libmatekbd 1.25.0 - en to sv translation catalogue (56 entries)

en: There was an error loading an image: %s
sv: Det inträffade ett fel vid inläsning av en bild: %s

en: XKB initialization error
sv: XKB-initieringsfel

en: Home
sv: Hem

en: Left
sv: Vänster

en: Up
sv: Upp

en: Begin
sv: Börja

en: Right
sv: Höger

en: Down
sv: Ner

en: BackSpace
sv: Backsteg

en: Return
sv: Enter

en: Pause
sv: Paus

en: Print
sv: Skriv ut

en: Insert
sv: Infoga

en: Menu
sv: Meny

en: Shift
sv: Skift

en: Delete
sv: Ta bort

en: Compose
sv: Komponera

en: Keyboard layout "%s"
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing see package metadata
sv: Tangentbordslayouten "%s"
    Copyright &#169; X.Org Foundation och XKeyboardConfig-bidragsgivarna
    Se paketets metadata för licensiering

en: Unknown
sv: Okänt

en: Keyboard Layout "%s"
sv: Tangentbordslayout "%s"

en: model "%s", %s and %s
sv: modell "%s", %s och %s

en: no layout
sv: ingen layout

en: no options
sv: inga alternativ

en: Keyboard model
sv: Tangentbordsmodell

en: keyboard model
sv: tangentbordsmodell

en: Keyboard layout
sv: Tangentbordslayout

en: keyboard layout
sv: tangentbordslayout

en: Keyboard options
sv: Tangentbordsalternativ

en: Keyboard Update Handlers
sv: Tangentbordsuppdateringshanterare

en: A collection of scripts to run whenever the keyboard state is reloaded. Useful for re-applying xmodmap based adjustments
sv: En samling skript att köra när tangentbordstillståndet läses om. Användbart för att återtillämpa xmodmap-baserade justeringar

en: modmap file list
sv: fillista för modmap

en: A list of modmap files available in the $HOME directory.
sv: En lista över modmap-filer tillgängliga i $HOME-katalogen.

en: Default group, assigned on window creation
sv: Standardgrupp, tilldelade för fönsterskapande

en: Keep and manage separate group per window
sv: Behåll och hantera separat grupp per fönster

en: Save/restore indicators together with layout groups
sv: Spara/återställ indikatorer tillsammans med layoutgrupper

en: Show layout names instead of group names
sv: Visa layoutnamn istället för gruppnamn

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
sv: Visa layoutnamn istället för gruppnamn (endast för versioner av XFree som har stöd för flera layouter)

en: Load extra configuration items
sv: Läs in extra konfigurationsobjekt

en: Load exotic, rarely used layouts and options
sv: Läs in exotiska, sällan använda layouter och alternativ

en: Suppress the "X sysconfig changed" warning message
sv: Visa inte varningsmeddelandet "X sysconfig changed"

en: Allow to disable the keyboard indicator tray icon
sv: Tillåt för att inaktivera fältikonen tangentbordsindikator

en: Show keyboard leds indicator
sv: Visa tangentbordets ledindikator

en: The Keyboard Preview, X offset
sv: Tangentbordsförhandsvisning, X-position

en: The Keyboard Preview, Y offset
sv: Tangentbordsförhandsvisning, Y-position

en: The Keyboard Preview, width
sv: Tangentbordsförhandsvisning, bredd

en: The Keyboard Preview, height
sv: Tangentbordsförhandsvisning, höjd

en: Secondary groups
sv: Sekundära grupper

en: The font
sv: Typsnittet

en: The font for the layout indicator. This should be in "[FAMILY-LIST] [STYLE-OPTIONS] [SIZE]" format.
sv: Teckensnitt för layoutindikatorn. Detta måste vara i formatet "[FAMILY-LIST] [STYLE-OPTIONS] [SIZE]".

en: The foreground color
sv: Förgrundsfärgen

en: The foreground color for the layout indicator. This should be in "R G B" format, for example "255 0 0".
sv: Förgrundsfärgen för layoutindikatorn. Detta måste vara i formatet "R G B", som till exempel "255 0 0".

en: The background color
sv: Bakgrundsfärgen

en: The background color for the layout indicator. This should be in "R G B" format, for example "255 0 0".
sv: Bakgrundsfärgen för layoutindikatorn. Detta måste vara i formatet "R G B", som till exempel "255 0 0".

en: Keyboard Layout
sv: Tangentbordslayout

en: Keyboard Indicator Test (%s)
sv: Tangentbordsindikatortest (%s)

en: Indicator:
sv: Indikator:
