libksysguard - en to uk translation catalogue (134 entries)

[ctx: Bytes unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 B
uk: %1 Б

[ctx: Kibibytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Ki​B
uk: %1 КіБ

[ctx: Mebibytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Mi​B
uk: %1 МіБ

[ctx: Gibibytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Gi​B
uk: %1 ГіБ

[ctx: Tebibytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Ti​B
uk: %1 ТіБ

[ctx: Pebibytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Pi​B
uk: %1 ПіБ

[ctx: Kilobytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​B
uk: %1 кБ

[ctx: Megabytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​B
uk: %1 МБ

[ctx: Gigabytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​B
uk: %1 ГБ

[ctx: Terabytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​B
uk: %1 ТБ

[ctx: Petabytes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​B
uk: %1 ПБ

[ctx: Bytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 B/s
uk: %1 Б/с

[ctx: Kibibytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Ki​B/s
uk: %1 КіБ/с

[ctx: Mebibytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Mi​B/s
uk: %1 МіБ/с

[ctx: Gibibytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Gi​B/s
uk: %1 ГіБ/с

[ctx: Tebibytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Ti​B/s
uk: %1 ТіБ/с

[ctx: Pebibytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Pi​B/s
uk: %1 ПіБ/с

[ctx: Kilobytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​B/s
uk: %1 кБ/с

[ctx: Megabytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​B/s
uk: %1 МБ/с

[ctx: Gigabytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​B/s
uk: %1 ГБ/с

[ctx: Terabytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​B/s
uk: %1 ТБ/с

[ctx: Petabytes per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​B/s
uk: %1 ПБ/с

[ctx: Bits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 bps
uk: %1 біт/с

[ctx: Kilobits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Ki​bps
uk: %1 Кібіт/с

[ctx: Megabits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Mi​bps
uk: %1 Мібіт/с

[ctx: Gigabits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Gi​bps
uk: і%1 Гібіт/с

[ctx: Terabits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Ti​bps
uk: %1 Тібіт/с

[ctx: Petabits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 Pi​bps
uk: %1 Пібіт/с

[ctx: Kilobits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​bps
uk: %1 кбіт/с

[ctx: Megabits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​bps
uk: %1 Мбіт/с

[ctx: Gigabits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​bps
uk: %1 Гбіт/с

[ctx: Terabits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​bps
uk: %1 Тбіт/с

[ctx: Petabits per second unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​bps
uk: %1 Пбіт/с

[ctx: Hertz unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 Hz
uk: %1 Гц

[ctx: Kilohertz unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​Hz
uk: %1 кГц

[ctx: Megahertz unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​Hz
uk: %1 МГц

[ctx: Gigahertz unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​Hz
uk: %1 ГГц

[ctx: Terahertz unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​Hz
uk: %1 ТГц

[ctx: Petahertz unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​Hz
uk: %1 ПГц

[ctx: Volts unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 V
uk: %1 В

[ctx: Kilovolts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​V
uk: %1 кВ

[ctx: Megavolts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​V
uk: %1 МВ

[ctx: Gigavolts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​V
uk: %1 ГВ

[ctx: Teravolts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​V
uk: %1 ТВ

[ctx: Petavolts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​V
uk: %1 ПВ

[ctx: Watts unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 W
uk: %1 Вт

[ctx: Kilowatts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​W
uk: %1 кВт

[ctx: Megawatts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​W
uk: %1 МВт

[ctx: Gigawatts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​W
uk: %1 ГВт

[ctx: Terawatts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​W
uk: %1 ТВт

[ctx: Petawatts unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​W
uk: %1 ПВт

[ctx: Watt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 Wh
uk: %1 Вт·год

[ctx: Kilowatt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​Wh
uk: %1 кВт·год

[ctx: Megawatt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​Wh
uk: %1 МВт·год

[ctx: Gigawatt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​Wh
uk: %1 ГВт·год

[ctx: Terawatt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​Wh
uk: %1 ТВт·год

[ctx: Petawatt-hours unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​Wh
uk: %1 ПВт·год

[ctx: Ampere unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 A
uk: %1 А

[ctx: Kiloamperes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 k​A
uk: %1 кА

[ctx: Megaamperes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 M​A
uk: %1 МА

[ctx: Gigaamperes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 G​A
uk: %1 ГА

[ctx: Teraamperes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 T​A
uk: %1 ТА

[ctx: Petaamperes unit symbol]
note: i18n: Use \u202F (thin non-break space) to separate value and prefixed unit; Use \u200B (zero-width space) to separate prefix and unit.
en: %1 P​A
uk: %1 ПА

[ctx: Revolutions per minute unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 RPM
uk: %1 об/хв

[ctx: Decibels unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 dBm
uk: %1 дБм

[ctx: Seconds unit symbol]
note: i18n: Use \u200B (zero width space) to separate value and unit
en: %1​s
uk: %1​с

[ctx: Rate unit symbol]
note: i18n: Use \u2009 (thin space) to separate value and unit
en: %1 s⁻¹
uk: %1 с⁻¹

[ctx: Bytes unit symbol]
en: B
uk: Б

[ctx: Kibibytes unit symbol]
en: KiB
uk: КіБ

[ctx: Kilobytes unit symbol]
en: kB
uk: кБ

[ctx: Mebibytes unit symbol]
en: MiB
uk: МіБ

[ctx: Megabytes unit symbol]
en: MB
uk: МБ

[ctx: Gibibytes unit symbol]
en: GiB
uk: ГіБ

[ctx: Gigabytes unit symbol]
en: GB
uk: ГБ

[ctx: Tebibytes unit symbol]
en: TiB
uk: ТіБ

[ctx: Terabytes unit symbol]
en: TB
uk: ТБ

[ctx: Pebibytes unit symbol]
en: PiB
uk: ПіБ

[ctx: Petabytes unit symbol]
en: PB
uk: ПБ

[ctx: Bytes per second unit symbol]
en: B/s
uk: Б/с

[ctx: Kibibytes per second unit symbol]
en: KiB/s
uk: КіБ/с

[ctx: Kilobytes per second unit symbol]
en: kB/s
uk: кБ/с

[ctx: Mebibytes per second unit symbol]
en: MiB/s
uk: МіБ/с

[ctx: Megabytes per second unit symbol]
en: MB/s
uk: МБ/с

[ctx: Gibibytes per second unit symbol]
en: GiB/s
uk: ГіБ/с

[ctx: Gigabytes per second unit symbol]
en: GB/s
uk: ГБ/с

[ctx: Tebibytes per second unit symbol]
en: TiB/s
uk: ТіБ/с

[ctx: Terabytes per second unit symbol]
en: TB/s
uk: ТБ/с

[ctx: Pebibytes per second unit symbol]
en: PiB/s
uk: ПіБ/с

[ctx: Petabytes per second unit symbol]
en: PB/s
uk: ПБ/с

[ctx: Bits per second unit symbol]
en: bps
uk: біт/с

[ctx: Kibibits per second unit symbol]
en: Kibps
uk: Кібіт/с

[ctx: Kilobits per second unit symbol]
en: kbps
uk: кбіт/с

[ctx: Mebibits per second unit symbol]
en: Mibps
uk: Мібіт/с

[ctx: Megabits per second unit symbol]
en: Mbps
uk: Мб/с

[ctx: Gibibits per second unit symbol]
en: Gibps
uk: Гібіт/с

[ctx: Gigabits per second unit symbol]
en: Gbps
uk: Гб/с

[ctx: Tebibits per second unit symbol]
en: Tibps
uk: Тібіт/с

[ctx: Terabits per second unit symbol]
en: Tbps
uk: Тб/с

[ctx: Pebibits per second unit symbol]
en: Pibps
uk: Пібіт/с

[ctx: Petabits per second unit symbol]
en: Pbps
uk: Пб/с

[ctx: Hertz unit symbol]
en: Hz
uk: Гц

[ctx: Kilohertz unit symbol]
en: kHz
uk: кГц

[ctx: Megahertz unit symbol]
en: MHz
uk: МГц

[ctx: Gigahertz unit symbol]
en: GHz
uk: ГГц

[ctx: Terahertz unit symbol]
en: THz
uk: ТГц

[ctx: Petahertz unit symbol]
en: PHz
uk: ПГц

[ctx: Volts unit symbol]
en: V
uk: В

[ctx: Kilovolts unit symbol]
en: kV
uk: кВ

[ctx: Megavolts unit symbol]
en: MV
uk: МВ

[ctx: Gigavolts unit symbol]
en: GV
uk: ГВ

[ctx: Teravolts unit symbol]
en: TV
uk: ТВ

[ctx: Petavolts unit symbol]
en: PV
uk: ПВ

[ctx: Watts unit symbol]
en: W
uk: Вт

[ctx: Kilowatts unit symbol]
en: kW
uk: кВт

[ctx: Megawatts unit symbol]
en: MW
uk: МВт

[ctx: Gigawatts unit symbol]
en: GW
uk: ГВт

[ctx: Terawatts unit symbol]
en: TW
uk: ТВт

[ctx: Petawatts unit symbol]
en: PW
uk: ПВт

[ctx: Watt-hours unit symbol]
en: Wh
uk: Вт-год.

[ctx: Kilo-watthours unit symbol]
en: kWh
uk: кВ⋅год

[ctx: Mega-watthours unit symbol]
en: MWh
uk: МВт⋅год

[ctx: Giga-watthours unit symbol]
en: GWh
uk: ГВт⋅год

[ctx: Tera-watthours unit symbol]
en: TWh
uk: ТВт⋅год

[ctx: Peta-watthours unit symbol]
en: PWh
uk: ПВт⋅год

[ctx: Ampere unit symbol]
en: A
uk: А

[ctx: Kiloamperes unit symbol]
en: kA
uk: кА

[ctx: Megaamperes unit symbol]
en: MA
uk: МА

[ctx: Gigaamperes unit symbol]
en: GA
uk: ГА

[ctx: Teraamperes unit symbol]
en: TA
uk: ТА

[ctx: Petaamperes unit symbol]
en: PA
uk: ПА

[ctx: Revolutions per minute unit symbol]
en: RPM
uk: об/хв

[ctx: Decibels unit symbol]
en: dBm
uk: дБм

[ctx: Seconds unit symbol]
en: s
uk: с

[ctx: Rate unit symbol]
en: s⁻¹
uk: с⁻¹
