processui - en to th translation catalogue (122 entries)

en: Set Priority... | Set Priority...
th[0]: ตั้งระดับความสำคัญ...

en: Jump to Parent Process
th: กระโดดไปยังโพรเซสแม่

en: Jump to Process Debugging This One
th: กระโดดไปยังโพรเซสที่ดีบั๊กโปรแกรมนี้

en: Show Application Window
th: แสดงหน้าต่างโปรแกรม

en: Resume Stopped Process
th: ให้โพรเซสที่หยุดทำงาน ทำงานต่อ

en: Suspend (STOP)
th: พัก (STOP)

en: Continue (CONT)
th: ทำงานต่อ (CONT)

en: Hangup (HUP)
th: วางสาย (HUP)

en: Interrupt (INT)
th: ขัดจังหวะ (INT)

en: Terminate (TERM)
th: จบ (TERM)

en: Kill (KILL)
th: ฆ่า (KILL)

en: User 1 (USR1)
th: ผู้ใช้ 1 (USR1)

en: User 2 (USR2)
th: ผู้ใช้ 2 (USR2)

en: Focus on Quick Search
th: ย้ายโฟกัสไปยังแถบค้นหาด่วน

[ctx: Context menu]
en: End Process | End Processes
th[0]: จบการทำงานของโพรเซส

en: Send Signal
th: ส่งสัญญาณ

en: Jump to Parent Process (%1)
th: กระโดดไปยังโพรเซสแม่ (%1)

en: Hide Column '%1'
th: ซ่อนคอลัมน์ '%1'

en: Show Column '%1'
th: แสดงคอลัมน์ '%1'

en: Display Units
th: แสดงหน่วย

en: Kilobytes per second
th: กิโลไบต์ต่อวินาที

en: Kilobytes
th: กิโลไบต์

en: Megabytes per second
th: เมกะไบต์ต่อวินาที

en: Megabytes
th: เมกะไบต์

en: Gigabytes per second
th: กิกะไบต์ต่อวินาที

en: Gigabytes
th: กิกะไบต์

en: Percentage
th: ร้อยละ

en: Display command line options
th: แสดงตัวเลือกต่าง ๆ ของโหมดบรรทัดคำสั่ง

en: Divide CPU usage by number of CPUs
th: แบ่งการใช้ซีพียูด้วยจำนวนของซีพียู

en: Displayed Information
th: ข้อมูลรายละเอียดที่ถูกแสดง

en: Characters read/written
th: จำนวนอักขระที่มีการอ่าน/เขียน

en: Number of Read/Write operations
th: จำนวนของปฏิบัติการอ่าน/เขียน

en: Bytes actually read/written
th: จำนวนไบต์ที่มีการอ่าน/เขียนจริง ๆ

en: Show I/O rate
th: แสดงอัตราข้อมูลเข้า/ออก (I/O)

en: Show Tooltips
th: แสดงทูลทิป

en: You must select a process first.
th: คุณต้องเลือกโพรเซสก่อน

en: Are you sure you want to end this process?  Any unsaved work may be lost. | Are you sure you want to end these %1 processes?  Any unsaved work may be lost
th[0]: คุณต้องการจะจบโพรเซสทั้ง %1 โพรเซสเหล่านี้จริงหรือไม่ ? งานใด ๆ ที่ยังไม่มีการบันทึกไว้อาจจะสูญหายได้

[ctx: Dialog title]
en: End Process | End %1 Processes
th[0]: จบการทำงาน %1 โพรเซส

en: End
th: จบโพรเซส

en: Kill
th: ฆ่า

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, txtFilter)
en: Quick search
th: ค้นหาด่วน

en: - Process is doing some work.
th: - โพรเซสกำลังทำงานบางอย่าง

en: - Process is waiting for something to happen.
th: - โพรเซสกำลังรอให้บางอย่างเกิดขึ้น

en: - Process has been stopped. It will not respond to user input at the moment.
th: - โพรเซสถูกหยุด มันจะไม่ตอบสนองต่อการป้อนข้อมูลจากผู้ใช้ในขณะนี้

en: - Process has finished and is now dead, but the parent process has not cleaned up.
th: - โพรเซสทำงานเสร็จแล้ว และจบการทำงานแล้ว, แต่โพรเซสแม่ยังไม่ถูกขจัดออก

en: The process name.
th: ชื่อโพรเซส

en: The user who owns this process.
th: ผู้ใช้ที่เป็นเจ้าของโพรเซสนี้

en: The controlling terminal on which this process is running.
th: เทอร์มินัลควบคุมของโพรเซสที่กำลังทำงานอยู่นี้

en: The priority with which this process is being run. For the normal scheduler, this ranges from 19 (very nice, least priority) to -19 (top priority).
th: ระดับความสำคัญที่โพรเซสนี้ใช้ในการทำงาน มีขอบเขตตั้งแต่ 19 (ค่าไนซ์สูง, ระดับความสำคัญต่ำ) ถึง -19 (ระดับความสำคัญมาก)

en: The current CPU usage of the process.
th: การใช้งานหน่วยประมวลผลในปัจจุบันของโพรเซส

en: The current total CPU usage of the process, divided by the %1 processor core in the machine. | The current total CPU usage of the process, divided by the %1 processor cores in the machine.
th[0]: การใช้งาน CPU ของโพรเซส หารด้วยจำนวนแกน %1 แกนของหน่วยประมวลผลในเครื่อง

en: The current total CPU usage of the process.
th: การใช้งาน CPU ในปัจจุบันของโพรเซส

en: <qt>The total user and system time that this process has been running for, displayed as minutes:seconds.
th: <qt>จำนวเวลารวมทั้งหมดที่โพรเซสนี้ถูกเรียกใช้งานจากผู้ใช้และระบบ โดยแสดงในรูปแบบ นาที:วินาที

en: <qt>This is the amount of virtual memory space that the process is using, included shared libraries, graphics memory, files on disk, and so on. This number is almost meaningless.</qt>
th: <qt>นี่เป็นปริมาณเนื้อที่ของหน่วยความจำเสมือนที่กำลังถูกใช้ รวมทั้งไลบรารีร่วม, หน่วยความจำกราฟฟิก, แฟ้มบนดิสก์ และอื่น ๆ ตัวเลขนี้แทบจะไม่มีความหมายเลย</qt>

en: <qt>This is the amount of real physical memory that this process is using by itself, and approximates the Private memory usage of the process.<br>It does not include any swapped out memory, nor the code size of its shared libraries.<br>This is often the most useful figure to judge the memory use of a program.  See What's This for more information.</qt>
th: <qt>นี่เป็นปริมาณของหน่วยความจำจริง ที่โพรเซสนี้ใช้อยู่ โดยตัวมันมันไม่ได้รวมความจำที่เอาออกจากหน่วยความจำไปแล้ว หรือขนาดของโค้ดของไรบาลี่ร่วมของมัน บ่อยครั้งที่ตัวเลขนี้มีประโยชน์มาก ในการดูเรื่องการใช้งานหน่วยความจำของโปรแกรม</qt>

en: <qt>This is approximately the amount of real physical memory that this process's shared libraries are using.<br>This memory is shared among all processes that use this library.</qt>
th: <qt>นี่เป็นปริมาณของหน่วยความจำจริงที่ไลบารีรวมของโพรเซสนี้กำลังใช้งานอยู่<br/> หน่วยความจำนี้ถูกใช้ร่วมกันกับโพรเซสทั้งหมดที่ใช้ไลบรารีนี้</qt>

en: <qt>The command with which this process was launched.</qt>
th: <qt>คำสั่งที่ใช้เริ่มการทำงานของโพรเซสนี้</qt>

en: <qt>The amount of pixmap memory that this process is using.</qt>
th: <qt>นี่เป็นจำนวนรวมของหน่วยความจำพิกซ์แมพที่โพรเซสนี้ใช้อยู่</qt>

en: <qt>The title of any windows that this process is showing.</qt>
th: <qt>นี่เป็นหัวเรื่องของหน้าต่างใด ๆ ของโพรเซสนี้ที่แสดงอยู่</qt>

en: The unique Process ID that identifies this process.
th: หมายเลขโพรเซส (Process ID) ที่ไม่ซ้ำใครที่จะระบุถึงตัวโพรเซสนี้

en: The number of bytes read.  See What's This for more information.
th: จำนวนไบต์ที่ถูกอ่าน ดู 'นี่คืออะไร' เพื่อดูข้อมูลเพิ่มเติม

en: The number of bytes written.  See What's This for more information.
th: จำนวนไบต์ที่ถูกเขียน ดู 'นี่คืออะไร' เพื่อดูข้อมูลเพิ่มเติม

en: The CPU usage of a process and all of its threads.
th: การใช้ซีพียูของโพรเซสและเธรดทั้งหมดของมัน

en: <qt><i>Technical information: </i>This is from /proc/*/cmdline
th: <qt><i>ข้อมูลเชิงเทคนิค: </i>ข้อมูลส่วนนี้ได้มาจาก /proc/*/cmdline

en: <qt><i>Technical information: </i>This is the amount of memory used by the Xorg process for images for this process.  This is memory used in addition to Memory and Shared Memory.<br><i>Technical information: </i>This only counts the pixmap memory, and does not include resource memory used by fonts, cursors, glyphsets etc.  See the <code>xrestop</code> program for a more detailed breakdown.
th: <qt><i>ข้อมูลเชิงเทคนิค: </i>นี่เป็นปริมาณของหน่วยความจำที่ Xorg ใช้สำหรับ ประมวลผลภาพสำหรับโพรเซสนี้  และเป็นหน่วยความจำที่ใช้ทั้งหน่วยความจำและหน่วยจำใช้ร่วมกัน <br><i>ข้อมูลเชิงเทคนิค: </i>นับเฉพาะหน่วยความจำ pixmap และไม่รวมหน่วยความจำทรัพยากร ที่แบบอักษร เคอร์เซอร์ หรือ glyphset ใช้ กรุณาเปิดโปรแกรม<code>xrestop</code> สำหรับการแบ่ง อย่างมีรายละเอียด

en: <qt><i>Technical information: </i>For each X11 window, the X11 property _NET_WM_PID is used to map the window to a PID.  If a process' windows are not shown, then that application incorrectly is not setting _NET_WM_PID.
th: <qt><i>ข้อมูลเชิงเทคนิค: </i>คุณสมบัติ _NET_WM_PID ของ X11 จะใช้เพื่อแม็ปหน้าต่างแต่ละหน้าต่างของ X11 กับ PID หากการตั้งค่า _NET_WM_PID ไม่ถูกต้องจะทำให้ไม่แสดงโพรเซสของหน้าต่าง

en: <qt><i>Technical information: </i>This is the Process ID.  A multi-threaded application is treated a single process, with all threads sharing the same PID.  The CPU usage etc will be the total, accumulated, CPU usage of all the threads.
th: <qt><i>ข้อมูลเชิงเทคนิค: </i>นี่คือรหัสโพรเซส สำหรับแอพลิเคชันแบบหลายเธรดจะแสดงเป็นหนึ่งโพรเซส โดยแต่ละเธรดจะใช้ PID ร่วมกัน รวมถึงเรื่องอื่น ๆ เช่น การแสดงการใช้ CPU จะเป็นค่ารวมของทุกเธรด

[ctx: scheduler]
en: Idle
th: ว่างงาน

[ctx: scheduler]
en: (Batch) %1
th: (เป็นชุด) %1

en: %1/s
th: %1/วินาที

[ctx: process heading]
en: Name
th: ชื่อ

[ctx: process heading]
en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

[ctx: process heading]
en: PID
th: เลขโพรเซส

[ctx: process heading]
en: TTY
th: โหนด TTY

[ctx: process heading]
en: Niceness
th: ระดับไนซ์

[ctx: process heading]
en: CPU %
th: ซีพียู (%)

[ctx: process heading]
en: CPU Time
th: เวลาของซีพียู

[ctx: process heading]
en: IO Read
th: การอ่าน IO

[ctx: process heading]
en: IO Write
th: การเขียน IO

[ctx: process heading]
en: Virtual Size
th: ขนาดเสมือน

[ctx: process heading]
en: Memory
th: หน่วยความจำ

[ctx: process heading]
en: Shared Mem
th: ความจำร่วม

[ctx: process heading]
en: Command
th: คำสั่ง

[ctx: process heading]
en: X11 Memory
th: หน่วยความจำของ X11

[ctx: process heading]
en: Window Title
th: หัวเรื่องหน้าต่าง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnKillProcess)
en: &End Process...
th: &จบโพรเซส...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: All Processes
th: โพรเซสทั้งหมด

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: All Processes, Tree
th: โพรเซสทั้งหมด, ตามผังต้นไม้

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: System Processes
th: โพรเซสระบบ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: User Processes
th: โพรเซสของผู้ใช้

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: Own Processes
th: โพรเซสที่คุณเป็นเจ้าของ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: Programs Only
th: โปรแกรมเท่านั้น

en: Set Priority
th: ตั้งระดับความสำคัญ

[ctx: Scheduler]
en: Interactive
th: โต้ตอบ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMessage1)
en: Change scheduling priority for:
th: เปลี่ยนการจัดตารางความสำคัญสำหรับ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: CPU Scheduler
th: ตัวจัดตาราง CPU

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioNormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The standard time-sharing scheduler for processes without special requirements.</p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">ตัวจัดตารางแบ่งเวลามาตรฐานสำหรับ โพรเซสที่ไม่มีความต้องการพิเศษ</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioNormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normal Scheduling: Default Linux time-sharing  (Other)</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">Normal<span style=" font-weight:400;"> is the standard Linux time-sharing scheduler that is intended for all processes that do not  require special static priority real-time mechanisms. The process to run is chosen from the list of other</span> Normal<span style=" font-weight:400;"> or </span>Batch<span style=" font-weight:400;"> processes based on a dynamic priority that is determined only inside this list. The dynamic priority is based on the priority level given and increased for each time-quantum the process is ready to run, but denied to run by the scheduler. This ensures fair progress among all Normal processes.</span></p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">การจัดตารางแบบปกติ: การจัดการแบ่งเวลาของลินุกซ์โดยปริยาย  (อื่นๆ)</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">แบบธรรมดา<span style=" font-weight:400;"> เป็นตัวจัดตารางการแบ่งเวลาแบบมาตรฐาน ซึ่งทำมาสำหรับโพรเซสทั้งหมดที่ไม่ต้องการกลไกตามเวลาจริงในการจัดความสำคัญแบบคงที่ โพรเซสที่จะทำงานถูกเลือกจากรายการโพรเซสอื่นๆ แบบ</span>ปกติ<span style=" font-weight:400;"> หรือ </span>แบบชุด<span style=" font-weight:400;"> โดยขึ้นอยู่กับการจัดลำดับ แบบไดนามิคที่จะถูกกำหนดเฉพาะในรายการนี้  การจัดลำดับแบบไดนามิคมีพื้นฐานมาจากระดับความสำคัญ ที่ได้มาและเพิ่มขึ้นในแต่ละส่วนเวลาที่โพรเซสพร้อมที่จะทำงาน แต่ถูกปฏิเสธไม่ได้ทำงานโดยตัวจัดตาราง ซึ่งนี่จะเป็นการรับประกันการทำงานที่ยุติธรรมระหว่างโพรเซสปกติ</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNormal) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIONormal)
en: Normal
th: ปกติ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioBatch)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">For CPU-intensive non-interactive processes.  Process is mildly disfavored in scheduling decisions.</p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">สำหรับโพรเซสที่ใช้งาน CPU หนัก และไม่ต้องการการโต้ตอบ  โพรเซสนั้นจะโดนลดความชอบลงเล็กน้อยในการตัดสินใจจัดตาราง</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioBatch)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Batch Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">(Since Linux 2.6.16.)</span><span style=" font-weight:400;"> This policy is similar to </span>Normal<span style=" font-weight:400;">, except that this policy will cause the scheduler to always assume that the process is CPU-intensive.  Consequently, the scheduler will apply a small scheduling penalty so that this process is mildly disfavored in scheduling decisions. This policy is useful for workloads that are non-interactive, but do not want to lower their nice value, and for workloads that want a deterministic scheduling policy without interactivity causing extra preemptions (between the workload's tasks).</span></p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">การจัดตารางแบบเป็นชุด</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">(ตั้งแต่ ลินุกซ์ 2.6.16.)</span><span style=" font-weight:400;"> นโยบายนี้คล้ายกับแบบ </span>ปกติ<span style=" font-weight:400;">, ยกเว้นว่านโยบายนี้ จะทำให้ตัวจัดตารางคิดว่าโพรเซสนี้ใช้ CPU หนักเสมอ ดังนั้นตัวจัดตารางจะใช้ โทษปรับในการจัดตารางเล็กน้อย โดยที่โพรเซสนี้จะถูกลดความชอบลงเล็กน้อยในการตัดสินใจจัดตาราง นโยบายนี้มีประโยชน์สำหรับงานที่ไม่ต้องการการตอบโต้ แต่ไม่ต้องการลดค่าไนซ์ของมัน, และสำหรับงานที่ต้องการนโยบายการจัดตารางที่แน่นอน โดยไม่ต้องมีการตอบโต้ซึ่งทำให้เกิด การแย่งเวลา (ระหว่างงานด้วยกัน) เพิ่มขึ้น</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioBatch)
en: Batch
th: เป็นชุด

