processcore - en to sv translation catalogue (110 entries)

[ctx: @title]
en: Desktop ID
sv: Skrivbordsid

[ctx: @title]
en: Icon
sv: Ikon

[ctx: @title]
en: Name
sv: Namn

en: The unique Process ID that identifies this process.
sv: Den unika processidentifieraren som identifierar processen.

en: Parent PID
sv: Överliggande PID

en: Login
sv: Inloggning

en: The user who owns this process.
sv: Användaren som äger processen.

en: Username
sv: Användarnamn

en: Can Login
sv: Kan logga in

en: The controlling terminal on which this process is running.
sv: Kontrollterminalen som processen kör på.

en: User Time
sv: Användartid

en: System Time
sv: Systemtid

en: Total Time
sv: Total tid

en: Time
sv: Tid

en: The total user and system time that this process has been running for
sv: Den totala användar- och systemtid som processen har kört

en: Start Time
sv: Starttid

en: User CPU Usage
sv: Användarens processoranvändning

en: User CPU
sv: Användarens processor

en: System CPU Usage
sv: Systemets processoranvändning

en: System CPU
sv: Systemets processor

en: Total CPU Usage
sv: Total processoranvändning

en: CPU
sv: Processor

en: The current total CPU usage of the process.
sv: Processens nuvarande totala processoranvändning.

en: Group User CPU Usage
sv: Användarens processoranvändning för grupp

en: The amount of userspace CPU used by this process and all its children.
sv: Värdet på processoranvändning i användarrymden för processen och alla dess underliggande processer.

en: Group System CPU Usage
sv: Systemets processoranvändning för grupp

en: The amount of system CPU used by this process and all its children.
sv: Värdet på systemprocessoranvändning för processen och alla dess underliggande processer.

en: Group Total CPU Usage
sv: Total processoranvändning för grupp

en: Group CPU
sv: Grupp processor

en: The total amount of CPU used by this process and all its children.
sv: Värdet på total processoranvändning för processen och alla dess underliggande processer.

en: Nice Level
sv: Prioritetsnivå

en: The priority with which this process is being run. For the normal scheduler, this ranges from 19 (very nice, least priority) to -19 (top priority).
sv: Prioriteten som processen körs med. För den normala schemaläggaren går den från 19 (mycket snäll, lägst prioritet) till -19 (högst prioritet).

en: Scheduler
sv: Schemaläggning

en: IO Priority Class
sv: I/O-prioritetsklass

en: IO Nice Level
sv: I/O-prioritetsnivå

en: VM Size
sv: Virtuell minnesstorlek

en: This is the amount of virtual memory space that the process is using, included shared libraries, graphics memory, files on disk, and so on. This number is almost meaningless.
sv: Det här är storleken på det virtuella minnesutrymme som processen använder, inklusive delade bibliotek, grafikminne, filer på disk,, och så vidare. Värdet är nästan alltid meningslöst.

en: Resident Memory Usage
sv: Resident minnesanvändning

en: This is the amount of physical memory that this process is using and includes the amount of memory used by shared libraries.
sv: Det här är storleken på det fysiska minnet som processen använder, som inkluderar storleken på minnet som används av delade bibliotek.

en: Private Memory Usage
sv: Privat minnesanvändning

en: Private
sv: Privat

en: This is the amount of physical memory that this process is using by itself, and approximates the Private memory usage of the process. It does not include any swapped out memory, nor the code size of its shared libraries.
sv: Det här är storleken på fysiskt minne som processen använder själv, och approximerar processens privata minnesanvändning. Det omfattar inte något växlingsminne, och inte heller kodstorleken för delade bibliotek.

en: Shared Memory Usage
sv: Delad minnesanvändning

en: Shared
sv: Delad

en: This is approximately the amount of real physical memory that this process's shared libraries are using. This memory is shared among all processes that use this library.
sv: Det här är den ungefärliga storleken på det verkliga fysiska minnet som processen delade bibliotek använder. Minnet delas mellan alla processer som använder biblioteken.

[ctx: @title:column]
en: Proportional Memory Usage
sv: Proportionell minnesanvändning

[ctx: @title:column]
en: Proportional
sv: Proportionell

[ctx: @info:tooltip]
en: This is an approximation of the real amount of physical memory that this process is using. It is calculated by dividing this process' shared memory usage by the number of processes sharing that memory, then adding this process' private memory. This value may not be available for certain processes.
sv: Det här är en uppskattning av det verkliga fysiska minnet som processen använder. Det beräknas genom att dela processens delade minnesanvändning med antal processer som delar minnet, och sedan lägga till processens privata minne. Värdet kanske inte är tillgängligt för vissa processer.

[ctx: @title:column]
en: Memory Usage
sv: Minnesanvändning

[ctx: @title:column]
en: Memory
sv: Minne

[ctx: @info:tooltip]
en: This is an approximation of the real amount of physical memory that this process is using. It will use the Proportional Memory Usage if available, the Private Memory Usage if that has a value, and the Resident Memory Usage otherwise.
sv: Det här är en uppskattning av det verkliga fysiska minnet som processen använder. Det använder proportionell minnesanvändning om tillgänglig, privat minnesanvändning om den har ett värde, och resident minnesanvändning annars.

[ctx: @title:column]
en: Swap Usage
sv: Växlingsminnesanvändning

[ctx: @title:column]
en: Swap
sv: Växlingsminne

[ctx: @info:tooltip]
en: This is an approximation of the amount of swap memory this process is using.
sv: Det här är en approximation av hur mycket växlingsminne som processen använder.

en: Name
sv: Namn

en: The process name.
sv: Processens namn.

en: Command
sv: Kommando

en: The command with which this process was launched.
sv: Kommandot som processen startades med

en: IO Characters Read
sv: I/O-tecken lästa

en: IO Characters Written
sv: I/O-tecken skrivna

en: IO Read Syscalls
sv: Systemanrop för I/O-läsning

en: IO Read Syscalls Rate
sv: Frekvens av systemanrop för I/O-läsning

en: IO Write Syscalls
sv: Systemanrop för I/O-skrivning

en: IO Write Syscalls Rate
sv: Frekvens av systemanrop för I/O-skrivning

en: IO Characters Actually Read
sv: Verkligt antal I/O-tecken lästa

en: IO Characters Read Rate
sv: Frekvens av I/O-tecken lästa

en: The read rate for all of a process' IO, including disk cache and other nonphysical IO.
sv: Läsfrekvensen för alla processens I/O, inklusive diskcache och annan icke-fysisk I/O.

en: IO Characters Written Rate
sv: Frekvens av I/O-tecken skrivna

en: The write rate for all of a process' IO, including disk cache and other nonphysical IO.
sv: Skrivfrekvensen för alla processens I/O, inklusive diskcache och annan icke-fysisk I/O.

en: Disk Read Rate
sv: Diskläsfrekvens

en: Read
sv: Läs

en: The rate of data being read from disk.
sv: Frekvensen som data läses från disken med.

en: Disk Write Rate
sv: Diskskrivfrekvens

en: Write
sv: Skriv

en: The rate of data being written to the disk.
sv: Frekvensen som data skrivs till disken med.

en: Threads
sv: Trådar

[ctx: @title]
en: Download Speed
sv: Nerladdningshastighet

[ctx: @title]
en: Download
sv: Nerladdning

[ctx: @title]
en: Upload Speed
sv: Uppladdningshastighet

[ctx: @title]
en: Upload
sv: Uppladdning

en: GPU Usage
sv: Grafikprocessoranvändning

en: GPU Memory
sv: Grafikprocessorminne

[ctx: Process Niceness]
en: Very low priority
sv: Mycket låg prioritet

[ctx: Process Niceness]
en: Low priority
sv: Låg prioritet

[ctx: Process Niceness]
en: Very high priority
sv: Mycket hög prioritet

[ctx: Process Niceness]
en: High priority
sv: Hög prioritet

[ctx: Priority Class]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Priority Class]
en: Real Time
sv: Realtid

[ctx: Priority Class]
en: Best Effort
sv: Bästa försök

[ctx: Priority Class]
en: Idle
sv: Overksam

[ctx: Priority Class]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: process status]
en: running
sv: kör

[ctx: process status]
en: sleeping
sv: sover

[ctx: process status]
en: disk sleep
sv: disksömn

[ctx: process status]
en: stopped
sv: stoppad

[ctx: process status]
en: paging
sv: växling

[ctx: process status]
en: finished
sv: klar

[ctx: process status]
en: unknown
sv: okänd

[ctx: Scheduler]
en: FIFO
sv: Först in, först ut

[ctx: Scheduler]
en: Round Robin
sv: Cirkulär processlista

[ctx: Scheduler]
en: Interactive
sv: Interaktiv

[ctx: Scheduler]
en: Batch
sv: Bakgrund

[ctx: Scheduler]
en: Idle
sv: Overksam

en: Success
sv: Lyckades

en: Insufficient permissions.
sv: Otillräckliga rättigheter.

en: No matching process was found.
sv: Ingen matchande process hittades.

en: Not supported on the current system.
sv: Stöds inte på det aktuella systemet.

en: The user cancelled.
sv: Avbruten av användare.

en: An unspecified error occurred.
sv: Ett ospecificerat fel inträffade.

en: An unknown error occurred.
sv: Ett okänt fel uppstod.
