libmatemixer 1.23.0 - en to ja translation catalogue (119 entries)

en: Master
ja: マスター

en: Hardware Master
ja: ハードウェアマスター

en: Speaker
ja: スピーカー

en: Desktop Speaker
ja: デスクトップスピーカー

en: Front Speaker
ja: フロントスピーカー

en: Headphone
ja: ヘッドフォン

en: Headphone 2
ja: ヘッドフォン 2

en: Headset
ja: ヘッドセット

en: Surround Speaker
ja: サラウンドスピーカー

en: Center Speaker
ja: センタースピーカー

en: CLFE Speaker
ja: CLFE スピーカー

en: Digital
ja: デジタル

en: Master Mono
ja: マスターモノ

en: Master Digital
ja: マスターデジタル

en: Side Speaker
ja: サイドスピーカー

en: Rear Speaker
ja: リアスピーカー

en: Phone
ja: 電話

en: Music
ja: 音楽

en: LFE Speaker
ja: LFE スピーカー

en: Bass Speaker
ja: BASS スピーカー

en: PC Speaker
ja: PC スピーカー

en: Synth
ja: シンセ

en: Synth/MIDI
ja: シンセ/MIDI

en: Bass
ja: 低音

en: Treble
ja: 高音

en: Capture
ja: キャプチャー

en: Microphone
ja: マイク

en: Microphone/Line In
ja: マイク/ラインイン

en: Internal Microphone
ja: 内部マイク

en: Front Microphone
ja: フロントマイク

en: Rear Microphone
ja: リアマイク

en: Dock Microphone
ja: Dock マイク

en: Headphone Microphone
ja: ヘッドフォンマイク

en: Headset Microphone
ja: ヘッドセットマイク

en: Inverted Internal Microphone
ja: 位相反転インターナルマイク

en: Line In
ja: ラインイン

en: Auxiliary
ja: AUX

en: Video
ja: ビデオ

en: TV Tuner
ja: TV チューナー

en: Microphone Boost
ja: マイクロフォン入力のブースト

en: Microphone Boost (+20dB)
ja: マイクロフォン入力のブースト (+20dB)

en: Internal Microphone Boost
ja: 内部マイクのブースト

en: Front Microphone Boost
ja: フロントマイクのブースト

en: Rear Microphone Boost
ja: リアマイクのブースト

en: Dock Microphone Boost
ja: ドックマイクのブースト

en: Headphone Microphone Boost
ja: ヘッドフォンマイクのブースト

en: Headset Microphone Boost
ja: ヘッドセットマイクのブースト

en: Line In Boost
ja: ライン入力のブースト

en: Analog Output
ja: アナログ出力

en: Analog Source
ja: アナログソース

en: Capture Source
ja: キャプチャーソース

en: Input Source
ja: 入力ソース

en: Digital Input Source
ja: デジタル入力ソース

en: PCM Capture Source
ja: PCM キャプチャーソース

en: Digital Playback Source
ja: デジタルプレイバックソース

en: Mono Output
ja: モノラル出力

en: Shared Microphone/Line In
ja: マイク・外部入力共用端子

en: Microphone Jack Mode
ja: マイクジャックモード

en: Surround Jack Mode
ja: サラウンドジャックモード

en: Auto-Mute Mode
ja: 自動消音モード

en: External Amplifier
ja: 外部アンプ

en: Bass Boost
ja: 低音のブースト

en: Capture Boost
ja: キャプチャーのブースト

en: Digital In
ja: デジタル入力

en: Digital Default PCM
ja: デジタルのデフォルトPCM

en: Optical
ja: 光端子

en: Auto Gain Control
ja: 自動ゲイン調整

en: Mix
ja: ミックス

en: Mix Mono
ja: ミックスモノ

en: Microphone Capture
ja: マイクのキャプチャ

en: Input 1
ja: 入力 1

en: Input 2
ja: 入力 2

en: Speakers
ja: スピーカー

en: Headphones
ja: ヘッドフォン

en: Front Panel Headphones
ja: フロントパネルヘッドフォン

en: Microphone 1
ja: マイク 1

en: Microphone 2
ja: マイク 2

en: Microphone In
ja: マイク入力

en: Internal Microphone 1
ja: 内部マイク 1

en: Internal Digital Microphone
ja: 内部デジタルマイク

en: Digital Microphone
ja: デジタルマイク

en: Digital Microphone 1
ja: デジタルマイク 1

en: Digital Microphone 2
ja: デジタルマイク 2

en: External Microphone
ja: 外部マイク

en: Camera Microphone
ja: カメラのマイク

en: Analog
ja: アナログ

en: Analog In
ja: アナログ入力

en: Analog Inputs
ja: アナログ入力

en: Line In/Microphone
ja: ライン入力/マイク

en: Auxiliary In
ja: AUX入力

en: Auxiliary 0
ja: AUX 0

en: Auxiliary 1
ja: AUX 1

en: Auxiliary 2
ja: AUX 2

en: Auxiliary 3
ja: AUX 3

en: Docking Station
ja: ドッキングステーション

en: Mixer
ja: ミキサー

en: Unknown 1
ja: 不明 1

en: Unknown 2
ja: 不明 2

en: Enabled
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: On
ja: オン

en: Off
ja: オフ

en: OSS Mixer %d
ja: OSS ミキサー %d

en: Volume
ja: 音量

en: Record
ja: 録音

en: Input Gain
ja: 入力ゲイン

en: Output Gain
ja: 出力ゲイン

en: Line In 1
ja: ライン入力 1

en: Line In 2
ja: ライン入力 2

en: Line In 3
ja: ライン入力 3

en: Digital 1
ja: デジタル 1

en: Digital 2
ja: デジタル 2

en: Digital 3
ja: デジタル 3

en: Phone In
ja: 電話入力

en: Phone Out
ja: 電話出力

en: Radio
ja: ラジオ

en: Connector
ja: コネクタ

en: Profile
ja: プロファイル

en: Peak detect
ja: ピークの検出
