libmatekbd 1.25.0 - en to hi translation catalogue (44 entries)

en: There was an error loading an image: %s
hi: छवि लोड करने में त्रुटि थी: %s

en: XKB initialization error
hi: XKB आरंभीकरण त्रुटि

en: Home
hi: घर

en: Left
hi: बायाँ

en: Up
hi: ऊपर

en: Right
hi: दाहिना

en: Print
hi: छपाई

en: Shift
hi: शिफ़्ट

en: Meta
hi: मेटा

en: Alt
hi: आल्ट

en: Super
hi: सुपर

en: Delete
hi: मिटाएँ

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Keyboard Layout "%s"
hi: कुंजीपटल अभिन्यास "%s"

en: model "%s", %s and %s
hi: मॉडल "%s", %s और %s

en: no layout
hi: कोई लेआउट नहीं

en: no options
hi: कोई विकल्प नहीं

en: Keyboard model
hi: कुंजीपटल मॉडल

en: keyboard model
hi: कुंजीपटल मॉडल

en: Keyboard layout
hi: कुंजीपटल अभिन्यास

en: keyboard layout
hi: कुंजीपटल अभिन्यास

en: Keyboard options
hi: कुंजीपटल विकल्प

en: Keyboard Update Handlers
hi: कुंजीपटल अपडेट नियंत्रक

en: A collection of scripts to run whenever the keyboard state is reloaded. Useful for re-applying xmodmap based adjustments
hi: जबभी कुंजीपटल स्थिति फिर लोड होती है स्क्रिप्ट का एक संग्रह चलाने के लिये

en: modmap file list
hi: modmap फाइल सूची

en: A list of modmap files available in the $HOME directory.
hi: $HOME निर्देशिका में उपलब्ध मोडमैप फाइल की सूची.

en: Default group, assigned on window creation
hi: मूलभूत समूह विंडो निर्माण पर नियत

en: Keep and manage separate group per window
hi: प्रति विंडो अलग समूह रखे व प्रबंधित करें

en: Save/restore indicators together with layout groups
hi: लेआउट समूह के साथ संकेतक सहेजें/पुनर्भंडारित करें

en: Show layout names instead of group names
hi: समूह नाम के बजाय लेआउट नाम दिखायें

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
hi: समूह नाम के बजाय लेआउट नाम दिखायें (सिर्फ XFree समर्थित बहुल लेआउट के संस्करण के लिये)

en: Load extra configuration items
hi: अतिरिक्त विन्यास मद लोड करें

en: Load exotic, rarely used layouts and options
hi: अनोखा और कभी कभी प्रयुक्त लेआउट व विकल्प लोड करें

en: Suppress the "X sysconfig changed" warning message
hi: "X sysconfig changed" चेतावनी संदेश दबायें

en: The Keyboard Preview, X offset
hi: कुंजीपटल पूर्वावलोकन, X offset

en: The Keyboard Preview, Y offset
hi: कुंजीपटल पूर्वावलोकन ऊँचाई, Y offset

en: The Keyboard Preview, width
hi: कुंजीपटल पूर्वावलोकन चौड़ाई

en: The Keyboard Preview, height
hi: कुंजीपटल पूर्वावलोकन ऊँचाई

en: Secondary groups
hi: सहायक समूह

en: The foreground color
hi: अग्रभूमि रंग

en: The background color
hi: पृष्ठभूमि रंग

en: Keyboard Layout
hi: कुंजीपटल अभिन्यास

en: Keyboard Indicator Test (%s)
hi: कीबोर्ड सूचक जांच (%s)

en: Indicator:
hi: सूचक:
