libmatemixer 1.23.0 - en to fa translation catalogue (111 entries)

en: Master
fa: اصلی

en: Hardware Master
fa: اصلی سخت افزار

en: Speaker
fa: بلندگو

en: Desktop Speaker
fa: بلندگوی میز کاری

en: Front Speaker
fa: بلندگوی جلو

en: Headphone
fa: هدفون

en: Headphone 2
fa: هدفون 2

en: Headset
fa: هدست

en: Surround Speaker
fa: بلندگوی فراگیر

en: Center Speaker
fa: بلندگوی مرکزی

en: CLFE Speaker
fa: بلندگوی CLFE

en: Digital
fa: دیجیتال

en: Master Mono
fa: تکی اصلی

en: Master Digital
fa: دیجیتال اصلی

en: Side Speaker
fa: بلندگوی کناری

en: Rear Speaker
fa: بلندگوی عقب

en: Wave
fa: موج

en: Phone
fa: تلفن

en: CD
fa: لوح فشرده

en: Music
fa: موزیک

en: LFE Speaker
fa: بلندگوی LFE

en: Bass Speaker
fa: بلندگوی باس

en: PC Speaker
fa: بلندگوی PC

en: Synth
fa: ترکيب کننده

en: Synth/MIDI
fa: ترکيب کننده/MIDI

en: Bass
fa: باس

en: Treble
fa: صداى زير

en: Capture
fa: ضبط

en: Microphone
fa: میکروفون

en: Microphone/Line In
fa: میکروفون/ورودی خط

en: Internal Microphone
fa: میکروفون داخلی

en: Front Microphone
fa: میکروفون جلو

en: Rear Microphone
fa: میکروفون عقب

en: Dock Microphone
fa: میکروفون داک

en: Headphone Microphone
fa: میکروفون هدفون

en: Headset Microphone
fa: میکروفون هدست

en: Inverted Internal Microphone
fa: میکروفون داخلی معکوس

en: Line In
fa: ورودی خط

en: Auxiliary
fa: کمکی

en: Video
fa: ویدیو

en: TV Tuner
fa: تنظیم کننده‌ی تلویزیون

en: Microphone Boost
fa: تقویت میکروفون

en: Microphone Boost (+20dB)
fa: تقویت میکروفون (+20 دسی بل)

en: Internal Microphone Boost
fa: تقویت میکروفون داخلی

en: Front Microphone Boost
fa: تقویت میکروفون جلویی

en: Rear Microphone Boost
fa: تقویت میکروفون عقبی

en: Dock Microphone Boost
fa: تقویت میکروفون داک

en: Headphone Microphone Boost
fa: تقویت میکروفون هدفون

en: Headset Microphone Boost
fa: تقویت میکروفون هدست

en: Line In Boost
fa: تقویت ورودی خط

en: Analog Output
fa: خروجی آنالوگ

en: Analog Source
fa: مبدأ آنالوگ

en: Capture Source
fa: مبدأ ضبط

en: Input Source
fa: مبدأ ورودی

en: Digital Input Source
fa: مبدأ ورودی دیجیتال

en: PCM Capture Source
fa: مبدأ ضبط  PCM

en: Digital Playback Source
fa: مبدأ بازپخش دیجیتال

en: Mono Output
fa: خروجی تکی

en: Shared Microphone/Line In
fa: میکروفون مشترک/ورودی خط

en: Microphone Jack Mode
fa: مد جک میکروفون

en: Surround Jack Mode
fa: مد جک فراگیر

en: Auto-Mute Mode
fa: مد صامت خودکار

en: External Amplifier
fa: تقویت کننده خارجی

en: Bass Boost
fa: تقویت باس

en: Capture Boost
fa: تقویت ضبط

en: Digital In
fa: ورودی دیجیتال

en: Digital Default PCM
fa: PCM پیش فرض دیجیتال

en: Optical
fa: نوری

en: Auto Gain Control
fa: کنترل تقویت خودکار

en: Mix
fa: ترکیب

en: Mix Mono
fa: ترکیب تکی

en: Microphone Capture
fa: ضبط میکروفون

en: Input 1
fa: ورودی 1

en: Input 2
fa: ورودی 2

en: Speakers
fa: بلندگوها

en: Headphones
fa: هدفونها

en: Front Panel Headphones
fa: هدفونهای پانل جلویی

en: Microphone 1
fa: میکروفون 1

en: Microphone 2
fa: میکروفون 2

en: Microphone In
fa: ورودی میکروفون

en: Internal Microphone 1
fa: میکروفون داخلی 1

en: Internal Digital Microphone
fa: میکروفون دیجیتال داخلی

en: Digital Microphone
fa: میکروفون دیجیتال

en: Digital Microphone 1
fa: میکروفون دیجیتال 1

en: Digital Microphone 2
fa: میکروفون دیجیتال 2

en: External Microphone
fa: میکروفون خارجی

en: Camera Microphone
fa: میکروفون دوربین

en: Analog
fa: آنالوگ

en: Analog In
fa: ورودی آنالوگ

en: Analog Inputs
fa: ورودی‌های آنالوگ

en: Line In/Microphone
fa: ورودی خط/میکروفون

en: Auxiliary In
fa: ورودی کمکی

en: Auxiliary 0
fa: کمکی 0

en: Auxiliary 1
fa: کمکی 1

en: Auxiliary 2
fa: کمکی 2

en: Auxiliary 3
fa: کمکی 3

en: Docking Station
fa: ایستگاه داکینگ

en: Mixer
fa: ترکیب کننده

en: Unknown 1
fa: ناشناخته 1

en: Unknown 2
fa: ناشناخته 2

en: Enabled
fa: فعال شده

en: Disabled
fa: غیر فعال شده

en: On
fa: روشن

en: Off
fa: خاموش

en: OSS Mixer %d
fa: ترکیب کننده OSS %d

en: Volume
fa: بلندی صدا

en: Record
fa: ضبط

en: Line In 1
fa: ورودی خط 1

en: Line In 2
fa: ورودی خط 2

en: Line In 3
fa: ورودی خط 3

en: Radio
fa: رادیو
