libmatekbd 1.25.0 - en to mr translation catalogue (45 entries)

en: There was an error loading an image: %s
mr: प्रतिमा दाखल करतेवेळी त्रुटी: %s

en: XKB initialization error
mr: XKB सुरू करतेवेळी त्रुटी

en: Home
mr: घर

en: Left
mr: डावा

en: Up
mr: वर

en: Right
mr: उजवा

en: Enter
mr:  दाखल करा

en: Print
mr: मुद्रण

en: Insert
mr: दाखल करा

en: Meta
mr: मेटा

en: Super
mr: सुपर

en: Delete
mr: काढून टाका

en: Keyboard layout "%s"
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing see package metadata
mr: कळफलक मांडणी "%s"
    सर्वहक्काधीकर &#169; X.Org Foundation व XKeyboardConfig सहमभागी
    संकुल मेटामाहिती करीता परवाना पहा

en: Unknown
mr: अपरिचीत

en: Keyboard Layout "%s"
mr: कळफलक मांडणी "%s"

en: model "%s", %s and %s
mr: प्रारूप "%s", %s व %s

en: no layout
mr: मांडणी नाही

en: no options
mr: पर्याय नाही

en: Keyboard model
mr: कळफलक मॉडेल

en: keyboard model
mr: कळफलक प्रारूप

en: Keyboard layout
mr: कळफलक मांडणी

en: keyboard layout
mr: कळफलक मांडणी

en: Keyboard options
mr: कळफलक पर्याय

en: Keyboard Update Handlers
mr: कळफलक अद्ययावत हातळणी

en: A collection of scripts to run whenever the keyboard state is reloaded. Useful for re-applying xmodmap based adjustments
mr: कळफलक स्थिती पुनःदाखल केल्यास चालविण्याजोगी लिपींचा संच. xmodmap आधारीत तडजोड पुनःवापरणी करीता फायदेशीर ठरते

en: modmap file list
mr: modmap फाइल यादी

en: A list of modmap files available in the $HOME directory.
mr: modmap फाइलीची यादी $HOME संचयीकेमध्ये उपलब्ध आहे.

en: Default group, assigned on window creation
mr: चौकट निर्माण केल्यावर मुलभूत गटाची, नेमणूक केली जाते

en: Keep and manage separate group per window
mr: प्रत्येक चौकटीकरीता स्वतंत्र गट ठेवा व नियंत्रीत करा

en: Save/restore indicators together with layout groups
mr: मांडणी गटासह सूचक संचयन/पुनःसंचयन करा

en: Show layout names instead of group names
mr: गटातील नावं ऐवजी मांडणीतील नावं दर्शवा

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
mr: गटातील नावं ऐवजी मांडणीतील नावं दर्शवा (फक्त XFree बहु मांडणी समर्थीत आवृत्तीं करीता)

en: Load extra configuration items
mr: अगाऊ संरचना घटके लोड करा

en: Load exotic, rarely used layouts and options
mr: एक्जॉटीक, क्वचीत वापरलेली मांडणी व पर्याय लोड करा

en: Suppress the "X sysconfig changed" warning message
mr: "X sysconfig बदलले" सावधानता संदेश दुर्लक्ष करा

en: The Keyboard Preview, X offset
mr: कळफलक पूर्वदृश्य, X ऑफसेट

en: The Keyboard Preview, Y offset
mr: कळफलक पूर्वदृश्य, Y ऑफसेट

en: The Keyboard Preview, width
mr: कळफलक पूर्वदृश्य, रुंदी

en: The Keyboard Preview, height
mr: कळफलक पूर्वदृश्य, उंची

en: Secondary groups
mr: दुय्यम गट

en: The foreground color
mr: शिर्षकाचे पृष्ठभूमी रंग

en: The background color
mr: पार्श्वभूमी रंग

en: Keyboard Layout
mr: कळफलक मांडणी

en: Keyboard Indicator Test (%s)
mr: कळफलक सूचक चाचणी (%s)

en: Indicator:
mr: सूचक:
