libmatekbd 1.25.0 - en to ar translation catalogue (47 entries)

en: There was an error loading an image: %s
ar: حدث خطأ عند تحميل صورة: "%s".

en: XKB initialization error
ar: خطأ في بدء XKB

en: Scroll
    Lock
ar: F1

en: Home
ar: المنزل

en: Left
ar: يسار

en: Up
ar: أعلى

en: Right
ar: يمين

en: Enter
ar: أدخل

en: Print
ar: اطبع

en: Insert
ar: إدراج

en: Menu
ar: القائمة

en: Delete
ar: حذف

en: Keyboard layout "%s"
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing see package metadata
ar: تصميم لوحة المفاتيح "%s"
    حقوق النشر &#169; للمساهمين في مؤسسة X.Org و XKeyboardConfig
    لمراجعة الرخصة انظر بيانات الحزمة

en: Unknown
ar: مجهول

en: Keyboard Layout "%s"
ar: تخطيط لوحة المفاتيح "%s"

en: model "%s", %s and %s
ar: طراز "%s"، %s و %s

en: no layout
ar: لا مخطط

en: no options
ar: لا خيارات

en: Keyboard model
ar: طراز لوحة المفاتيح

en: keyboard model
ar: طراز لوحة المفاتيح

en: Keyboard layout
ar: تخطيط لوحة المفاتيح

en: keyboard layout
ar: تخطيط لوحة المفاتيح

en: Keyboard options
ar: خيارات لوحة المفاتيح

en: Keyboard Update Handlers
ar: معالجات تحديث لوحة المفاتيح

en: A collection of scripts to run whenever the keyboard state is reloaded. Useful for re-applying xmodmap based adjustments
ar: مجموعة من البرامج النصية التي تشتغل كلما أُعيد تحميل حالة لوحة المفاتيح. مفيد في إعادة تطبيق التضبيطات المعتمدة على xmodmap

en: modmap file list
ar: قائمة ملفات modmap

en: A list of modmap files available in the $HOME directory.
ar: قائمة ملفات modmap المتوفرة في الدليل المنزل $HOME

en: Default group, assigned on window creation
ar: المجموعة المبدئية، عند إنشاء نافذة

en: Keep and manage separate group per window
ar: احفظ وأدر مجموعة منفصلة لكل نافذة

en: Save/restore indicators together with layout groups
ar: احفظ/حمّل الموضحات مع مجموعات المخططات

en: Show layout names instead of group names
ar: اعرض أسماء المخططات بدل أسماء المجموعات

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
ar: اعرض أسماء المخططات بدل أسماء المجموعات (فقط لإصدارات XFree الداعمة للمخططات المتعددة)

en: Load extra configuration items
ar: حمّل عناصر التضبيطات الإضافية

en: Load exotic, rarely used layouts and options
ar: حمّل التخطيطات الغريبة نادرة الاستخدام

en: Suppress the "X sysconfig changed" warning message
ar: لا تظهر التنبيه "تغيرت إعدادات س"

en: Show keyboard leds indicator
ar: اظهر لمبات مؤشر لوحة المفاتيح

en: The Keyboard Preview, X offset
ar: معاينة لوحة المفاتيح، الانزياح السيني

en: The Keyboard Preview, Y offset
ar: معاينة لوحة المفاتيح، الانزياح الصادي

en: The Keyboard Preview, width
ar: معاينة لوحة المفاتيح، العرض

en: The Keyboard Preview, height
ar: معاينة لوحة المفاتيح، الارتفاع

en: Secondary groups
ar: المجموعات الثانوية

en: The font
ar: الخط

en: The foreground color
ar: لون المقدمة

en: The background color
ar: لون الخلفية

en: Keyboard Layout
ar: تخطيط لوحة المفاتيح

en: Keyboard Indicator Test (%s)
ar: ملحقات موضّح لوحة المفاتيح (%s)

en: Indicator:
ar: موضّح:
