libmatekbd 1.25.0 - en to am translation catalogue (49 entries)

en: There was an error loading an image: %s
am: ምስሉ ሲጫን ስህተት ተፈጥሯል: %s

en: XKB initialization error
am: XKB የ ማስነሻ ስህተት

en: Home
am: ቤት

en: Left
am: በ ግራ

en: Up
am: ወደ ላይ

en: Right
am: በ ቀኝ

en: Enter
am: ማስገቢያ

en: Print
am: ማተሚያ

en: Insert
am: ማስገቢያ

en: Menu
am: ዝርዝር

en: Delete
am: ማጥፊያ

en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: Keyboard Layout "%s"
am: የ ፊደል ገበታ አቀማመጥ "%s"

en: model "%s", %s and %s
am: ዘዴ "%s", %s እና %s

en: no layout
am: እቅድ የለም

en: no options
am: ምርጫዎች የሉም

en: Keyboard model
am: የ ፊደል ገበታው አይነት

en: keyboard model
am: የ ፊደል ገበታው አይነት

en: Keyboard layout
am: የ ፊደል ገበታ አቀማመጥ

en: keyboard layout
am: የ ፊደል ገበታ አቀማመጥ

en: Keyboard options
am: የ ፊደል ገበታ ምርጫዎች

en: Keyboard Update Handlers
am: የ ፊደል ገበታ ማሻሻያ

en: A collection of scripts to run whenever the keyboard state is reloaded. Useful for re-applying xmodmap based adjustments
am: የ ጽሁፎች ስብስብስ ማስኬጃ የ ፊደል ገበታ በሚጫን ጊዜ: የሚጠቅመው የ xmodmap based ማስተካከያ ሲፈጸም ነው

en: modmap file list
am: modmap የ ፋይል ዝርዝር

en: A list of modmap files available in the $HOME directory.
am: ዝርዝር የ modmap ፋይሎች ዝግጁ ናቸው በ $HOME ዳይሬክቶሪ ውስጥ.

en: Default group, assigned on window creation
am: ነባር ቡድን መመደቢያ በ መስኮት መፍጠሪያ ውስጥ

en: Keep and manage separate group per window
am: የ ተለየ ቡድን በ መስኮት ውስጥ ማስቀመጫ እና ማስተዳደሪያ

en: Save/restore indicators together with layout groups
am: ማስቀመጫ/እንደ ነበር መመለሻ በ አንድ ላይ ከ እቅድ ቡድን ጋር

en: Show layout names instead of group names
am: የ እቅድ ስም ማሳያ ከ ቡድን ስሞች ይልቅ

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
am: የ እቅድ ስም ማሳያ ከ ቡድን ስም ይልቅ (ለ እትሞች ብቻ ለ XFree supporting multiple layouts)

en: Load extra configuration items
am: ተጨማሪ የ እቃዎች ማሰናጃ መጫኛ

en: Load exotic, rarely used layouts and options
am: እንግዳ ነገር መጫኛ: ብዙ ጊዜ የማይጠቀሙበት እቅድ እና ምርጫ

en: Suppress the "X sysconfig changed" warning message
am: መከል፤ከያ የ "X sysconfig changed" ማስጠንቀቂያ መልእክት

en: Allow to disable the keyboard indicator tray icon
am: የ ፊደል ገበታ ምልክት መጠቆሚያ ማሳያ ማስቻያ

en: Show keyboard leds indicator
am: የ ፊደል ገበታ መብራት ማሳያ

en: The Keyboard Preview, X offset
am: የ ፊደል ገበታ ቅድመ እይታ X ማካካሻ

en: The Keyboard Preview, Y offset
am: የ ፊደል ገበታ ቅድመ እይታ Y ማካካሻ

en: The Keyboard Preview, width
am: የ ፊደል ገበታ ቅድመ እይታ ስፋት

en: The Keyboard Preview, height
am: የ ፊደል ገበታ ቅድመ እይታ እርዝመት

en: Secondary groups
am: ሁለተኛ ቡድን

en: The font
am: ፊደል

en: The font for the layout indicator. This should be in "[FAMILY-LIST] [STYLE-OPTIONS] [SIZE]" format.
am: የ እቅድ መጠቆሚያ ፊደል ከ እነዚህ ውስጥ መሆን አለበት: "[FAMILY-LIST] [STYLE-OPTIONS] [SIZE]" አቀራረብ.

en: The foreground color
am: የፊት ለፊቱ ቀለም

en: The foreground color for the layout indicator. This should be in "R G B" format, for example "255 0 0".
am: የ ፊት ለፊት ቀለም ለ እቅድ መጠቆሚያ: ይህ መሆን አለበት  "ቀ አ ሰ" አቀራረብ ለምሳሌ "255 0 0".

en: The background color
am: የመደቡ ቀለም

en: The background color for the layout indicator. This should be in "R G B" format, for example "255 0 0".
am: የ መደብ ቀለም ለ እቅድ መጠቆሚያ: ይህ መሆን አለበት  "ቀ አ ሰ" አቀራረብ ለምሳሌ "255 0 0".

en: Keyboard Layout
am: የ ፊደል ገበታ አቀማመጥ

en: Keyboard Indicator Test (%s)
am: የ ፊደል ገበታ ጠቋሚ መሞከሪያ (%s)

en: Indicator:
am: ጠቋሚ:
