libmatemixer 1.23.0 - en to ms translation catalogue (106 entries)

en: Hardware Master
ms: Master Perkakasan

en: Speaker
ms: Pembesar Suara

en: Desktop Speaker
ms: Pembesar Suara Desktop

en: Front Speaker
ms: Pembesar Suara Hadapan

en: Headphone
ms: Fon kepala

en: Headphone 2
ms: Fon kepala 2

en: Headset
ms: Set kepala

en: Surround Speaker
ms: Pembesar Suara Keliling

en: Center Speaker
ms: Pembesar Suara Tengah

en: CLFE Speaker
ms: Pembesar Suara CLFE

en: Master Mono
ms: Mono Master

en: Master Digital
ms: Digital Master

en: Side Speaker
ms: Pembesar Suara Sisi

en: Rear Speaker
ms: Pembesar Suara Belakang

en: Wave
ms: Gelombang

en: Phone
ms: Telefon

en: Music
ms: Muzik

en: LFE Speaker
ms: Pembesar Suara LFE

en: Bass Speaker
ms: Pembesar Suara Bass

en: PC Speaker
ms: Pembesar Suara PC

en: Treble
ms: Trebel

en: Capture
ms: Tangkap

en: Microphone
ms: Mikrofon

en: Microphone/Line In
ms: Mikrofon/Talian Masuk

en: Internal Microphone
ms: Mikrofon Dalaman

en: Front Microphone
ms: Mikrofon Hadapan

en: Rear Microphone
ms: Mikrofon Belakang

en: Dock Microphone
ms: Mikrofon Labuh

en: Headphone Microphone
ms: Mikrofon Fon Kepala

en: Headset Microphone
ms: Mikrofon Set Kepala

en: Inverted Internal Microphone
ms: Mikrofon Dalaman Songsang

en: Line In
ms: Talian Masuk

en: Auxiliary
ms: Pelbagai

en: TV Tuner
ms: Penala TV

en: Microphone Boost
ms: Galak Mikrofon

en: Microphone Boost (+20dB)
ms: Galak Mikrofon (+20dB)

en: Internal Microphone Boost
ms: Galak Mikrofon Dalaman

en: Front Microphone Boost
ms: Galak Mikrofon Hadapan

en: Rear Microphone Boost
ms: Galak Mikrofon Belakang

en: Dock Microphone Boost
ms: Galak Mikrofon Labuh

en: Headphone Microphone Boost
ms: Galak Mikrofon Fon Kepala

en: Headset Microphone Boost
ms: Galak Mikrofon Set Kepala

en: Line In Boost
ms: Galak Talian Masuk

en: Analog Output
ms: Output Analog

en: Analog Source
ms: Sumber Analog

en: Capture Source
ms: Sumber Tangkap

en: Input Source
ms: Sumber Input

en: Digital Input Source
ms: Sumber Input Digital

en: PCM Capture Source
ms: Sumber Tangkap PCM

en: Digital Playback Source
ms: Sumber Main Balik DIgital

en: Mono Output
ms: Output Mono

en: Shared Microphone/Line In
ms: Mikrofon/Talian Masuk Terkongsi

en: Microphone Jack Mode
ms: Mod Jek Mikrofon

en: Surround Jack Mode
ms: Mod Jek Keliling

en: Auto-Mute Mode
ms: Mod Auto-Senyap

en: External Amplifier
ms: Penguat Luar

en: Bass Boost
ms: Galak Bass

en: Capture Boost
ms: Galak Tangkap

en: Digital In
ms: Digital Masuk

en: Digital Default PCM
ms: PCM Lalai Digital

en: Optical
ms: Optikal

en: Auto Gain Control
ms: Kawalan Auto Gandaan

en: Mix Mono
ms: Mono Mix

en: Microphone Capture
ms: Tangkapan Mikrofon

en: Speakers
ms: Pembesar Suara

en: Headphones
ms: Fon Kepala

en: Front Panel Headphones
ms: Fon Kepala Panel Hadapan

en: Microphone 1
ms: Mikrofon 1

en: Microphone 2
ms: Mikrofon 2

en: Microphone In
ms: Mikrofon Masuk

en: Internal Microphone 1
ms: Mikrofon Dalaman 1

en: Internal Digital Microphone
ms: Mikrofon Digital Dalaman

en: Digital Microphone
ms: Mikrofon Digital

en: Digital Microphone 1
ms: Mikrofon Digital 1

en: Digital Microphone 2
ms: Mikrofon Digital 2

en: External Microphone
ms: Mikrofon Luar

en: Camera Microphone
ms: Mikrofon Kamera

en: Analog In
ms: Analog Masuk

en: Analog Inputs
ms: Input Analog

en: Line In/Microphone
ms: Talian Masuk/Mikrofon

en: Auxiliary In
ms: Pelbagai Masuk

en: Auxiliary 0
ms: Pelbagai 0

en: Auxiliary 1
ms: Pelbagai 1

en: Auxiliary 2
ms: Pelbagai 2

en: Auxiliary 3
ms: Pelbagai 3

en: Docking Station
ms: Stesen Labuh

en: Mixer
ms: Pengadun

en: Unknown 1
ms: Tidak diketahui 1

en: Unknown 2
ms: Tidak Diketahui 2

en: Enabled
ms: Dibenarkan

en: Disabled
ms: Dilumpuhkan

en: On
ms: Hidup

en: Off
ms: Mati

en: OSS Mixer %d
ms: Pengadun OSS %d

en: Volume
ms: Volum

en: Record
ms: Rakam

en: Input Gain
ms: Gandaan Input

en: Output Gain
ms: Gandaan Output

en: Line In 1
ms: Talian Masuk 1

en: Line In 2
ms: Talian Masuk 2

en: Line In 3
ms: Talian Masuk 3

en: Phone In
ms: Telefon Masuk

en: Phone Out
ms: Telefon Keluar

en: Connector
ms: Penyambung

en: Profile
ms: Profil

en: Peak detect
ms: Puncak dikesan
