libmatemixer 1.23.0 - en to ar translation catalogue (107 entries)

en: Master
ar: رئيسي

en: Hardware Master
ar: عتاد رئيسي

en: Speaker
ar: مكبّر الصوت

en: Desktop Speaker
ar: مكبّر الصوت المكتبي

en: Front Speaker
ar: مكبر الصوت الأمامي

en: Headphone
ar: سمّاعة

en: Headphone 2
ar: سمّاعة ٢

en: Headset
ar: سمّاعة الرأس

en: Surround Speaker
ar: محيط السماعة

en: Center Speaker
ar: مكبّر الصوت الأوسط

en: Digital
ar: رقمي

en: Master Mono
ar: أحادي رئيسي

en: Master Digital
ar: رقمي رئيسي

en: Side Speaker
ar: مكبّر الصوت الجانبي

en: Rear Speaker
ar: مكبّر الصوت الخلفي

en: Wave
ar: موجة

en: Phone
ar: هاتف

en: CD
ar: أسطوانة

en: Music
ar: موسيقى

en: AC97
ar: بطاقة صوتAC97

en: LFE Speaker
ar: سماعة التردد المنخفض

en: Bass Speaker
ar: سماعة عالية الصوت

en: PC Speaker
ar: مكبّر صوت الحاسوب

en: Bass
ar: عال

en: Treble
ar: مضاعف

en: Capture
ar: إلتقاط

en: Microphone
ar: ميكروفون

en: Microphone/Line In
ar: منفذ ادخال الميكروفون

en: Internal Microphone
ar: الميكروفون الداخلي

en: Front Microphone
ar: الميكروفون الأمامي

en: Rear Microphone
ar: الميكروفون الخلفي

en: Dock Microphone
ar: قفل الميكروفون

en: Headphone Microphone
ar: ميكروفون السمّاعة

en: Headset Microphone
ar: ميكروفون سمّاعة الرأس

en: Inverted Internal Microphone
ar: الميكروفون الداخلي المقلوب

en: Line In
ar: منفذ إدخال

en: Auxiliary
ar: ثانوي

en: Video
ar: فيديو

en: TV Tuner
ar: مستقبل تلفاز

en: Microphone Boost
ar: تعزيز الاقطة

en: Microphone Boost (+20dB)
ar: تعزيز اللاقطة (+20dB)

en: Internal Microphone Boost
ar: معزز اللاقطة الداخلي

en: Front Microphone Boost
ar: تعزيز اللاقطة الأمامية

en: Rear Microphone Boost
ar: تعزيز الاقطة الخلفية

en: Headphone Microphone Boost
ar: تعزيز لاقطة سماعات الرأس

en: Capture Source
ar: مصدر اللقطة

en: Input Source
ar: مصدر الادخال

en: Digital Input Source
ar: مصدر إدخال رقمي

en: PCM Capture Source
ar: مصدر اللقطةPCM

en: Digital Playback Source
ar: مصدر تشغيل رقمي

en: Microphone Jack Mode
ar: الميكروفون في وضع أعلى

en: Surround Jack Mode
ar: إحاطة في وضع أعلى

en: Auto-Mute Mode
ar: وضع الكتم التلقائي

en: External Amplifier
ar: المضخّم الخارجي

en: Capture Boost
ar: محسّن الإلتقاط

en: Digital In
ar: مدخل رقمي

en: Digital Default PCM
ar: PCM افتراضي رقمي

en: Optical
ar: بصري

en: Auto Gain Control
ar: جلب مراقبة آلية

en: Mix
ar: خلط

en: Mix Mono
ar: خلط أحادي

en: Input 1
ar: مدخل ١

en: Input 2
ar: مدخل ٢

en: Speakers
ar: مكبّرات الصوت

en: Headphones
ar: السمّاعات

en: Front Panel Headphones
ar: سمّاعات اللوح الأمامي

en: Microphone 1
ar: ميكروفون ١

en: Microphone 2
ar: ميكروفون ٢

en: Microphone In
ar: مدخل الميكروفون

en: Internal Microphone 1
ar: الميكروفون الداخلي ١

en: Internal Digital Microphone
ar: الميكروفون الرقمي الداخلي

en: Digital Microphone
ar: الميكروفون الرقمي

en: Digital Microphone 1
ar: الميكروفون الرقمي ١

en: Digital Microphone 2
ar: الميكروفون الرقمي ٢

en: External Microphone
ar: الميكروفون الخارجي

en: Camera Microphone
ar: ميكروفون الكاميرا

en: Line In/Microphone
ar: مدخل /ميكروفون

en: Auxiliary In
ar: مدخل إضافي

en: Auxiliary 0
ar:  إضافي 0

en: Auxiliary 1
ar:  إضافي 1

en: Auxiliary 2
ar:  إضافي 2

en: Auxiliary 3
ar:  إضافي 3

en: Docking Station
ar: قاعدة تركيب

en: Mixer
ar: مازج

en: Unknown 1
ar: مجهول ١

en: Unknown 2
ar: مجهول ٢

en: Enabled
ar: مفعّل

en: Disabled
ar: معطّل

en: On
ar: مشغّل

en: Off
ar: مُطفأ

en: OSS Mixer %d
ar: مازجOSS %d

en: Volume
ar: حجم الصوت

en: PCM 2
ar: PCM2

en: Record
ar: تسجيل

en: Input Gain
ar: مدخل Gain

en: Output Gain
ar: قناة الإخراج

en: Line In 1
ar: منفذ إدخال 1

en: Line In 2
ar: منفذ إدخال 2

en: Line In 3
ar: منفذ إدخال 3

en: Digital 1
ar: رقمي ١

en: Digital 2
ar: رقمي ٢

en: Digital 3
ar: رقمي ٣

en: Phone In
ar: مدخل الهاتف

en: Phone Out
ar: مخرج الهاتف

en: Radio
ar: إذاعة

en: Profile
ar: النمط

en: Peak detect
ar: التعرف على الذروة
