libksysguard - en to tr translation catalogue (51 entries)

en: Load Preset
tr: Önayar Yükle

en: Delete this preset
tr: Bu önayarı sil

en: Presets:
tr: Önayarlar:

en: Load Preset...
tr: Önayar Yükle…

en: Get new presets...
tr: Yeni Önayarlar Al…

en: Save Settings As Preset
tr: Ayarları, Önayar Olarak Kaydet

en: Title:
tr: Başlık:

en: Show Title
tr: Başlığı Göster

en: Display Style:
tr: Görüntüleme biçemi:

en: Get New Display Styles...
tr: Yeni Görüntüleme Biçemleri Al…

en: Minimum Time Between Updates:
tr: Güncellemeler arasındaki en az süre:

en: No Limit
tr: Sınırsız

note: i18ndp doesn't handle floats :(
en: 1 second
tr: 1 saniye

en: %1 seconds
tr: %1 saniye

en: Total Sensor | Total Sensors
tr[0]: Toplam Algılayıcı
tr[1]: Toplam Algılayıcılar

en: Sensors
tr: Algılayıcılar

en: Text-Only Sensors
tr: Yalnızca Metin Algılayıcılar

[ctx: @title:group General options]
en: General:
tr: Genel:

[ctx: @option:check]
en: Show legend
tr: Göstergeleri göster

[ctx: @option:check]
en: Stacked bars
tr: Yığılmış çubuklar

[ctx: @label for radiobutton group, Orientation of bar chart]
en: Bar orientation:
tr: Çubuk yönelimi:

[ctx: @option:radio Vertical option for the bar chart]
en: Vertical
tr: Dikey

[ctx: @option:radio Horizontal option for the bar chart]
en: Horizontal
tr: Yatay

[ctx: @label Options about axis and label of bar chart]
en: Axis:
tr: Eksen:

[ctx: @option:check]
en: Show Y axis labels
tr: Y ekseni etiketlerini göster

[ctx: @option:check]
en: Show grid lines
tr: Izgara çizgilerini göster

[ctx: @option:check]
en: Automatic data range
tr: Kendiliğinden veri erimi

[ctx: @label:spinbox data range]
en: From:
tr: Nereden:

[ctx: @label:spinbox data range]
en: To:
tr: Nereye:

[ctx: @option:check]
en: Use sensor color:
tr: Algılayıcı rengi kullan:

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of columns:
tr: Sütun sayısı:

[ctx: @label automatic number of columns]
en: Automatic
tr: Kendiliğinden

[ctx: @label:listbox items are sensor face names]
en: Display style:
tr: Görüntüleme biçemi:

[ctx: @title:group]
en: Appearance
tr: Görünüş

[ctx: @option:check]
en: Stacked charts
tr: Yığılmış grafikler

[ctx: @option:check]
en: Smooth lines
tr: Pürüzsüz çizgiler

[ctx: @label:spinbox]
en: Opacity of area below line:
tr: Çizginin altındaki alanın matlığı:

[ctx: title:group]
en: Data Ranges
tr: Veri Erimleri

[ctx: @option:check]
en: Automatic Y data range
tr: Kendiliğinden Y verisi erimi

[ctx: @label:spinbox]
en: From (Y):
tr: Nereden (Y):

[ctx: @label:spinbox]
en: To (Y):
tr: Nereye (Y):

[ctx: @label:spinbox]
en: Show last:
tr: Sonuncuyu göster:

[ctx: @item:valuesuffix %1 is seconds of history]
en: %1 second | %1 seconds
tr[0]: %1 saniye
tr[1]: %1 saniye

[ctx: @label:spinbox]
en: Starting angle:
tr: Başlangıç açısı:

[ctx: @label:spinbox]
en: Total pie angle:
tr: Toplam pasta açısı:

[ctx: @option:check]
en: Rounded lines
tr: Yuvarlatılmış çizgiler

[ctx: @option:check]
en: Group sensors based on the value of the total sensors.
tr: Algılayıcıları, toplam algılayıcıların değerlerine göre grupla

[ctx: @label]
en: Click to select a sensor…
tr: Bir algılayıcı seçmek için tıkla…

en: Search...
tr: Ara…

[ctx: @action:button]
en: Back
tr: Geri

en: System Monitor Sensor
tr: Sistem Monitörü Algılayıcısı
