libmatemixer 1.23.0 - en to sv translation catalogue (110 entries)

en: Hardware Master
sv: Hårdvaru-master

en: Speaker
sv: Högtalare

en: Desktop Speaker
sv: Skrivbordshögtalare

en: Front Speaker
sv: Högtalare front

en: Headphone
sv: Hörlurar

en: Headphone 2
sv: Hörlurar 2

en: Surround Speaker
sv: Surroundhögtalare

en: Center Speaker
sv: Högtalare center

en: CLFE Speaker
sv: CLFE-högtalare

en: Master Mono
sv: Master mono

en: Master Digital
sv: Master digital

en: Side Speaker
sv: Sidohögtalare

en: Rear Speaker
sv: Högtalare bakre

en: Wave
sv: Våg

en: Phone
sv: Telefon

en: Music
sv: Musik

en: LFE Speaker
sv: LFE-högtalare

en: Bass Speaker
sv: Bashögtalare

en: PC Speaker
sv: Datorhögtalare

en: Synth
sv: Synt

en: Synth/MIDI
sv: Synt/MIDI

en: Bass
sv: Bas

en: Treble
sv: Diskant

en: Capture
sv: Spela in

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Microphone/Line In
sv: Mikrofon/ljudingång

en: Internal Microphone
sv: Inbyggd mikrofon

en: Front Microphone
sv: Mikrofon front

en: Rear Microphone
sv: Mikrofon bakre

en: Dock Microphone
sv: Docka mikrofonen

en: Headphone Microphone
sv: Hörlursmikrofon

en: Headset Microphone
sv: Headsetmikrofon

en: Inverted Internal Microphone
sv: Inåtvänd intern mikrofon

en: Line In
sv: Ljudingång

en: Auxiliary
sv: Yttre enhet

en: TV Tuner
sv: TV-mottagare

en: FM
sv: FM-radio

en: Microphone Boost
sv: Mikrofonförstärkning

en: Microphone Boost (+20dB)
sv: Mikrofonförstärkning (+20 dB)

en: Internal Microphone Boost
sv: Förstärkning inbyggd mikrofon

en: Front Microphone Boost
sv: Förstärkning mikrofon front

en: Rear Microphone Boost
sv: Förstärkning mikrofon bakre

en: Dock Microphone Boost
sv: Docka mikrofonförstärkning

en: Headphone Microphone Boost
sv: Förstärkning hörlursmikrofon

en: Headset Microphone Boost
sv: Förstärkning headsetmikrofon

en: Line In Boost
sv: Förstärkning ljudingång

en: Analog Output
sv: Analogutgång

en: Analog Source
sv: Analogkälla

en: Capture Source
sv: Källa för inspelning

en: Input Source
sv: Inmatningskälla

en: Digital Input Source
sv: Källa för digital inmatning

en: PCM Capture Source
sv: Källa för PCM-fångst

en: Digital Playback Source
sv: Källa för digital uppspelning

en: Mono Output
sv: Utmatning i mono

en: Shared Microphone/Line In
sv: Delad mikrofon/ljudingång

en: Microphone Jack Mode
sv: Läge för mikrofoningång

en: Surround Jack Mode
sv: Läge för surround ingång

en: Auto-Mute Mode
sv: Automatiskt tyst läge

en: External Amplifier
sv: Extern förstärkare

en: Bass Boost
sv: Basförstärkning

en: Capture Boost
sv: Fånga upp förstärkning

en: Digital Default PCM
sv: Digital standard PCM

en: Optical
sv: Optisk

en: Auto Gain Control
sv: Automatisk förstärkningsreglering

en: Mix
sv: Blanda

en: Mix Mono
sv: Blanda mono

en: Microphone Capture
sv: Fånga mikrofon

en: Input 1
sv: Ingång 1

en: Input 2
sv: Ingång 2

en: Speakers
sv: Högtalare

en: Headphones
sv: Hörlurar

en: Front Panel Headphones
sv: Hörlurar frontpanel

en: Microphone 1
sv: Mikrofon 1

en: Microphone 2
sv: Mikrofon 2

en: Microphone In
sv: Mikrofon in

en: Internal Microphone 1
sv: Inbyggd mikrofon 1

en: Internal Digital Microphone
sv: Inbyggd digital mikrofon

en: Digital Microphone
sv: Digital mikrofon

en: Digital Microphone 1
sv: Digital mikrofon 1

en: Digital Microphone 2
sv: Digital mikrofon 2

en: External Microphone
sv: Extern mikrofon

en: Camera Microphone
sv: Kameramikrofon

en: Analog In
sv: Analog in

en: Analog Inputs
sv: Analogingångar

en: Line In/Microphone
sv: Ljudingång/mikrofon

en: Auxiliary In
sv: Yttre enhet in

en: Auxiliary 0
sv: Yttre enhet 0

en: Auxiliary 1
sv: Yttre enhet 1

en: Auxiliary 2
sv: Yttre enhet 2

en: Auxiliary 3
sv: Yttre enhet 3

en: Docking Station
sv: Dockningsstation

en: Unknown 1
sv: Okänd 1

en: Unknown 2
sv: Okänd 2

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: OSS Mixer %d
sv: OSS mixer %d

en: Volume
sv: Volym

en: Record
sv: Inspelning

en: Input Gain
sv: Förstärkning ingång

en: Output Gain
sv: Förstärkning utgång

en: Line In 1
sv: Ljudingång 1

en: Line In 2
sv: Ljudingång 2

en: Line In 3
sv: Ljudingång 3

en: Phone In
sv: Hörlurar in

en: Phone Out
sv: Hörlurar ut

en: Connector
sv: Kontakt

en: Profile
sv: Profil

en: Peak detect
sv: Toppdetektering
