libmatemixer 1.23.0 - en to uk translation catalogue (122 entries)

en: Master
uk: Загальний

en: Hardware Master
uk: Загальний Апаратний

en: PCM
uk: ІКМ

en: Speaker
uk: Гучномовець

en: Desktop Speaker
uk: Настільний Гучномовець

en: Front Speaker
uk: Передній Гучномовець

en: Headphone
uk: Слухальця

en: Headphone 2
uk: Слухальця 2

en: Headset
uk: Гарнітура

en: Surround Speaker
uk: Об’ємний Гучномовець

en: Center Speaker
uk: Центральний Гучномовець

en: CLFE Speaker
uk: Гучномовець CLFE

en: Digital
uk: Цифровий

en: Master Mono
uk: Загальний Моно

en: Master Digital
uk: Загальний Цифровий

en: Side Speaker
uk: Бічний Гучномовець

en: Rear Speaker
uk: Задній Гучномовець

en: Wave
uk: Хвиля

en: Phone
uk: Телефон

en: Music
uk: Музика

en: LFE Speaker
uk: Гучномовець LFE

en: Bass Speaker
uk: Гучномовець НЧ

en: PC Speaker
uk: Гучномовець PC

en: Synth
uk: Синтезатор

en: Synth/MIDI
uk: Синтезатор/MIDI

en: Bass
uk: НЧ

en: Treble
uk: ВЧ

en: Capture
uk: Захоплення

en: Microphone
uk: Мікрофон

en: Microphone/Line In
uk: Мікрофон/Лінійний Вхід

en: Internal Microphone
uk: Вбудований Мікрофон

en: Front Microphone
uk: Передній Мікрофон

en: Rear Microphone
uk: Задній Мікрофон

en: Dock Microphone
uk: Мікрофон Док-Станції

en: Headphone Microphone
uk: Мікрофон Слухалець

en: Headset Microphone
uk: Мікрофон Гарнітури

en: Inverted Internal Microphone
uk: Спротилежнений Вбудований Мікрофон

en: Line In
uk: Лінійний Вхід

en: Auxiliary
uk: Підсилення

en: Video
uk: Відео

en: TV Tuner
uk: ТВ-Тюнер

en: Microphone Boost
uk: Підсилення Мікрофону

en: Microphone Boost (+20dB)
uk: Підсилення Мікрофону (+20dB)

en: Internal Microphone Boost
uk: Підсилення Вбудованого Мікрофону

en: Front Microphone Boost
uk: Підсилення Переднього Мікрофону

en: Rear Microphone Boost
uk: Підсилення Заднього Мікрофону

en: Dock Microphone Boost
uk: Підсилення Мікрофону Док-Станції

en: Headphone Microphone Boost
uk: Підсилення Мікрофону Слухалець

en: Headset Microphone Boost
uk: Підсилення Мікрофону Гарнітури

en: Line In Boost
uk: Підсилення Лінійного Входу

en: Analog Output
uk: Аналоговий Вихід

en: Analog Source
uk: Джерело Звуку

en: Capture Source
uk: Джерело Захоплення

en: Input Source
uk: Джерело Вхідного Сигналу

en: Digital Input Source
uk: Цифрове Джерело Вхідного Сигналу

en: PCM Capture Source
uk: Джерело ІКМ Захоплення

en: Digital Playback Source
uk: Джерело цифрового відтворення

en: Mono Output
uk: Моно Вихід

en: Shared Microphone/Line In
uk: Спільний Мікрофон/Лінійний Вхід

en: Microphone Jack Mode
uk: Режим мікрофонного роз’єму

en: Surround Jack Mode
uk: Роз’єм для об’ємного режиму

en: Auto-Mute Mode
uk: Режим Самозаглушування

en: External Amplifier
uk: Зовнішній Підсилювач

en: Bass Boost
uk: Підсилення НЧ

en: Capture Boost
uk: Підсилення Захоплення

en: Digital In
uk: Цифровий Вхід

en: Digital Default PCM
uk: Стандартний цифровий ІКМ

en: Optical
uk: Оптичний

en: Auto Gain Control
uk: Самочинне Регулювання Підсилення

en: Mix
uk: Змішування

en: Mix Mono
uk: Моно-змішування

en: Microphone Capture
uk: Захоплення Мікрофону

en: Input 1
uk: Вхід 1

en: Input 2
uk: Вхід 2

en: Speakers
uk: Гучномовці

en: Headphones
uk: Слухальця

en: Front Panel Headphones
uk: Слухальця Передньої Панелі

en: Microphone 1
uk: Мікрофон 1

en: Microphone 2
uk: Мікрофон 2

en: Microphone In
uk: Вхід Мікрофону

en: Internal Microphone 1
uk: Вбудований Мікрофон 1

en: Internal Digital Microphone
uk: Вбудований Цифровий Мікрофон

en: Digital Microphone
uk: Цифровий Мікрофон

en: Digital Microphone 1
uk: Цифровий Мікрофон 1

en: Digital Microphone 2
uk: Цифровий Мікрофон 2

en: External Microphone
uk: Зовнішній Мікрофон

en: Camera Microphone
uk: Мікрофон Камери

en: Analog
uk: Аналоговий

en: Analog In
uk: Аналоговий Вхід

en: Analog Inputs
uk: Аналогові Входи

en: Line In/Microphone
uk: Лінійний Вхід/Мікрофон

en: Auxiliary In
uk: Вхід Підсилювача

en: Auxiliary 0
uk: Підсилювач 0

en: Auxiliary 1
uk: Підсилювач 1

en: Auxiliary 2
uk: Підсилювач 2

en: Auxiliary 3
uk: Підсилювач 3

en: Docking Station
uk: Док-Станція

en: Mixer
uk: Мікшер

en: Unknown 1
uk: Невідомий 1

en: Unknown 2
uk: Невідомий 2

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Disabled
uk: Вимк.

en: On
uk: Увімк.

en: Off
uk: Вимк.

en: OSS Mixer %d
uk: Мікшер OSS %d

en: Volume
uk: Том

en: PCM 2
uk: ІКМ 2

en: Record
uk: Запис

en: Input Gain
uk: Підсилення входу

en: Output Gain
uk: Підсилення виходу

en: Line In 1
uk: Лінійний Вхід 1

en: Line In 2
uk: Лінійний Вхід 2

en: Line In 3
uk: Лінійний Вхід 3

en: Digital 1
uk: Цифровий 1

en: Digital 2
uk: Цифровий 2

en: Digital 3
uk: Цифровий 3

en: Phone In
uk: Телефонний Вхід

en: Phone Out
uk: Телефонний Вихід

en: Radio
uk: Радіо

en: Connector
uk: З'єднувач

en: Profile
uk: Профіль

en: Peak detect
uk: Визначення максимальної гучности
