libmatekbd 1.25.0 - en to sr@latin translation catalogue (42 entries)

en: There was an error loading an image: %s
sr@latin: Dogodila se greška prilikom učitavanja slike: %s

en: XKB initialization error
sr@latin: Ne mogu da pokrenem XKB

en: Home
sr@latin: Početak

en: Left
sr@latin: Levi

en: Up
sr@latin: Gore

en: Right
sr@latin: Desni

en: Print
sr@latin: Štampaj

en: Insert
sr@latin: Umetni

en: Delete
sr@latin: Obriši

en: Keyboard layout "%s"
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing see package metadata
sr@latin: Raspored tastature „%s“
    Autorska prava &#169; X.Org Foundation i XKeyboardConfig priložnici
    Za uslove licenciranja pogledajte meta podatke paketa

en: Unknown
sr@latin: Nepoznat

en: Keyboard Layout "%s"
sr@latin: Raspored tastature „%s“

en: model "%s", %s and %s
sr@latin: model „%s“, „%s“ i „%s“

en: no layout
sr@latin: nema rasporeda

en: no options
sr@latin: nema opcija

en: Keyboard model
sr@latin: Model tastature

en: keyboard model
sr@latin: model tastature

en: Keyboard layout
sr@latin: Raspored tastature

en: keyboard layout
sr@latin: raspored tastature

en: Keyboard options
sr@latin: Opcije tastature

en: Keyboard Update Handlers
sr@latin: Baratanje osvežavanjem tastature:

en: A collection of scripts to run whenever the keyboard state is reloaded. Useful for re-applying xmodmap based adjustments
sr@latin: Skup skripti za pokretanje kad god se izmeni stanje tastature. Korisno za ponovno uključivanje xmodmap izmena

en: modmap file list
sr@latin: spisak modmap datoteka

en: A list of modmap files available in the $HOME directory.
sr@latin: Spisak modmap datoteka dostupnih u $HOME direktorijumu.

en: Default group, assigned on window creation
sr@latin: Podrazumevana grupa, dodeljena po pravljenju prozora

en: Keep and manage separate group per window
sr@latin: Drži i radi sa odvojenom grupom po prozoru

en: Save/restore indicators together with layout groups
sr@latin: Sačuvaj/vrati pokazatelje zajedno sa grupama rasporeda

en: Show layout names instead of group names
sr@latin: Prikaži nazive rasporeda umesto imena grupa

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
sr@latin: Prikaži nazive rasporeda umesto imena grupa (samo za XFree izdanja koja podržavaju više rasporeda)

en: Load extra configuration items
sr@latin: Učitava dodatne stavke za podešavanje

en: Load exotic, rarely used layouts and options
sr@latin: Učitava čudne, retko korišćenje rasporede i opcije

en: Suppress the "X sysconfig changed" warning message
sr@latin: Sakrij upozorenje „izmenjena sistemska podešavanja Iksa“

en: The Keyboard Preview, X offset
sr@latin: Pregled tastature, X pomeraj

en: The Keyboard Preview, Y offset
sr@latin: Pregled tastature, Y pomeraj

en: The Keyboard Preview, width
sr@latin: Pregled tastature, širina

en: The Keyboard Preview, height
sr@latin: Pregled tastature, visina

en: Secondary groups
sr@latin: Sekungarne grupe

en: The foreground color
sr@latin: Boja fonta

en: The background color
sr@latin: Boja pozadine

en: Keyboard Layout
sr@latin: Raspored tastature

en: Keyboard Indicator Test (%s)
sr@latin: Proba pokazivača tastature (%s)

en: Indicator:
sr@latin: Pokazivač:
