libmatekbd 1.25.0 - en to tr translation catalogue (60 entries)

en: There was an error loading an image: %s
tr: Resim yüklenirken hata oluştu: %s

en: XKB initialization error
tr: XKB başlatma hatası

en: Home
tr: Ev Dizini

en: Left
tr: Sol

en: Up
tr: Üst

en: Right
tr: Sağ

en: Enter
tr: Eşittir

en: Down
tr: Aşağı ok

en: Tab
tr: Sekme tuşu

en: BackSpace
tr: Geriyi Sil tuşu

en: Return
tr: Giriş tuşu

en: Pause
tr: Beklet

en: Print
tr: Yazdır

en: Insert
tr: İlâve et

en: Menu
tr: Menü

en: Control
tr: Kontrol

en: Caps
    Lock
tr: Büyük 
    Harf 
    Kilitleme 
    Tuşu

en: Super
tr: Süper

en: Delete
tr: Sil

en: Keyboard layout "%s"
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing see package metadata
tr: Klavye düzeni "%s"
    Telif Hakkı &#169; X.Org Vakfı ve XKeyboardConfig katkıda bulunanları
    Lisans bilgileri için paket temel bilgisine bakın

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Keyboard Layout "%s"
tr: "%s" Klavye Düzeni

en: layout "%s" | layouts "%s"
tr[0]: düzen "%s"
tr[1]: düzenler "%s"

en: option "%s" | options "%s"
tr[0]: seçenek "%s"
tr[1]: seçenekler "%s"

en: model "%s", %s and %s
tr: model "%s", %s ve %s

en: no layout
tr: düzen yok

en: no options
tr: seçenek yok

en: Keyboard model
tr: Klavye modeli

en: keyboard model
tr: klavye modeli

en: Keyboard layout
tr: Klavye düzeni

en: keyboard layout
tr: klavye düzeni

en: Keyboard options
tr: Klavye seçenekleri

en: Keyboard Update Handlers
tr: Klavye Güncelleme İşleyicileri

en: A collection of scripts to run whenever the keyboard state is reloaded. Useful for re-applying xmodmap based adjustments
tr: Klavye durumu tekrar yüklendiğinde çalıştırılacak betikler. xmodmap temelli düzenlemeleri tekrar uygulamak için faydalıdır

en: modmap file list
tr: modmap dosya listesi

en: A list of modmap files available in the $HOME directory.
tr: $HOME dizininde mevcut olan modmap dosyalarının bir listesi.

en: Default group, assigned on window creation
tr: Öntanımlı grup, pencere oluşturulurken atanır

en: Keep and manage separate group per window
tr: Her pencere için ayrı grup tut ve yönet

en: Save/restore indicators together with layout groups
tr: Düzen grupları ile birlikte belirteçleri de kaydet/yükle

en: Show layout names instead of group names
tr: Grup isimleri yerine düzen isimlerini göster

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
tr: Grup isimleri yerine düzen isimlerini göster (sadece çoklu düzen destekleyen XFree sürümleri için)

en: Load extra configuration items
tr: Ek yapılandırma öğelerini yükle

en: Load exotic, rarely used layouts and options
tr: Egzotik, çok nadir kullanılan düzenleri ve seçenekleri yükle

en: Suppress the "X sysconfig changed" warning message
tr: "X sysconfig değişti" uyarı mesajlarını durdur

en: Allow to disable the keyboard indicator tray icon
tr: Klavye uygulamacığı çekmece simgesinin devre dışı bırakılmasına izin ver

en: Show keyboard leds indicator
tr: Klavye led uygulamacığını göster

en: The Keyboard Preview, X offset
tr: Klavye Önizlemesi, X ofseti

en: The Keyboard Preview, Y offset
tr: Klavye Önizlemesi, Y ofseti

en: The Keyboard Preview, width
tr: Klavye Önizlemesi, genişlik

en: The Keyboard Preview, height
tr: Klavye Önizlemesi, yükseklik

en: Secondary groups
tr: İkincil gruplar

en: The font
tr: Yazıtipi

en: The font for the layout indicator. This should be in "[FAMILY-LIST] [STYLE-OPTIONS] [SIZE]" format.
tr: Klavye düzeni uygulamacığı için yazıtipi. Şu biçimde olmalı "[FAMILY-LIST] [STYLE-OPTIONS] [SIZE]".

en: The foreground color
tr: Ön plan rengi

en: The foreground color for the layout indicator. This should be in "R G B" format, for example "255 0 0".
tr: Klavye düzeni uygulamacığı için önplan rengi. "R G B" biçiminde olabilir, örneğin "255 0 0".

en: The background color
tr: Arka plan rengi

en: The background color for the layout indicator. This should be in "R G B" format, for example "255 0 0".
tr: Klavye düzeni uygulamacığı için arkaplan rengi. "R G B" biçiminde olabilir, örneğin "255 0 0".

en: Keyboard Layout
tr: Klavye Düzeni

en: Keyboard Indicator Test (%s)
tr: Klavye Belirteç Sınaması (%s)

en: Indicator:
tr: Belirteç:
