis> %1 (%2 KiB/s)</para><para><emphasis strong='true'>Skrivna tecken:</emphasis> %3 (%4 KiB/s)</para><para><emphasis strong='true'>Systemanrop för att läsa:</emphasis> %5 (%6 s⁻¹)</para><para><emphasis strong='true'>Systemanrop för att skriva:</emphasis> %7 (%8 s⁻¹)</para><para><emphasis strong='true'>Verkligt antal lästa byte:</emphasis> %9 (%10 KiB/s)</para><para><emphasis strong='true'>Verkligt antal skrivna byte:</emphasis> %11 (%12 KiB/s)</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><emphasis strong='true'>Total memory usage:</emphasis> %1 out of %2  (%3 %)</para>
sv: <para><emphasis strong='true'>Total minnesanvändning:</emphasis> %1 av %2  (%3 %)</para>

[ctx: process heading]
en: Name
sv: Namn

[ctx: process heading]
en: Username
sv: Användarnamn

[ctx: process heading]
en: PID
sv: Process-ID

[ctx: process heading]
en: Niceness
sv: Prioritet

[ctx: process heading]
en: CPU %
sv: Processor %

[ctx: process heading]
en: CPU Time
sv: Processortid

[ctx: process heading]
en: IO Read
sv: I/O-läsning

[ctx: process heading]
en: IO Write
sv: I/O-skrivning

[ctx: process heading]
en: Virtual Size
sv: Virtuell storlek

[ctx: process heading]
en: Memory
sv: Minne

[ctx: process heading]
en: Shared Mem
sv: Delat minne

[ctx: process heading]
en: Relative Start Time
sv: Relativ starttid

[ctx: process heading]
en: Command
sv: Kommando

[ctx: process heading]
en: X11 Memory
sv: X11-minne

[ctx: process heading]
en: Window Title
sv: Fönsternamn

[ctx: process heading]
en: CGroup
sv: Cgroup

[ctx: process heading]
en: MAC Context
sv: MAC-sammanhang

[ctx: process heading]
en: Total Memory
sv: Totalt minne

en: %1%
sv: %1 %

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnKillProcess)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Attempt to kill the currently selected process by sending it the SIGTERM signal.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Technical information: </span><br />The SIGTERM signal is sent to the given process. If there are insufficient privileges to do so, by default a password is requested.<br />By running the program <span style=" font-family:'Courier New,courier';">polkit-kde-authorization</span> you can give certain (or all) users permission to kill any process, without requiring a password. </p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Försök att döda processen som för närvarande är markerad genom att skicka signalen SIGTERM till den.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Teknisk information: </span><br />Signalen SIGTERM skickas till den angivna processen. Om det inte finns tillräckliga rättigheter att göra det, frågas normalt efter ett lösenord.<br />Genom att köra programmet <span style=" font-family:'Courier New,courier';">polkit-kde-authorization</span> kan du ge vissa (eller alla) användare rättighet att döda vilken process som helst utan att ett lösenord krävs. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnKillProcess)
en: &End Process...
sv: Avsl&uta process...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, txtFilter)
en: Type comma separated search terms or regular expressions to filter the process list
sv: Skriv in sökbegrepp åtskilda av kommatecken eller reguljära uttryck för att filtrera processlistan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, txtFilter)
en: Filter which processes are shown by the text given here.  The text can be a partial string match of the Name, Command or Window Title of the process.  It can also be a Username or a Process ID number.<p>
    For example:
    
    <table>
    <tr><th>ksys</th><td>Show processes containing "<b>ksys</b>" in the name, for example the processes "<i>ksysguard</i>" and "<i>ksysguardd</i>".<td></tr>
    <tr><th>root</th><td>Show processes owned by <b>root</b>.  For example <i>init</i></td></tr>
    <tr><th>1234</th><td>Show the processes with the PID or Parent PID of <b>1234</b>.</td></th></tr>
    </table>
sv: Filtrera vilka processer som visas enligt texten som anges här. Texten kan vara en partiell matchning av processens namn, kommando eller fönsternamn. Den kan också vara ett användarnamn eller ett process-id nummer.<p>
    Exempelvis:
    
    <table>
    <tr><th>ksys</th><td>Visa processer som innehåller "<b>ksys</b>" i namnet, till exempel processerna "<i>ksysguard</i>" och "<i>ksysguardd</i>".<td></tr>
    <tr><th>root</th><td>Visa processer som ägs av <b>root</b>, till exempel  <i>init</i></td></tr>
    <tr><th>1234</th><td>Visa processerna där processens eller skaparens id är <b>1234</b>.</td></th></tr>
    </table>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFilter)
en: <qt>Change which processes are shown, and how they are shown.  The processes can be further filtered by using the Quick Search text filter.<p>
    <table>
    <tr><td>All Processes</td><td>Show all the processes on the system.</td></tr>
    <tr><td>All Processes, tree</td><td>Show all the processes on the system, in a hierarchical manner using the parent PID information.</td></tr>
    <tr><td>System Processes</td><td>Show processes running as root and as a user who cannot login.</td></tr>
    <tr><td>User Processes</td><td>Show processes running as a non-root user who can login.</td></tr>
    <tr><td>Own Processes</td><td>Show processes owned by the same user that this process is owned by.</td></tr>
    <tr><td>Programs Only</td><td>Show processes which are running as a user who can login and are either attached to a TTY or have at least one X11 Window.</td></tr>
    </table>
    <p>
    <i>Technical Information:</i><br>
    Processes with multiple threads are just shown as a single process, and not treated any differently.<br>
    Kernel threads are shown as normal processes, but are actually running inside the kernel and are not real processes.  As such, many of the fields (such as Username) do not apply.
sv: <qt>Ändra vilka processer som visas, och hur de visas. Processerna kan filtreras ytterligare genom att använda textfiltret för snabbsökning.<p>
    <table>
    <tr><td>All Processes</td><td>Show all the processes on the system.</td></tr>
    <tr><td>Alla processer, träd</td><td>Visa alla processer i systemet, på ett hierarkiskt sätt med information om skaparens id.</td></tr>
    <tr><td>Systemprocesser</td><td>Visa processer som kör som root och som användare som inte kan logga in.</td></tr>
    <tr><td>Användarprocesser</td><td>Visa processer som kör som andra användare än root och som kan logga in.</td></tr>
    <tr><td>Egna processer</td><td>Visa processer som ägs av samma användare som den här processen ägs av.</td></tr>
    <tr><td>Bara program</td><td>Visa processer som kör som en användare som kan logga in och antingen är anslutna till en TTY, eller har minst ett X11-fönster.</td></tr>
    </table>
    <p>
    <i>Teknisk information:</i><br>
    Processer med flera trådar visas bara som en enda process, och behandlas inte annorlunda.<br>
    Trådar i kärnan visas som normala processer, men kör i själva verket inne i kärnan och är inte riktiga processer.  Som sådana, gäller inte många av fälten (såsom användarnamn).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: All Processes
sv: Alla processer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: All Processes, Tree
sv: Alla processer, träd

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: System Processes
sv: Systemprocesser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: User Processes
sv: Användarprocesser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: Own Processes
sv: Egna processer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: Programs Only
sv: Bara program

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnTools)
en: Tools
sv: Verktyg

en: Set Priority
sv: Ange prioritet

[ctx: Scheduler]
en: Interactive
sv: Interaktiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMessage1)
en: Change scheduling priority for:
sv: Ändra schemaläggningsprioritet för:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: CPU Scheduler
sv: Processorns schemaläggning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioNormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The standard time-sharing scheduler for processes without special requirements.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Den vanliga tidsdelande schemaläggningen för processer utan särskilda krav.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioNormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normal Scheduling: Default Linux time-sharing  (Other)</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">Normal<span style=" font-weight:400;"> is the standard Linux time-sharing scheduler that is intended for all processes that do not  require special static priority real-time mechanisms. The process to run is chosen from the list of other</span> Normal<span style=" font-weight:400;"> or </span>Batch<span style=" font-weight:400;"> processes based on a dynamic priority that is determined only inside this list. The dynamic priority is based on the priority level given and increased for each time-quantum the process is ready to run, but denied to run by the scheduler. This ensures fair progress among all Normal processes.</span></p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normal schemaläggning: Förvald Linux tidsdelning (Annan)</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">Normal<span style=" font-weight:400;"> är den vanliga Linux schemaläggningen med tidsdelning som är avsedd för alla processer som inte kräver särskilda realtidsmekanismer med statisk prioritet. Processen som ska köras väljes i listan med andra </span> normala<span style=" font-weight:400;"> eller </span>bakgrundsprocesser<span style=" font-weight:400;"> baserat på en dynamisk prioritet som bara bestäms inom listan. Den dynamiska prioriteten baseras på angiven prioritetsnivå och ökas för varje tidskvanta som processen är körklar men nekas att köra av schemaläggningen. Det försäkrar rättvis fördelning mellan alla normala processer.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioBatch)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">For CPU-intensive non-interactive processes.  Process is mildly disfavored in scheduling decisions.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">För processorintensiva processer som inte är interaktiva. Processen är något mindre gynnad vid schemaläggningsbeslut.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioBatch)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Batch Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">(Since Linux 2.6.16.)</span><span style=" font-weight:400;"> This policy is similar to </span>Normal<span style=" font-weight:400;">, except that this policy will cause the scheduler to always assume that the process is CPU-intensive.  Consequently, the scheduler will apply a small scheduling penalty so that this process is mildly disfavored in scheduling decisions. This policy is useful for workloads that are non-interactive, but do not want to lower their nice value, and for workloads that want a deterministic scheduling policy without interactivity causing extra preemptions (between the workload's tasks).</span></p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Bakgrundsschemaläggning</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">(Sedan Linux 2.6.16.)</span><span style=" font-weight:400;">Metoden liknar </span>normal<span style=" font-weight:400;">, förutom att den gör att schemaläggningen alltid antar att processen är processorintensiv. Följaktligen använder schemaläggningen ett visst schemaläggningsstraff så att processen är något mindre gynnad vid schemaläggningsbeslut. Metoden är användbar för arbetsbelastningar som inte är interaktiva, men inte vill minska prioritetsvärdet, och för arbetsbelastningar som vill ha en deterministisk schemaläggning utan att interaktivt orsaka extra processbyten (mellan arbetsbelastningens aktiviteter).</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioBatch)
en: Batch
sv: Bakgrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioRR)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process will run whenever runnable.  Higher priority than Normal or Batch.  Has Timeslicing.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Processen kör så fort den kan köras. Högre prioritet än normal eller bakgrund. Använder tidsdelning.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioRR)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Round Robin Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> is a simple enhancement of <span style=" font-weight:600;">FIFO</span>.  Everything described below for <span style=" font-weight:600;">FIFO</span> also applies to <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span>, except that each process is only allowed to run for a maximum time quantum.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Cirkulär processlista</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Cirkulär processlista</span> är en enkel förbättring av <span style="font-weight:600;">Först in, först ut</span>. Allt som beskrivs nedan för <span style="font-weight:600;">Först in, först ut</span> gäller också för <span style=" font-weight:600;">Cirkulär processlista</span>, utom att varje process bara tillåts köra ett maximalt tidskvanta.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRR)
en: Round robin
sv: Cirkulär processlista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioFIFO)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process will run whenever runnable.  Higher priority than Normal or Batch.  No timeslicing.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Processen kör så fort den kan köras. Högre prioritet än normal eller bakgrund. Ingen tidsdelning.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioFIFO)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">First In-First Out Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When  a  <span style=" font-weight:600;">FIFO</span> process  becomes  runnable,  it  will always immediately preempt any currently running <span style=" font-weight:600;">Normal</span> or <span style=" font-weight:600;">Batch</span> process.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Först in, först ut schemaläggning</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">När en <span style=" font-weight:600;">Först in, först ut</span> process blir körklar, kommer den alltid omedelbart ersätta vilken <span style=" font-weight:600;">normal</span> eller <span style=" font-weight:600;">bakgrundsprocess</span> som helst som för närvarande kör.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFIFO)
en: FIFO
sv: Först in, först ut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: I/O Scheduler
sv: Schemaläggning av in- och utmatning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioIONormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process's priority is based on the CPU priority.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Processernas prioritet baseras på processorns prioritet</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIONormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normal Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is the same as <span style=" font-weight:600;">Best Effort</span> scheduling, except that the priority is calculated automatically based on the CPU priority.  Processes with a higher priority will take priority for access to the hard disk.  Programs running at the same <span style=" font-weight:600;">Best Effort/Normal</span> priority are served in a <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> fashion.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normal schemaläggning</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Detta är samma sak som <span style=" font-weight:600;">Bästa försök</span> schemaläggning, utom att prioriteten beräknas automatiskt baserat på processorns prioritet. Processer med högre prioritet får prioritet vid åtkomst av hårddisken. Program som kör med samma <span style=" font-weight:600;">bästa försök eller normala</span> prioritet behandlas enligt en <span style=" font-weight:600;">cirkulär processlista</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process can only use the hard disk when no other process has used it very recently.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Processen kan bara använda hårddisken när ingen annan process nyligen har använt den.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Idle Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A  program running with <span style=" font-weight:600;">Idle</span> I/O priority will only get disk time when no other program has asked for disk I/O for a defined grace period. The impact of <span style=" font-weight:600;">Idle</span> I/O processes on normal system activity should be zero. Priority is not applicable to this scheduling class.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Overksam schemaläggning</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ett program som kör med in- och utmatningsprioriteten <span style=" font-weight:600;">Overksam</span> får bara hårddisktid när inget annat program har begärt in- eller utmatning med hårddisken under en definierad uppskovsperiod. Påverkan av <span style=" font-weight:600;">overksamma</span> in- och utmatningsprocesser på normal systemaktivitet ska vara noll. Prioritet gäller inte för den här schemaläggningsklassen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: Idle
sv: Overksam

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process is given higher priority to access the hard disk than Normal.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Processen ges högre prioritet vid åtkomst av hårddisken än Normal.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Best Effort Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Processes with a higher priority will take priority for access to the hard disk.  Programs running at the same <span style=" font-weight:600;">Best Effort/Normal</span> priority are served in a <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> fashion.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Bästa försök schemaläggning</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Processer med högre prioritet får prioritet vid åtkomst av hårddisken. Program som kör med samma <span style=" font-weight:600;">bästa försök eller normala </span> prioritet behandlas enligt en <span style=" font-weight:600;">cirkulär processlista</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: Best effort
sv: Bästa försök

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process gets immediate access to the hard disk whenever needed, regardless of what else is going on.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Processen får omedelbart tillgång till hårddisken så fort det behövs, oberoende av vad som annars pågår.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Real Time Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The <span style=" font-weight:600;">Real Time</span> scheduling class is given first access to the disk, regardless of what else is going on in the system. Thus the <span style=" font-weight:600;">Real Time</span> class needs to be used with some care, as it can starve other processes. As with the <span style=" font-weight:600;">Best Effort</span> class, 8 priority levels are defined denoting how big a time slice a given process will receive on each scheduling window.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Realtidsschemaläggning</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Schemaläggningsklassen <span style=" font-weight:600;">Realtid</span> får först tillgång till hårddisken, oberoende av vad som annars pågår i systemet. På grund av det måste klassen <span style=" font-weight:600;">Realtid</span> användas med viss försiktighet, eftersom den kan svälta ut andra processer. Liksom med klassen <span style="font-weight:600;">Bästa försök</span>, definieras åtta prioritetsnivåer som anger hur stor tidsandel en given process får vid varje schemaläggningstillfälle.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: Real time
sv: Realtid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCpuLow) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIOLow)
en: Low Priority
sv: Låg prioritet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCpuHigh) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIOHigh)
en: High Priority
sv: Hög prioritet

en: QtWebEngineWidgets not available
sv: QtWebEngineWidgets inte tillgängliga

en: KSysGuard library was compiled without QtWebEngineWidgets, please contact your distribution.
sv: Biblioteket KSysGuard kompilerades utan QtWebEngineWidgets, kontakta gärna din distribution.
