libmatemixer 1.23.0 - en to it translation catalogue (112 entries)

en: Master
it: Principale

en: Hardware Master
it: Dispositivo principale

en: Speaker
it: Altoparlanti

en: Desktop Speaker
it: Altoparlante Desktop

en: Front Speaker
it: Altoparlante Frontale

en: Headphone
it: Cuffie

en: Headphone 2
it: Cuffie 2

en: Headset
it: Cuffia

en: Surround Speaker
it: Altoparlante Surround

en: Center Speaker
it: Altoparlante Centrale

en: CLFE Speaker
it: Altoparlante CLFE

en: Digital
it: Digitale

en: Master Mono
it: Altoparlante Principale

en: Master Digital
it: Digitale Principale

en: Side Speaker
it: Altoparlante Laterale

en: Rear Speaker
it: Altoparlante Posteriore

en: Wave
it: Onda

en: Phone
it: Telefono

en: Music
it: Musica

en: LFE Speaker
it: Altoparlante LFE

en: Bass Speaker
it: Altoparlante bassi

en: PC Speaker
it: Altoparlante PC

en: Synth
it: Sintetizzatore

en: Synth/MIDI
it: Sintetizzatore/MIDI

en: Bass
it: Bassi

en: Treble
it: Alti

en: Capture
it: Cattura

en: Microphone
it: Microfono

en: Microphone/Line In
it: Microfono/Ingresso

en: Internal Microphone
it: Microfono Interno

en: Front Microphone
it: Microfono Frontale

en: Rear Microphone
it: Microfono Posteriore

en: Dock Microphone
it: Dock Microfono

en: Headphone Microphone
it: Microfono delle cuffie

en: Headset Microphone
it: Microfono delle cuffie

en: Inverted Internal Microphone
it: Microfono Interno Invertito

en: Line In
it: Ingresso

en: Auxiliary
it: Ausiliario

en: TV Tuner
it: Sintonizzatore TV

en: Microphone Boost
it: Incremento Volume Microfono

en: Microphone Boost (+20dB)
it: Incremento Volume Microfono (+20dB)

en: Internal Microphone Boost
it: Incremento Volume Microfono Interno

en: Front Microphone Boost
it: Incremento Volume Microfono Frontale

en: Rear Microphone Boost
it: Incremento Volume Microfono Posteriore

en: Dock Microphone Boost
it: Incremento Volume Microfono Dock

en: Headphone Microphone Boost
it: Incremento Volume Microfono delle Cuffie

en: Headset Microphone Boost
it: Incremento Volume Microfono delle Cuffie

en: Line In Boost
it: Incremento Volume Ingresso

en: Analog Output
it: Uscita Analogica

en: Analog Source
it: Sorgente Analogica

en: Capture Source
it: Sorgente di Cattura

en: Input Source
it: Sorgente di Ingresso

en: Digital Input Source
it: Sorgente di Ingresso Digitale

en: PCM Capture Source
it: Sorgente Cattura PCM

en: Digital Playback Source
it: Sorgente di Riproduzione Digitale

en: Mono Output
it: Uscita Mono

en: Shared Microphone/Line In
it: Microfono Condiviso/Ingresso

en: Microphone Jack Mode
it: Modalità Jack Microfono

en: Surround Jack Mode
it: Modalità Jack Surround

en: Auto-Mute Mode
it: Modalità Muto Automatico

en: External Amplifier
it: Amplificatore Esterno

en: Bass Boost
it: Incremento Volume Bassi

en: Capture Boost
it: Incremento Volume Cattura

en: Digital In
it: Ingresso Digitale

en: Digital Default PCM
it: PCM Digitale di Default

en: Optical
it: Ottico

en: Auto Gain Control
it: Controllo Automatico del Guadagno

en: Microphone Capture
it: Cattura Microfono

en: Input 1
it: Ingresso 1

en: Input 2
it: Ingresso 2

en: Speakers
it: Altoparlanti

en: Headphones
it: Cuffie

en: Front Panel Headphones
it: Cuffie Pannello Frontale

en: Microphone 1
it: Microfono 1

en: Microphone 2
it: Microfono 2

en: Microphone In
it: Ingresso Microfono

en: Internal Microphone 1
it: Microfono Interno 1

en: Internal Digital Microphone
it: Microfono Interno Digitale

en: Digital Microphone
it: Microfono Digitale

en: Digital Microphone 1
it: Microfono Digitale 1

en: Digital Microphone 2
it: Microfono Digitale 2

en: External Microphone
it: Microfono Esterno

en: Camera Microphone
it: Microfono Telecamera

en: Analog
it: Analogico

en: Analog In
it: Ingresso Analogico

en: Analog Inputs
it: Ingressi Analogici

en: Line In/Microphone
it: Ingresso/Microfono

en: Auxiliary In
it: Ingresso Ausiliare

en: Auxiliary 0
it: Ausiliare 0

en: Auxiliary 1
it: Ausiliare 1

en: Auxiliary 2
it: Ausiliare 2

en: Auxiliary 3
it: Ausiliare 3

en: Unknown 1
it: Sconosciuto 1

en: Unknown 2
it: Sconosciuto 2

en: Enabled
it: Abilitato

en: Disabled
it: Disabilitato

en: On
it: Acceso

en: Off
it: Spento

en: Record
it: Registra

en: Input Gain
it: Guadagno Ingresso

en: Output Gain
it: Guadagno Uscita

en: Line In 1
it: Ingresso 1

en: Line In 2
it: Ingresso 2

en: Line In 3
it: Ingresso 3

en: Digital 1
it: Digitale 1

en: Digital 2
it: Digitale 2

en: Digital 3
it: Digitale 3

en: Phone In
it: Ingresso Cuffie

en: Phone Out
it: Uscita Telefono

en: Connector
it: Connettore

en: Profile
it: Profilo

en: Peak detect
it: Rilevamento Picco
