libmatemixer 1.23.0 - en to tr translation catalogue (116 entries)

en: Master
tr: Ana

en: Hardware Master
tr: Donanım Ana

en: Speaker
tr: Hoparlör

en: Desktop Speaker
tr: Masaüstü Hoparlör

en: Front Speaker
tr: Ön Hoparlör

en: Headphone
tr: Kulaklık

en: Headphone 2
tr: Kulaklık 2

en: Headset
tr: Kulaklık

en: Surround Speaker
tr: Üç Boyutlu Ses Hoparlörü

en: Center Speaker
tr: Merkez Hoparlör

en: CLFE Speaker
tr: CLFE Hoparlör

en: Digital
tr: Sayısal

en: Master Mono
tr: Ana Mono

en: Master Digital
tr: Ana Dijital

en: Side Speaker
tr: Yan Hoparlör

en: Rear Speaker
tr: Arka Hoparlör

en: Wave
tr: Dalga

en: Phone
tr: Telefon

en: Music
tr: Müzik

en: LFE Speaker
tr: LFE Hoparlörü

en: Bass Speaker
tr: Bas Hoparlörü

en: PC Speaker
tr: PC Hoparlörü

en: Bass
tr: Bas

en: Treble
tr: Tiz

en: Capture
tr: Yakalama

en: Microphone
tr: Mikrofon

en: Microphone/Line In
tr: Mikrofon/Line In

en: Internal Microphone
tr: Dahili Mikrofon

en: Front Microphone
tr: Ön Mikrofon

en: Rear Microphone
tr: Arka Mikrofon

en: Dock Microphone
tr: Dok Mikrofon

en: Headphone Microphone
tr: Kulaklık Mikrofonu

en: Headset Microphone
tr: Kulaklık Mikrofonu

en: Inverted Internal Microphone
tr: Devrik Dahili Mikrofon

en: Line In
tr: Hat

en: Auxiliary
tr: Yardımcı

en: TV Tuner
tr: TV Alıcı Tuner

en: Microphone Boost
tr: Mikrofon Yükselteç

en: Microphone Boost (+20dB)
tr: Mikrofont Yükselteç (+20dB)

en: Internal Microphone Boost
tr: Dahili Mikrofon Yüktelteç

en: Front Microphone Boost
tr: Ön Mikrofon Yükselteç

en: Rear Microphone Boost
tr: Arka Mikrofon Yükselteç

en: Dock Microphone Boost
tr: Dok Mikrofon Yükselteç

en: Headphone Microphone Boost
tr: Kulaklık Mikrofonu Yükselteç

en: Headset Microphone Boost
tr: Kulaklık Mikrofonu Yükselteç

en: Line In Boost
tr: Hat Yükselteç

en: Analog Output
tr: Analog Çıktı

en: Analog Source
tr: Analog Kaynak

en: Capture Source
tr: Yakalama Kaynağı

en: Input Source
tr: Girdi Kaynağı

en: Digital Input Source
tr: Sayısal Girdi Kaynağı

en: PCM Capture Source
tr: PCM Yakalama Kaynağı

en: Digital Playback Source
tr: Sayısal Çalma Kaynağı

en: Mono Output
tr: Mono Çıktı

en: Shared Microphone/Line In
tr: Paylaşılan Mikrofon/Hat Girişi

en: Microphone Jack Mode
tr: Mikrofon Jak Modu

en: Surround Jack Mode
tr: Üç Boyutlu Jak Modu

en: Auto-Mute Mode
tr: Otomatik Ses Kısma Modu

en: External Amplifier
tr: Harici Amplifikatör

en: Bass Boost
tr: Bass Yükselteç

en: Capture Boost
tr: Yakalama Yükselteç

en: Digital In
tr: Sayısal Girdi

en: Digital Default PCM
tr: Sayısal Varsayılan PCM

en: Optical
tr: Optik

en: Auto Gain Control
tr: Otomatik Kazanç Kontrolü

en: Mix
tr: Karıştırma

en: Mix Mono
tr: Karıştırma Mono

en: Microphone Capture
tr: Mikrofon Yakalama

en: Input 1
tr: Girdi 1

en: Input 2
tr: Girdi 2

en: Speakers
tr: Hoparlörler

en: Headphones
tr: Kulaklıklar

en: Front Panel Headphones
tr: Ön Panel Kulaklıklar

en: Microphone 1
tr: Mikrofon 1

en: Microphone 2
tr: Mikrofon 2

en: Microphone In
tr: Mikrofon Girişi

en: Internal Microphone 1
tr: Dahili Mikrofon 1

en: Internal Digital Microphone
tr: Dahili Sayısal Mikrofon

en: Digital Microphone
tr: Sayısal Mikrofon

en: Digital Microphone 1
tr: Sayısal Mikrofon 1

en: Digital Microphone 2
tr: Sayısal Mikrofon 2

en: External Microphone
tr: Harici Mikrofon

en: Camera Microphone
tr: Kamera Mikrofonu

en: Analog In
tr: Analog Girdi

en: Analog Inputs
tr: Analog Girdiler

en: Line In/Microphone
tr: Hat Girişi/Mikrofon

en: Auxiliary In
tr: Yardımcı Girdi

en: Auxiliary 0
tr: Yardımcı 0

en: Auxiliary 1
tr: Yardımcı 1

en: Auxiliary 2
tr: Yardımcı 2

en: Auxiliary 3
tr: Yardımcı 3

en: Docking Station
tr: Dok İstasyonu

en: Mixer
tr: Karıştırıcı

en: Unknown 1
tr: Bilinmeyen 1

en: Unknown 2
tr: Bilinmeyen 2

en: Enabled
tr: Etkin

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: On
tr: Açık

en: Off
tr: Kapalı

en: OSS Mixer %d
tr: OSS Karıştırıcı %d

en: Volume
tr: Birim

en: Record
tr: Kayıt

en: Input Gain
tr: Girdi Kazancı

en: Output Gain
tr: Çıktı Kazancı

en: Line In 1
tr: Hat 1

en: Line In 2
tr: Hat 2

en: Line In 3
tr: Hat 3

en: Digital 1
tr: Sayısal 1

en: Digital 2
tr: Sayısal 2

en: Digital 3
tr: Saysıal 3

en: Phone In
tr: Telefon Girdi

en: Phone Out
tr: Telefon Çıktı

en: Radio
tr: Radyo

en: Connector
tr: Bağlantı

en: Profile
tr: Profil

en: Peak detect
tr: Tepe tespiti