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioRR)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process will run whenever runnable.  Higher priority than Normal or Batch.  Has Timeslicing.</p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">โพรเซสจะทำงานเมื่อไรก็ตาม ที่อยู่ในสถานะสามารถทำงานได้  มีลำดับสูงกว่าแบบ ปกติหรือแบทซ์  มีการหั่นช่วงเวลา</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioRR)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Round Robin Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> is a simple enhancement of <span style=" font-weight:600;">FIFO</span>.  Everything described below for <span style=" font-weight:600;">FIFO</span> also applies to <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span>, except that each process is only allowed to run for a maximum time quantum.</p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">การจัดตารางแบบ Round Robin</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> เป็นการเพิ่มความสามารถอย่างง่ายๆ ของวิธี <span style=" font-weight:600;">มาก่อนได้ก่อน (FIFO)</span>  ทุกอย่างที่ถูกอธิบายไว้สำหรับวิธี <span style=" font-weight:600;">มาก่อนได้ก่อน</span> นั้นถูกประยุกต์ใช้กับ <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> ด้วย, ยกเว้นแต่ว่าโพรเซสแต่ละโพรเซส ถูกอนุญาตให้ทำงานเป็นปริมาณเวลาที่มากที่สุดเท่านั้น</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRR)
en: Round robin
th: ราวนด์โรบิน

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioFIFO)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process will run whenever runnable.  Higher priority than Normal or Batch.  No timeslicing.</p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">โพรเซสจะทำงานเมื่อไหรก็ตาม ที่อยู่ในสถานะสามารถทำงานได้ มีลำดับความสำคัญสูงกว่าแบบปกติหรือแบบชุด และไม่มีการหั่นช่วงเวลา</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioFIFO)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">First In-First Out Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When  a  <span style=" font-weight:600;">FIFO</span> process  becomes  runnable,  it  will always immediately preempt any currently running <span style=" font-weight:600;">Normal</span> or <span style=" font-weight:600;">Batch</span> process.</p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">การจัดตารางแบบมาก่อนได้ก่อน (FIFO)</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">เมื่อโพรเซสแบบ  <span style=" font-weight:600;">มาก่อนได้ก่อน</span> อยู่ในสถานะสามารถทำงานได้,  มันจะแย่งเวลา จากโพรเซสที่รันอยู่ในขณะนั้นทันที โพรเซสแบบ<span style=" font-weight:600;">ปกติ</span> หรือ <span style=" font-weight:600;">แบบชุด</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFIFO)
en: FIFO
th: มาก่อนได้ก่อน (FIFO)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: I/O Scheduler
th: ตัวจัดตาราง I/O

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioIONormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process's priority is based on the CPU priority.</p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">ลำดับความสำคัญของโพรเซส มีฐานบนลำดับความสำคัญของซีพียู</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIONormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normal Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is the same as <span style=" font-weight:600;">Best Effort</span> scheduling, except that the priority is calculated automatically based on the CPU priority.  Processes with a higher priority will take priority for access to the hard disk.  Programs running at the same <span style=" font-weight:600;">Best Effort/Normal</span> priority are served in a <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> fashion.</p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">การจัดตารางแบบปกติ</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">นี้จะเหมือนกับการจัดตารางแบบ <span style=" font-weight:600;">ผลดีที่สุด</span> ยกเว้นแต่ว่าระดับความสำคัญถูกคำนวณ โดยอัตโนมัติโดยมีพื้นฐานมาจากระดับความสำคัญของ CPU  โพรเซสที่มีระดับสูงกว่า จะมีสิทธิ์ในการเข้าถึงฮาร์ดดิกส์มากกว่า โปรแกรมที่กำลังรันอยู่ในช่วงเวลาเดียวกันการจัดลำดับแบบ <span style=" font-weight:600;">ผลดีที่สุด/ปกติ</span>จะถูกจัดการในแบบ <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process can only use the hard disk when no other process has used it very recently.</p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">โพรเซสสามารถเข้าถึงฮาร์ดดิสก์ก็ต่อเมื่อ ไม่มีโพรเซสใดใช้มันเมื่อเร็ว ๆ มานี้</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Idle Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A  program running with <span style=" font-weight:600;">Idle</span> I/O priority will only get disk time when no other program has asked for disk I/O for a defined grace period. The impact of <span style=" font-weight:600;">Idle</span> I/O processes on normal system activity should be zero. Priority is not applicable to this scheduling class.</p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">การจัดตารางตามช่วงที่ไม่ได้ใช้งาน</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">โปรแกรมที่ทำงานด้วยระดับความสำคัญของ I/O แบบ <span style=" font-weight:600;">ตามช่วงที่ไม่ได้ใช้งาน</span> จะสามารถเข้าถึงดิสก์ได้ ก็ต่อเมื่อไม่มีโปรแกรมอื่นกำลังใช้งาน I/O ของดิสก์แล้วในระยะหนึ่ง ผลกระทบของโพรเซสที่จัดตาราง I/O แบบ <span style=" font-weight:600;">ตามช่วงที่ไม่ได้ใช้งาน</span> ต่อกิจกรรมปกติของระบบควรจะเป็นศูนย์ การจัดลำดับความสำคัญจะไม่ถูกนำมาใช้การจัดตารางกลุ่มนี้</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: Idle
th: ตามการไม่ได้ใช้งาน

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process is given higher priority to access the hard disk than Normal.</p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">โพรเซสถูกให้สิทธิ์ในการเข้าถึงฮาร์ดดิสก์ มากกว่าแบบปกติ</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Best Effort Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Processes with a higher priority will take priority for access to the hard disk.  Programs running at the same <span style=" font-weight:600;">Best Effort/Normal</span> priority are served in a <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> fashion.</p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">การจัดตารางแบบให้ผลดีที่สุด</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">โพรเซสที่มีระดับสูงกว่าจะมีสิทธิ์ในการ เข้าถึงฮาร์ดดิกส์ก่อน  โปรแกรมที่ทำงานในระดับความสำคัญแบบ <span style=" font-weight:600;">ให้ผลดีที่สุด/ปกติ</span> จะถูกจัดการในแบบ <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: Best effort
th: ผลดีที่สุด

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process gets immediate access to the hard disk whenever needed, regardless of what else is going on.</p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">โพรเซสจะได้เข้าถึงฮาร์ดดิกส์ทันที่ที่ต้องการ โดยไม่คำนึงว่าจะมีอะไรเกิดขึ้นบ้าง</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Real Time Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The <span style=" font-weight:600;">Real Time</span> scheduling class is given first access to the disk, regardless of what else is going on in the system. Thus the <span style=" font-weight:600;">Real Time</span> class needs to be used with some care, as it can starve other processes. As with the <span style=" font-weight:600;">Best Effort</span> class, 8 priority levels are defined denoting how big a time slice a given process will receive on each scheduling window.</p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">การจัดตารางตามเวลาจริง</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">การจัดตาราง <span style=" font-weight:600;">ตามเวลาจริง</span> เป็นการให้การเข้าถึงแรกไปยังดิกส์ โดยไม่คำนึงว่าจะมีอะไรกำลังเกิดขึ้นในระบบบ้าง ดังนั้น<span style=" font-weight:600;">การจัดตารางตามเวลาจริง</span> จำเป็นต้องถูกใช้อย่างระมัดระวัง เพราะจะทำให้โพรเซสอื่นไม่สามารถเข้าถึงทรัพยากรได้ ตามที่กลุ่มของการจัดตารางแบบ <span style=" font-weight:600;">ให้ผลดีที่สุด</span> มีระดับความสำคัญอยู่ 8 ระดับถูกกำหนดเพื่อแสดงว่า จะแบ่งช่วงเวลาให้ใหญ่แค่ไหนให้โพรเซสในแต่ล่ะหน้าต่างการจัดตาราง</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: Real time
th: ตามเวลาจริง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCpuLow) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIOLow)
en: Low Priority
th: ความสำคัญต่ำ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCpuHigh) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIOHigh)
en: High Priority
th: ความสำคัญสูง
