libmatemixer 1.23.0 - en to oc translation catalogue (115 entries)

en: Master
oc: Mèstre

en: Hardware Master
oc: Mèstre material

en: Speaker
oc: Nautparlaire

en: Desktop Speaker
oc: Nautparlaire de burèu

en: Front Speaker
oc: Nautparlaire de fàcia

en: Headphone
oc: Escotador

en: Headphone 2
oc: Escotador 2

en: Headset
oc: Casc

en: Surround Speaker
oc: Nautparlaire d'ambiança

en: Center Speaker
oc: Nautparlaire del centre

en: CLFE Speaker
oc: Nautparlaire d'ambiança CLFE

en: Master Mono
oc: Mèstre mono

en: Master Digital
oc: Mèstre numeric

en: Side Speaker
oc: Nautparlaire lateral

en: Rear Speaker
oc: Nautparlaire arrièr

en: Phone
oc: Telefòn

en: Music
oc: Musica

en: LFE Speaker
oc: Naut parlaire LFE

en: Bass Speaker
oc: Nautparlaire de bassa

en: PC Speaker
oc: Nautparlaire del PC

en: Synth
oc: Sintetizador

en: Synth/MIDI
oc: Sintetizador/MIDI

en: Bass
oc: Bassas

en: Treble
oc: Aguts

en: Capture
oc: Captura

en: Microphone
oc: Microfòn

en: Microphone/Line In
oc: Microfòn/Entrada Linha

en: Internal Microphone
oc: Microfòn intèrne

en: Front Microphone
oc: Microfòn avant

en: Rear Microphone
oc: Microfòn arrièr

en: Dock Microphone
oc: Microfòn dock

en: Headphone Microphone
oc: Microfòn d'escotador

en: Headset Microphone
oc: Microfòn de casc

en: Inverted Internal Microphone
oc: Microfòn intèrn invertit

en: Line In
oc: Entrada Linha

en: Auxiliary
oc: Auxiliar

en: Video
oc: Vidèo

en: TV Tuner
oc: Tuner TV

en: Microphone Boost
oc: Amplificador microfòn

en: Microphone Boost (+20dB)
oc: Amplificador microfòn (+20dB)

en: Internal Microphone Boost
oc: Amplificador intèrn de microfòn

en: Front Microphone Boost
oc: Amplificador de microfòn frontal

en: Rear Microphone Boost
oc: Amplificador de microfòn arrièr

en: Dock Microphone Boost
oc: Amplificador microfòn Dock

en: Headphone Microphone Boost
oc: Amplificador microfòn escotadors

en: Headset Microphone Boost
oc: Amplificador de Micro-casc

en: Line In Boost
oc: Amplificador entrada linha

en: Analog Output
oc: Sortida analòga

en: Analog Source
oc: Font analòga

en: Capture Source
oc: Font de captura

en: Input Source
oc: Font d'entrada

en: Digital Input Source
oc: Entrada de sorga numerica

en: PCM Capture Source
oc: Sorga de captura PCM

en: Digital Playback Source
oc: Sorga de lectura numerica

en: Mono Output
oc: Sortida Mono

en: Shared Microphone/Line In
oc: Microfòn partejat/Entrada linha

en: Microphone Jack Mode
oc: Microfòn en mòde Jack

en: Surround Jack Mode
oc: Ambient en mòde Jack

en: Auto-Mute Mode
oc: Mòde sordina auto

en: External Amplifier
oc: Amplificador extèrn

en: Bass Boost
oc: Amplificador de bassa

en: Capture Boost
oc: Amplificador de captura

en: Digital In
oc: Entrada numerica

en: Digital Default PCM
oc: PCM numeric per defaut

en: Optical
oc: Optica

en: Auto Gain Control
oc: Contraròtla auto de ganh

en: Microphone Capture
oc: Captura microfòn

en: Input 1
oc: Entrada 1

en: Input 2
oc: Entrada 2

en: Speakers
oc: Nautparlaires

en: Headphones
oc: Escotadors

en: Front Panel Headphones
oc: Escotadors pel panèl avant

en: Microphone 1
oc: Microfòn 1

en: Microphone 2
oc: Microfòn 2

en: Microphone In
oc: Entrada microfòn

en: Internal Microphone 1
oc: Microfòn intèrne 1

en: Internal Digital Microphone
oc: Microfòn intèrne numeric

en: Digital Microphone
oc: Microfòn numeric

en: Digital Microphone 1
oc: Microfòn numeric 1

en: Digital Microphone 2
oc: Microfòn numeric 2

en: External Microphone
oc: Microfòn extèrne

en: Camera Microphone
oc: Microfòn de camèra

en: Analog
oc: Analogic

en: Analog In
oc: Entrada analogica

en: Analog Inputs
oc: Entradas analogicas

en: Line In/Microphone
oc: Entrada linha/Microfòn

en: Auxiliary In
oc: Entrada auxiliara

en: Auxiliary 0
oc: Auxiliar 0

en: Auxiliary 1
oc: Auxiliar 1

en: Auxiliary 2
oc: Auxiliar 2

en: Auxiliary 3
oc: Auxiliar 3

en: Docking Station
oc: Estacion d’acuèlh

en: Unknown 1
oc: Desconegut 1

en: Unknown 2
oc: Desconegut 2

en: Enabled
oc: Activat

en: Disabled
oc: Desactivat

en: On
oc: Alucat

en: Off
oc: Atudat

en: OSS Mixer %d
oc: Mixer OSS %d

en: Volume
oc: Volum

en: Record
oc: Enregistrament

en: Input Gain
oc: Ganh d'entrada

en: Output Gain
oc: Ganh de sortida

en: Line In 1
oc: Entrada Linha 1

en: Line In 2
oc: Entrada Linha 2

en: Line In 3
oc: Entrada Linha 3

en: Digital 1
oc: Numeric 1

en: Digital 2
oc: Numeric 2

en: Digital 3
oc: Numeric 3

en: Phone In
oc: Entrada telefòn

en: Phone Out
oc: Sortida telefòn

en: Radio
oc: Ràdio

en: Connector
oc: Connectador

en: Profile
oc: Perfil

en: Peak detect
oc: Deteccion de crèsta
