libmatemixer 1.23.0 - en to pt translation catalogue (97 entries)

en: Speaker
pt: Coluna

en: Desktop Speaker
pt: Coluna de Secretária

en: Front Speaker
pt: Coluna Frontal

en: Headphone
pt: Auscultadores

en: Headphone 2
pt: Auscultadores 2

en: Headset
pt: Auscultadores/Microfone

en: Surround Speaker
pt: Coluna Surround

en: Center Speaker
pt: Coluna Central

en: CLFE Speaker
pt: Coluna CFED

en: Master Mono
pt: Principal Mono

en: Master Digital
pt: Principal Digital

en: Side Speaker
pt: Coluna Lateral

en: Rear Speaker
pt: Coluna Traseira

en: Wave
pt: Onda

en: Phone
pt: Telefone

en: Music
pt: Música

en: LFE Speaker
pt: Coluna EDF

en: Bass Speaker
pt: Coluna de Graves

en: PC Speaker
pt: Coluna de PC

en: Synth
pt: Sintetizador

en: Bass
pt: Graves

en: Treble
pt: Agudos

en: Capture
pt: Captura

en: Microphone
pt: Microfone

en: Microphone/Line In
pt: Microfone/Linha de Entrada

en: Internal Microphone
pt: Microfone Interno

en: Front Microphone
pt: Microfone Frontal

en: Rear Microphone
pt: Microfone Traseiro

en: Dock Microphone
pt: Microfone de mesa

en: Headphone Microphone
pt: Microfone dos Auscultadores

en: Headset Microphone
pt: Microfone dos Auscultadores

en: Inverted Internal Microphone
pt: Microfone Interno Invertido

en: Line In
pt: Linha de Entrada

en: Auxiliary
pt: Auxiliar

en: TV Tuner
pt: Sintonizador de TV

en: Microphone Boost
pt: Boost do microfone

en: Microphone Boost (+20dB)
pt: Boost do microfone (+20dB)

en: Internal Microphone Boost
pt: Boost do microfone interno

en: Front Microphone Boost
pt: Boost Microfone Frontal

en: Rear Microphone Boost
pt: Boost Microfone Traseiro

en: Dock Microphone Boost
pt: Boost Microfone de mesa

en: Analog Output
pt: Saída Analógica

en: Analog Source
pt: Fonte Analógica

en: Capture Source
pt: Fonte de Captura

en: Input Source
pt: Entrada Fonte

en: PCM Capture Source
pt: Fonte de Captura PCM

en: Digital Playback Source
pt: Fonte de reprodução digital

en: Mono Output
pt: Saída Mono

en: Shared Microphone/Line In
pt: Entrada Line/Microfone partilhado

en: Microphone Jack Mode
pt: Modo Jack do Microfone

en: External Amplifier
pt: Amplificador Externo

en: Digital In
pt: Entrada Digital

en: Digital Default PCM
pt: PCM Digital Predefinido

en: Optical
pt: Ótico

en: Auto Gain Control
pt: Controlo de ganho automático

en: Microphone Capture
pt: Captura do microfone

en: Input 1
pt: Entrada 1

en: Input 2
pt: Entrada 2

en: Speakers
pt: Colunas

en: Headphones
pt: Auscultadores

en: Front Panel Headphones
pt: Auscultadores Painel Frontal

en: Microphone 1
pt: Microfone 1

en: Microphone 2
pt: Microfone 2

en: Microphone In
pt: Entrada de Microfone

en: Internal Microphone 1
pt: Microfone Interno 1

en: Internal Digital Microphone
pt: Microfone Digital Interno

en: Digital Microphone
pt: Microfone Digital

en: Digital Microphone 1
pt: Microfone Digital 1

en: Digital Microphone 2
pt: Microfone Digital 2

en: External Microphone
pt: Microfone externo

en: Camera Microphone
pt: Microfone de Câmara

en: Analog
pt: Analógico

en: Analog In
pt: Entrada Analógica

en: Analog Inputs
pt: Entradas Analógicas

en: Auxiliary In
pt: Entrada Auxiliar

en: Auxiliary 0
pt: Auxiliar 0

en: Auxiliary 1
pt: Auxiliar 1

en: Auxiliary 2
pt: Auxiliar 2

en: Auxiliary 3
pt: Auxiliar 3

en: Mixer
pt: Misturador

en: Unknown 1
pt: Desconhecido 1

en: Unknown 2
pt: Desconhecido 2

en: Enabled
pt: Ativo

en: Disabled
pt: Inativo

en: On
pt: Ligado

en: Off
pt: Desligado

en: OSS Mixer %d
pt: Misturador OSS %d

en: Volume
pt: Unidade

en: Record
pt: Gravação

en: Input Gain
pt: Ganho de entrada

en: Output Gain
pt: Ganho de saída

en: Phone In
pt: Entrada Telefone

en: Phone Out
pt: Saída Telefone

en: Radio
pt: Rádio

en: Connector
pt: Conetor

en: Profile
pt: Perfil

en: Peak detect
pt: Deteção de picos
