libmatekbd 1.25.0 - en to id translation catalogue (47 entries)

en: There was an error loading an image: %s
id: Ada galat saat memuat suatu gambar: %s

en: XKB initialization error
id: Kesalahan inisialisasi XKB

en: Left
id: Kiri

en: Up
id: Naik

en: Begin
id: Home

en: Right
id: Kanan

en: Down
id: Turun

en: Keyboard layout "%s"
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing see package metadata
id: Tata letak papan tik "%s" 
    Hak cipta &#169; X.Org Foundation dan kontributor XKeyboardConfig
    Untuk lisensi lihat metadata paket

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Keyboard Layout "%s"
id: Tata Letak Papan Tik "%s"

en: layout "%s" | layouts "%s"
id[0]: tata letak "%s"

en: option "%s" | options "%s"
id[0]: opsi "%s"

en: model "%s", %s and %s
id: model "%s",%s dan%s

en: no layout
id: tidak ada tata letak

en: no options
id: tidak ada opsi

en: Keyboard model
id: Model papan tik

en: keyboard model
id: model papan tik

en: Keyboard layout
id: Tata letak papan tik

en: keyboard layout
id: tata letak papan tik

en: Keyboard options
id: Opsi papan tik

en: A collection of scripts to run whenever the keyboard state is reloaded. Useful for re-applying xmodmap based adjustments
id: Kumpulan skrip untuk dijalankan setiap kali keadaan papan tik dimuat ulang. Berguna untuk kembali menerapkan penyesuaian berdasarkan xmodmap

en: modmap file list
id: daftar berkas modmap

en: A list of modmap files available in the $HOME directory.
id: Daftar berkas modmap yang tersedia pada direktori $HOME.

en: Default group, assigned on window creation
id: Grup bawaan, ditetapkan pada penciptaan jendela

en: Keep and manage separate group per window
id: Menjaga dan mengelola kelompok terpisah per jendela

en: Save/restore indicators together with layout groups
id: Simpan/kembalikan indikator bersama-sama dengan kelompok tata letak

en: Show layout names instead of group names
id: Tampilkan nama tata letak, bukan nama grup

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
id: Tampilkan nama tata letak, bukan nama grup (hanya untuk versi XFree yang mendukung tata letak berganda)

en: Load extra configuration items
id: Muat butir konfigurasi tambahan

en: Load exotic, rarely used layouts and options
id: Muat opsi dan tata letak yang eksotis dan jarang dipakai

en: Suppress the "X sysconfig changed" warning message
id: Redam pesan peringatan "X sysconfig changed"

en: Allow to disable the keyboard indicator tray icon
id: Ijinkan menonaktifkan ikon indikator keyboard

en: Show keyboard leds indicator
id: Tampilkan lampu indikator keyboard

en: The Keyboard Preview, X offset
id: Pratilik Papan Tik, ofset X

en: The Keyboard Preview, Y offset
id: Pratilik Papan Tik, ofset Y

en: The Keyboard Preview, width
id: Pratilik Papan Tik, lebar

en: The Keyboard Preview, height
id: Pratilik Papan Tik, tinggi

en: Secondary groups
id: Kelompok sekunder

en: The font
id: Font

en: The font for the layout indicator. This should be in "[FAMILY-LIST] [STYLE-OPTIONS] [SIZE]" format.
id: Font untuk indikator layout. Harus dalam format "[FAMILY-LIST] [STYLE-OPTIONS] [SIZE]".

en: The foreground color
id: Warna latar depan

en: The foreground color for the layout indicator. This should be in "R G B" format, for example "255 0 0".
id: Warna foreground untuk indikator layout. Harus dalam format "R G B", misalnya "255 0 0".

en: The background color
id: Warna latar

en: The background color for the layout indicator. This should be in "R G B" format, for example "255 0 0".
id: Warna background untuk indikator layout. Harus dalam format "R G B", misalnya "255 0 0".

en: Keyboard Layout
id: Tata Letak Papan Tik

en: Keyboard Indicator Test (%s)
id: Uji Indikator Papan Tik (%s)

en: Indicator:
id: Indikator:
