libmatemixer 1.23.0 - en to id translation catalogue (91 entries)

en: Desktop Speaker
id: Speaker Desktop

en: Front Speaker
id: Speaker Depan

en: Surround Speaker
id: Speaker Surround

en: Center Speaker
id: Speaker Tengah

en: Side Speaker
id: Speaker Samping

en: Rear Speaker
id: Speaker Belakang

en: Wave
id: Gelombang

en: Phone
id: Telepon

en: Music
id: Musik

en: LFE Speaker
id: Speaker LFE

en: Bass Speaker
id: Speaker Bass

en: PC Speaker
id: Speaker PC

en: Capture
id: Tangkap

en: Microphone
id: Mikrofon

en: Microphone/Line In
id: Mikrofon/Masuk

en: Internal Microphone
id: Mikrofon Internal

en: Front Microphone
id: Mikrofon Depan

en: Rear Microphone
id: Mikrofon Belakang

en: Dock Microphone
id: Mikrofon Duduk

en: Headphone Microphone
id: Mikrofon Headphone

en: Headset Microphone
id: Mikrofon Headset

en: Inverted Internal Microphone
id: Mikrofon Internal Terbalik

en: Line In
id: Masu

en: Auxiliary
id: Bantuan

en: TV Tuner
id: Tuner TV

en: Microphone Boost
id: Boost Mikrofon

en: Microphone Boost (+20dB)
id: Boost Mikrofon (+20dB)

en: Internal Microphone Boost
id: Boost Mikrofon Internal

en: Front Microphone Boost
id: Boost Mikrofon Depan

en: Rear Microphone Boost
id: Boost Mikrofon Belakang

en: Dock Microphone Boost
id: Boost Mikrofon Duduk

en: Headphone Microphone Boost
id: Boost Mikrofon Headphone

en: Headset Microphone Boost
id: Boost Mikrofon Headset

en: Line In Boost
id: Boost Masuk

en: Analog Output
id: Keluaran Analog

en: Analog Source
id: Sumber Analog

en: Capture Source
id: Sumber Tangkapan

en: Input Source
id: Sumber Masukan

en: Digital Input Source
id: Sumber Masukan Digital

en: PCM Capture Source
id: Sumber Tangkapan PCM

en: Digital Playback Source
id: Sumber Pemutaran Ulang Digital

en: Mono Output
id: Output Mono

en: Microphone Jack Mode
id: Mode JackMikrofon

en: Surround Jack Mode
id: Mode Jack Surround

en: Auto-Mute Mode
id: Mode Bisu-Otomatis

en: External Amplifier
id: Amplifier Eksternal

en: Bass Boost
id: Boost Bass

en: Capture Boost
id: Boost Tangkapan

en: Digital In
id: Masukan Digital

en: Optical
id: Optis

en: Auto Gain Control
id: Kontrol Auto Gain

en: Input 1
id: Masukan 1

en: Input 2
id: Masukan 2

en: Speakers
id: Speaker

en: Headphones
id: Headphone

en: Front Panel Headphones
id: Headphone Panel Depan

en: Microphone 1
id: Mikrofon 1

en: Microphone 2
id: Mikrofon 2

en: Microphone In
id: Mikrofon Masuk

en: Internal Microphone 1
id: Mikrofon Internal 1

en: Internal Digital Microphone
id: Mikrofon Internal Digital

en: Digital Microphone
id: Mikrofon Digital

en: Digital Microphone 1
id: Mikrofon Digital 1

en: Digital Microphone 2
id: Mikrofon Digital 2

en: External Microphone
id: Mikrofon Eksternal

en: Camera Microphone
id: Mikrofon Kamera

en: Analog In
id: Analog Masuk

en: Analog Inputs
id: Masukan Analog

en: Line In/Microphone
id: Mikrofon/Masuk

en: Auxiliary In
id: Bantuan Masuk

en: Auxiliary 0
id: Bantuan 0

en: Auxiliary 1
id: Bantuan 1

en: Auxiliary 2
id: Bantuan 2

en: Auxiliary 3
id: Bantuan 3

en: Docking Station
id: Tempat Dudukan

en: Unknown 1
id: Tak Dikenal 1

en: Unknown 2
id: Tak Dikenal 2

en: Enabled
id: Aktif

en: Disabled
id: Tidak aktif

en: On
id: Hidup

en: Off
id: Mati

en: OSS Mixer %d
id: Mixer OSS %d

en: Record
id: Rekaman

en: Line In 1
id: Baris 1

en: Line In 2
id: Baris 2

en: Line In 3
id: Baris 3

en: Phone In
id: Telepon Masuk

en: Phone Out
id: Telepon Keluar

en: Connector
id: Konektor

en: Profile
id: Profil

en: Peak detect
id: Deteksi puncak
