libmatekbd 1.25.0 - en to da translation catalogue (66 entries)

en: There was an error loading an image: %s
da: Der opstod en fejl ved indlæsning af billede: %s

en: XKB initialization error
da: XKB-klargøringsfejl

en: Scroll
    Lock
da: Scroll
    lås

en: Page
    Up
da: Side
    op

en: Page
    Down
da: Side
    ned

en: Num
    Lock
da: Num.
    lås

en: Pg Up
da: Side op

en: Pg Dn
da: Side ned

en: Home
da: Hjem

en: Left
da: Venstre

en: Up
da: Op

en: Begin
da: Begynd

en: Right
da: Højre

en: Down
da: Ned

en: Del
da: Slet

en: ISO_Level3_Shift
da: ISO_Level3_Skift

en: Tab
da: Indryk

en: BackSpace
da: Slet tilbage

en: Return
da: Retur

en: Print
da: Udskriv

en: Insert
da: Indsæt

en: Shift
da: Skift

en: Delete
da: Slet

en: horiz
    conn
da: vandr.
    forb.

en: Compose
da: Sammensæt

en: Keyboard layout "%s"
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing see package metadata
da: Tastetur-udlægning »%s«
    Ophavsret &#169; X.Org Foundation og XKeyboardConfig-bidragydere
    Licensen findes i pakkens metadata

en: Unknown
da: Ukendt

en: Keyboard Layout "%s"
da: Tastaturlayout »%s«

en: layout "%s" | layouts "%s"
da[0]: layout »%s«
da[1]: layout »%s«

en: option "%s" | options "%s"
da[0]: indstilling »%s«
da[1]: indstillinger »%s«

en: model "%s", %s and %s
da: model »%s«, %s og %s

en: no layout
da: intet layout

en: no options
da: ingen indstillinger

en: Keyboard model
da: Tastaturmodel

en: keyboard model
da: tastaturmodel

en: Keyboard layout
da: Tastaturlayout

en: keyboard layout
da: tastaturlayout

en: Keyboard options
da: Tastaturindstillinger

en: Keyboard Update Handlers
da: Håndteringer for tastaturopdatering

en: A collection of scripts to run whenever the keyboard state is reloaded. Useful for re-applying xmodmap based adjustments
da: En samling af skripter som køres idet tastaturtilstanden genindlæses. Dette kan f.eks. bruges til at genanvende xmodmap-baserede justeringer

en: modmap file list
da: modmap-filliste

en: A list of modmap files available in the $HOME directory.
da: En liste af tilgængelige modmap-filer i $HOME mappen.

en: Default group, assigned on window creation
da: Standardgruppe - tildelt ved vinduesoprettelse

en: Keep and manage separate group per window
da: Bevar og håndter separat gruppe for hvert vindue

en: Save/restore indicators together with layout groups
da: Gem/hent indikatorer sammen med layoutgrupper

en: Show layout names instead of group names
da: Vis layoutnavne i stedet for gruppenavne

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
da: Vis layoutnavne i stedet for gruppenavne (kun for versioner af XFree der understøtter flere layout)

en: Load extra configuration items
da: Indlæs ekstra konfigurationselementer

en: Load exotic, rarely used layouts and options
da: Indlæs eksotiske, sjældent brugte layout og indstillinger

en: Suppress the "X sysconfig changed" warning message
da: Undertryk advarslen »X sysconfig changed«

en: Allow to disable the keyboard indicator tray icon
da: Tillad at deaktivere statusikon for tastaturindikator

en: Show keyboard leds indicator
da: Vis tastasturledindikator

en: The Keyboard Preview, X offset
da: Tastatur-forhåndsvisningen, X-afsæt

en: The Keyboard Preview, Y offset
da: Tastatur-forhåndsvisningen, Y-afsæt

en: The Keyboard Preview, width
da: Tastatur-forhåndsvisningen, bredde

en: The Keyboard Preview, height
da: Tastatur-forhåndsvisningen, højde

en: Secondary groups
da: Sekundære grupper

en: The font
da: Skrifttypen

en: The font for the layout indicator. This should be in "[FAMILY-LIST] [STYLE-OPTIONS] [SIZE]" format.
da: Skrifttypen for layoutindikator. Skal være i formatet »[FAMILIE-LISTE] [STIL-TILVALG] [STR]«.

en: The foreground color
da: Forgrundsfarven

en: The foreground color for the layout indicator. This should be in "R G B" format, for example "255 0 0".
da: Forgrundsfarven for layoutindikatoren. Skal være i formatet »R G B«, for eksempel »255 0 0«.

en: The background color
da: Baggrundsfarven

en: The background color for the layout indicator. This should be in "R G B" format, for example "255 0 0".
da: Forgrundsfarven for layoutindikatoren. Skal være i formatet »R G B«, for eksempel »255 0 0«.

en: Keyboard Layout
da: Tastaturlayout

en: Keyboard Indicator Test (%s)
da: Tastaturindikatortest (%s)

en: Indicator:
da: Indikator:
