libmatemixer 1.23.0 - en to da translation catalogue (107 entries)

en: Hardware Master
da: Udstyrsmaster

en: Speaker
da: Højttaler

en: Desktop Speaker
da: Skrivebordshøjttaler

en: Front Speaker
da: Front højttaler

en: Headphone
da: Hovedtelefon

en: Headphone 2
da: Hovedtelefon 2

en: Surround Speaker
da: Surround-højttaler

en: Center Speaker
da: Midter højttaler

en: CLFE Speaker
da: CLFE-højttaler

en: Master Mono
da: Master mono

en: Master Digital
da: Master digital

en: Side Speaker
da: Sidehøjttaler

en: Rear Speaker
da: Baghøjttaler

en: Phone
da: Telefon

en: CD
da: Cd

en: Music
da: Musik

en: LFE Speaker
da: LFE-højttaler

en: Bass Speaker
da: Bass-højttaler

en: PC Speaker
da: Pc-højttaler

en: Bass
da: Bas

en: Treble
da: Diskant

en: Capture
da: Optag

en: Microphone
da: Mikrofon

en: Microphone/Line In
da: Mikrofon/linje ind

en: Internal Microphone
da: Intern mikrofon

en: Front Microphone
da: Frontmikrofon

en: Rear Microphone
da: Bagmikrofon

en: Dock Microphone
da: Dok-mikrofon

en: Headphone Microphone
da: Hovedtelefonmikrofon

en: Headset Microphone
da: Headsetmikrofon

en: Inverted Internal Microphone
da: Omvendt intern mikrofon

en: Line In
da: Linje ind

en: Auxiliary
da: Ekstra

en: TV Tuner
da: Tv-tuner

en: Microphone Boost
da: Boost for mikrofon

en: Microphone Boost (+20dB)
da: Boost for mikrofon (+20 dB)

en: Internal Microphone Boost
da: Intern boost for mikrofon

en: Front Microphone Boost
da: Boost for frontmikrofon

en: Rear Microphone Boost
da: Boost for bagmikrofon

en: Dock Microphone Boost
da: Boost for dokmikrofon

en: Headphone Microphone Boost
da: Boost for hovedtelefonmikrofon

en: Headset Microphone Boost
da: Boost for headsetmikrofon

en: Line In Boost
da: Boost for linje ind

en: Analog Output
da: Analog udgang

en: Analog Source
da: Analog kilde

en: Capture Source
da: Optag kilde

en: Input Source
da: Kilde for indgang

en: Digital Input Source
da: Indgang for digital kilde

en: PCM Capture Source
da: Kilde for PCM-optag

en: Digital Playback Source
da: Kilde for digital afspilning

en: Mono Output
da: Mono-udgang

en: Shared Microphone/Line In
da: Delt mikrofon/linje ind

en: Microphone Jack Mode
da: Mikrofon Jack-tilstand

en: Surround Jack Mode
da: Surround Jack-tilstand

en: Auto-Mute Mode
da: Auto-mute-tilstand

en: External Amplifier
da: Ekstern forstærker

en: Bass Boost
da: Basboost

en: Capture Boost
da: Optag-boost

en: Digital In
da: Digital ind

en: Digital Default PCM
da: Digital standard-PCM

en: Optical
da: Optisk

en: Auto Gain Control
da: Automatisk kontrol af forstærkning

en: Mix Mono
da: Mix mono

en: Microphone Capture
da: Mikrofonoptagelse

en: Input 1
da: Indgang 1

en: Input 2
da: Indgang 2

en: Speakers
da: Højttalere

en: Headphones
da: Hovedtelefoner

en: Front Panel Headphones
da: Hovedtelefoner for frontpanel

en: Microphone 1
da: Mikrofon 1

en: Microphone 2
da: Mikrofon 2

en: Microphone In
da: Mikrofon ind

en: Internal Microphone 1
da: Intern mikrofon 1

en: Internal Digital Microphone
da: intern digital mikrofon

en: Digital Microphone
da: Digital mikrofon

en: Digital Microphone 1
da: Digital mikrofon 1

en: Digital Microphone 2
da: Digital mikrofon 2

en: External Microphone
da: Ekstern mikrofon

en: Camera Microphone
da: Kameramikrofon

en: Analog In
da: Analog ind

en: Analog Inputs
da: Analoge indgange

en: Line In/Microphone
da: Linje ind/mikrofon

en: Auxiliary In
da: Ekstra ind

en: Auxiliary 0
da: Ekstra 0

en: Auxiliary 1
da: Ekstra 1

en: Auxiliary 2
da: Ekstra 2

en: Auxiliary 3
da: Ekstra 3

en: Docking Station
da: Dokningsstation

en: Unknown 1
da: Ukendt 1

en: Unknown 2
da: Ukendt 2

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: On
da: Tændt

en: Off
da: Slukket

en: OSS Mixer %d
da: OSS-mixer %d

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Record
da: Optag

en: Input Gain
da: Forstærkning af indgang

en: Output Gain
da: Forstærkning af udgang

en: Line In 1
da: Linje ind 1

en: Line In 2
da: Linje ind 2

en: Line In 3
da: Linje ind 3

en: Phone In
da: Telefon ind

en: Phone Out
da: Telefon ud

en: Connector
da: Stik

en: Profile
da: Profil

en: Peak detect
da: Find højdepunkt
