libmatekbd 1.25.0 - en to ja translation catalogue (63 entries)

en: There was an error loading an image: %s
ja: イメージを読み込む際にエラーが発生しました: %s

en: XKB initialization error
ja: XKB の初期化エラー

en: Scroll
    Lock
ja: スクロール
    ロック

en: Page
    Up
ja: ページ
    上

en: Page
    Down
ja: ページ
    下

en: Pg Up
ja: ページ上

en: Pg Dn
ja: ページ下

en: Home
ja: ホーム

en: Left
ja: 左

en: End
ja: 終

en: Up
ja: 上へ

en: Begin
ja: 始

en: Right
ja: 右

en: Enter
ja: 計算結果を算出します

en: Down
ja: 下へ

en: Pause
ja: 一時停止

en: Print
ja: 印刷

en: Insert
ja: 挿入

en: Menu
ja: メニュー

en: Delete
ja: 削除

en: AltGr
ja: AltGr キー

en: Compose
ja: コンポーズキー

en: Keyboard layout "%s"
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing see package metadata
ja: キーボードのレイアウト "%s"
    Copyright &#169; X.Org Foundation と XKeyboardConfig の貢献者
    ライセンスに関してはパッケージ内のメタデータを参照のこと

en: Unknown
ja: 不明

en: Keyboard Layout "%s"
ja: キーボードのレイアウト "%s"

en: layout "%s" | layouts "%s"
ja[0]: レイアウト "%s"

en: option "%s" | options "%s"
ja[0]: オプション "%s"

en: model "%s", %s and %s
ja: 型式 "%s"、%s と %s

en: no layout
ja: レイアウトなし

en: no options
ja: オプションなし

en: Keyboard model
ja: キーボードの型式

en: keyboard model
ja: 現在利用しているキーボードの型式です。

en: Keyboard layout
ja: キーボードのレイアウト

en: keyboard layout
ja: 現在利用しているキーボードのレイアウトです。

en: Keyboard options
ja: キーボードのオプション

en: Keyboard Update Handlers
ja: キーボードの更新ハンドラ

en: A collection of scripts to run whenever the keyboard state is reloaded. Useful for re-applying xmodmap based adjustments
ja: キーボードの状態が変更された時に実行するスクリプト集です。これらのスクリプトは xmodmap による調整結果をもう一度適用する際に便利です。

en: modmap file list
ja: modmap ファイルの並び

en: A list of modmap files available in the $HOME directory.
ja: $HOME フォルダで利用可能な modmap ファイルの並びです。

en: Default group, assigned on window creation
ja: (ウィンドウの生成時に割り当てられる) デフォルトのグループ

en: Keep and manage separate group per window
ja: ウィンドウ毎に別々のグループで管理する

en: Save/restore indicators together with layout groups
ja: 保存/復帰のインジケーターをレイアウトのグループにまとめる

en: Show layout names instead of group names
ja: グループ名ではなくレイアウト名を表示する

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
ja: グループ名ではなくレイアウト名を表示します (複数のレイアウトを同時にサポートできる XFree のバージョンのみ利用できます)。

en: Load extra configuration items
ja: 追加の(extra)設定アイテムを読み込む

en: Load exotic, rarely used layouts and options
ja: 変わった、めったに使われないレイアウトやオプションを読み込む

en: Suppress the "X sysconfig changed" warning message
ja: "Xのシステム規模の設定変更" に対する警告メッセージを表示しない

en: Allow to disable the keyboard indicator tray icon
ja: キーボードインジケータートレイアイコンを無効化できるようにする

en: Show keyboard leds indicator
ja: キーボードのLEDインジケーターを表示する

en: The Keyboard Preview, X offset
ja: キーボードプレビューを表示する位置 (X座標)

en: The Keyboard Preview, Y offset
ja: キーボードプレビューを表示する位置 (Y座標)

en: The Keyboard Preview, width
ja: キーボードプレビューの幅

en: The Keyboard Preview, height
ja: キーボードプレビューの高さ

en: Secondary groups
ja: 二番目のグループ

en: The font
ja: フォント

en: The font for the layout indicator. This should be in "[FAMILY-LIST] [STYLE-OPTIONS] [SIZE]" format.
ja: レイアウトインジケーターに使用するフォントです。"[FAMILY-LIST] [STYLE-OPTIONS] [SIZE]" のように指定してください。

en: The foreground color
ja: 前景色

en: The foreground color for the layout indicator. This should be in "R G B" format, for example "255 0 0".
ja: レイアウトインジケーターの前景色です。"R G B" のフォーマット、例えば "255 0 0" のように指定してください。

en: The background color
ja: 背景色

en: The background color for the layout indicator. This should be in "R G B" format, for example "255 0 0".
ja: レイアウトインジケーターの背景色です。"R G B" のフォーマット、例えば "255 0 0" のように指定してください。

en: Keyboard Layout
ja: キーボードのレイアウト

en: Keyboard Indicator Test (%s)
ja: キーボードインジケーターのテスト (%s)

en: Indicator:
ja: インジケーター:
